PDA

Zobacz pełną wersję : Fotowoltaika na tarasie



pwanelowicz
26-09-2022, 20:34
Po krótce przedstawię swoją sytuację, niestety nie zmieszczę się w zakładanym limicie na prąd 2000 kwh, mimo dużych oszczędności zabraknie mi jakieś 300-400 kwh, może więcej
w ubiegłym roku miałem zużycie prądu ponad 3500 kwh
Mieszkam w bloku, na ostatnim piętrze mam taras od strony południowej, mogę ustawić na tarasie jeden lub dwa panele na płasko na balustradzie.
Co bym chciał tym zasilać:
- laptop, telefony, tablet,
- nawilżacz powietrze,
- jeśli się uda to stacja ładowania roomby plus jakieś inne gadżety co nie pobierają dużo prądu, chyba że instalacja pozwoli mi na więcej..

Jestem natomiast ograniczony wielkością takiego panela, może on być długi ale musi być wąski max do 48cm, wertując strony internetowe natrafiłem na panel firmy Phaesun, który ma właśnie wymiar zewnętrzny 1302x416 110W,
Pozyskanego prądu nie chce przekazywać do zakładu energetycznego tylko na bieżąco wykorzystywać plus zmagazynować w jakimś akumulatorze czy innym do tego urządzeniu.
Zanim pójdę do sklepu coś kupić chciałbym uzyskać informację, czy taka instalacja ma w ogóle sens w moim przypadku i czy się sprawdzi,
dzięki za wszelką pomoc

d7d
26-09-2022, 22:13
Mieszkam w bloku, na ostatnim piętrze mam taras od strony południowej, mogę ustawić na tarasie jeden lub dwa panele na płasko na balustradzie.
Co bym chciał tym zasilać:
- laptop, telefony, tablet,
- nawilżacz powietrze,
- jeśli się uda to stacja ładowania roomby plus jakieś inne gadżety co nie pobierają dużo prądu, chyba że instalacja pozwoli mi na więcej..

Oszacuj zapotrzebowanie prądu na ww. urządzenia.
Sądzę, że się nie opłaca instalować takiej instalacji PV o jakiej piszesz.

pwanelowicz
27-09-2022, 09:00
ok podliczyłem dokładne zapotrzebowania urządzeń na prąd w skali roku jest to 256 kwh,
jest to taka minimalna wartość bez uwzględnienia np stacji do ładowania odkurzacza.
Czy zbliżoną wartość do tych 256 jestem w stanie uzyskać właśnie na tarasie ?

Ratpaw
27-09-2022, 09:25
Są takie zestawy np do kamperów czy domków weekendowych. Koszt to pewnie z 2-3 tys. zł. Poszukaj na Alle, coś znajdziesz. Teraz: czy warto tyle wydać i utrzymywać de facto osobną sieć, żeby naładować sobie komórkę czy tam odkurzacz? Ja dla siebie kupiłbym taki zestaw tylko na wypadek awarii sieci, żeby mieć kontakt ze światem. 256 kWh to licząc po 2 zł daje 500 zł rocznie przy najdroższym prądzie, a przecież odkurzacz czy komórkę możesz ładować w nocy.

pwanelowicz
27-09-2022, 12:41
z gotowego zestawu raczej ciężko by mi było skorzystać ze względu na rozmiar samych paneli, w miejscu w którym mogę je zamontować szerokość takiego panela nie może przekroczyć 46 cm.Taki zestaw raczej musiałbym indywidualnie dobrać pod swoje potrzeby.
Co do opłacalności czy jest w ogóle sens to robić cały czas się nad tym zastanawiam. Na plus przemawia fakt, że w przyszłości mógłbym taki zestaw powiększyć o kolejne panele bo mam na to miejsce na tarasie, a zacząć na początek od 1 czy dwóch paneli, finalnie mógłbym ich mieć 4-5 sztuk lub więcej
Kwestia ceny za energię zakupioną ciężko przewidzieć z jaką ceną finalnie pozostaniemy w nadchodzących latach, również nie ma pewności czy nie będą odcinać na jakiś czas prądu,
Wszystko zawsze będzie mieć swoje plusy i minusy. Podejrzewam, ze w całym tym zestawie najdroższy będzie sam akumulator, nie wiem jak jest z żywotnością takich baterii, zacznę się w to powoli wgryzać

d7d
27-09-2022, 15:09
Dla 256 kWh rocznie to szkoda zabawy.
Przez 5 miesięcy i tak prawie nic się nie uzyska.

stos
27-09-2022, 18:25
Mieszkam w bloku, na ostatnim piętrze mam taras od strony południowej, mogę ustawić na tarasie jeden lub dwa panele na płasko na balustradzie.

