PDA

Zobacz pełną wersję : Odległość między sztachetami w ogrodzeniu



agamon
16-06-2005, 22:31
wkrótce będę przykręcał sztachety w ogrodzeniu. Sztachety mają 8cm. szerokości i własnie ....nie wiem jaka przerwe robić miedzy sztachetami.
Podobno jest jakiś "magiczny" wzór na odległość miedzy sztachetami .
Chciałbym aby to wygladało ze smakiem.
Czy ktoś słyszał coś na ten temat? Chętnie posłucham rad. :)
Pozdrawiam w trudzie budowania
Agamon

remx
16-06-2005, 22:35
Ja w takich sytuacjach jeżdżę po okolicy, patrzę jak mają inni i czy mi to pasuje. Najważniejsze jest twoje odczucie.

agamon
16-06-2005, 22:39
Nie tylko jeżdżę , ale jeszcze latam i mierzę. Przez ta budowe człowiek zaczyna zachowywać się dziwnie :)

remx
16-06-2005, 22:41
Też mierzyłem, raz mnie przegonili

bladyy78
16-06-2005, 23:07
ja sztaczety w plocie przykrecalem co 1.5cm

jareko
16-06-2005, 23:42
;) nie zartujcie sobie - naprawde tak robicie? Jezdzicie i mierzycie? :lol:
proponuje inne rozwiazanie - wez kilka sztachet - przywiaz je sobie sznureczkiem (stosujac rozne za kazdym razem miedzy nimi odleglosci) i ocen co Ci sie podoba
Tu nie ma wzorow :lol:
tu jest wlasne poczucie smaku i estetyki a to tylko Ty patrzac na taki prowizoryczny plot i widzac w tle swoj dom i ogrod potrafisz ocenic

krzysztofh
17-06-2005, 06:21
Mam to na czasie bo właśnie kończą mi robić ogrodzenie. Sztachety 9cm szerokości przykręcane co 8cm ale na przemian z obu stron, czyli zachodzą na siebie ok 0,5cm. Przykręcone sa do poprzeczek metalowych o szerokości 3cm, więc patrząc pod kątem jest pewien prześwit, natomiast stojąc naprzeciw płotu nie widać nic (za nim).

agamon
17-06-2005, 06:42
Jareko- raz chodzilem i mierzyłem. A jeśli chodzi o jeżdżenie i podpatrywanie to tak. Ale pewnie wielu tak robi. Do mnie wczoraj sąsiad powiedzial ze przychodzil mierzyl moje ogrdzenie i liczyl cegly.
Chyba rozłoze sztachety na ziemi i rozplanuje przerwy. A swoja drogą zauważylem ze sztachety nie maja stałej szerokości ( tolerancja 3-5 mm.)
Wiec tak bedzie chyba najbezpieczniej.
Pozdrawiam w trudzie budowania
agamon

Cypek
17-06-2005, 07:07
Weż sobie na drucikach przymocuj kilka i rozsuwaj lub zsuwaj do uzyskania dobrego humoru przez żonę. Potem to juz leberko :)

aries
17-06-2005, 07:12
sztachety szerokość 9 cm, grubość 2 cm
odległość między sztachetami wyniosła 2 cm. A montowałam to w ten sposób. Pierwsza sztecheta przymocowana zgodnie z pionem wziełam inną i przykładałam na kant do kolejnej zamocowanej, aby uzyskać taką samą, równą szerokość szczeliny. Ponieważ "szkielet" :lol: płotu jest z profili i płaskownika, więc sztachety mocowałam takimi śrubami, które jednocześnie gwintowały płaskownik. Nie musiałam wiercić żadnych dodatkowych dziur na śruby i tracić czasu :lol:
pozdrawiam - ania
taki sobie zwyczajny płot, który wygląda tak : http://www.amazo.webpark.pl/wejsciemila.jpg

