PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie podłogowe - projekt



bezwosku
01-11-2022, 20:17
Witam,
w nowobudowanym domu parterowym (120m2 użytkowej + 40 pomocniczej) większość rzeczy wykonuje sam, m.in. instalacje.
Aktualnie przymierzam się do hydrauliki m.in. podłogówki.
W oparciu o zdobyte materiały wykonałem projekt oparty na 2 rozdzielaczach (Kantherm INOXflow ufst max).
Pętle długości od 60 do 80m. Łączna długość rurek 16 około 980m.
Zasilenie rozdzielaczy 32 taceflex.
Praktycznie wszędzie rozstaw rurek 15cm, poza łazienką 10cm (bez okien), garaż 25cm, strefy brzegowe przy oknach, drzwiach 10cm na głębokość 50cm, pojedyncze nitki pod szatkami w kuchni.
Okna z ciepłymi podwalinami starannie zamontowane, rekuperacja.
Współczynnik przenikanie ciepła U dla
stropu - 0.10
ścian - 0.11
podłoga - 0.22
Na ścianach miedzy garażem, a domem styro 038 120mm
Jadalnia jest od południa.
Jeden rysunek przedstawia całe pojedyncze pętle, w drugim pętle są podzielone na połowę (czerwona część oznacza jej zasilenie, niebieska powrót), jaskrawo niebieski oznacza dylatacje posadzki
Moje pytanie czy taki projekt wpisuje się w zasilenie PC -żeby nie spadła jej sprawność
461952
461954
462056

samsu
02-11-2022, 11:45
Pokażesz nam jak to policzyłeś i z czego – mógł byś zajrzeć do tego i ewentualnie porównać swoje z tym co w tym jest zapisane : OZC – Kaizen. https://forum.muratordom.pl/entry.php?132631-Cieplowlasciwie-pl-czemu-wiedzie-na-manowce
To PC w taniej taryfie ma chodzić czy może jak nie to lepiej by było skorzystać z czegoś takiego : 5000 zł DZIENNIE ZA UKŁADANIE OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO? | DO ROBOTY

https://www.youtube.com/watch?v=4ElpBDny1VE
Kiedyś na FM-ie był w obrocie film z YT o systemie takim (coś 5 cm miało to wysokości), że na podobnym podkładzie po ułożeniu rurek w taki sam sposób - można było podłogę układać bez zalewania tego betonem a nawet tak jak na tym filmie – gdy magazynowanie ciepła do niczego nie jest potrzebne – jak by to wszystko przykrył siatką stalową i betonem zalał, to zdecydowanie mniej tego betonu potrzeba będzie.

ololek
03-11-2022, 19:58
Na twoim miejscu zlecilbym wykonanie ozc. Może się okazać że będziesz miał mniejsze zapotrzebowanie na ciepło co przełoży się na potrzebny materiał. Przykładowo pomieszczenia które się nie stykają ze ścianami zewnętrznymi można mieć nawet 20cm rozstaw bo pobierają te pomieszczenia ciepło z sąsiednich.
Po ozc może nawet będziesz mógł grzać wodą o temp 33 albo 32.

Blackader
06-11-2022, 16:48
Witam! jestem nowy na forum, znalazłem ten temat z tytułem : Ogrzewanie podłogowe - projekt. Jestem w trakcie budowy domu, szukam we Wrocławiu (lub w okolicy) projektanta do zaprojektowania podłogówki i kotłowni - przewiduję kocioł kondensacyjny + bufor dla wykorzystania fotowoltaiki do dogrzania co i cwu .Jeżeli macie jakieś sugestie, to będę wdzięczny - dla jasności : nie chodzi mi o pracę con amore.