PDA

Zobacz pełną wersję : Sauna INFRARED dla każdego



akson
06-11-2002, 22:23
Witam !
Ja z nowym tematem.
Sauna Infrared - sauna z promiennikami podczerwieni - sauna dla kazdego.
Oczekuję pytań.
Pozdrowienia!

radex
07-11-2002, 08:39
A pod względem praktycznym czym ona się różni od tradycyjnej sauny? Rozumiem, że z wykorzystaniem takiej sauny nie można korzystać z sauny mokrej, parowej i ziołowej (jak w przypadku tradycyjnych piecy kombi)?

Arek99
07-11-2002, 10:12
trochę zmieniając temat....przeglądałem ostatnio dosyć ubogą ofertę saun w internecie. może znacie jakieś ciekawe strony producentów saun, projektów saun lub mat. nt. samodzielnej budowy saun

RobertEs
26-11-2005, 20:01
trochę zmieniając temat....przeglądałem ostatnio dosyć ubogą ofertę saun w internecie. może znacie jakieś ciekawe strony producentów saun, projektów saun lub mat. nt. samodzielnej budowy saun

www.saunaspa.pl

Zbigniew Rudnicki
27-11-2005, 11:08
Jak promieniowanie podczerwone wpływa na oczy ?
Pracując niegdyś w hucie zetknąłem się z dolegliwością (wywołaną promieniami podczerwonymi) polegającą na rozluźnieniu mięśni powiek i odstawaniu powiek od gałek ocznych.
W następstwie zapalenie spojówek.
Leczenie długotrwałe. Konieczność natychmiastowego zaprzestania kontaktu z promieniowaniem. Stosowanie jakichkolwiek okularów ochronnych - nieskuteczne.
Wrażliwość poszczególnych osób - różna.

tekt
27-11-2005, 14:58
www.saunet.pl
a propos saun


a propos podczerweni

Promieniowanie podczerwone jest niewidzialnym promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fali od 700 do 15 000 nm, wykorzystywane od lat w fizykoterapii m.in. w terapeutycznych lampach Sollux. W kabinach cieplnych IR (firmy MEGIW) zastosowano promieniowanie podczerwone o zakresie 2,5 - 7,4 mikrona (mikron = 1/1.000.000 metra).

Prym w stosowaniu promieniowania podczerwonego jako środka leczniczego wiodą naukowcy i klinicyści japońscy oraz chińscy, którzy od ponad 25 lat prowadzą rozległe badania dotyczące wpływu promieniowania podczerwonego na poszczególne tkanki organizmu. Swoje badania opierali na udowodnionym już wpływie, jakie ma ciepło na organizm ludzki. Zwrócili jednak uwagę, że promieniowanie IR dzięki głębszej penetracji i absorpcji przez tkanki ciepła, wywołuje o wiele intensywniejsze zmiany w układach i narządach (patrz: WPŁYW IR).

Biorąc pod uwagę wpływ podczerwieni na organizm naukowcy Japońscy i Chińscy wprowadzili naświetlania IR-em w poszczególnych jednostkach chorobowych. To spowodowało niejako stworzenie listy schorzeń, w których poddawanie chorego działaniu podczerwieni ma istotne znaczenie w złagodzeniu objawów chorobowych.

Zgodnie z prawem Grotthusa - Drapera, że skutki biologiczne może wywoływać w tkankach tylko energia pochłonięta, w kabinach IR wykorzystano ciepło emitowane przez promieniowanie podczerwone. Ciepło to ma zdolność przenikania do 4 cm w głąb ciała ludzkiego, dzięki temu eliminujemy straty energii i poprawiamy terapeutyczne efekty zabiegu nagrzewania. Energię cieplną tego rodzaju emituje niewidzialne promieniowanie podczerwone i elektromagnetyczne.

Promieniowanie IR dzięki głębszej penetracji i absorpcji przez tkanki ciepła, wywołuje o wiele intensywniejsze zmiany w układach i narządach człowieka niż ciepło działające na organizm powierzchownie.

Naukowcy z dziedziny ciepłolecznictwa wykazali występowanie następujących zmian w wyniku nagrzewania promieniami IR:

- poprawa kondycji układu sercowo - naczyniowego
U ludzi poddawanych działaniu IR stwierdzono wyraźne zwiększenie pojemności wyrzutowej serca jak i częstotliwości akcji serca do wartości odpowiadających tym, jakie osiągane są u ludzi intensywnie uprawiających ćwiczenia fizyczne. Dzięki reakcji ze strony naczyń krwionośnych na ciepło wzrasta prędkość i intensywność przepływu krwi.

- przyśpieszenie przemiany materii - spalanie kalorii
Zgodnie z informacją podręcznika Guytona do Fizjologii Medycznej, że uwolnienie 1 grama potu wymaga 0,586 kcal wynika fakt, iż podniesienie temperatury ciała o 1oC przyśpiesza przemianę materii o ok. 30 %. Kabina ciepła IR stanowi doskonały sposób zgubienia zbędnych kilogramów i poprzez przyśpieszenie przemiany materii umożliwia utrzymanie zgrabnej sylwetki bez drastycznych diet i intensywnych ćwiczeń. Ponadto promieniowanie podczerwone jest niezrównanym wypalaczem toksyn. Jak twierdzą eksperci w dziedzinie odchudzania, organizm ludzki zużywa tłuszcz do rozpuszczenia toksyn, a co za tym idzie wydalając toksyny pozbywamy się również tłuszczu. Uwolnione toksyny wraz z tłuszczem to również możliwość pozbycia się cellulitisu. Stwarza on nie tylko problemy kosmetyczne, ale zaburzając przepływy w naczyniach, jest czynnikiem sprzyjającym powstawaniu wielu schorzeń.

- zwiększenie elastyczności elementów miękkich stawu
Zauważono, że każdy pobyt w kabinie ciepła umożliwia trwałe rozciągnięcie więzadeł, torebek stawowych, ścięgien, powięzi i błony maziowej stawu, średnio o ok. 0,5 - 0,9 %. Stwarza to ogromne możliwości wykorzystania kabiny IR wszędzie tam gdzie należy rozgrzać tkanki okołostawowe, aby zwiększyć zakres ruchu w stawach. Można więc skorzystać z tej właściwości zarówno w sporcie, jak i w rehabilitacji ruchowej, co daje pewność, że tkanki są należycie przygotowane do ćwiczeń a efekty uzyskane będą trwałe.

Śliwiok
28-11-2005, 12:31
Ja mam IR w tel. komórkowym.
200 takich telefonów wrzucam do kabiny przysznicowej i mam kabinę IR. :P :P :P


Bez urazy.
Nie mogłem się powstrzymać :wink:

Pozdrawiam,

Bimerang
12-04-2006, 22:29
Hej
Może podciągnę ten temat troszke :)
Ktoś orientuje się czy promienniki halogenowe byłyby ok do tego typu sauny?

Sunao
13-04-2006, 09:09
Ja mam IR w tel. komórkowym.
200 takich telefonów wrzucam do kabiny przysznicowej i mam kabinę IR. :P :P :P


Bez urazy.
Nie mogłem się powstrzymać :wink:

Pozdrawiam,

Bez urazy możesz wrzucić i milion komórek a sauny z tego nie będzie tylko kuchenka mikrofalowa. telefon GSM 1800 to długośc fali prawie 17mm a promienniki podczerwieni działaja na długosci fali rzędu kilku mikrometrów (czyli jakieś 10 000 razy mniejsza długość fali). Chyba, że twoje komórki nadaja na częst. 18 THz :)

Pozdrawiam,

Sunao