pete
17-06-2005, 07:24
wkrótce będę przykręcał sztachety w ogrodzeniu. Sztachety mają 8cm. szerokości i własnie ....nie wiem jaka przerwe robić miedzy sztachetami.
Podobno jest jakiś "magiczny" wzór na odległość miedzy sztachetami .
Chciałbym aby to wygladało ze smakiem.
Czy ktoś słyszał coś na ten temat? Chętnie posłucham rad. :)
Pozdrawiam w trudzie budowania
Agamon
Ja w tym roku kończyłem przybijanie i przykręcanie sztachet. Było tego 190 mb płotu i jakieś 1800 sztachet. Nie wiem czy przepis o minimalnym prześwicie między sztachetami od strony drogi publicznej obowiązuje , ale wcześniej było, że musi wynosić 25% .
Zależy jaka grubość mają Twoje sztachety . Ja jako miarki rozstawu między sztachetami używałem prostej , równej sztachety przykładanej prostopadle do osi płotu i korygowałem położenie poziomnicą. Przybijałem sam, więc pomagałem sobie ściskami stolarskimi , żeby sztacheta się nie ruszała i nie opadała. Nie wyobrażam sobie , żeby odległość jednej sztachety od drugiej za każdym razem wymierzać taśmą mierniczą co do milimetra. Tylko rozstaw sztachet między słupkami murowanymi odmierzałem "metrem" po wyliczeniu ilości sztachet w jednym przęśle.
Do przybijania płotu będą potrzebne;
1. młotek 300 g ( maks. 400)
2. gwoździe ocynkowame skręcane lub pierścieniowe
3. poziomnica
4. 3-4 zaciski stolarskie
5. gruba żyłka do wyznaczenia gonych krawędzi płotu
6 trochę cieńsza żyłka do wyznaczenia poziomu przybianych gwoździ, żeby nie było widać "fali" ich łebków
7. taśma miernicza 2 m
8. łapka do wyciągania gwoździ ( ja jej praktycznie w ogóle nie używałem)
Gdybyś chciał zamiast gwoździ używać wkrętów to zapomnij o wkrętarce akumulatorowej, nawet nalepszej firmy akumulator nie wytrzyma takich obciążeń, stosuj elektryczną z wolnymi obrotami.
Poza tym budowa płotu to super zajęcie.
Pozdrawiam

miol
07-05-2009, 15:59
Co by nie mnożyć tematów to się podepne do tego :)
Przymierzam się właśnie do mocowania sztachet do profili zamkniętych za pomocą wkrętów samonawiertnych (czy jakoś tak), po 4 szt na sztachetę. Macie jakieś sprytne metody mocowania sztachet w pojedynkę. Sznurek górą do wynaczenia poziomu, sztachetę mocować na ściski do profila? Przy wkręcaniu tych wkrętów to sztachetę tak odbija od profila zanim się wkręt wkręci że i ze ścisku potrafi wyrwać no i w trakcie tego potrafi ją przesunąć. Nawiercać wstępnie sztachety? Rozciągać sznurki do wyznaczania poziomu wkrętów? Trochę to uciążliwe, może są jakieś prostsze metody? No i tak ogólnie jak szybko, łatwo i ładnie to zrobić :lol: .

niktspecjalny
07-05-2009, 23:43
Co by nie mnożyć tematów to się podepne do tego :)
Przymierzam się właśnie do mocowania sztachet do profili zamkniętych za pomocą wkrętów samonawiertnych (czy jakoś tak), po 4 szt na sztachetę. Macie jakieś sprytne metody mocowania sztachet w pojedynkę. Sznurek górą do wynaczenia poziomu, sztachetę mocować na ściski do profila? Przy wkręcaniu tych wkrętów to sztachetę tak odbija od profila zanim się wkręt wkręci że i ze ścisku potrafi wyrwać no i w trakcie tego potrafi ją przesunąć. Nawiercać wstępnie sztachety? Rozciągać sznurki do wyznaczania poziomu wkrętów? Trochę to uciążliwe, może są jakieś prostsze metody? No i tak ogólnie jak szybko, łatwo i ładnie to zrobić :lol: .

Może za wiele nie podpowiem ale na sztachetkę 10x2,5x145 używałem 6szt wkrętów do profili.

Nawiercać wstępnie sztachety?
Nawiercać.Wkręt musi być dobrany do grubości profilu by Ci ręce się nie męczyły po wkręceniu już kilku szt.Jako miary używałem cienkiej listewki i wkładałem ją pomiędzy dwoma sztachetkami.Tak samo robiłem z dołem .Pod sztachetki kładłem listwę i wysokość wychodziła idealnie.Zakładam że jakiś tam murek poziomy masz?.Wymyślone wspólnie z moim kol. od spraw wszelkich

pzdr

miol
08-05-2009, 05:41
Muszę coś wymyśleć, bo żona już mnie op..... :oops: . Kilka sztachet nie nawierciłem i w trakcie wkręcania wokół główki wkręta widać takie drobne odpryśnięcia drewna, druga rzecz to część wkrętów za głęboko weszła, główka się schowała, drewno wgniecione i jest dołek. Ogólnie ciężko te wkręty idą, myślałem, że tylko trochę przycisnę i już, a tu trzeba dobrą chwilę cisnąć żeby wkręt się przewiercił a później jak złapie to trzeba uważać żeby nie wszedł za głęboko.Może są inne wkręty ale byłem w dużej hurtownii śrub i mieli tam tylko jeden rodzaj wkrętów do profili. A może jednak przerzucić się na mocowanie na śruby zamkowe, ale jak pomyślę o nawiercaniu za każdym razem profila to mi się odechciewa :lol:

niktspecjalny
10-05-2009, 09:02
Widzę ,że zamiast ułatwiać to sobie komplikujesz.Miałeś dopasować długość wkręta tak aby po przejściu przez sztachetkę ,zatrzymał się przed drugą ścianką profilu.


....wokół główki wkręta widać takie drobne odpryśnięcia drewna,....

kup maskownice i wklej na silikon 1000 wkrętów = 1000 plastikowych maskownic :lol: :wink: i nie zapomnij aby przed końcem wkręcania robić to bardzo powoli :wink:

pzdr

miol
10-05-2009, 14:45
Witam
Dzięki za rady, rzeczywiście za bardzo zacząłem kombinować, myślałem o jakichś stealażach do odmierzania i przytrzymywania sztachet :lol: ale najprostrze rozwiązania najlepsze, teraz jakoś idzie, dwa ściski i kawałek klocka do odmierzania i sznurki i do przodu. Najwięcej zabawy to mam z tymi sznurkami do odmierzania miejsca wkrętów żeby szły w jednej linii ale niestety jak się w pojedynkę robi to i zabawy więcej :lol: . A tak przy okazji to się dowiedziałem jakie mogą być narzuty na wkręty, w jednej hurtowni sztuka 7 gr a w drugiej 19 gr :o , przy 2000 szt to już się robi konkretna kwota.

piotjek0
12-07-2012, 22:45
ja też będę montował sztachety na płaskownikach i nie wiem jakie śrubki lepsze . takie normalne z główką na nakrętki czy jakieś farmerówki ale nie wiem co to są za śrubki . wiecie może to napiszcie :D

artek76
13-07-2012, 10:08
Przy sztachetach ok 10 cm 2 cm , można łatwo suwmiarką zmierzyć jak mają sąsiedzi:)

aspeedy5
25-04-2014, 18:58
Ostatnio sam budowałem płotek i jest prosty wzór na odległość między sztachetkami. Odpowiedzi, że jest to awykonalne są śmieszne. Po prostu montujecie pierwszą i ostatnią sztachetkę, następnie mierzycie odległość między pierwszą a ostatnią sztachetą od wewnątrz, przykładowo jest to wymiar 150cm, załóżmy, iż sztachetka ma 5cm szerokości, a sztachetek mamy 12 do zamontowania, obecnie 10 bo dwie (pierwsza i ostatnia) już wiszą. Teraz nasz inteligenty wzór:
odległość między sztachetami wiszącymi (w środku)=150cm,
grubość sztachety=5cm,
ilość sztachet=10
ilość przerw między sztachetami=11
Więc: odległość między sztachetami wiszącymi, minus grubość sztachety x(razy) ilość sztachet --- 150cm-(5*10)50cm=100cm
Teraz nasz wynik dzielimy przez ilość przerw między sztachetami i wyjdzie odległość czyli: 100cm : 11 = 9,09cm czyli załóżmy, że 9,1cm mają być odległości. Proste i logiczne ;D I oczywiście nie ma problemy jeśli sztachetki są równe hehee, każdy milimetr wpływa na ostateczne sztachetki xD
Powodzenia!!! I fajnie jak komuś pomogę :)

rafal194
26-04-2014, 16:03
Zawsze można zastosować tzw.Złoty podział.W tym przypadku przy 80mm przerwa będzie wynosiła 50mm.Ale zawsze pozostaje kwestia gustu.więc jak ktoś wcześniej napisał rozwiesić na próbę i popatrzeć jak wygląda.Kwestia czy chce się aby jak najmniej było widać czy nie.