PDA

Zobacz pełną wersję : Harmonogram działań przed rozpoczęciem budowy



ansemo
16-06-2005, 15:18
Witam
Powoli przymierzam się do budowy. Zejdzie się z tym pewnie jeszcze do przyszłej wiosny (oby nie dłużej), ale już intensywnie czytam i próbuję porządkować znalezione w różnych miejscach informacje. Na razie dotyczące działań przed rozpoczęciem budowy.

Założenia są takie:
- gmina posiada MPZP
- działka jest o przeznaczeniu mieszkalno-usługowym
- prąd i kanalizacja po drugiej stronie drogi gruntowej (innych mediów nie ma i nie będzie)

Działania jakie należy wykonać:
1. W gminie składamy wniosek o wypis z wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Urząd ma 14 dni na wydanie tego wypisu.
2. Wystąpić o warunki przyłączenia do mediów (kanalizacja chyba w gminie, prąd w energetyce)
3. Architekt – trzeba mu dostarczyć wypis i wyrys z MPZP oraz warunki przyłączenia do mediów oraz mapę do celów projektowych
4. Kiedy architekt kończy projekt zatrudniamy geodetę – wytyczenie punktów granicznych działki, zrobienie mapy do celów projektowych
5. Architekt – trzeba mu dostarczyć mapę do celów projektowych aby mógł wrysować dom
6. Po wrysowaniu domu na mapkę przez architekta trzeba w wydziale (?) melioracji (w starostwie?) uzgodnić czy w danym miejscu może stanąć budynek.
7. Do starostwa (powiat) składamy wniosek o pozwolenie na budowę. Do wniosku załączamy: oświadczenie o prawie do dysponowania działką na cele budowlane, projekt budowlany wraz z opiniami i uzgodnieniami (z jakimi opiniami i uzgodnieniami?). Po otrzymaniu pozwolenia na budowę trzeba poczekać z jej rozpoczęciem przynajmniej 14 dni do momentu kiedy starostwo otrzyma potwierdzenie że wszyscy sąsiedzi otrzymali informację o rozpoczęciu budowy i nie złożyli odwołania.
8. Przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę składamy również wniosek o wyłączenie zabudowanej części działki z produkcji rolnej.
9. Na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem budowy należy powiadomić starostwo o tym fakcie. Do zawiadomienia dołączyć należy oświadczenie kierownika budowy o przyjęciu obowiązku kierowania budową oraz inspektora nadzoru (jeśli jest).
10. Znowu geodeta – wytyczenie budynku na działce oraz naniesienie na mapę projektową tzw projektów branżowych (oznaczenia jak po działce idą media)


Napiszcie proszę czy to wszystko i co jeszcze ewentualnie i w którym momencie trzeba załatwić. Niektórzy mówią że strasznie metodycznie podchodzę do tego, ale budować chcę daleko od miejsca obecnego zamieszkania i chciałbym w miarę możliwości uniknąć jechania kilkaset kilometrów żeby złożyć gdzieś 1 podpis :)


[EDIT]
Ten post będzie się zmieniał w miarę napływu informacji od innych użytkowników forum. Chodzi o to żeby wszystkie informacje zebrane były w jednym poście i nie trzeba było wyłuskiwać ich przeglądając cały wątek.

Jankes
16-06-2005, 15:21
Jedna uwaga. Budynek geodeta wytycza dopiero po uzyskaniu przez Ciebie pozwolenia na budowe i uprawomocnieniu sie tego pozwolenia. Czyli pkt 5 przesuwasz za 7.
Pozdrawiam
Jankes

kaskaa
16-06-2005, 15:38
media to nie tylko kanalizacja i prąd.
A woda? Jeśli studnia to musi być dopuszczona w warunkach zabudowy. Jeśli nie to ustalenia z wodociągiem.
Z tego co pamiętam:
- odrolnienie (tzn, że nawet jak działka jest przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną to i tak w ewidencji gruntów trzeba sprwdzić czy nie jest wpisany jako rolny i ustalić, że jakiś tam kawałek będzie wyjęty z produkcji rolnej - jaki jest ten kawałek będziesz wiedział, jak architekt zaprojektuje dom i uwzględni powierzchnię zabudowy - np. utwardzony wjazd)
- wydział melioracji (uzgodnienie)
- czy będziesz korzystał z gazociągu? (tak->musisz podpisać z nimi umowę)
- zakład energetyczny - umowa
- czasem trzeba ustalić miejsce usytuowania bramy wjazdowej (nie wiem czy zawsze)

Nie sugeruj się terminami :lol: Urzędnicy mają swój własny zegar. Ja przy składaniu wniosku o pozwolenie od razu usłyszałam - "mamy na to 65 dni" :evil:

Nie trzeba czekać 14 dni na uprawomocnienie pozwolenia, jeśli złoży się odpowiednie oświadczenie przy odbieraniu pozwolenia od razu otrzymuje się klauzulę

ansemo
16-06-2005, 15:47
media to nie tylko kanalizacja i prąd.
A woda? Jeśli studnia to musi być dopuszczona w warunkach zabudowy. Jeśli nie to ustalenia z wodociągiem.Woda będzie ze studni. Rozumiem że studnia musi być względniona w projekcie robionym przez architekta. Ale z tego co piszesz - czy możliwa jest sytuacja że działka jest budowlana ale nie ma pozwolenia na wiercenie studni?



