PDA

Zobacz pełną wersję : Przerobienie obory na garaż



koseq
24-10-2022, 08:23
Witam, planuję przerobić pomieszczenie o wymiarach 5,1x5,6 (h2,80) które było oborą dla bydła na garaż dla auta. Budynek z zewnątrz jest ocieplony, drzwi również są ocieplone. Na prawej stronie garażu jest w ścianie komin więc w przyszłości będzie podłączona koza do ogrzewania Na przedniej ścianie obok drzwi jest również okno. W garażu dodatkowo będzie zrobiony kanał samochodowy. Obecnie jestem na etapie mycia posadzki oraz ścian około pół metra od dołu bo powyżej są tynki. No i tutaj trzeba będzie wszystko zeskrobać bo tynki odchodzą. Następnie będzie tynkowane robienie kanału, zalewanie starej dziury na gnojowicę, wylewanie posadzki bo chciałbym zrobić garaż równo z progiem, instalacja elektryczna z gniazdkami i lampami. I teraz co zrobić aby nie było zapachu z obory? Są jakieś specjalne preparaty aby nałożyć na ściany po zeskrobaniu obecnego tynku? Plan jest aby ściany wytynkować, posadzkę ulać z betonu aby wyrównać z poziomem progu a sufit podwiesić na płytach aby wyrównać łuki. Ktoś doradzi odnośnie całego remontu? Teren jest podmokły więc kanał trzeba będzie dobrze zaizolować. Wokoło budynku jest zrobiona ława z betonu na głębokość 1m aby odizolować troszkę wody.
461846461847461848

Ratpaw
24-10-2022, 14:19
Może Ci się nie udać pozbyć zapachu. Ja bym skuł te tynki, żeby fizycznie usunąć jak najwięcej syfu, spryskał ściany pianą alkaliczną i umył karcherem. Potem tynki cem-wapienne. Kanał na terenie podmokłym to problemy, bo jak zrobisz odwodnienie?
Tu masz środek od Karchera: https://allegro.pl/oferta/plyn-do-mycia-karcher-chlewni-ubojni-kurnika-hal-8297276196?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_content=ps&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_przemysl_pla_pmax&ev_campaign_id=17961365656&gclid=CjwKCAjw79iaBhAJEiwAPYwoCLMcU1fwAYnu-lBNxqO74fTa3gdZevpe_gOZ2x7hPMtVZ7fjo0rdTBoCQQQQAvD _BwE
Sufitu nie ruszaj, tylko znów renowację, bo masz piękny strop odcinkowy :yes:

Dzemika
24-10-2022, 14:55
super temat

koseq
24-10-2022, 15:18
Może Ci się nie udać pozbyć zapachu. Ja bym skuł te tynki, żeby fizycznie usunąć jak najwięcej syfu, spryskał ściany pianą alkaliczną i umył karcherem. Potem tynki cem-wapienne. Kanał na terenie podmokłym to problemy, bo jak zrobisz odwodnienie?
Tu masz środek od Karchera: https://allegro.pl/oferta/plyn-do-mycia-karcher-chlewni-ubojni-kurnika-hal-8297276196?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_content=ps&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_przemysl_pla_pmax&ev_campaign_id=17961365656&gclid=CjwKCAjw79iaBhAJEiwAPYwoCLMcU1fwAYnu-lBNxqO74fTa3gdZevpe_gOZ2x7hPMtVZ7fjo0rdTBoCQQQQAvD _BwE
Sufitu nie ruszaj, tylko znów renowację, bo masz piękny strop odcinkowy :yes:
Całe pomieszczenie dzisiaj umyłem, łącznie z tym kanałem w którym była gnojowica. Teraz jak wszystko wyschnie zabieram się za skrobanie ścian i sufitu do gołych pustaków żużlowych.
Następnie pasowało by skuć ten betonowy żłób w którym jadły zwierzęta i wybić dziurę na drzwi do pomieszczenia obok. Po tym trzeba sie wziąść za kanał. Kanał musi być zrobiony w tym garażu. Odwodnienie hmm... Trzeba będzie wykopać dziurę i zalać podłoże a następnie zrobić szalunki i wylać dookoła betonem. Folie oczywiście izolacyjna trzeba bedzie dać, muszę jeszcze sie dowiedzieć od osób które robiły kanały w podobnych warunkach tzn w takich podmokłych miejscach. Co do sufitu może i piękny ale mi jakoś nie siedzi, zrobić trzeba bedzie tam oświetlenie po bokach garażu i w środku i trzeba będzie jakieś płyty albo osb albo kartongips. Po wykonaniu kanału dopiero trzeba będzie zrobić wylewkę w całym garażu aby wyrównać poziom z progiem i dopiero tynkowanie ścian i sufit z płyt.

