PDA

Zobacz pełną wersję : Fundamenty - ile czekać między laniem chudziaka, ław itd.?



wbrat
17-06-2005, 12:46
Sporo już o fundamentach przeczytałem (w "doklejonych" postach), ale jednego nadal nie wiem i to mnie nurtuje:
wpierw wylewam chudziaka (wiem, ze nie zawsze potrzeba,ale powiedzmy ze tak), potem wylewam ławy a potem ściany fundamentowe (u mnie będą lane w szalunki).

Tylko nie znalazłem nigdzie informacji ile trzeba czekać między tymi etapami. :-?
Tzn. jak wyleje chudziaka, to ile musi to postać, żeby można było ławy lać, a jak ławy wyleję, to ile zanim zacznę lać ścianę fundamentową?

(Ile czekać przed murowaniem ścian mniej więcej wiem, bo o tym były już posty).

bobo30
17-06-2005, 14:06
u nas między chudziakiem a ławami 2 dni

Żółtodziób
18-06-2005, 06:29
Sporo już o fundamentach przeczytałem (w "doklejonych" postach), ale jednego nadal nie wiem i to mnie nurtuje:
wpierw wylewam chudziaka (wiem, ze nie zawsze potrzeba,ale powiedzmy ze tak), potem wylewam ławy a potem ściany fundamentowe (u mnie będą lane w szalunki).

Tylko nie znalazłem nigdzie informacji ile trzeba czekać między tymi etapami. :-?
Tzn. jak wyleje chudziaka, to ile musi to postać, żeby można było ławy lać, a jak ławy wyleję, to ile zanim zacznę lać ścianę fundamentową?

(Ile czekać przed murowaniem ścian mniej więcej wiem, bo o tym były już posty).

Między chudziakiem, a ławą 2-5 dni
Między ławą, a ścianą 10 dni

Geno
24-06-2005, 20:41
Sporo już o fundamentach przeczytałem (w "doklejonych" postach), ale jednego nadal nie wiem i to mnie nurtuje:
wpierw wylewam chudziaka (wiem, ze nie zawsze potrzeba,ale powiedzmy ze tak), potem wylewam ławy a potem ściany fundamentowe (u mnie będą lane w szalunki).

Tylko nie znalazłem nigdzie informacji ile trzeba czekać między tymi etapami. :-?
Tzn. jak wyleje chudziaka, to ile musi to postać, żeby można było ławy lać, a jak ławy wyleję, to ile zanim zacznę lać ścianę fundamentową?

(Ile czekać przed murowaniem ścian mniej więcej wiem, bo o tym były już posty).

Między chudziakiem, a ławą 2-5 dni
Między ławą, a ścianą 10 dni

Gdzie tam 10 dni - przy temp. powyżej 10 stopni jakieś trzy dni. Chudy beton góra dwa dni.

zaba_gonia
24-06-2005, 20:47
U mnie Po 2 tyg przerwy między tymi etapami

Geno
24-06-2005, 20:52
U mnie Po 2 tyg przerwy między tymi etapami

To dom przywozili Ci gotowy ,cały i stawiali na fundamentach? Obciążenie ścianą fundamentową (ciężar własny) to stosunkowo niewielkie obciążenie względem całkowitego po wybudowaniu budynku obciążającego fundament - dwa tygodnie miały by sens wczesną wiosną ewentualnie...inaczej to strata czasu....

Daroll
26-06-2005, 14:58
3 dni wystarczy to B20.

bladyy78
26-06-2005, 18:49
Ja lalem chudziak jednego dnia a nastepnego zalewalem lawy po zalaniu law odczekalem jeden dzien i zaczolem stawiac sciany. Tak samo bylo z deka w czwartek wylalem deke a w sobote zaczolem stawiac sciany.

Geno
26-06-2005, 19:29
Ta "deka" to jakiś dialekt jest?

bladyy78
26-06-2005, 19:34
Deka to inaczej strop nad pietrem. :D

Geno
29-06-2005, 20:23
Deka to inaczej strop nad pietrem. :D

Musze sobie słownik szpeniowski kupić.

marcbe
30-06-2009, 16:55
Hej, a co jak deszcz podleje obficie chudziaka ? tzn. chyba nalezalo by spytac, czy stanie sie cos gdy do swierzo wylanego chudziaka B-15 spadnie troche deszczu (powiedzmy 20mm) ?

Depi
30-06-2009, 21:23
Czemu to nie jest przyklejone gdzieś w bardzo widocznym miejscu? To kolejna z ciągle powracających dyskusji i jak zwykle padają idiotyczne odpowiedzi.

Jak nie wiecie, to nie mówcie, OK? To że "u mnie" cośtam, to nie ma wielkiego znaczenia.

Najlepsi są ci, co twierdzą, że 28 dni trzeba czekać :)

Depi
30-06-2009, 21:25
Hej, a co jak deszcz podleje obficie chudziaka ? tzn. chyba nalezalo by spytac, czy stanie sie cos gdy do swierzo wylanego chudziaka B-15 spadnie troche deszczu (powiedzmy 20mm) ?

Nic. W najgorszym wypadku nie popęka.

am76
30-06-2009, 22:12
Mój wykonawca rozpoczął 15 czerwca a jutro kończy stan zero czyli nie mogło być jakichkolwiek przestojów pomiędfzy kolejnymi pracami.

Nie mam powodu sądzić że się nie zna na swojej robocie. Tak więc wygląda na to, że nie ma co czekać.