Z tego co pamiętam:
[...]
- wydział melioracji (uzgodnienie)Co z tym wydziałem melioracji? Czym się zajmuje, co z tamtąd mam uzyskać i w którym momencie?



- zakład energetyczny - umowaW którym momencie ta umowa?

Poza tym dzięki za tak szybkie odpowiedzi. :) Czekam na jeszcze... :)

sonal
16-06-2005, 18:12
Nie trzeba czekać 14 dni na uprawomocnienie pozwolenia, jeśli złoży się odpowiednie oświadczenie przy odbieraniu pozwolenia od razu otrzymuje się klauzulę

co co co? :o
możesz jaśniej? jakie oświadczenie???

ansemo
17-06-2005, 10:27
Czy już do tej listy nic nie trzeba dodać / przesunąć?
Bałem się że tego więcej będzie... :roll: :)

@kaskaa - odpowiesz na moje pytania?

kaskaa
17-06-2005, 15:40
media to nie tylko kanalizacja i prąd.
A woda? Jeśli studnia to musi być dopuszczona w warunkach zabudowy. Jeśli nie to ustalenia z wodociągiem.Woda będzie ze studni. Rozumiem że studnia musi być względniona w projekcie robionym przez architekta. Ale z tego co piszesz - czy możliwa jest sytuacja że działka jest budowlana ale nie ma pozwolenia na wiercenie studni?

Tego nie jestem pewna, ale jeśli jest wodociąg to chyba teoretycznie powinniście podłączyć się do wodociągu (??) i wtedy jest potrzebne uzgodnienie. Ja nie mam wodociągu i tego tematu nie przerabiałam. natomiast w warunkach zabudowy było ,że po rozbudowaniu infrastruktury będziemy podłączać się (a na razie studnia)



Z tego co pamiętam:
[...]
- wydział melioracji (uzgodnienie)Co z tym wydziałem melioracji? Czym się zajmuje, co z tamtąd mam uzyskać i w którym momencie?
Uzgodnienie w melioracji czy w danym miejscu może stanąć budynek. Jak są tereny podlegające pod meliorację (bo jest np. rów w to w odległości jakiejś (nie pamiętam czy nie 50 m?) są jakieś ograniczenia. O wydział melioracji dowiedz się w starostwie - gdzie się znajduje.
Idziesz do nich jak masz wrysowany budynek w mapkę (przez architekta).



- zakład energetyczny - umowaW którym momencie ta umowa?
Występujesz do zakładu o warunki przyłączenia, płacisz coś około 150 zł, czekasz , przysyłają propozycję umowy, czytasz uważnie, podpisujesz (lub nie :wink: ), czekasz, oni podpisują i przysyłają , płacisz w terminie 14 dni, dołączasz papier o warunkach do podania o pozwolenie na budowę


A tak w ogóle to wszystkie te informacje wyciągnęłam z architekta, bo to w końcu on szykuje projekt do złożenia i wie najlepiej jakie papiery są potrzebne.

kaskaa
17-06-2005, 16:17
Nie trzeba czekać 14 dni na uprawomocnienie pozwolenia, jeśli złoży się odpowiednie oświadczenie przy odbieraniu pozwolenia od razu otrzymuje się klauzulę

co co co? :o
możesz jaśniej? jakie oświadczenie???


Odbierając pozwolenie podpisałam na kopii, która została w starostwie, że nie będę wnosiła "sprzeciwu" :lol: :lol: (coś w tym stylu - podyktowała mi urzędniczka). I od razu się uprawomocniło.

Uwaga jeśli właścicielem gruntu jest małażeństwo to dobrze jak na wszyskich papierach są od razu wpisywane obie osoby. Pod tym oświadczeniem również podpisują się oboje

sonal
17-06-2005, 16:25
"od razu się uprawomocniło"
:o
niesamowite doprawdy :D

ansemo
20-06-2005, 11:56
No to jeszcze:


2. Wystąpić o warunki przyłączenia do mediów (kanalizacja chyba w gminie, prąd w energetyce)Czy aby wystąpić o te warunki trzeba spełniać jakieś inne warunki? :) Tzn. czy trzeba mieć np wypis i wyrys z MPZP?
Jeśli wystąpimy o warunki przyłączenia mediów i je otrzymamy to jak długo są one ważne?



3. Zatrudnić geodetę – wytyczenie punktów granicznych działki, zrobienie mapy do celów projektowychCo geodecie trzeba dać (poza kasą :lol: ) żeby zrobił to co wyżej? A jak już wytyczy działkę i zrobi mapę to czy ona jest ważna raz na zawsze?

kaskaa
20-06-2005, 15:42
2. Wystąpić o warunki przyłączenia do mediów (kanalizacja chyba w gminie, prąd w energetyce)Czy aby wystąpić o te warunki trzeba spełniać jakieś inne warunki? :) Tzn. czy trzeba mieć np wypis i wyrys z MPZP?
Jeśli wystąpimy o warunki przyłączenia mediów i je otrzymamy to jak długo są one ważne??
Energetyka - potrzebne jest akt własności gruntu. Wydane warunki przyłączenia są ważne 30 dni od ich otrzymania. W tym czasie należy podpisać z ZE umowę.



