PDA

Zobacz pełną wersję : Rura kominowa w poziomie?



drzewo26
24-10-2022, 20:06
Witam serdecznie,
zwracam się do Was z prośbą o pomoc. Miałem wizje 4 fachowców od montowania kominków i kompletnie nie wiem co o tym myśleć.
Dwóch rzuciło rozwiązaniem, aby rurę kominową poprowadzić przez 2,6m w poziomie (taki jest układ starego domu i w sumie gdyby to zadziałało byłoby najwygodniej/najszybciej/najtaniej). Dodatkowo wspominają, że rurę można prowadzić do 4 metrów długości w poziomie. Dalej ta rura łączyłaby się z nowo stawianym kominem na zewnątrz. Druga dwójka mówi, że to absolutnie nie zadziała i to totalne bzdety. Kompletnie nie wiem co o tym myśleć, próbował ktoś z Was coś takiego wypuścić? Będzie ciąg? Jak z czyszczeniem takiego rozwiązania?
Bardzo upraszczając, miałoby to wyglądać tak:
461857

Kominki Piotr Batura
24-10-2022, 20:49
Witam serdecznie,
zwracam się do Was z prośbą o pomoc. Miałem wizje 4 fachowców od montowania kominków i kompletnie nie wiem co o tym myśleć.
Dwóch rzuciło rozwiązaniem, aby rurę kominową poprowadzić przez 2,6m w poziomie (taki jest układ starego domu i w sumie gdyby to zadziałało byłoby najwygodniej/najszybciej/najtaniej). Dodatkowo wspominają, że rurę można prowadzić do 4 metrów długości w poziomie. Dalej ta rura łączyłaby się z nowo stawianym kominem na zewnątrz. Druga dwójka mówi, że to absolutnie nie zadziała i to totalne bzdety. Kompletnie nie wiem co o tym myśleć, próbował ktoś z Was coś takiego wypuścić? Będzie ciąg? Jak z czyszczeniem takiego rozwiązania?
Bardzo upraszczając, miałoby to wyglądać tak:
461857


Ja bym unikał takich rozwiązań....W starych domach działało. Nazywało się "leżaki"....Proponuję jednak wziąć piątego fachowca - od kominów (nazywa się kominiarz). Jeśli da zgodę i będzie to czyścił, to niech powie jak to zbudować. Wtedy dawaj tu z opisem całości systemu ewakuacji dymu....powiemy Ci, czy to fachowiec.

drzewo26
26-10-2022, 04:55
Rozmawiałem wczoraj z kominiarzem, wspomniał jedynie że przy poziomym kominie musi być po środku „rewizja” do czyszczenia rury, i że prawo budowlane pozwala budować takie kominy do 4 metrów wiec on nie ma przeciwwskazań. Trochę przeważył szalę decyzji na jedną ze stron, tylko nie chciałbym władować w niemałe koszty i żałować że nie działa..

Kominki Piotr Batura
30-10-2022, 06:14
Jak będziesz umiejętnie palić wyłącznie suchym drewnem, będzie działać i niewiele będziesz musiał poświęcać uwagi wyczystce (rewizji) o której wspominał Pan Kominiarz.