Może rób sobie zadaszenie z tych paneli i wtedy nie jesteś ograniczony balustradą.

pwanelowicz
27-09-2022, 19:11
co do zadaszenia, to nad całym tarasem mam zadaszenie, wspólnota mi jednak nie da zgody na montaż tego bezpośrednio na dachu...
ale zastanawiam się nad jeszcze jedna kwestią, jak przeglądam filmiki z YT w tej tematyce, inwertery, przetwornice czy tam inne urządzenia wydają dość słyszalne dźwięki, a raczej ich wentylatory. w przypadku gdy jest to zamontowane w mieszkaniu, ten dźwięk może naprawdę przeszkadzać... czy wszystkie tego typu urządzenia są hałaśliwe ? jeśli tak to raczej się nie zdecyduje na takie rozwiązanie

stos
27-09-2022, 19:20
co do zadaszenia, to nad całym tarasem mam zadaszenie, wspólnota mi jednak nie da zgody na montaż tego bezpośrednio na dachu...
Pytałeś? Jak Ci odmówią to im przypomnij że część tego dachu jest Twoja bo należy do części wspólnej na której utrzymanie płacisz jako jej współwłaściciel.


ale zastanawiam się nad jeszcze jedna kwestią, jak przeglądam filmiki z YT w tej tematyce, inwertery, przetwornice czy tam inne urządzenia wydają dość słyszalne dźwięki, a raczej ich wentylatory. w przypadku gdy jest to zamontowane w mieszkaniu, ten dźwięk może naprawdę przeszkadzać... czy wszystkie tego typu urządzenia są hałaśliwe ? jeśli tak to raczej się nie zdecyduje na takie rozwiązanie
Wybierz taki bez wentylatora. Są takie.

pwanelowicz
28-09-2022, 09:49
o zgodę na dachu faktycznie nie pytałem, ale uzyskanie takiej zgody związane jest ze zrobieniem zebrania dodatkowego, ponieważ to mieszkańcy decydują w tej wspólnocie.
Abstrahując jednak od tego tematu, pozwolę sobie zamieścić zdjęcie gdzie widać miejsce w którym aktualnie chciałbym zamontować takie panele na płasko, będą niewidoczne i są od strony południowej. docelowo mógłbym tych paneli mieć nawet 4-5 sztuk po 110W każda pasujących wymiarem do tej balustrady,
Czy teraz taka instalacja ma jakiś sens czy też nadal staje się nieopłacalna?

[461179

d7d
28-09-2022, 10:03
o zgodę na dachu faktycznie nie pytałem, ale uzyskanie takiej zgody związane jest ze zrobieniem zebrania dodatkowego, ponieważ to mieszkańcy decydują w tej wspólnocie.
Abstrahując jednak od tego tematu, pozwolę sobie zamieścić zdjęcie gdzie widać miejsce w którym aktualnie chciałbym zamontować takie panele na płasko, będą niewidoczne i są od strony południowej. docelowo mógłbym tych paneli mieć nawet 4-5 sztuk po 110W każda pasujących wymiarem do tej balustrady,
Czy teraz taka instalacja ma jakiś sens czy też nadal staje się nieopłacalna?

[461179
Chyba tez musisz dostać zgodę wspólnoty na montaż panelu na tej balustradzie.

stos
28-09-2022, 14:06
o zgodę na dachu faktycznie nie pytałem, ale uzyskanie takiej zgody związane jest ze zrobieniem zebrania dodatkowego, ponieważ to mieszkańcy decydują w tej wspólnocie.
Abstrahując jednak od tego tematu, pozwolę sobie zamieścić zdjęcie gdzie widać miejsce w którym aktualnie chciałbym zamontować takie panele na płasko, będą niewidoczne i są od strony południowej. docelowo mógłbym tych paneli mieć nawet 4-5 sztuk po 110W każda pasujących wymiarem do tej balustrady,
Czy teraz taka instalacja ma jakiś sens czy też nadal staje się nieopłacalna?

