PDA

Zobacz pełną wersję : Nowa pompa 200kwh w 4dni



Tom87pl
22-10-2022, 20:02
Dzień dobry,

Przepraszam jeżeli pisze w złym dziale.
Rok temu przeprowadziłem się do domu gdzie był zainstalowany kopciuch, od razu wymieniliśmy na Pellet i spaliliśmy 4,5t łącznie. Niestety ceny poszły w górę i z racji paneli 4,5kw (teraz właściwie 6.7) postanowiliśmy wymienić na pompe.
Pompa to Beretta 8kw zainstalowana tydzień temu. Mimo że w weekend były 3 bardzo ciepłe noce po 17stopni to pompa pokazuje zużycie 200kwh równiutko.
Przez ostatnie 2 dni tylko po 45 dziennie. Nie wiem czy ta wartość jest przekłamana ale to paranoja.
W aplikacji mój prąd widzę przed pompa że było dziennie po ok 7-8 teraz 28-30 mimo wszystko sporo mniej niż w ustawieniach.
Grzejemy ok 140m, grzejniki + podlogowka. Sterownik pozwala na wybór krzywej grzewczej w skali 1-9 gdzie 9 to najniższe wartości czyli ok 34 stopnie. Termostat ustawiony na 21 a Cw 43. Początkowo krzywa była ustawiona wyżej ale temperatury w domu rosły do 23,5 wiec obniżyłem do najniższej dla grzejników, inna skala dla niskotemperaturowych ale mam wybrane wysoko.
Wczoraj w domu jak temperatura spadła do ok 20.1 pompa się załączyła i w zasadzie nie przekraczała 21,5. Z rana zużycie było wyższe o 30 kWh.
Się zastanawiam czy pompa przypadkiem jako zużycie energi nie zlicza zamiast faktycznego zużycia tylko dane z jaką mocą pracuje.
Od 14.10
Zużycie:200
Model:8kw
Czas pracy sprężarki:42min
Calkowity czas pracy sprężarki 62h
Napięcie znamionowe 238
Napięcie szyny zbiorczej DC 330v
Temp zasobnika cwu 43
T1s krzywa temp.klim 33stopnie
Temp w-wych 21
Temp w-wlot 19

agb
22-10-2022, 20:33
Było 23.5C, zaraz 20.1C. Co to za dom, że takie wahania są?

Tom87pl
22-10-2022, 20:42
Przepraszam tu mocno się rozpędziłem. To był kolejny dzień. Przykładowo we wtorek wieczorem miałem 20,1 pompa się włączyła i grzała do 23,5 przez większość nocy, kolejnego dnia krzywą w dół przesunąłem i wieczorkiem znów pompa się włączyła przy ok 20,5 i grzała już do 21,7. Termostat cały czas na 21.
W dzien temperatura spadła z ok 23 jak wstałem do 20 wieczorem jak pompa nie chodziła.

Andrzej5101
22-10-2022, 21:03
Pompa to Beretta 8 kw zainstalowana tydzień temu. Mimo że w weekend były 3 bardzo ciepłe noce po 17stopni to pompa pokazuje zużycie 200kwh równiutko.
Przez ostatnie 2 dni tylko po 45 dziennie. Nie wiem czy ta wartość jest przekłamana ale to paranoja.

W aplikacji mój prąd widzę przed pompa że było dziennie po ok 7-8, teraz 28-30 mimo wszystko sporo mniej niż w ustawieniach.
Realne to zużycie w aplikacji

marcinbbb
23-10-2022, 09:05
Aplikacja Mój prąd to aplikacja operatora energii elektrycznej i pokazuje zużycie całego domu (IMHO) wraz z odpaloną PC. Sporo bym rzekł, jednak nie wiemy czy kaloryfery (czy przewymiarowane), czy podłogówka. U mnie pobór max to 24kWh/doba cała chałupa wraz pompą ciepła.
Jednak jeśli mamy do czynienia z podłogówką na samo rozgrzanie kilku ton betonu pompa na "dzień dobry" może łyknąć i 75kWh.

goguś
23-10-2022, 09:18
Mnie zajmował haier z 12 tonami betonu 4 kwh aby rozprawić się znim , wg pompa skopana lub przekombinowana instalacja ,termostaty wg mnie to najgłubsze rozwiązanie grzania strefy bzdety itp ,pompa ma iść stale na niskim parametrze a będzie dobrze bo rwane ogrzewanie to tak jak by zawsze zaczynać wyziębione grzać .

