PDA

Zobacz pełną wersję : Daikin Altherma 3 - Błąd przepływu wody podczas defrostu



Radidi
20-11-2022, 08:54
Cześć!
Mam problem z PC Daikin Altherma 3.
Podczas defrostu pojawia się komunikat "błąd przepływu wody" tym samym pompa przestaje działać i wyskakuje awaria. Błąd 7H-06. Po skasowaniu błędu i restarcie wraca do normalnej pracy. Wyczyściłem filtry, sprawdzałem czujniki i wszystko wygląda ok.
Macie jakiś pomysł co może być przyczyną tego błędu?
Z góry dzięki.
Pozdrawiam

vr5
20-11-2022, 11:02
Wejdź w "Informacje" jako Instalator - będziesz widział jaki jest przepływ. Jeśli jest mniejszy niż 12 l/min to może być gdzieś zapchana instalacja obiegu wody albo błąd czujnika przepływu.
Pompa obiegowa raczej nie "siadła", ale kto wie...

Andrzej5101
20-11-2022, 11:14
. Błąd 7H-06. Po skasowaniu błędu i restarcie wraca do normalnej pracy. Wyczyściłem filtry, sprawdzałem czujniki i wszystko wygląda ok.

Odpowietrzyć układ;
- poczytaj;https://forum.muratordom.pl/showthread.php?95197-Altherma-DAIKIN/page29

vr5
20-11-2022, 16:00
W Altherma 3 czujnik przepływu jest ultradźwiękowy, więc można odczytać jaki przepływ wskazuje. Z kolei odpowietrznik w hydroboxie powinien być otwarty na stałe.

Jak przepływ jest poniżej 10 l/min może pojawiać się błąd "89", czyli zamarznięcie wymiennika. Błąd 7H jak nie ma wcale przepływu lub jak w najstarszych Althermach, gdzie jest czujnik "płetwa" którego zbyt mały przepływ nie jest w stanie odchylić by załączyć styk. 7H miałem w pompie z 2008 roku przy przepływie około 6 l/min.(pompa elektroniczna na najniższym biegu).

Od razu wyjaśnię - wymieniłem zwykłą pompę pobierającą ponad 100 W na oszczędną elektroniczną.

Radidi
21-11-2022, 07:00
Jak przełączę pompę na samo CWU to działa wszystko perfekcyjne. Najprawdopodobniej winna jest dodatkowa pompa na mieszaczu, która w momencie kiedy to PC chce włączyć defrost zaburza odwrotny cykl przepływu wody.
Tym samym mam pytanie, jest może w Althermie 3 dodatkowe wyjście na wpięcie innej pompy obiegowej? Szukałem na schemacie ale nie znalazłem nigdzie wprost napisane.

SzymonKc
21-11-2022, 09:43
W czasie defrostu woda nie płynie w odwrotnym kierunku.
Takie instalacje z dodatkowa pompą powinny być łączone z PC poprzez sprzęgło.
Jeśli nie ma sprzęgła i brak zaworu nadmiarowo-upustowego, lub źle wyregulowany, winne mogą być termostaty, jeśli większość sią pozamyka masz za mały przepływ. Ale masowe zamykanie termostatów świadczy o zbyt wysoko ustawionej krzywej, jej obniżenie powinno wtedy pomóc.

W każdym razie jest kilka możliwych przyczyn tego błędu.

Radidi
22-11-2022, 20:43
Jest sprzęgło. Od niedzieli usunąłem dodatkową pompę, którą miałem na podłogówkę i wygląda na to, że PC działa i nie wywala żadnego błędu przy defroscie.