[461179

A może zwykły panel 1/1.7m ustawiony skośnie. Da więcej energii i nie będzie przysypywany w zimie śniegiem.
Taki zwykły panel ma około 330W a nie 110W.

Może warto to poddać pod głosowanie we wspólnocie i zasugerować że wspólnota może sama zainwestować w instalację PV na dachu zmniejszając w ten sposób koszty EE dla wszystkich. Niedługo taka kooperatywa będzie dozwolona.

BTW
Miejsce w którym chcesz zainstalować te panele jest też częścią wspólną.

pwanelowicz
29-09-2022, 13:44
Właśnie jestem po spotkaniu ze wspólnotą, jeśli chodzi o kwestię montażu paneli na dachu budynku, mogę zawnioskować o zgodę na to, natomiast jeśli tą zgodę otrzymam to będę mógł z tych paneli zasilać tylko część wspólną budynku, a nie mieszkanie indywidualne.
Ta opcja z wiadomych powodów odpada. Ogólnie to byłem drugą osobą, która pytała o montaż paneli w tym budynku, mój poprzednik chciał uzyskać zgodę na montaż paneli pionowo na balkonie, na to zgody nie otrzymał, bo szpeci to budynek itd itd, musi to też przejść przez zgodę architekta.
Ostatnia z możliwości to montaż paneli na tarasie na tej balustradzie na płasko, czego nie widać jest z zewnątrz, ale na to również muszę mieć zgodę wspólnoty a żeby ją dostać muszę wysłać email z zapytaniem i jakimś rysunkiem tej instalacji, z czystej ciekawości pewnie o taką zgodę zawnioskuję, czy dokonam montażu tych paneli nie mam pojęcia...
ostatnio policzyłem ile mocy mógłbym zużyć przy wykorzystaniu takiego zestawu i wyszło mi ok 370 kwh.
Nie mam pojęcia ile tych paneli musiałbym dać, żeby taką moc uzyskać i czy to wszystko ma jakiś sens.

d7d
29-09-2022, 13:55
ostatnio policzyłem ile mocy mógłbym zużyć przy wykorzystaniu takiego zestawu i wyszło mi ok 370 kwh.
Nie mam pojęcia ile tych paneli musiałbym dać, żeby taką moc uzyskać i czy to wszystko ma jakiś sens.
Nie ma sensu.

stos
29-09-2022, 14:05
Właśnie jestem po spotkaniu ze wspólnotą, jeśli chodzi o kwestię montażu paneli na dachu budynku, mogę zawnioskować o zgodę na to, natomiast jeśli tą zgodę otrzymam to będę mógł z tych paneli zasilać tylko część wspólną budynku, a nie mieszkanie indywidualne.
Ta opcja z wiadomych powodów odpada.
Czy odpada to zależy ile Wspólnota Ci zapłaci, czytaj: zmniejszy opłaty na część wspólną, jak te panele zainstalujesz i energię oddasz do wspólnoty? :)

d7d
29-09-2022, 21:22
Czy odpada to zależy ile Wspólnota Ci zapłaci, czytaj: zmniejszy opłaty na część wspólną, jak te panele zainstalujesz i energię oddasz do wspólnoty? :)
Prosument indywidualny nie może przekazać swojej produkcji na rzecz wspólnoty.
Wspólnota może założyć PV dla własnych potrzeb.

Kaizen
29-09-2022, 21:58
Właśnie jestem po spotkaniu ze wspólnotą, jeśli chodzi o kwestię montażu paneli na dachu budynku, mogę zawnioskować o zgodę na to, natomiast jeśli tą zgodę otrzymam to będę mógł z tych paneli zasilać tylko część wspólną budynku, a nie mieszkanie indywidualne.

Zawnioskuj. Zarządy (i wbrew pozorom administratorzy, od czasu zniesienia ministerialnej licencji, nawet bardziej) mają marne pojęcie o prawie. Jak będą musieli się ustosunkować na piśmie, to może skonsultują za prawnikiem. Wnioskuj o wynajęcie dachu w celu instalacji PV na co najmniej 15 lat.