Tom87pl
23-10-2022, 11:39
Dzięki za info, chodziło mi o ustawienie 21 na sterowniku pompy nie termostacie. Kaloryfery są odkręcone. Przy wyższej krzywej jak dalej 21 to grzało do 23,5 a teraz po obniżeniu w miarę się zgadza. Mam głowice termostatyczne Tado ale w większości domu są odkręcone a służą glownie jako mierniki temperatury w pokoju czy obniżenie w nieużywanych miejscach jak garaż czy pokój gościnny. W domu mam grzejniki w pokojach, natomiast korytarze/kuchnia i łazienki to podlogowka. Dom ok ocieplony pelletu 4,5t zeszło wiec całkiem ok. Po prostu te dane ze sterownika mnie przeraziły a nie miałem do wczoraj poglądu z aplikacji bo z opóźnieniem pokazuje.

pandzik
23-10-2022, 13:13
Wychodzi na to, że tanio nie będzie. Rok temu kupiłeś peleciaka, a obecnie pompę? Nie szkoda kasy? Dom o kiepskim bilansie energetycznym ma swoje zapotrzebowanie na cieplo... A czy to będzie pellet, czy prąd to nie ma różnicy. Nie wiedziałeś, że prąd też pójdzie w górę?

Tom87pl
23-10-2022, 14:24
Pellet z 800zl zrobił się 3k. Za wakacje kredo + sprzedaż zapasu pelletu kupiliśmy pompę. Na dachu było 4,55kw. Za sprzedaż pelleciaka dopiero co doszlo 2,3kw łącznie mamy 6,8. Za chwile dojdzie jeszcze 1,2kw za kasę z czystego a na wiosnę może kolejne 1kw za zwrot z ulgi.
Wiec w zasadzie nie włożyliśmy nic a skończymy z pompą i 9kw w panelach. Na starych zasadach 80/20. A czy kredyt będziemy spłacać sto lat czy sto + 8 miesięcy to pół biedy.

Dom dobrze docieplony, może nie jest to standard obecny ale nie narzekamy bo pelletu dość mało szło. Te 140m podałem tak bardzo na oko. Chodziło mi glownie a te zużycie bo się przestraszyłem że pierwszy tydzień gdzie przez 3 dni było bardzo ciepło pompa pokazuje 200 gdzie ostatnie 2 dni to 50. Wrzucę podlicznik i będę kontrolował. Temat do zamknięcia i dziękuje za odpowiedzi.

Frofo007
23-10-2022, 15:33
1kg pelletu to około 4,9kWh energii cieplnej.
4,5 tony * 1000 * 4,9kWh = 22050 kWh energii cieplnej.
Sprawność pieca załóżmy na poziomie 85%, czyli 0,85 * 18742,5 kWh.

Czyli można założyć, że zapotrzebowanie Waszego domu to 19tyś kWh energii rocznie. Pompa powiedzmy, że ma COP=3,5 więc teoretycznie powinna przez rok zużyć 5428 kWh energii elektrycznej.

Jeśli te wskazania będą mocno odbiegać od stanu faktycznego to znaczy, że coś jest nie tak.

200kWh to zdecydowanie za dużo. Moim zdaniem warto zwrócić się z tym do firmy, która montowała pompę. Czasami też tak jest, że gdy podłoga jest zimna (ale u Was raczej tak nie było) to pompa najpierw ogrzewa wstępnie zwykłą grzałką a później pracuje grzałka + pompa i dopiero gdy temperatura podłogówki jest wyższa pracuje już sama pompa.
Warto w ustawieniach też sprawdzić jak z grzałką, czy jest ona domyślnie wyłączona.

Moja pompa (Panasonic 9kWh) jak pracuje to pobiera około 2kWh energii gdy ma najwyższe zużycie. Czyli przez dobę może pobrać max około 48kWh. Także wskazuje to na to, że prawdopodobnie pracuje oprócz pompy też grzałka.

