PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zamontować próg drewniany



Anna089
21-10-2022, 09:58
Dzień dobry,
proszę o poradę jaki próg kupić i jak go zamontować. Mieszkanie w bloku, gres w środku po same drzwi, chciałbym drewniany z uszczelką przy drzwiach jak tutaj https://allegro.pl/oferta/prog-drewniany-z-uszczelka-do-drzwi-buk-10251886080?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_budownictwo_pla_pmax&ev_campaign_id=17961365662&gclid=Cj0KCQjwhsmaBhCvARIsAIbEbH6aRZSXN3bDs0NoS1jp LNp_Eeuqor26zPxozxmnaTxsuRO6H-mWuZ8aAkgrEALw_wcB

Nie wiem czy ma wchodzić za ościeżnicę (żółta linia) czy tylko do jej granicy (niebieska) i czy mam kuć te płytki na zewnątrz czy przykleić na nie próg? :)461802

finlandia
21-10-2022, 16:35
A te drzwi nie mają progu ? Częstą praktyką jest że firmy montują próg na późniejszym etapie.

Próg z aukcji wygląda na jakieś 8-10cm a ościeżnica na dobre 30. Także będzie to wyglądało tak sobie, ale za to jest uniwersalny: trzeba będzie go dociąć i przykleić na coś (jakiś klej w tubie jak silikon) tak, by uszczelka dotykała zamkniętego skrzydła. Można kuć, a może nie trzeba
Ale ja bym szukał marki drzwi i odpowiednio pasującego progu.

Anna089
28-10-2022, 12:59
Drzwi firmy porta i dostałam próg metalowy w komplecie do własnego montażu. Na ich stronie też są tylko metalowe. Zależy mi na drewnianym. Nie mówię, ze musi być ten z aukcji, to tylko przykład :)

Nie wiem czy kupować taki w literę "T" czy prostokątny i jak lepiej go zamontować kuć czy klej, a jak klej to jaki? :)

theme
28-10-2022, 15:04
Klej starczy. Inna opcja to dodanie jeszcze kołka pod uszczelkę tak aby nie był widoczny choć w takich drzwiach będzie to zbędne.

finlandia
28-10-2022, 15:44
Szczerze mówiąc - ja tu nie widzę drewnianego progu.. .
Kiedyś lokalny stolarz w mojej okolicy robił próg dopasowany do ościeżnicy Porty (gdy były to drzwi wejściowe nr 1). Ale w Twoim przypadku jak to będzie wyglądało? Kawałem polakierowanego drewna dębowego do reszty szarości?
Kucie płytek jest /raczej/ zbędne. Próg musi mieć przynajmniej 2 cm wysokości by skrzydło dolegało do uszczelki. W praktyce drewniane są wyższe.
Jak skujesz płytki na 6 czy 10cm? jeśli już to całą.. a próg na całą szerokość ościeżnicy trzeba zrobić na zamówienie - wtedy - moim zdaniem jakoś by to wyglądało.

W końcu - ja bym rozważył zastosowanie progu opadającego, ale tu tym bardziej potrzebujesz fachowca, a nie teoretycznych porad z netu.