PDA

Zobacz pełną wersję : Vitodens 100-w + VITOCONNECT 0T2 + VITOTROL 100 OT1



lukasm86
19-11-2022, 10:09
Dzień dobry,

posiadam piec Viessmann Vitodens 100w (starsza generacja, bez czarnego panelu na dole).
Chciałem zamontować do niego automatyzację i serwisant polecił mi zestaw VITOCONNECT 0T2 + VITOTROL 100 OT1.
Mam z nim kilka problów i chciałbym zaczerpnąć porady u ekspertów.

1. Ustalanie temperatury na wody - po zamontowaniu Vitoconnecta ta funkcja została zablokowana - temperaturę ustawia automat na podstawie - i właśnie tutaj pytanie - czego? Oczywiście na pewno na podstawie termostatu pokojowego z Vitotrola, ale chyba nie tylko - miałem sytuacje np. w pokoju temperatura 19.1 temperatura oczekiwana 20 i raz piec startuje a raz nie. Nie mam podpiętego czujnika temperatury zewnętrznej, chyba że piec dostaje informację o temperaturze na dworze z ViCare - tam jest podana?

2. Czujnik temperatury zewnętrznej - - czy przy takim zestawie jak mam, czujnik temperatury zewnętrznej pomoże mi w czymś? Czy całe sterowanie i tak przejmie Vitoconnect na podstawie temperatury zadanej na termostacie pokojowym?

3. Podgrzewanie wody - Obecny zestaw pozwala mi ustawić harmonogram grzania wody użytkowej i to jest fajne, ale problem pojawia się wtedy jak np. jestem w domu w trakcie cyklu wyłączonego i potrzebuję zagrzać wodę, aplikacja nie pozwala mi włączyć tego na żądanie (np. tak jak zmiana temperatury pokojowej w przypadku C.O.), jedyne co mogę zrobić o ręcznie przestawić harmonogram w danym dniu, co jest bardzo uciążliwe - czy jest jakieś rozwiązanie tego problemu?


Bardzo dziękuję za pomoc z powyższymi pytania,
Pozdrawiam,
Łukasz

Konsultant Viessmann
21-11-2022, 07:30
ad1
Vitortol OT to sterownik OpenTherm-owy który przejmuje władze nad kotlem stad nie mozna na nim dokonywac żadnych nastaw. Temperatura zasilania wyliczana jest przez sterownik na podstawie różnicy miedzy rzeczywistą a wymagana tempraturą w pomieszczeniu. Im większa różnica, czyli im chłodniej w pomieszczneiu poniżej wymaganej temepratury tym wyższa temepratura na zasilaniu kotła.
ad2
W tym zestawie czujnik temperatury zewnętrznej da jedynie odczyt w wartości w aplikacji, nie bedzie on nigdzie uwzględniany w pracy urzadzenia.
ad3
Nalezy odpowienio skorygowac harmonogram

lukasm86
21-11-2022, 12:17
Dzień dobry,

dziękuję za odpowiedź.
W takim wypadku, czy przy takim piecu jaki mam istnieje możliwość zakupu innych sterowników, termostatów, które by pozwoliły na wybór krzywej oraz włączenie grzania wody na żądanie?

https://www.youtube.com/watch?v=wBn1KQP2iGA
Na tym filmie, specjalista Viessmann pokazuje, że może być jednocześnie termostat wewnętrzny oraz czujnik temperatury zewnętrznej i wtedy może wybrać krzywą grzewczą.

Dla takiego pieca jaki zestaw automatyzacji będzie najbardziej optymalny kosztowo, w sensie najlepiej będzie sterował piecem i spalaniem gazu? To co mam tj. VitoConnect + Vitotrol czy może jakieś inne komponenty?

Pozdrawiam,
Łukasz

Konsultant Viessmann
22-11-2022, 08:20
musiałbym znac dokładnie model kotła (na tabliczce znamionowej np B1HA, WB1C....)
Starsze Vitodensy 100 posiadały uprosczone sterowanie pogodowe ograniczone do jednej krzywej grzewczej o nachyleniu 1.4 . Prosze zerknąć w projekt swojej instalcji na jakie parametry była ona zaprojektowana wtedy będzie można jednoznacznie powiedzieć czy ta krzywa bedzie własciwa.
Oczywiście zawsze można podłączyć zewnętrzny sterownik po szynie OpenTherm i z jego poziomu ustawić dowolną krzywą.

lukasm86
29-11-2022, 11:10
Dzień dobry,

próbowałem znaleźć tą tabliczkę znamionową, ale nie wiem w którym ona jest miejscu..
Pisze Pan, że jak dołączę czujnik temperatury zewnętrznej to będę mógł zmienić krzywą grzewczą i wtedy VitoConnect będzie działał od innej krzywej?

Dodatkowo, odnośnie samego VitoConnect i VitoTrola - napisał Pan, że urządzenie dostosowuje temperaturę na podstawie różnicy temperatur w pokoju i oczekiwanej. Robiłem trochę obserwacji i albo mój VitoTrol jest wadliwy, albo on działa jak chce...

Na przykład:
Temperatura w pokoju była 19.1 , tempeartura oczekiwana 20.
Piec zdał temperaturę 36 stopni i się nie włączał, więce nie mógł dogrzać do oczekiwanych 20 stopni.

2 przykład:
Temperatura w pokoju 19 ,temperatura oczekiwana 19, piec zadał temperaturę 54 stopni, w przypadku kiedy w sumie nie powinien się włączać bo osiągnął wymaganą temperaturę.

Czy to jest poprawne działanie?
Dziękuje,

Konsultant Viessmann
29-11-2022, 12:13
Modul Vitoconnect to moduł komunikacyjny on tylk opośredniczy miedzy aplikacja a kotłem więc nie wprowadza żadnej innej krzyej grzewczej.
Co do temepratur cięzo mi się wypowiadac bez analizy przy urządzeniu. Zasadę pracy opisałem wczesniej.