PDA

Zobacz pełną wersję : Montaż lamp zewnętrznych



Robinson74
29-10-2022, 22:50
Jestem na etapie ocieplania elewacji, więc to ostatni moment, żeby wymyślić coś sensownego.
W jaki sposób mocujecie oświetlenie i inne podobne elementy na elewacji jak np. sygnalizator alarmu?
Czy mocujecie coś do ściany przed styropianem, a następnie do tego czegoś mocujecie lampę po ociepleniu? Np. Kopos MDZ 300. Czy raczej nie stosujecie takich wynalazków?
A może mocujecie już po ociepleniu długimi wkrętami przez styropian do betonu?
A może po prostu mocujecie tylko do styropianu odpowiednimi wkrętami?

michalck81
30-10-2022, 03:08
Kołki ślimakowe do styropianu, na jutubie pewnie znajdziesz instrukcję montażu, a sam produkt w każdym markecie budowlanym. Ja mam na tym zamocowane rury spustowe rynien i nic tego nie ruszy.

Robinson74
30-10-2022, 11:38
Okej.
Znam kołki ślimakowe, ale myślałem, że jednak pasuje mocować lampy i alarm do betonu, a nie do styro.
Ale może rzeczywiście kołki do EPS wystarczą.

marcin225
30-10-2022, 19:55
Hehehehe nic nie ruszy kołków ślimakowych :D dobre. Dobre są te płyty koposa ale to jak wiesz dokładnie w których miejscach będą urządzenia montowane. Innym dobrym sposobem są kołki ebolt (ja osobiście na nie montowałem wszystkie lampy i trzyma bardzo dobrze) .

michalck81
31-10-2022, 17:46
Nic nie ruszy przy normalnym użytkowaniu, osobiście nie widzę sensu w dawaniu kołków jakby miało na tym wisieć coś o wadze kilkunastu kg, mocowanie dobiera się do obciążenia raczej, ale jak kto chce bez sensu wiercić i głęboko dziurawić elewację do samego muru to proszę bardzo.

maaszak
31-10-2022, 18:28
Takie rozwiązania jak wspomniany Kopos są idealne do takich zastoswań, więc nie wiem po co szukać jakiś kombinacji. No może poza ceną. Chociaż u mnie to będą głównie gniazdka zewnętrzne i dwie kamery (pozostałe na elementach bez styropianu, a oświetlenie elewacji będzie w gruncie), wiec wydatek nie będzie wielki a mocowanie solidne.

Elfir
31-10-2022, 18:30
ja mam lampy na kołkach do styropianu

Robinson74
01-11-2022, 09:47
Patrzę na te Koposy MDZ i MDZ XL i zastanawiam się, czy ta plastikowa płytka, do której mocuje się lampę ma być docelowo otynkowana? No bo jeśli nie, to może się zdarzyć, że ten plastik nie zostanie całkowicie zasłonięty przez lampę i może brzydko wyglądać..
https://www.kopos.pl/pol/nowe-produkty/12330-nowosc-plyta-montazowa-do-docieplen-mdz-xl
A z drugiej strony, to jak tynk cienkowarstwowy ma się trzymać do tego plastiku?

Robinson74
06-11-2022, 22:04
Skoro już jesteśmy przy temacie lamp zewnętrznych, to jakich producentów kinkietów zewnętrznych możecie polecić?
Jest taki kinkiet Lindby Sherin (z regulacją i z czujnikiem), ale cholernie drogi.
Czy to naprawdę taka renomowana firma?
https://www.lampy.pl/kinkiet-zewnetrzny-led-sherin-obrotowy-czujnik.html

Elfir
07-11-2022, 15:15
ja mam z Leroy Merlin chińską podróbę:
https://static02.leroymerlin.pl/files/media/image/261/2658261/product/kinkiet-zewnetrzny-lakko2-ip44-szary-led-inspire,large.jpg

I jestem bardzo zadowolona. Mocno świeci 1500 lm

Sativum
08-11-2022, 06:52
ja mam z Leroy Merlin chińską podróbę:
https://static02.leroymerlin.pl/files/media/image/261/2658261/product/kinkiet-zewnetrzny-lakko2-ip44-szary-led-inspire,large.jpg

I jestem bardzo zadowolona. Mocno świeci 1500 lm

Potwierdzam - mocno świeci. Sąsiad ma i z 40 m tak świeciło w nocy, że wk......ło :)

Robinson74
08-11-2022, 07:55
Ale na stronie Leroya jest sporo negatywów, że po pewnym czasie przestała świecić.
Elfir, jak długo już masz?

marcin225
08-11-2022, 09:04
Ale na stronie Leroya jest sporo negatywów, że po pewnym czasie przestała świecić.
Elfir, jak długo już masz?

No nie zdziwiłbym się. Weźcie ją otwórzcie i zobaczcie jaki tam badziew jest pewno zamontowany (w sensie zasilacz itp).

Elfir
13-11-2022, 16:27
Ale na stronie Leroya jest sporo negatywów, że po pewnym czasie przestała świecić.
Elfir, jak długo już masz?

z 5 lat.

Elfir
13-11-2022, 16:28
No nie zdziwiłbym się. Weźcie ją otwórzcie i zobaczcie jaki tam badziew jest pewno zamontowany (w sensie zasilacz itp).

Badziew to miałam z polskiej rzemieślniczej firmy - wody naleciało do środka, wszystko zardzewiało i zrobił się zaciek na ścianie.

Robinson74
13-11-2022, 22:39
Jeszcze dopytam o jedno - oświetlenie nad wejściem do domu (pod balkonem).
Balkon ma ok. 140 cm "głębokości", ale zastanawiam się w którym miejscu płyty balkonowej dać lampę.
Wydaje mi się, że jeśli chcę widzieć dobrze oświetloną twarz osoby stojącej na podeście przed drzwiami wejściowymi, to lampa powinna być jak najbliżej drzwi,
Mam rację?
Jeśli lampa będzie dalej od drzwi, czyli np. 70 cm od drzwi (w połowie "głębokości" balkonu), to zamiast oświetlać twarz osoby, będzie oświetlać plecy.
Mam rację?

Elfir
14-11-2022, 19:09
nikt raczej nie stoi 5 cm od drzwi, chyba, że podsłuchuje.

Może trzy, prostopadłe do ściany, zatopione w tynku profile na taśmy LED? Świeciłyby na całej szerokości daszku.