PDA

Zobacz pełną wersję : suszenie tynków przed zimą



tomas1986
10-11-2022, 08:22
Witam, mam nieduży dom z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej ok.120m2, obecnie jest ocieplane poddasze, z zewnątrz jest już ocieplony.
Miesiąc temu były wykonane wylewki betonowe a 2 miesiące temu tynki gipsowe.
Na podciągu i stropach na parterze przy ścianach nadal są widoczne mokre plamy na tynku.
Nie mam jeszcze doprowadzonego prądu na działkę. Jakim piecykiem bezprądowym najlepiej dogrzać wnętrze przed zimą, aby wysuszyć te tynki (biorąc również pod uwagę obecne ceny paliw)? Chciałbym również, żeby ten piecyk można było potem wykorzystać do grzania domu w razie braku prądu, bo ogrzewanie będzie z pompy ciepła i nie mam kominka.

Sativum
10-11-2022, 08:33
Jakim piecykiem bezprądowym najlepiej dogrzać wnętrze przed zimą, aby wysuszyć te tynki (biorąc również pod uwagę obecne ceny paliw)?.
Nie masz zamontowanego pieca? Jeśli masz, to agregat i wio.
Mokre ścianyi podłoga będzie wymagać sporej ilości energii, ciągle dostarczanej by wyciągnąć wilgoć technologiczną.
Ja bym pomyślał nad wypożyczeniem dwóch nagrzewnic olejowych + agregat. Tanio nie będzie, dlatego najlepiej jak byś uruchomił piec.


JChciałbym również, żeby ten piecyk można było potem wykorzystać do grzania domu w razie braku prądu, bo ogrzewanie będzie z pompy ciepła i nie mam kominka.

IMO jedno wyklucza drugie - w sensownych pieniądzach.
Chyba najlepsze rozwiązanie to agregat, by uruchomić piec. Alternatywnie butla 11 kg + słonko. Jeśli masz ogrzewanie podłogowe pod posadzką cementową, to zanim się dom ochłodzi masz spokojnie 12-48 h by uruchomić grzanie zapasowe/przywrócić zasilanie.

tomas1986
10-11-2022, 10:13
Nie mam pieca, czekam na przyłącze prądu i zamówioną pompę ciepła na marzec.
Plamy z wilgocią występują miejscowo na tynkach na parterze na stropach, poza tym wewnątrz nie ma zbytniej wilgoci.
A jakiś piecyk katalityczny nie dałby rady?

Sativum
10-11-2022, 10:28
Podzieliłem się swoim doświadczeniem. Z piecami katalitycznymi nie miałem doświadczenia.
Jeśli widać plamy to wilgoci w ścianach jest dużo i samo ich zniknięcie nie rozwiązuje tematu (głębiej pozostanie).
U mnie było bardzo wilgotno - gdybym nie zdążył z odpaleniem pieca (listopad) to chciałem brać nagrzewnice olejowe. Ostatecznie włączyliśmy piec i OP chodziło na pełnych obrotach 55st na zasilaniu. Mimo tego powrót był chłodny przez długi czas! Piecyk gazowy to lipa - za mało wydajny do osuszania ścian większych niż kilka m2 na raz. Przyda się też WM by wyrzucała wilgoć na zewn.

Lew2
10-11-2022, 11:40
Witam, mam nieduży dom z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej ok.120m2, obecnie jest ocieplane poddasze, z zewnątrz jest już ocieplony.
Miesiąc temu były wykonane wylewki betonowe a 2 miesiące temu tynki gipsowe.
Na podciągu i stropach na parterze przy ścianach nadal są widoczne mokre plamy na tynku.
Nie mam jeszcze doprowadzonego prądu na działkę. Jakim piecykiem bezprądowym najlepiej dogrzać wnętrze przed zimą, aby wysuszyć te tynki (biorąc również pod uwagę obecne ceny paliw)? Chciałbym również, żeby ten piecyk można było potem wykorzystać do grzania domu w razie braku prądu, bo ogrzewanie będzie z pompy ciepła i nie mam kominka.
Ani tynki, ani wylewki nie powinny być osuszane sztucznie, a zwłaszcza przez podnoszenie temperatury. Im wolniej będą schły tym lepsza i mocniejsza będzie ich struktura. Można ewentualnie osuszać przez wyciąganie pary wodnej z powietrza (czyli prawdziwe osuszanie, a nie pozorne osuszanie przez podgrzewanie). Wykonawca tynków zabronił mi otwierania okien i osuszania mieszkania przez co najmniej 3 miesiące pod rygorem utraty gwarancji. Jedynym problemem jest jeśli temperatura stania się ujemna. Do tego nie można dopuścić, bo wtedy powstający lód rozkruszy strukturę. Ale jeśli jest wewnątrz +5 °C, to żadnego osuszania! Widzę to również po betonie, który był robiony na zewnątrz. Beton wykonywany przy chłodnej atmosferze bez słońca jest taki ciemny i gładki. Jest ciemną, zbitą masą z gładką powierzchnią. Beton robiony przy 20 °C w słońcu (mimo polewania wodą) jest biały i można go zamiatać miotłą w nieskończoność.