3. Zatrudnić geodetę – wytyczenie punktów granicznych działki, zrobienie mapy do celów projektowychCo geodecie trzeba dać (poza kasą :lol: ) żeby zrobił to co wyżej? A jak już wytyczy działkę i zrobi mapę to czy ona jest ważna raz na zawsze

Należy mu wskazać działkę, której dotyczy mapka (nr ewidencyjny). Dalej powinien już sobie poradzić. Mapka jest ważna 3 miesiące (..."chyba, że w terenie nastąpią zmiany".. i mapka zdezaktualizuje się wcześniej)[/quote]

ansemo
24-06-2005, 12:39
Energetyka - potrzebne jest akt własności gruntu. Wydane warunki przyłączenia są ważne 30 dni od ich otrzymania. W tym czasie należy podpisać z ZE umowę. No to jeszcze podrążę :wink:
Czyli procedura wygląda tak że idę z aktem własności gruntu do energetyki i składam wniosek o warunki przyłączenia. Po jakimś czasie (po jakim?) dostaję warunki i są one ważne 30 dni. Co to znaczy że są tylko tak krótko ważne? Warunki te daję architektowi, ale jeśli robienie projektu trwa dłużej niż 30 dni to warunki tracą ważność? Nie mam doświadczenia z architektami w relacji klient-projektant, ale wydaje mi się że w ciągu 30 dni to nie będę miał projektu gotowego...


Należy mu [geodecie] wskazać działkę, której dotyczy mapka (nr ewidencyjny). Dalej powinien już sobie poradzić. Mapka jest ważna 3 miesiące (..."chyba, że w terenie nastąpią zmiany".. i mapka zdezaktualizuje się wcześniej)Tu pytania w zasadzie takie same jak wyżej. Jeśli po 3 miesiącach (choć tu jest większa szansa na wyrobienie się) projekt nie będzie gotowy to muszę robić następną mapkę (ewentualnie jeśli się nie zdezaktualizowała to zapłacić za następny podpis)?

ansemo
28-06-2005, 14:02
Czy ktoś kto już przeszedł etap projektowania mógłby mi odpowiedzieć na powyższe pytania? Z góry dziękuję...

mikol
28-06-2005, 14:24
Wystawione warunki sa ważne 30 dni, w ciagu tego czasu musisz podpisać umowę z ZE. Mają 2 lata na przyłaczenie (Otwock).

ansemo
28-06-2005, 15:12
Czyli termin 30 dni dla warunków przyłączy jest istotny tylko dla podpisania umowy z ZE a nie dla architekta.

A co z 3 miesięczną ważnością mapki do celów projektowych? Jeśli architekt będzie dłużej robił projekt to co? A jeśli zmieści się w tych 3 miesiącach to muszę od razu składać wniosek o pozwolenie na budowę zanim mi termin ważności mapki wygaśnie?

kaskaa
28-06-2005, 15:25
Mikol już odpowiedział na pierwsze pytanie.
Jeśli chodzi o czas to teoretycznie mają na wydanie warunków (od momentu złożenia przez ciebie podania) 1 miesiąc. Jak się streszczą to mogą zrobić to wcześniej. Architekt może rozpocząć pracę wcześniej. Warunki z ZE dołącza na sam koniec do projektu tuż przed złożeniem do starostwa.


Jeśli po 3 miesiącach (choć tu jest większa szansa na wyrobienie się) projekt nie będzie gotowy to muszę robić następną mapkę (ewentualnie jeśli się nie zdezaktualizowała to zapłacić za następny podpis)?
Dokładnie tak. Dlatego kolejność prac powinna być taka
1. załatwiam z gminy warunki zagospodarowania terenu
2. daję je architektowi
3. gdy projekt jest na tyle zaawansowany, że widać jego koniec - startuję po mapkę do geodety, składam podanie do ZE, załatwiam odrolnienie,
4. mając mapkę od geodety, daję architektowi, który wrysowuje budynek (plan zagospodarowania działki: śmietnik, szambo itp) - oczywiście bydynek ma już swój ostateczny kształt zewnętrzny
5. z tą mapką złatwiam meliorację, ewentualny wjazd i chyba kanalizację (nie załatwiałam gazu - prawdopodobnie trzeba tak samo jak ZE)

ansemo - kiedy zaczynasz? Mam wrażenie, że jesteś strasznie zestresowany. Jeszcze będziesz miał milion nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli nie będziesz miał ciasnych terminów, to wszystko pójdzie gładko. :D

ansemo
28-06-2005, 15:32
ansemo - kiedy zaczynasz? Mam wrażenie, że jesteś strasznie zestresowany. Jeszcze będziesz miał milion nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli nie będziesz miał ciasnych terminów, to wszystko pójdzie gładko. :D
Dzięki za wszystkie informacje. :)

Budować się chcę na wiosnę 2006. Zestresowany bardzo nie jestem, tylko że to moja pierwsza budowa - nikt z rodziny się nie budował więc jestem w tym temacie zupełnie zielony. :wink: A znajomi twierdzą że strasznie metodycznie podchodzę do sprawy. I chyba tak jest. Ale to dlatego że budować chcę jakieś 500 km od miejsca obecnego zamieszkania więc chciałbym wcześniej wszystko możliwie dokładnie wiedzieć żeby potem po byle podpis nie robić 1000 km... :)

Rocky
28-06-2005, 15:32
Działania jakie należy wykonać:
1. W gminie składamy wniosek o wypis z wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Wyrysu nie brałem, nie był mi do niczego potrzebny, może i Tobie nie będzie, a pewnie kosztuje, więc się upewnij najlepiej i w gminie i u architekta.


