PDA

Zobacz pełną wersję : Odpadające tynki w nowym mieszkaniu od dewelopera



MaćkoF
03-11-2022, 20:11
Witam Grupowiczów,

Zwracam się do Was z ogromną prośbą o pomoc w zaistniałej sytuacji. Miesiąc temu odebraliśmy mieszkanie od developera. Ściany pomalowane, płytki i deska barlinecka położona, łazienki też zrobione. Wynająłem wykonawcę który ma za zadanie przerobić elektrykę pod projekt który mam od projektanta i do tego zrobić kuchnie i położyć płytki dekoracyjne na całej ścianie w salonie. Gdy tylko zaczął bruzdować tynk odrywał się płatami. Jeden z nich odleciał o wymiarach 2mx1m. druga bruzda to samo. Zdecydowaliśmy się z wykonawcą wstrzymać pracę ze względu na tą fuszere. Co powinienem teraz zrobić? Dodam jeszcze że przy odbiorze mieszkania zatrudniliśmy firmę która była przy odbiorze, stwierdzili usterki które można było stwierdzić i zadeklarowali pomoc jeżeli coś by jeszcze wyszło. Wstrzymanie prac wykonawcy generuje duże koszty. Musimy płacić dwa czynsze a przez tą sytuacje będziemy musieli nie wiadomo ile czekać i tym samym płacić. Mamy zamówione sprzęty do kuchni i nie mamy gdzie ich trzymać gdyż w nowym "uszkodzonym:" mieszkaniu mamy już wiele kupionych materiałów i sprzętu od wykonawcy i nie dość że nie ma gdzie tego składować to pozostawienie tam wszystkich materiałów powoduje ryzyko ich uszkodzenia podczas poprawek przez dewelopera. Gdybyśmy nie przerabiali elektryki i wprowadzili się od razu to pewnego dnia tynk mógłby się oderwać i spaść na miesięczne dziecko leżące w łóżeczku pod ścianą. Mieszkanie w którym odpada tynk mogę śmiało określić jako bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia.
Co zrobić? Do kogo się zgłosić? Czy mogę żądać odszkodowania lub jakiego zadośćuczynienia od dewelopera za koszty poniesione z wadą ukrytą?

Elfir
03-11-2022, 20:19
pierwsze to zgłosić do dewelopera, w końcu on daje gwarancję/rekojmię

MaćkoF
03-11-2022, 20:25
A co zrobić w związku z Naszymi kosztami? Jakiś prawnik? Zbierać kwity za czynsz, magazynowanie sprzętów? Nasza sytuacja finansowa krótko mówiąc jest zła

Elfir
03-11-2022, 21:02
Raczej nie masz większych szans na odzyskanie takich kosztów, jeśli deweloper podejmie się naprawy na twoje zgłoszenie.

Ale oczywiście możesz podpytać się prawnika.
Proces potrwa pewnie kilka lat, deweloper będzie podważał wszystko: umiejętność kucia tynku u elektryka, wysokość kosztów najmu - żeby się nie skończyło na tym, że sad nie uwzględni wszystkich kosztów, podzieli koszty procesowe po połowie i zostaniesz z rachunkami do prawnika, kosztem wynajmu biegłych.