Sativum
10-11-2022, 12:49
Założyłem, że kolega obawia się właśnie spadku temperatury. Poza tym ścian się nie pomaluje jak jest w nich wilgoć. A przy położonej elewacji nie będzie miała ona innej drogi ucieczki niż do środka budynku, przez tynki.

maaszak
10-11-2022, 21:45
Ani tynki, ani wylewki nie powinny być osuszane sztucznie, a zwłaszcza przez podnoszenie temperatury. Im wolniej będą schły tym lepsza i mocniejsza będzie ich struktura. Można ewentualnie osuszać przez wyciąganie pary wodnej z powietrza (czyli prawdziwe osuszanie, a nie pozorne osuszanie przez podgrzewanie). Wykonawca tynków zabronił mi otwierania okien i osuszania mieszkania przez co najmniej 3 miesiące pod rygorem utraty gwarancji. Jedynym problemem jest jeśli temperatura stania się ujemna. Do tego nie można dopuścić, bo wtedy powstający lód rozkruszy strukturę. Ale jeśli jest wewnątrz +5 °C, to żadnego osuszania! Widzę to również po betonie, który był robiony na zewnątrz. Beton wykonywany przy chłodnej atmosferze bez słońca jest taki ciemny i gładki. Jest ciemną, zbitą masą z gładką powierzchnią. Beton robiony przy 20 °C w słońcu (mimo polewania wodą) jest biały i można go zamiatać miotłą w nieskończoność.

Dobrze powiedziane. Aczkolwiek 3 miesiące to trochę przesada. Cement (tynki cem wap, wylewki betonowe) potrzebuje min. 14 dni na utwardzenie do czego potrzebuje wilgoci, więc trzeba chronić przed wysuszeniem. Zbyt szybkie wysuszenie w tym czasie skutkuje rysami skurczowymi i wychodzeniem mleczka cementowego (stąd ta jasna pyląca powierzchnia). Po tym czasie jest już na tyle mocny, że można zacząć delikatne wietrzenie (byle bez przeciągów). Dla bezpieczeństwa można poczekać kolejne 14 dni przed otwieraniem okien. Do osuszania wystarczy wentylowanie i dbanie by temp. utrzymywała się powyżej +5stC - osuszacze mechaniczne i grzanie powyżej 15stC to strata energii.

fotohobby
11-11-2022, 09:29
Witam, mam nieduży dom z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej ok.120m2, obecnie jest ocieplane poddasze, z zewnątrz jest już ocieplony.
Miesiąc temu były wykonane wylewki betonowe a 2 miesiące temu tynki gipsowe.
Na podciągu i stropach na parterze przy ścianach nadal są widoczne mokre plamy na tynku.
.

Uchylone okno w każdym pomieszczeniu i przeciąg. Masz jeszcze parę tygodni do ewentualnych ujemnych średniodobowych temperatur.
Im będzie chłodniej, tym mniejsza wilgotność bezwzględna, co też pomaga w schnięciu.

Nawet nie myśl o piecyku katalitycznym:

Ze względu na mobilność i mało wymagającą obsługę, piecyk znajdzie zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach, gdzie potrzeba dodatkowego źródła ciepła. Można go używać w domach, zakładach pracy, w biurze, czy w garażu. Należy jednak pamiętać, aby zapewnić w pomieszczeniu dobrą wentylację, gdyż w procesie spalania wytwarzana jest para wodna, odpowiadająca za dużą wilgotność powietrza. Piecyk gazowy katalityczny można w zasadzie stosować wszędzie, gdyż nie wymaga podłączenie do prądu, a jego użytkowanie nie stwarza zagrożenia.

polexit
18-11-2022, 22:43
Mrozy juz przyszly. Jestem ciekaw kiedy przebija sie do srodka jesli bym nie grzal? Na razie w srodku mialem 5 stopni, przy temp na zewnatrz okolo -1. Dom nieocieplony, w miare uszczelniony.

Adiš
19-11-2022, 11:56
A mozna zostawic tynki cementowo wapienne ktore byly robione powiedzmy w wakacje czy ladnie wyschniete na zime w domu nie ocieplonym i nie ogrzewanym ?