Tom87pl
23-10-2022, 15:54
Dziękuje za wyliczenia. Będę miał punkt odniesienia. Wydaje mi się że producent coś sknocił w sterowniku i w puli zużycie prądu zlicza moc z jaką pompa pracowała bez COP i stąd taka różnica.
Dziś dopiero jak aplikacja mój prąd zaktualizowała dane wyglada że jest ok. Mam w aplikacji że przez cały miesiąc pobrałem 230k, wiec wiem że jest mega przekłamanie. Dziennie bez pompy pobieram ok 7-8kw wiec 8*21 -168 czyli pompa zgarnęła przez ten czas coś 50-70 i mnożąc to przez COP w miarę pasuje.
Grzałka nie pracowała.

Byle do wiosny wtedy pompa zmieniona będzie na docelową. Z braku dostępności zamówionej zainstalowana została tymczasowo ta.

Frofo007
23-10-2022, 15:58
To teraz kontakt z firmą, która montowała pompę i niech to poprawią.

Tomasz197710
10-11-2022, 16:08
I jak tam z tym zużyciem patrzyłeś co je powodowało ?

goguś
11-11-2022, 08:08
Wysokie moce pobrane wychodzą też jak ktoś grzeje tzw rwanie a nie stale niskim parametrem całą dobę , wywal termostaty i inne durnoty i spróbuj jechać na stale niskim parametrze a zobaczysz że to naprawdę się bardziej opłaca .

Tomasz197710
11-11-2022, 08:27
Piszesz aby wywalić wszystkie termostaty w teorii to super wygląda
Ale w domu są pomieszczenia które są cieplejsze a są tez te zimniejsze i nie da się grzać wszystkich pomieszczeń jednym parametrem i utrzymać w każdym z nich jednakową Temperature

chcialbympompe
11-11-2022, 08:48
Piszesz aby wywalić wszystkie termostaty w teorii to super wygląda
Ale w domu są pomieszczenia które są cieplejsze a są tez te zimniejsze i nie da się grzać wszystkich pomieszczeń jednym parametrem i utrzymać w każdym z nich jednakową Temperature

To ustaw odpowiednio przepływy w poszczególnych pomieszczeniach!

Marco36
11-11-2022, 08:57
goguś
Nie rozpędzaj się tak z wywalaniem termostatów. Są odkręcone na max to nie dławią.
Oczywiście lepiej gdy są to termostaty do grzejników grawitacyjnych bez przekroju wewnętrznego typu sitko.

Tom87pl
Aplikacja operatora podaje najdokładniejsze zużycie prądu.
Tylko jak już koledzy pisali "na cały dom" i tu by dokładniej policzyć ile przypada na P.C. to musisz uwzględnić obie aplikacje:

1) aplikacja operatora minus te 7-8 kW, które standardowo pobiera dom;

2) aplikacja od fotowoltaiki - ile prądu dobowo wyprodukowała, minus prąd oddany do sieci (z aplikacji operatora) = to jest samokonsumpcja, którą dodajesz do tego co wyszło ze poboru w aplikacji operatora.

Duży pobór prądu może też wynikać z częstego dogrzewania wody w bojlerze CWU. Jaką pojemność ma bojler CWU?
Sprawdź w aplikacji lub sterowaniu P.C. czy jest wykres - jak często (ile razy) w ciągu doby P.C. dogrzewa wodę w bojlerze.
Gdy bojler ma małą pojemność i macie duży pobór ciepłej wody - to więcej prądu może iść na dogrzewanie wody CWU niż na ogrzewanie CO w ciepłe dnie.

Wtedy lepiej na bojler CWU ustawić wyższą temp. wody +48*C / +50*C i do tego wyższą histerezę 10 - 12*C.
Przy takim ustawieniu P.C. wykona więcej pracy w jednym ciągu, gdy już wejdzie w trym grzania CWU, a wyższa histereza ograniczy liczbę przełączeń w ciągu doby.
Przy dużej pojemności bojlera - temp. wody jak i histereza mogą być niższe.

boconek03
12-11-2022, 21:00
Zamontuj podlicznik i wiesz ile zużywa.

Tomasz197710
12-11-2022, 21:47
ale on wie ile mu zużywa :offtopic: