PDA

Zobacz pełną wersję : XPS EPS Fundament



topilo
11-11-2022, 19:26
Witam. Szukam i nie znalazłem odpowiedzi....Jaki styropian najlepszy na fundament ? Z powodu swojej budowy XPS ,ale jaka grubość ? Czy np.12 cm. XPS = 15 cm EPS Hydro ???

Sativum
11-11-2022, 21:20
Xps. Im więcej tym lepiej. Proste

topilo
11-11-2022, 21:43
Proste...Czyli między 12-15 cm. a 30 cm . zyskam co ???Chyba jest granica docieplenia , sens i ekonomiczne uzasadnienie ?

Robinson74
11-11-2022, 21:51
Tak, ale to się oblicza dla konkretnego przypadku.
Zwykle ok. 10 cm powinno być OK.

topilo
11-11-2022, 22:05
W projekcie mam 10 cm EPS, strefa przemarzania 1,2 m., bez piwnicy.Ale 2 raz z usług tego architekta już nie skorzystam...Dlatego pytam, czytam i mam ból głowy, bo w pon. muszę zamówić materiał:bash:

Sativum
11-11-2022, 22:14
Proste...Czyli między 12-15 cm. a 30 cm . zyskam co ???Chyba jest granica docieplenia , sens i ekonomiczne uzasadnienie ?

są na necie darmowe kalkulatory. Policz na ile Cię stać. Im więcej izolacji tym lepiej. Dla każdego granica "opłacalności" jest gdzie indziej. Poza tym to nie fabryka czekoladek, by liczyć "opłacalność". Najczęściej daje się 10-15 cm. Jako że styrodur nie jest tani (500-700 zł/m2) to jest chęć dawać go jak najmniej. Ogólnie - opłaca się dawać jak najgrubszą izolację termiczną. Z każdym centymetrem koszt coraz wyższy, a zyski coraz mniejsze. Każdy musi policzyć dla siebie, gdzie koszty, przeważają nad zyskami. Dla wielu 10-15 cm na fundamencie to optimum

topilo
11-11-2022, 22:22
1.Znalazłem taki kalkulator na stronie Ministerstwa Klimatu i wychodzi ,że 7 cm...Jakoś mało...
2.12 cm.600 ale m3

Sativum
11-11-2022, 22:41
1.Znalazłem taki kalkulator na stronie Ministerstwa Klimatu i wychodzi ,że 7 cm...Jakoś mało...
2.12 cm.600 ale m3

600 m3 to "trochę" dużo. Sprawdź czy miejsce po przecinku się zgadza ;)
Taką ilością zaizolujesz nawet 100 fundamentów.

Kaizen
11-11-2022, 23:42
Jaki styropian najlepszy na fundament ?

Co konkretnie masz na myśli? Na płytę fundamentową? Na ścianę fundamentową? Budynek z podpiwniczeniem, czy nie?



jaka grubość ?

Pytaj projektanta/audytora energetycznego. Niech przeliczy ile kWh ucieknie w zależności od grubości i oceń, czy/ile warto dawać.
Jak nie masz piwnicy, to przepisy nie wymagają ocieplenia ściany fundamentowej.


Czy np.12 cm. XPS = 15 cm EPS Hydro ???

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132794-Jaki-styropian-do-fundamentu

Adiš
12-11-2022, 03:15
Jest brany w tych kalkulatorach pod uwage wzrost kosztu energi na przestrzeni kilkudziesieciu lat ?

boconek03
12-11-2022, 08:34
Daj 10cm XPS i sprawa zamknięta na zawsze.

topilo
12-11-2022, 11:06
600 m3 to "trochę" dużo. Sprawdź czy miejsce po przecinku się zgadza ;)
Taką ilością zaizolujesz nawet 100 fundamentów.

:D To pisałem odnośnie " (500-700 zł/m2) ".

topilo
12-11-2022, 11:15
Co konkretnie masz na myśli? Na płytę fundamentową? Na ścianę fundamentową? Budynek z podpiwniczeniem, czy nie?




Pytaj projektanta/audytora energetycznego. Niech przeliczy ile kWh ucieknie w zależności od grubości i oceń, czy/ile warto dawać.
Jak nie masz piwnicy, to przepisy nie wymagają ocieplenia ściany fundamentowej.



https://forum.muratordom.pl/entry.php?132794-Jaki-styropian-do-fundamentu
Ławy/ściana z bloczków , bez

topilo
12-11-2022, 11:35
Zapadła decyzja , bo mi głowę rozpierd...i:bash: ! A to dopiero początek budowy i nie chcę już pytaniami zrażać "Elity" "Najlepszy doradca " i pozostałych prezesów i dyrektorów :D
Dzwoniłem też do audytora.
Synthos 100 mm.będzie !

Dzeus86
12-11-2022, 11:39
Zwyczajnie konstruuj pytania precyzyjnie.

Zadałeś pytanie w stylu:
Ile wydać na auto? 100 czy 200k? Potrzebuje odpowiedź na szybko, bo muszę kupić w poniedziałek.

Nie uważasz, że to pytanie małoprecyzyjne? Jak ktoś ma Ci dobrze doradzić jak nie wie nic o twoim budżecie, możliwościach finansowych, potrzebach, użytej technologii itd?

topilo
12-11-2022, 12:19
Zwyczajnie konstruuj pytania precyzyjnie.

Zadałeś pytanie w stylu:
Ile wydać na auto? 100 czy 200k? Potrzebuje odpowiedź na szybko, bo muszę kupić w poniedziałek.

Nie uważasz, że to pytanie małoprecyzyjne? Jak ktoś ma Ci dobrze doradzić jak nie wie nic o twoim budżecie, możliwościach finansowych, potrzebach, użytej technologii itd?

Fakt nie dodałem " ściana , bez piwnicy" .Ale co do tego ma budżet ?Jak wydam na docieplenie fundamentu zamiast 6 koła, 60 koła to to poprawi w ilu % , ułamkach % izolacyjność fundamentu i przełoży się na wydawanie kasy na ogrzewanie ?

Kaizen
12-11-2022, 18:37
Jak wydam na docieplenie fundamentu zamiast 6 koła, 60 koła to to poprawi w ilu % , ułamkach % izolacyjność fundamentu i przełoży się na wydawanie kasy na ogrzewanie ?

Dokładnie takie pytanie powinieneś zadać audytorowi i/lub projektantowi.
Podejmowanie racjonalnych* decyzji wymaga danych. Ilość kWh dla różnych opcji to pierwsza, niezbędna dana do podjęcia racjonalnej decyzji. Druga, to wycena tych różnych opcji. Trzecia, to orientacyjny koszt każdej kWh. Będzie inny przy PC, a inny przy grzaniu buforem z grzałką.
Trzeba sobie postawić jakąś perspektywę czasową (jak chcesz mieszkać do śmierci to trochę inna ilość lat, niż jak do czasu wyprowadzki dzieci które teraz są np. w podstawówce). I w tej pespektywie ocenić, różne opcje.

Tanie kWh ciepła zazwyczaj oznaczają drogie w instalacji i serwisie (albo wymagające sporej obsługi) źródło ciepła - ale wtedy mniej skuteczna termoizolacja będzie optymalna.

Droga kWh ciepła zazwyczaj oznacza tanie w instalacji i serwisie źródło ciepła - ale wtedy każda złotówka dołożona do termoizolacji szybciej zwróci się w kosztach ogrzewania.

Nie ma sensu ekonomicznego dla przykładu wstawianie PC do domu pasywnego czy prawie pasywnego.

https://www.bdb.com.pl/wyklady-praktycznej-fizyki-budowli-optymalizacja-ocieplen-[36min]-wp109


A czasami bywa - "Teraz nie mam kasy ani od kogo pożyczyć, więc chociaż wiem, że to nieopłacalna wersja, to teraz nie mogę ....". Tylko warto oszczędności w pierwszej kolejności szukać tam, gdzie najłatwiej będzie to uzupełnić, jak kasa się pojawi i nie tam, gdzie oszczędności teraz przekładają się na koszty rok w rok. Ale pewnie bywają sytuacje, gdzie trzeba ciąć wszędzie gdzie się da i nie da. I tak nakręca się spirala biedy.

*tak, można też rzucić monetą czy słuchać opinii niepopartych danymi. Paaanie, po co aż X cm? Y w zupełności wystarczy. Daje się Z. Wszystkim tak projektuję/robię i są zadowoleni (niezależnie od tego, czy grzeją węglem, PC czy ciepłem sieciowym)

topilo
12-11-2022, 23:19
Dokładnie takie pytanie powinieneś zadać audytorowi i/lub projektantowi.
Podejmowanie racjonalnych* decyzji wymaga danych. Ilość kWh dla różnych opcji to pierwsza, niezbędna dana do podjęcia racjonalnej decyzji. Druga, to wycena tych różnych opcji. Trzecia, to orientacyjny koszt każdej kWh. Będzie inny przy PC, a inny przy grzaniu buforem z grzałką.
Trzeba sobie postawić jakąś perspektywę czasową (jak chcesz mieszkać do śmierci to trochę inna ilość lat, niż jak do czasu wyprowadzki dzieci które teraz są np. w podstawówce). I w tej pespektywie ocenić, różne opcje.

Tanie kWh ciepła zazwyczaj oznaczają drogie w instalacji i serwisie (albo wymagające sporej obsługi) źródło ciepła - ale wtedy mniej skuteczna termoizolacja będzie optymalna.

Droga kWh ciepła zazwyczaj oznacza tanie w instalacji i serwisie źródło ciepła - ale wtedy każda złotówka dołożona do termoizolacji szybciej zwróci się w kosztach ogrzewania.

Nie ma sensu ekonomicznego dla przykładu wstawianie PC do domu pasywnego czy prawie pasywnego.

https://www.bdb.com.pl/wyklady-praktycznej-fizyki-budowli-optymalizacja-ocieplen-[36min]-wp109


A czasami bywa - "Teraz nie mam kasy ani od kogo pożyczyć, więc chociaż wiem, że to nieopłacalna wersja, to teraz nie mogę ....". Tylko warto oszczędności w pierwszej kolejności szukać tam, gdzie najłatwiej będzie to uzupełnić, jak kasa się pojawi i nie tam, gdzie oszczędności teraz przekładają się na koszty rok w rok. Ale pewnie bywają sytuacje, gdzie trzeba ciąć wszędzie gdzie się da i nie da. I tak nakręca się spirala biedy.

*tak, można też rzucić monetą czy słuchać opinii niepopartych danymi. Paaanie, po co aż X cm? Y w zupełności wystarczy. Daje się Z. Wszystkim tak projektuję/robię i są zadowoleni (niezależnie od tego, czy grzeją węglem, PC czy ciepłem sieciowym)

Hmmmm, a co kiedy będzie docelowo PM, ale najpierw foto, kominek z płaszczem wodnym i bufor ???

topilo
13-11-2022, 11:18
Ja jeszcze oprócz rachunku ekonomicznego biorę pod uwagę sytuację na świecie, zwłaszcza wojnę przy naszej granicy. Ogrzewanie hybrydowe pozwoli mi uniezależnić się od energii elektrycznej z sieci. Gdyby czasy były normalne, kładł bym folie , albo klimatyzatory.