Bertha
24-10-2022, 19:09
A może tak jakiś projekt - zmiana funkcji budynku itp. papiery? Temat kiedys wypłynie i będzie zonk.

koseq
24-10-2022, 19:33
A może tak jakiś projekt - zmiana funkcji budynku itp. papiery? Temat kiedys wypłynie i będzie zonk.
Jaki projekt? Budynek nie ma określonej funkcji

Bertha
24-10-2022, 21:15
Jak jest opis w kartotece z EGiB?

koseq
24-10-2022, 22:24
Jak jest opis w kartotece z EGiB?
Nie mam zielonego pojęcia, ogólny budynek gospodarczy.

Ratpaw
24-10-2022, 22:53
A może tak jakiś projekt - zmiana funkcji budynku itp. papiery? Temat kiedys wypłynie i będzie zonk.
Czyli co konkretnie będzie? I za co? Że ktoś w oborze samochód trzyma?

Bertha
25-10-2022, 00:08
Ano tak. Różnica w stawce podatku, niestety. Zaś w razie jakiegos nieszczęścia, to ubezpieczyciel raczej nie pokryje... Oczywiście polisę chętnie wystawi, płatnośc nawet w ratach przytuli, ale gdyby przyjszło do wypłaty jakiejkolwiek kasy - to zara, zara, chwila moment: protokół z przeglądu strażackiego, protokół badania instalacji elektrycznej ..... dalej już gładko. Na protokole są dane obiektu którego dotyczy.
Odmowa na arkuszu papieru A5.. "Wobec braku niezbędnej dokumentacji dla obiektu .... brak jest podstaw do wypłaty". Tzw. braki formalne.
Oczywiście do pobrania pieniążków podstawa była = polisa. :bash:

koseq
25-10-2022, 00:54
Ano tak. Różnica w stawce podatku, niestety. Zaś w razie jakiegos nieszczęścia, to ubezpieczyciel raczej nie pokryje... Oczywiście polisę chętnie wystawi, płatnośc nawet w ratach przytuli, ale gdyby przyjszło do wypłaty jakiejkolwiek kasy - to zara, zara, chwila moment: protokół z przeglądu strażackiego, protokół badania instalacji elektrycznej ..... dalej już gładko. Na protokole są dane obiektu którego dotyczy.
Odmowa na arkuszu papieru A5.. "Wobec braku niezbędnej dokumentacji dla obiektu .... brak jest podstaw do wypłaty". Tzw. braki formalne.
Oczywiście do pobrania pieniążków podstawa była = polisa. :bash:
W takim razie z każdym naszym budynkiem było by tak samo, brak papierów do wypłaty odszkodowania. Przecież nie raz potrzebuję gdzie indziej trzymać daną maszynę / pojazd i będę otwierał papiery gdzie mogę a gdzie nie... Wracając do tematu bo widzę ze tu post zaczyna się robić dotyczący prawa i papierów.... Wróćmy do tematu a nie do spraw "urzędowych"...

tabi88
25-10-2022, 06:42
Co do kanału: nie wiem jak wysoko te wody gruntowe są, jak pojawiaja się raczej okresowo to nie ma dużego problemu, jak przyjdzie Ci robić przy wodach napierajacych to życzę powodzenia ;)
Jam ma taki kanał w gliniastym terenie, gdzie cały czas woda się sączy. Kanał robił mój tata i był zrobiony tak: wykopane szerzej (obwalało się sporo), wylana płyta denna (z 10cm z lekkim zbrojeniem, chyba pręty 6mm (daaawno to było, jeszcze dzieciakiem byłem), potem wymurowane bloczki. Od środka wyrapowane i pokryte szlamem cementowym kilka razy, dość grubo. Szlam była chyba altasa (nie pamiętam dokładnie, wtedy to była nowość na rynku).
Do dziś jest spokój.
Obecnie zmodyfikowałbym to lekko i wkleił taśmy w narożniki (obecnie są zrobione "na okrągło").
Do rozważenia jest kwestia elektryki w takim kanale, ja takowej nie mam z racji tego, że nie bardzo można kołkować aby nie przebić izolacji. Ale to już każdemu według potrzeb.

Ratpaw
25-10-2022, 08:46
Najgorzej posadzka, trzeba by to wymyć ze dwa razy i zaizolować. Niestety nie wiem co się nadaje. Na wierzch z 7-10 cm zbrojonego betonu. Możesz już zamawiać wielki kontener na gruz :)

koseq
25-10-2022, 13:56
Budynek wokoło ma zrobiona podmurówkę na 1m głęboka, dodatkowo sasiad od swojej strony zrobił fundamenty do ogrodzenia. Posadzkę wymyłem, część jej trzeba będzie skuć bo od tyłu garażu jest równy poziom prawie co z progiem