PDA

Zobacz pełną wersję : Woda z dachu do studni czy zbiornika betonowego?



Deepthought
02-10-2022, 18:09
Witam , chciałbym uzyskać podpowiedź odnośnie odprowadzenia wody opadowej z dachu. Mam zrobione odpływy za opaskę domu rurą kanalizacyjną fi100 które złączę w rurę fi 160 i poprowadzę docelowo ze spadkami do zbiornika betonowego lub do studni. Oba rozwiązania z przelewem w razie ulewnych deszczy i nadmiaru wody.
Mam na działce nietypową sytuację ponieważ miejsce w którym stoi dom to podłoże piaszczyste na głębokość okolo2.3m. Pod tym piachem znajduje się ił który trzyma tą wodę w gruncie, mało tego dom stoi w takiej iłowej niecce tzn na bokach dużej działki(100m*50m) ten ił znajduje się zdecydowanie płycej czyli gdzieś na 1metrze głębokości. W związku z tym mam na działce ja to nazywam taki iłowy talerz w którym zawsze stoi woda gruntowa. W letnie suche miesiące gdzieś na głębokości 1.2m a w mokre miesiące sporo wyżej. W takich warunkach ma sens studnia do łapania tej wody z dachu która by też odprowadzała wodę z piachu pod domem w momencie gdy będę pompował ja do podlewania trawnika w okresie letnim? Czy może zamknięty zbiornik betonowy ? Oba rozwiązania z przelewem do rowu. Głównie chodzi mi o to czy taka studnia będzie ściągać wodę czy nie bawić się i wkopać zbiornik np 6m³. Z góry dziękuję za odpowiedzi

swierol
02-10-2022, 20:04
Mam bardzo podobną sytuacje, podobny grunt tyle, że działka mniejsza. Ja zrobiłem rozprowadzenie do gruntu. Mam cztery rynny. Dwie puściłem osobno jakieś osiem metrów od domu rurami 2x75 (odprowadzenie robiłem z odpadów, które w większości dostałem od zaprzyjaźnionych hurtowni instalacyjnych) i zakończyłem mini studniami chłonnymi z ok metrowych rur 250mm. Dwie rynny zrobiłem na rurach 110 i po połączeniu przeszedłem w 160 na jakieś 15m od budynku. ostatnie 5m rury delikatnie ponacinałem i na końcu tez zrobiłem mini studnię chłonną. Oczywiście był kamień drenażowy i geowłóknina. Narazie działa jak należy a robiłem to na wiosnę przed letnimi burzami, których najbardziej się obawiałem.
Jak kopałem te studnie to woda pokazywała się w zależności od miejsca na 140-180cm.