Ostatnia z możliwości to montaż paneli na tarasie na tej balustradzie na płasko, czego nie widać jest z zewnątrz, ale na to również muszę mieć zgodę wspólnoty

Nieprawda. Nic wspólnocie do Twojego balkonu (nie stanowi części wspólnej, bo służy wyłącznie Tobie - poza konstrukcją oczywiście).
http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/Orzeczenia1/III%20CZP%2010-08.pdf

stos
29-09-2022, 22:36
Prosument indywidualny nie może przekazać swojej produkcji na rzecz wspólnoty.
Wspólnota może założyć PV dla własnych potrzeb.
Wewnątrz swojej wspólnoty jej członkowie mogą robić co chcą.
Jak jeden członek wspólnoty sfinansuje PV dla części wspólnej to wspólnota może mu uchwałą obniżyć opłaty i w ten sposób mu za prąd "płacić".

stos
29-09-2022, 22:42
Zawnioskuj. Zarządy (i wbrew pozorom administratorzy, od czasu zniesienia ministerialnej licencji, nawet bardziej) mają marne pojęcie o prawie. Jak będą musieli się ustosunkować na piśmie, to może skonsultują za prawnikiem. Wnioskuj o wynajęcie dachu w celu instalacji PV na co najmniej 15 lat.



Nieprawda. Nic wspólnocie do Twojego balkonu (nie stanowi części wspólnej, bo służy wyłącznie Tobie - poza konstrukcją oczywiście).
http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/Orzeczenia1/III%20CZP%2010-08.pdf

Balustrada i to co widać na zdjęciu przed nią jest częścią konstrukcji balkonu a więc jest częścią wspólną i każda ingerencja w nią wymaga zgody wspólnoty.

Kaizen
29-09-2022, 22:48
Balustrada i to co widać na zdjęciu przed nią jest częścią konstrukcji balkonu a więc jest częścią wspólną i każda ingerencja w nią wymaga zgody wspólnoty.

Tym tropem to chodzenie po stropie we własnym mieszkaniu wymagałoby zgody wspólnoty. Nie ingerujesz w strop (czy balustradę) - nie ingerujesz w część wspólną.
A sposoby na obniżenie opłat jednej osobie we wspólnocie nie ma. Można podwyższyć co najwyżej dla lokali użytkowych.
UoWL:
Art. 12. 1. Właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem.
2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
3. Uchwała właścicieli lokali może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.

stos
29-09-2022, 23:02
Tym tropem to chodzenie po stropie we własnym mieszkaniu wymagałoby zgody wspólnoty. Nie ingerujesz w strop (czy balustradę) - nie ingerujesz w część wspólną.
A sposoby na obniżenie opłat jednej osobie we wspólnocie nie ma. Można podwyższyć co najwyżej dla lokali użytkowych.
UoWL:
Art. 12. 1. Właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem.
2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
3. Uchwała właścicieli lokali może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.

Korzystanie z części wspólnej wymaga zgody wspólnoty wyrażonej w uchwale.
Balustrada i konstrukcja nośna balkonu jest częścią wspólną i dlatego właściciel korzystający z tego balkonu nie musi płacić dodatkowo (płaci już za to w opłatach za utrzymanie całej części wspólnej) za jego utrzymanie w należytym stanie technicznym.
Mocowanie czegokolwiek to tej balustrady czy wiercenie otworów w płycie balkonowej wymaga zgody wspólnoty.
Użytkownik tego balkonu może sobie bez zgody położyć na nim płytki.

Sposób płacenia na utrzymanie części wspólnej można określić w uchwale. Nie muszą to być pieniądze może to być praca na rzecz wspólnoty bądź inne metody.
Nikt nikomu nie ustala indywidualnych stawek.

Kaizen
29-09-2022, 23:15
Mocowanie czegokolwiek to tej balustrady [...] wymaga zgody wspólnoty.

Jak byłem w zarządzie to chyba śmiechem bym zastrzelił kogoś, kto przyniósłby mi projekt uchwały zezwalającej mu na zamocowanie sznurków do suszenia prania do balustrady.
Zacytowałem Ci ustawowy sposób rozliczania kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej i jedyną możliwość odstąpienia od niego.