2. Wystąpić o warunki przyłączenia do mediów (kanalizacja chyba w gminie, prąd w energetyce)
Media można załatwiac równolegle i niezaleznie od innych spraw. Składając wniosek o warunki przyłączenia pradu musiałem przedłożyć mapkę z naniesionymi mediami na danym obszarze (to nie musiała być mapka do celów projektowych, wystarczyła mapka wyciągnięta z geodezji do celów opiniodawczych)


3. Zatrudnić geodetę – wytyczenie punktów granicznych działki, zrobienie mapy do celów projektowych
Mapki do celów projektowych sporo kosztują, więc warto od razu po ich zrobienu załatwiać wszystkie sprawy wymagające mapek do celów projektowych. W moim przypadku to był plan zagospodarowania działki i wszelkie projekty związane z wodą i z gazem. Cena za mapki do celów projektowych w niewielkim stopniu zależy od ilości egzemplarzy, które zamówisz u geodety.


5. Do starostwa (powiat) składamy wniosek o pozwolenie na budowę. Do wniosku załączamy: oświadczenie o prawie do dysponowania działką na cele budowlane, projekt budowlany wraz z opiniami i uzgodnieniami (z jakimi opiniami i uzgodnieniami?). Po otrzymaniu pozwolenia na budowę trzeba poczekać z jej rozpoczęciem przynajmniej 14 dni do momentu kiedy starostwo otrzyma potwierdzenie że wszyscy sąsiedzi otrzymali informację o rozpoczęciu budowy i nie złożyli odwołania.
Jezeli istnieje MPZP to sąsiedzi nie muszą wyrażać zgody. Przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę kazano mi złozyć też wniosek o wyłączenie zabudowanej części mojej działki z produkcji rolnej. Przy odbieraniu pozwolenia na budowę podpisywałem jeszcze pismo na ten temat.


6. Na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem budowy należy powiadomić starostwo o tym fakcie. Do zawiadomienia dołączyć należy oświadczenie kierownika budowy o przyjęciu obowiązku kierowania budową oraz inspektora nadzoru (jeśli jest).
A po dokonaniu zawiadomienia, a przed pkt 7 należy jeszcze ostemplować w odpowiednim urzędzie dziennik budowy.


7. Znowu geodeta – wytyczenie budynku na działce oraz naniesienie na mapę projektową tzw projektów branżowych (oznaczenia jak po działce idą media)
O konieczności naniesienia mediów na mapkę w tym momencie nic mi nie wiadomo.

kaskaa
28-06-2005, 16:21
Ale to dlatego że budować chcę jakieś 500 km od miejsca obecnego zamieszkania więc chciałbym wcześniej wszystko możliwie dokładnie wiedzieć żeby potem po byle podpis nie robić 1000 km... :)

Co cię tak rzuciło o 500 km :o ?
Na jeżdżenie nie ma rady. Urzędy to dreptanie - chyba, że ktoś na miejscu będzie załatwiał wszystko.
Ja pewnego dnia nie mogąc znaleźć informacji na stronie starostwa co powinnam złożyć starając się o pozwolenie na budowę napisałam do nich e-maila. Otrzymałam informację, że "wszystko znajduje się na stronie" a resztę informacji pod telefonem. Urzędnik boi się słowa pisanego jak ognia.
[/quote]

28-06-2005, 20:28
Wydane warunki przyłączenia są ważne 30 dni od ich otrzymania. W tym czasie należy podpisać z ZE umowę.
:o :o :o Co tak krótko???

W Rzeszowie wydają warunki na 2 lata.

gosia@
28-06-2005, 22:03
Nie trzeba czekać 14 dni na uprawomocnienie pozwolenia, jeśli złoży się odpowiednie oświadczenie przy odbieraniu pozwolenia od razu otrzymuje się klauzulęMozesz to wyjasnic, to po kiego diabła wszyscy czekaja?????

kaskaa
29-06-2005, 14:07
Nie trzeba czekać 14 dni na uprawomocnienie pozwolenia, jeśli złoży się odpowiednie oświadczenie przy odbieraniu pozwolenia od razu otrzymuje się klauzulęMozesz to wyjasnic, to po kiego diabła wszyscy czekaja?????

Nie wiem. Mnie o tej możliwości poinformowała urzędniczka wydająca zezwolenie.
Czekać trzeba 7 dni od momentu zgłoszenia rozpoczęcia budowy do chwili rozpoczęcia prac.

gosia@
29-06-2005, 14:31
Nie trzeba czekać 14 dni na uprawomocnienie pozwolenia, jeśli złoży się odpowiednie oświadczenie przy odbieraniu pozwolenia od razu otrzymuje się klauzulęMozesz to wyjasnic, to po kiego diabła wszyscy czekaja?????

Nie wiem. Mnie o tej możliwości poinformowała urzędniczka wydająca zezwolenie.
Czekać trzeba 7 dni od momentu zgłoszenia rozpoczęcia budowy do chwili rozpoczęcia prac.
Jest dokładnie tak jak mówi Kaskaa :evil: :evil: :evil: potwierdziłąm w Starostwie

kaga
06-07-2005, 20:15
Ja jeszcze a propos mediów.....

Jest jeszcze cos takiego jak "Pozwolenie na umieszczenie w drodze" :D
Musiałam załatwic taką zgodę w urzędzie miejskim, żeby móc zająć kawałek drogi gdy bedzie podłączana kanalizacja do studzienki. Nie wiem czy to wszędzie obowiązuje nie mniej, skoro masz do przejechania te 500km....:)

PS. Kaskaa - dzięki za to oświadczenie

ansemo
13-07-2005, 16:23
Co cię tak rzuciło o 500 km :o ?
Na jeżdżenie nie ma rady. Urzędy to dreptanie - chyba, że ktoś na miejscu będzie załatwiał wszystko.
Ano poniosło :wink: Trochę mam dosyć wielkiego miasta :)
A z jeżdżeniem się liczę. Tylko chciałbym wiedzieć jak najwięcej żeby w miarę możliwości ograniczyć te podróże. Bo jak mogę to załatwić jadąc 5 razy to po co mam jechać 10? W końcu te dodatkowe 5 razy to koszt ponad 1500 PLN nie licząc czasu...

A podczas budowania to chyba będę tam mieszkał. Co prawda to oznacza rezygnację z pracy, ale boję się że budowa doglądana tylko przez kierownika budowy i inspektora to może być mało... W końcu "pańskie oko konia tuczy"... :D

anSi
29-07-2005, 12:21
Ano poniosło :wink: Trochę mam dosyć wielkiego miasta :)
A z jeżdżeniem się liczę.
A podczas budowania to chyba będę tam mieszkał. Co prawda to oznacza rezygnację z pracy, ale boję się że budowa doglądana tylko przez kierownika budowy i inspektora to może być mało... W końcu "pańskie oko konia tuczy"... :D
Witaj, ciekawość mnie zżera skąd dokąd zamierzasz migrować. Ja wykonałam podobny manewr, z tym, że z małego masta do dużego, bo tutaj znależliśmy pracę i tu zamierzamy wystartować z budową, byc może w tym samym czasie co Ty (narazie załatwiamy papierki i kasę)
I też pokonaliśmy odległość 550km :)

aveflorek
19-12-2005, 21:50
Jakie sa niezbedne dokumenty jakie trzeba dostarczyc architektowi, gdy chcemy aby wykonal zagospodarowanie terenu:

1.) mapka do celow projektowych z naniesiona dzialka
2.) projekt architektoniczo - budowlany
3.) warunki przyłaczy mediow

To wystarczy???

Adamari
04-01-2006, 11:23
A ja mam pytanie innego typu. Zalozmy, ze energetyka i wodociagi juz sa zalatwione, umowy istnieja, media wrysowane w mapki sytuacyjne.
Natomiast gaz i kanalizacja nie beda podlaczane do sici miejskiej, mam sobie wybudowac szambo i wstawic zbiornik na gaz (sluzacy rowniez do ogrzewania domu w przyszlosci) od jakiejs tam firmy.
Projekt szamba mam w projekcie domu, gazu rowniez ale jest to jedynie projekt instalacji WEWNĘTRZNEJ. Nie mam zalozen dotyczacych postawienia zbiornika na dzialce i podlaczenia go do rur.
Tymczasem chcac zakopac butle z gazem, czy szambo, musze zglosic rozpoczecie robot nie wymagajacych pozwolenia, gdzie z dokumentami dostarcza sie projekt mediow, wyrysy, rzuty, itp.
Tzn, ze musze zatrudnic kogos, kto mi to stworzy, czyli polaczy na rysunku i opisze instalacje wewnetrzna z zewnetrzna?
Czy te media musza byc naniesione na mapke do celow projektowych?
Kompletnie nie wiem, co mam z tym zrobic :(
Prosze o pomoc, bo laikiem jestem, a boje sie, ze przez wlasna niewiedze wstrzymam sobie na jakis czas budowe :(

mr_skoku
05-01-2006, 09:43
ansemo
napisales w zalozeniach:

prąd i kanalizacja po drugiej stronie drogi gruntowej (innych mediów nie ma i nie będzie)
prad jest w gruncie czy stoi slup?
jesli slup - sprawdzales, kto jest wlascicielem gruntu?

ja u siebie nie sprawdzilem i teraz szukam firmy, o ktorej ostatnie informacje mam z 1996 roku ;<

ansemo
09-01-2006, 15:31
ansemo
napisales w zalozeniach:

prąd i kanalizacja po drugiej stronie drogi gruntowej (innych mediów nie ma i nie będzie)
prad jest w gruncie czy stoi slup?
jesli slup - sprawdzales, kto jest wlascicielem gruntu?
Prąd jest w gruncie.

W ogóle to trochę mnie to zaczyna przerastać... Pewnie jak większość którzy budowali po raz pierwszy. Ciągle dowiaduję się czegoś nowego... Albo pojawiają się nowe pytania...

Np. czy żeby wystąpić o pozwolenie na budowę trzeba mieć podpisaną umowę z energatyką czy tylko wystarczy mieć warunki przyłącza?

mr_skoku
10-01-2006, 12:01
wg magicznej karteczki, ktora mam ze starostwa wystarcza warunki.
[img=http://img227.imageshack.us/img227/883/pozwolenienabudoweniezbednedok.jpg] (http://imageshack.us)

Robert-Ra
22-01-2006, 13:43
Świetny temat zacząłeś ansemo. Mam dokładnie ten sam cel - ułożyć wszystko po kolei łącznie z terminami i ruszyć na czas. Na razie jeszcze szukam informacji, bo tak naprawdę to chciałbym taki harmonogram mieć na "przed", "w trakcie" i "po" budowie, docelowo w Excelu. Szukam, bo mam nadzieję, że ktoś już takie coś zrobił (a może redakcja Muratora?) i nie ma sensu wyważać otwartych drzwi.
Startuje z papierami w tym roku (2006), ale nie wiem czy wystartuję z budową, chyba że zdąże skończyć strop nad piwnicą przed zimą.
Warunki do budowania mamy podobne, ale ja mam działkę za oknem. 500km to jest coś.

Pozdrowienia,
Robert

Eltom
04-05-2006, 10:18
Jeśli media są po drugiej stronie drogi gminnej to należy wystąpić do gminy o zgodę na przejście przez drogę.

Trzeba też postarać się w gminie o warunki wjazdu na działkę - jeśli działka ma mieć wjazd z drogi gminnej - i zaprojektować ten wjazd.

U mnie też mapka do celow projektowych ma ważność dwa lata - jak się ktoś spręży to można też zrobic odbiór domku po zakończeniu budaowy na tej mapce :lol:

świercz
20-05-2006, 19:15
kręci mi się w głowie..... :-?

Robin2
15-06-2006, 15:49
ansemo, temat rzeczywiście świetny. mam nadzieję, że po roku już do czegoś doszedłeś ;)
Ja sam zrobiłem nieco inaczej - i ten sposób polecam innym:
1. znalazłem działkę w gminie z przychylnymi urzędnikami- to od nich dowiedziałm sie co moge załatwiać "już" a co dopiero później
2. znalazłem geodete, który oprócz zwykłej roboty był skłonny podzielic się ze mną informacjami, jakie czynności powinienem podjąć, aby on mógł działkę wydzielić ( działka nalezała do wiekszej połaci ziemi), zrobić mapki do celów projektowych i później, po uzyskaniu pozwolenia na budowę, zająć się wytyczeniem budynku
3. Znalazłem architekta, z którym zawarłem umowe, że oprócz projektu dostosowanego do wydanych przez Gminę Warunków Zabudowy i projektu zagospodarowania przestrzennego- załatwi za mnie wszystkie możliwe papiery- jedynie tam, gdzie konieczna jest moja obecność pójdziemy załatwić sprawę razem. Wyszedłem przy tym z założenia, że nie będę gadał z "renomowanymi" pracowniami, bo tam zapłace jak za zboże albo dostanę gotowy projekt niekoniecznie mi odpowiadający. Miałem tez pewne obawy co do rzetelności starych wyjadaczy- kilku moich kolegów sparzyło się na błędach, które dziwnym trafem umknęły nawet uwadze ZUDP- a przecież ten organ ma za zadanie wyłapać w projekcie odstepstwa od litery prawa. Cóż, z biegiem lat znajomości można mieć wszędzie...Mój projekt robi młoda pani architekt, której zależało na budowie swojej renomy i musze przyznać, z zadania wywiązuje się znakomicie. Dodam, że koszty wcale nie sa takie duże, jak głosi obiegowa opinia. Za projekt gotowy i jego adaptację zapłaciłbym tyle samo ile za projekt uwzględniający moje oczekiwania.
W efekcie- nie natrudziłem się za bardzo i mam projekt, na jakim mi zalezało.
Inna sprawa, to wszechobecna w urzędach indolencja- na to chyba nie ma lekarstwa. Oprócz przyjaznych urzędników w Urzędu Gminy Dobrzyniewo Duże- reszta tylko stosowała spychologię i sugestie że sprawy zawsze można załatwić szybciej.
Co do ZE- moje warunki przyłącza technicznego mają termin ważności 2 lata. Jezeli zaś Twoja działka leży przy drodze gminnej lub powiatowej- musisz z Powiatowym Zarządem Dróg uzgodnić przebieg przyłączy, lokalizację płotu i wjazd z drogi na swoją działkę. To wszystko na mapke do celów projektowych powinien nanieść uprawniony architekt.
Pozdrawiam!
Robert

Niki*
23-06-2006, 14:54
Robin2 mam pytanie
bo rownież mam zamiar kupić działkę budowlaną z gminy- od 2 lat nikt nie zgłosił się na przetarg a mi się badzo podoba więc napisałam do burmistrza pismo z prośbą o sprzedaż, od nowa zrobią wycenę ustalą termin przetargu itd.
działka jest ostatnia za zabudowaniami ale dalej ok 500 m jest stadnina koni - słup z prądem i hydrant widziałam że jest w odl. z 50-70 m naprzeciwko za drogą brukowaną - działka jest również przy tej drodze, byłam w energetyce - mają mi dac znać z map ile dokładnie jest odległość.
i moje pytanie:;-) czy wszystko musze robić na swój koszt - ciągnięcie prądu i wodociągu?
na co musze teraz jeszcze zwrócić uwagę?co sprawdzić? czekam do wyceny czy mnie stać na nową cenę działki ale nie wiem czy coś jeszcze sprawdzać czy się pytać?
z góry Ci dziękuję za odp.
no i jak się kupuje z gminy działkę to dochodzi vat 22% - czy osoba fizyczna może odliczyć jakoś ten vat lub część czy nie ma żadnych szans?

Robin2
23-06-2006, 20:27
Niki*, chyba Cię zmartwię:
prąd i wodę "ciagniesz" na własny koszt. Co do vatu- nie wiem, moja działka pochodzi z darowizny więc nie kosztowała mnie prawie nic ale za sporządzenie aktu notarialnego notariusz pobrał opłate i vat.

Wracając do wody i prądu- jeżeli wodociag oraz słup linii NN leżą po drugiej stronie drogi- czeka Cię uzgodnienie projektu przyłączy z Rejonowym Zarzadem Dróg. ZE załatwi swoje przyłącze sam- do Ciebie będzie nalezało załatwienie przebiegu przyłącza wody.
Proponuję Ci udać sie do wodociągów i spytać o możliwośc podłączenia wody do Twojej przyszłej działki- przy odrobinie dobrej woli wytłumaczą Ci wszystko.
Co do kosztów wody- nie wypowiadam się, jeszcze tego nie robiłem.
Prąd kosztował mnie 1561 +Vat

No i pytanie zasadnicze- jeżeli Twoja działka jest niezagospodarowana- sprawdź w gminie czy możesz w ogóle myśleć o tym, żeby postawić na niej dom ;)
Może się okazać, że jest przeznaczona do innych celów i wtedy cały Twój wysiłek na nic.
Pozdrawiam serdecznie!
Robert

Niki*
23-06-2006, 21:26
w wodociągach byłam - mają tak stare mapy, że wielu domów na niej nie ma, musze kupić nową swoją i znów do nich pojechać; ;-)
co do działki to przyjechałam do gminy z zapytaniem o działki budowlane na terenie gminy i pani między innymi mi tą pokazała - była 2 lata temu pod zabudowę, ale nikt się nie zgłosił na przetarg; teraz napisałam do burmistrza z prośbą o sprzedaż tejże działki pod zabudowę; po tym mają robić nową wycenę itd, i przetarg; to nie wystarczy, że w gminie mi powiedzieli budowlana pod zabudowę jednorodzinną? i że tak była?
i czy wystarczy jak na ogłoszeniu przetargu będzie napisane że pod zabudowę jednorodzinną?? zresztą z tą mapą i wycieczkami do wodociągów i tak chcę poczekać na wycenę (obiecali od tego zacząć (b.b. miła pani urzędnik) bo mi zależy czy mnie na nią stać aktualnie))!

dzięki za odp i pzdr serdecznie :)

Robin2
24-06-2006, 14:59
no to teraz trzymam kciuki za pomyslny przebieg przetargu (czyli po polsku- żeby cena wywoławcza była niska i żeby poza Tobą nikt sie nie zgłosił ;) )
Powodzenia!
Robert

Niki*
26-06-2006, 17:00
no i zaczynają się problemy. Facet z energetyki coś kręci - wprawdzie nie rozmawiałam ja a mój narzeczony ale podobno mówił że na jego mapach nic nie widać, że może to kosztować ze 20 tys, albo brak zgody może być.
że musi być inna mapa.
Mi się wydaje że nic nie sprawdził, bo i sama te mapy kupię, ale :
czy jeżeli działka jest budowlana to mogę dostać coś takiego ak brak zgody na ciągnięcie prądu???
i czy facet w energetyce może nie mieć aktualnych map swoich z których coś widzi??
ja tylko widziałam słup przy obok domu ale nie znam się i nie wiem co o tym myśleć??? :(

Robin2
29-06-2006, 17:49
hmm... szczerze mówiąc to nie mam pojęcia...
U mnie w ZE ludzie bardzo przychylni więc nie mialem problemu.Fakt, zamówiłem w wydziale geodezji Starostwa powiatowego aktualne mapki i z nimi poszedłem załatwiać wszystko, do projektów będzie Ci potrzebna mapka 1:500 (tzw. mapa do celów projektowych), to zrobi Ci geodeta, zaznaczy szczegóły, wprowadzi poprawki itp a potem dostaniesz aktualną kopię takiej mapy a wtedy ZE musi wydać odpowiedź wiążącą. Przy okazji geodeta w terenie zaznaczy punkty graniczne Twojej działki, będziesz miała pewnośc, ze dobrze się grodzisz.
Pozdrwaiam!
Robert

ula@
25-09-2006, 21:38
WITAM! Jest tak: za 2 tyg, kupuję działkę... latam z dokumentacją, otrzymuję pozwolenie na budowę, załatwiam kredyt i ,,,,jest 24,12,2006... czy to możliwe? Ludzie piszcie co robić, z kim gadać, jak przejść na skróty? muszę zdążyć. czekam na info od Was...pozdrawiam.ula. :(

Robin2
26-09-2006, 18:42
Ula, obawiam sie, że nie masz szans na załatwienie tego wcześniej.
- Pozwolenie na budowę- zajmuje do 65 dni, przy dobrej woli urzędników wyrobisz się w dwa- trzy tygodnie
- zgoda na budowę uprawomocni się po dwóch tygodniach- wczesniej się nie da
- zgłoszenie do Nadzoru Budowlanego faktu rozpoczęcia budowy- minimum 7 dni przed rozpoczęciem prac
- kredyt?- tydzień?
- sam projekt zajmuje sporo czasu, uzgodnienia z wszelkiej maści instytucjami (TP, energetyka, zarząd dróg, wodociągi, gaz itp) to sporo czasu bo to wszystko trzeba "przepuścić" przez ZUD.

A działka? budowlana? czy w gminie jest jest plan zagospodarowania przestrzennego?

Trzymam kciuki za pomyslnosc, mnie dopełnienie wszystkich formalności zajęło prawie rok (ale wszystko załatwiałem od podstaw).

Pozdrawiam serdecznie!
Robert

ansemo
28-09-2006, 17:41
U mnie cała procedura papierkowa (od momentu złożenia wniosku o wydanie warunków zabudowy do uzyskania prawomocnego pozwolenia na budowę) trwała 51 tygodni. :wink:

Z grubsza:
- wydanie warunków zabudowy trwało z grubsza 3 miesiące (w tym miesiąc poślizgu bo mój wniosek zginął :o i składałem jeszcze raz)
- następnie zmiana warunków zabudowy o którą wystąpiłem ok. miesiąc
- w tym samym czasie co powyższe uzyskałem warunki z energetyki (chyba 2 tygodnie), warunki przyłączenia do kanalizacji (gazu i wodociągu nie ma)
- później miesiąc przerwy i zacząłem załatwiać projekt - typowy ze zmianami ok. 2 miesiące
- wystąpienie o wydanie pozwolenia na budowę i uzyskanie pozwolenia ok. 2 m-ce
- uprawomocnienie powolenia na budowę teoretycznie trwa 2 tygodnie a w praktyce są to 2 tygodnie od chwili wpłynięcia ostatniej zwrotki (w moim przypadku miesiąc).

Da się to załatwić w czasie krótszym niż rok, pod warunkiem że urzędnicy będą chcieli pomóc, że projekt kupisz typowy i nie będziesz go miesiącami przerabiać pod własne potrzeby, że nikt nie zgubi żadnych papierów :wink: , że nikt z sąsiadów nie będzie składał odwołań itd...

Powodzenia. :)

maja_mp
02-10-2006, 13:56
A co jeśli chcę rozbudować istniejący już dom? Chcę dobudować kuchnię i łazienkę. Właśnie złożyłam wniosek o wydanie pozwolenia na rozbudowę - podobno do miesiąca będzie decyzja.
Co potem-jak długo powinnam czekać na uprawomocnienie, czy mogę od razu przy odbiorze machnąć jakąś regułkę i zgłosić zamiar rozpoczęcia robót a za 7 dni odebrać dziennik budowy (kierownika już mam, firmę też-teraz robią remont wewnątrz rozbudowywanego domu)?

celina8
19-11-2006, 16:05
Witamy!
jesteśmy z mężem na etapie początkowym - znaleźliśmy działkę i próbujemy ją kupić - powinniśmy na początku pierwszego kwartału być jej właścicielami.
Nosimy się z zamiarem skorzystania z usług projektanta - chcemy od razu mieć projekt bez przerabiania istniejących.
Odpowiedzcie, jeśli ktoś wie - w czym projektant może nam pomóc - oprócz stworzenia i sprzedania projektu.
Będziemy wdzięczni za wszystkie podpowiedzi.
Serdecznie pozdrawiamy i życzymy wszystkim powodzenia!
Celina i Celinka

pawilon79
22-11-2006, 17:33
tez planuje budowe na wiosne. rozmawiałem z kilkoma biurami projektowymi. i tak powiedzieli . kupujesz u nich projekt przykładowo kosztuje 1500 , i oni po dostarczeniu warunków zabudowy zbieraja i załatwiają wszyskie papiery. chcą za to łacznie około 4000 za projekt wraz z pozwoleniem na budowe.
ale najlepiej zadzwonic po biurach oni powiedzxą doklładnie jakie usługi polecają i co trzeba im dostarczyć .
powodzenia.
paweł

oleniek
22-11-2007, 13:45
Wyczytałam wszystko co to napisane i zebrałam to w formie tabelki w Wordzie. Jak ją tu wkleić? Żeby wszyscy widzieli i mogli dokonać ewentualnych korekt

HiszpanskaInkwizycja
08-01-2008, 22:09
Witam,

oleniek podesłała szkic harmonogramu; wrzuciłem tu (bez modyfikacji):
http://www.leder.lap.pl/Papierologia2.doc

Jeśli ktoś by miał propozycje poprawek, proszę podesłać na mój email:
michal.leder at interia.pl

--
Pozdrawiam
Michał Leder

Madziorkaa
10-01-2008, 19:33
bardzo przydatny wątek, własnie takiego szukałam:), obecnie jestem na etapie papierologii (czekam na warunki zabudowy juz dwa miesiace :evil: ), tabelka rewelacyjna, juz ją zapisałam w swoim kompie.

dorusia
15-01-2008, 14:18
Serdeczne dzięki wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej tabelki. W końcu mam czarno na białym, krok po kroku co mam zrobić. Dziękuje raz jeszcze. Odwaliliście kawał dobrej roboty. :D

Pozdrawiam
:wink:
Dorota

Bastek1
28-06-2009, 20:15
witam
odświerzam wątek, baaardzo przydatny -0 dziękuję
mam tylko pytanie-prośbę
czy coś się zmieniło? czy nadal aktualne?
od jutra jestm na tzw. urlopie, i zaczynam coś działać :)