Korzystanie z części wspólnej masz zapisane w Ustawie - czytaj początek tego, co zacytowałem.

Ale balustrada z której nikt inny nie może korzystać, poza mieszkańcem danego lokalu, nie jest częścią wspólną. Czy może wpuszczałbyś każdego, kto chce sobie pokorzystać z balustrady?

stos
29-09-2022, 23:19
Jak byłem w zarządzie to chyba śmiechem bym zastrzelił kogoś, kto przyniósłby mi projekt uchwały zezwalającej mu na zamocowanie sznurków do suszenia prania do balustrady.
Zacytowałem Ci ustawowy sposób naliczania odsetek i jedyną możliwość odstąpienia od niego.

Jak ktoś do balustrady zamocuje jednostkę zewnętrzną klimatyzatora to też tak się będziesz śmiał?
BTW. W wielu wspólnotach wieszanie prania na balkonie jest zabronione. :)
Tylko Tobie się wydaję że to jest jedyna możliwość, bo tu nie chodzi o ustalanie innych stawek opłat tylko o sposób ich ponoszenia.

Kaizen
30-09-2022, 10:28
BTW. W wielu wspólnotach wieszanie prania na balkonie jest zabronione. :)
Tylko Tobie się wydaję że to jest jedyna możliwość, bo tu nie chodzi o ustalanie innych stawek opłat tylko o sposób ich ponoszenia.

To prawda, że wspólnoty próbują, jak Anioł, ingerować w to, co kto może robić ze swoja własnością. Bezpodstawnie. Niejeden regulamin porządku domowego zakazujący np. hodowli w domu niebezpiecznych zwierząt, modyfikacji instalacji wewnątrzlokalowych czy zgłaszania trzymania i dokonania szczepienia psa został unieważniony przez sąd.
Dla przykładu I ACa 367/08:
Wspólnota nie ma natomiast uprawnień do ingerowania w tej formie, w tym również w postaci uchwalania tzw. regulaminów porządku domowego, w sferę wykonywania przez właściciela jego praw do wyodrębnionego lokalu, np. poprzez uzależnienie możliwości użytkowania lokalu w określony sposób od uzyskania uprzedniej zgody pozostałych członków wspólnoty (por. też wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 stycznia 2008 r. w spr. IV CSK 393/07).


A co do zasady dzielenia kosztów to niejeden wyrok zawiera coś podobnego:
Przepis art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali ma charakter bezwzględnie obowiązujący. W ocenie sądu, funkcjonująca w obrocie prawnym do lipca 2017 roku uchwała nr (...) z której wynikało, że zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną i fundusz remontowy były naliczane proporcjonalnie do powierzchni użytkowej lokali bez piwnic była sprzeczna z ustawą.

To akurat z XII C 1030/18
Ale zasada proporcjonalnie do udziałów (czyli x/y wszystkich kosztów) jest bezwzględnie obowiązująca.

stos
30-09-2022, 11:21
A co do zasady dzielenia kosztów to niejeden wyrok zawiera coś podobnego:
Przepis art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali ma charakter bezwzględnie obowiązujący. W ocenie sądu, funkcjonująca w obrocie prawnym do lipca 2017 roku uchwała nr (...) z której wynikało, że zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną i fundusz remontowy były naliczane proporcjonalnie do powierzchni użytkowej lokali bez piwnic była sprzeczna z ustawą.

To akurat z XII C 1030/18
Ale zasada proporcjonalnie do udziałów (czyli x/y wszystkich kosztów) jest bezwzględnie obowiązująca.

Z uporem maniaka ignorujesz to co piszę i powtarzasz formułki które nie mają nic wspólnego z tym co piszę.
Ale taka to już Twoja metoda dyskusji.

d7d
30-09-2022, 11:56
Wewnątrz swojej wspólnoty jej członkowie mogą robić co chcą.
Jak jeden członek wspólnoty sfinansuje PV dla części wspólnej to wspólnota może mu uchwałą obniżyć opłaty i w ten sposób mu za prąd "płacić".

Opisujesz inny przypadek. Członek wspólnoty za własne pieniądze instaluje PV która będzie własnością wspólnoty.
Produkcja energii elektrycznej będzie zaliczana przez licznik ee który przynależy do wspólnoty a nie do sponsora instalacji.

Członek wspólnoty nie może poprzez swój licznik przekazać (odpłatnie lub nieodpłatnie) swojego prądu na rzecz wspólnoty.

Sponsorem może być.

stos
30-09-2022, 12:29
Opisujesz inny przypadek. Członek wspólnoty za własne pieniądze instaluje PV która będzie własnością wspólnoty.
Produkcja energii elektrycznej będzie zaliczana przez licznik ee który przynależy do wspólnoty a nie do sponsora instalacji.

Członek wspólnoty nie może poprzez swój licznik przekazać (odpłatnie lub nieodpłatnie) swojego prądu na rzecz wspólnoty.

Sponsorem może być.

Ty też nie rozumiesz?
Czy się tylko droczysz?

Wspólnota może przyjąć należne jej opłaty w dowolnej formie.

d7d
30-09-2022, 13:44
Ty też nie rozumiesz?
Czy się tylko droczysz?

Wspólnota może przyjąć należne jej opłaty w dowolnej formie.
Czego nie rozumiesz w prostym wpisie?

Na jakiej podstawie twierdzisz że wspólnota może przyjąć należne jej opłaty w dowolnej formie??
Np. "darmowy" prąd z darmowej instalacji PV?
W jaki sposób "darmowa" energię będzie rozliczana?
Masz jakiś pomysł na takie rozliczenie?

Czy rozliczenie będzie bez podatków z obu stron?

Jakie będą zyski wspólnoty skoro dostanie darmowy prąd a za to nie dostanie należnych opłat eksploatacyjnych?
Po co wspólnocie taki interes?

Kaizen
30-09-2022, 16:02
Wspólnota może przyjąć należne jej opłaty w dowolnej formie.

To już przyjąć opłaty w formie kWh a nie obniżyć:

wspólnota może mu uchwałą obniżyć opłaty i w ten sposób mu za prąd "płacić".
?

Jak wykazałem nie może obniżyć opłat.
Czy może przyjąć opłaty w naturze jest co najmniej dyskusyjne. Ale w tym przypadku dopiero sobie członek wspólnoty biedy napyta, jak zostanie nie prosumentem (czyli producentem EE sprzedającym ją operatorowi na podstawie specjalnej ustawy) a producentem i operatorem handlując nią bezpośrednio (sprzedając wspólnocie barterem).

pwanelowicz
09-10-2022, 19:22
Powracając do tematu z tego wątku, ostatecznie mogę zamontować panele na płasko na tarasie i chcę zrobić właśnie taką małą instalację. Co do opłacalności czy warto czy nie warto, postanowiłem i tak to zrobić. Chce zamontować na początek 2 panele, których tabliczkę z parametrami przedstawiam poniżej, jeśli będę zadowolony z tej instalacji to rozbuduję ją o jeden kolejny panel i na tym poprzestanę. Łącznie będzie to 200 W na początek i 300 jak rozbuduję to w przyszłości.
Cała instalacja Off Grid.
Na zadaszonym tarasie chciałbym umieścić akumulator, który przez cały rok będzie stał na zewnątrz, zabuduję go by nie miał kontaktu z opadami deszczu itp. , czy tak można zrobić? czy też bateria powinna być w mieszkaniu ?
następnie przewiercę się przez ścianę do mieszkania i tu mogę umieścić pozostałą elektronikę, pod warunkiem, że będzie bez wentylatorów by nie generowała hałasów.
Chciałbym skorzystać teraz z waszego doświadczenia, by ktoś dobrał mi odpowiednie komponenty, pasujące pod wybrane panele, które mam zakupić:
w nocy przez ok 5-6 godzin chce z tego zasilać oświetlenie na tarasie pobór mocy 15 W
w ciągu dnia ładowanie laptop, tablet, telefon, dużym plusem będzie gniazdko 230V
Jeśli starczy mocy to podłącze pod to jeszcze jakieś dodatkowe urządzenia, które mógłbym zasilić przez 24h
Mam nadzieje, że ktoś mi podpowie co do tych paneli mam dokupić by zbudować zestaw off grid.
Całą instalację traktuje po części hobbistycznie, jako że lubię majsterkować, ale też mając na uwadze jakieś oszczędności.461589
Z góry dzięki.

Frofo007
09-10-2022, 21:12
Moim zdaniem taka instalacja nie ma większego sensu. Jak chcesz mieć mini off-grid (podładowanie telefonu, ewentualnie podłączenie laptopa, routera) to wystarczy Ci sam akumulator z przetwornicą. Trzymasz go naładowanego i w razie braku prąd uruchamiasz przetwornicę i korzystasz. Ja sobie kupiłem mały agregat i mogę nim nawet zasilić komputer czy telewizor a czas działania ogranicza tylko ilość posiadanego paliwa (w bloku raczej byś nie mógł z tego korzystać bo ciche to nie jest).

Natomiast instalacja, o której piszesz będzie miała spore straty. Raz, że panele na płasko. Dwa, że musisz naładować akumulator (będzie jakaś mała strata na tym) a później pobrać z niego prąd przez przetwornicę (w tych tanich przetwornicach na akumulatory 12V tracisz około 15% na zmianie z 12V na 230V). Akumulator i przetwornica wieczne nie są. Te tańsze przetwornice to raczej musisz manualnie włączać i wyłączać za każdym razem, jak nie wyłączysz będzie pobierać prąd z akumulatora.
Dodatkowo jak już naładujesz akumulator na maxa a w słoneczny dzień nie wykorzystasz tego prądu to go tracisz.
Do tego musisz zrobić tą instalację. Będziesz to robił sam? Jeśli tak to gdy dojdzie do pożaru to nieźle za to bekniesz.

Moim zdaniem brak jakiegokolwiek sensu ekonomicznego i praktycznego. Takie coś ma moim zdaniem sens na jakiś działkach ROD, gdzie nie ma prądu, kamper itp. Do mieszkania/domu sens mają większe instalacje z normalnym inwerterem tak aby zasilać bieżące zużycie a resztę sprzedawać do sieci elektrycznej.

Ewentualnie jeśli boisz się jakiś dłuższych przerw w zasilaniu to do tego kompletu off-grid (akumulator + przetwornica) dokupiłbym panele fotowoltaiczny duży typu 400W (o ile masz gdzie go trzymać w mieszkaniu) + regulator ładowania MPPT. Jeśli zabraknie prądu to wystawiasz sobie panel fotowoltaiczny na taras, ładujesz nim akumulator.

Kaizen
09-10-2022, 23:59
Całą instalację traktuje po części hobbistycznie, jako że lubię majsterkować, ale też mając na uwadze jakieś oszczędności.


Mocno przeceniasz wydajność takich paneli tak zamontowanych.
Ile czasu będziesz miał ZERO cienia na panelach? To nie jest tak, że 10% cienia to 10% mniejsza moc...


https://www.youtube.com/watch?v=v3tmBAdiL9k

A i kąt będziesz miał bardzo daleki od optymalnego - a im dalej od przesilenia letniego tym gorzej (o ile dobrze rozumiem, że "na płasko" = w poziomie - znacznie więcej byś ugrał mocując w pionie ale przy założeniu "zero cienia).

Frofo007
10-10-2022, 06:46
A i kąt będziesz miał bardzo daleki od optymalnego - a im dalej od przesilenia letniego tym gorzej (o ile dobrze rozumiem, że "na płasko" = w poziomie - znacznie więcej byś ugrał mocując w pionie ale przy założeniu "zero cienia).

Jesteś pewien? https://elektrowoz.pl/wp-content/uploads/2019/01/Jak-montowa%C4%87-panele-fotowoltaiczne.jpg

Kaizen
10-10-2022, 07:40
Jesteś pewien? https://elektrowoz.pl/wp-content/uploads/2019/01/Jak-montowa%C4%87-panele-fotowoltaiczne.jpg

Uwzględnia śnieg?
Uwzględnia temperatury i spadek mocy paneli wraz ze wzrostem temperatury? Bo w pionie panele będą chłodniejsze, gdy słońce będzie wysoko więc spadek produkcji przez "gorszy" kąt będą nadrabiały mniejszym spadkiem przez wysoką temperaturę.
Uwzględnia, że to off-grid? I w szczycie produkcji prąd będzie przepadał - za to gdy słoneczko niżej to produkcja przy pionowych panelach będzie większa i na więcej wystarczy?

Edyta.
Tutaj nie jest uwzględniona temperatura paneli ani śnieg:
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=456838
Żródło (http://neon.net.pl/slownik-pojec/energia-sloneczna/)

Za to ładnie widać, o ile równomierniej rozkłada się ilość kWh docierająca do powierzchni (może być za gorąca i ośnieżona) płaszczyzny nachylonej pod danym kątem przez cały rok. Po uwzględnieniu temperatury i śniegu (i innych zacieniających choćby małą cześć panela rzeczy, jak ptasie guano czy liść) ilość będzie jeszcze bardziej wyrównana i suma przy pionowym montażu będzie bardzo zbliżona jak nie większa. Ale sama równomierność, przy of gridzie, ma większe znaczenie co do ilości kWh faktycznie wykorzystanych przez cały rok - i tu zdecydowanie montaż pionowy wygra.

Frofo007
10-10-2022, 08:44
Uwzględnia śnieg?
Uwzględnia temperatury i spadek mocy paneli wraz ze wzrostem temperatury? Bo w pionie panele będą chłodniejsze, gdy słońce będzie wysoko więc spadek produkcji przez "gorszy" kąt będą nadrabiały mniejszym spadkiem przez wysoką temperaturę.
Uwzględnia, że to off-grid? I w szczycie produkcji prąd będzie przepadał - za to gdy słoneczko niżej to produkcja przy pionowych panelach będzie większa i na więcej wystarczy?

Edyta.
Tutaj nie jest uwzględniona temperatura paneli ani śnieg:
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=456838
Żródło (http://neon.net.pl/slownik-pojec/energia-sloneczna/)

Za to ładnie widać, o ile równomierniej rozkłada się ilość kWh docierająca do powierzchni (może być za gorąca i ośnieżona) płaszczyzny nachylonej pod danym kątem przez cały rok. Po uwzględnieniu temperatury i śniegu (i innych zacieniających choćby małą cześć panela rzeczy, jak ptasie guano czy liść) ilość będzie jeszcze bardziej wyrównana i suma przy pionowym montażu będzie bardzo zbliżona jak nie większa. Ale sama równomierność, przy of gridzie, ma większe znaczenie co do ilości kWh faktycznie wykorzystanych przez cały rok - i tu zdecydowanie montaż pionowy wygra.

Ok przekonał :) Choć uzysk raczej będzie symboliczny a za to montaż w pionie trudniejszy (i czy w ogóle możliwy?), taras też straci na walorach estetycznych bo teraz jest ładna szklana barierka a z tego co autor napisał nie może "szpecić" elewacji.

Ja bym sobie w ogóle to odpuścił. Jeśli zależałoby mi na jakimś mini off-grid to bym kupił coś takiego: https://i.ebayimg.com/images/g/foIAAOSwx1Jhg1a-/s-l1600.jpg
Małe, kompaktowe, zajmuje mało miejsca. Można podłączyć urządzenia do 500W mocy, naładować laptopa, telefon (są już wbudowane gniazda USB). Plusem jest też możliwość przenoszenia. Także gdziekolwiek jesteśmy to możemy mieć ze sobą zasilanie.

A montować 2 małe panele fotowoltaiczne samemu (gdzie wydaje się wysoko ;)), robić instalację itd. aby mieć w praktyce prawie to samo... bez sensu.

d7d
10-10-2022, 14:37
Przy pochyleniu 0o roczna produkcja wynosi ok. 860 kWh / 1 kWp
Przy pochyleniu 90o roczna produkcja wynosi ok. 740 kWh / 1 kWp
461621461622

pwanelowicz
11-10-2022, 12:22
Dzięki wszystkim za pomoc, ostatecznie czytając to co doradziliście zrezygnuję z tej instalacji, jeden z was polecił mi taki zestaw Swarey S500, na wiosnę to zakupię i podejrzewam, że do moich celów mi to w zupełności wystarczy, w dodatku można to przenosić,