PDA

Zobacz pełną wersję : styropian frezowany, czy jest dobrym materiałem do ociepleń?



moniks
17-06-2005, 23:29
Dom zbudowany z pustaków żużlowych podwójnych, otynkowany tradycyjnie w 1991 - tynk gruby porowaty. Jaki system ocieplenia będzie skuteczny i bezpieczny(wilgoć, grzyby). Czy ktoś docieplał styropianem frezowanym?

Qgiel
18-06-2005, 00:31
Każdy system ocieplenia bedzie dobry, pod warunkiem poprawnego wykonawstwa. Jeśli tylko ściany mają dobrą izolacje przeciwwilgociową od fundamentów, to nie ma znaczenia z czego wykonasz ocieplenie. A styropian frezowany jest o tyle lepszy od standartu, że ma pióro i wpust na karwedziach, a więc układany jest "na zakład", co eliminuje szczeliny i inne niedkładności montażu.

Sp5es
18-06-2005, 16:25
Każdy jest dobry.
Styropianowy frezowany powoduje łatwiejsze i szybsze układanie, trudniej o mostki cieplne i utrudnia tzw. klawiszowanie płyt". - uskok płyt na połączeniach.
jak ściana jest mocno krzywa - wykonawcy chętnie zabijają inwestora...

bladyy78
19-06-2005, 12:29
Styrpian frezowany jest dobry, elimuje mostki cieplne które wystepuja przy ukladaniu niefrezowanego styropianu.

moniks
19-06-2005, 18:27
dziekuję za podpowiedzi. Czy ktos ocieplił dom takim styropianem. Ryflowany-frezowany. Nie chodzi mi o styropian tzw. feltzem.

thalex
19-06-2005, 23:24
Ja nie mam praktyki ale mój wykonawca mi wytłumaczył;
do poprawnego wykonania docieplenia nie musi być styropianu frezowanego a krzywe ściany łatwiej jest zniwelować styropianem niefrezowanym. Stosowanie styropianu frezowanego zwiększa tylko koszty.
Mnie osobiście zupełnie to przekonuje.
Więc po co przepłacać?
Jeżeli chcesz wykonać docieplenie we własnym zakresie to dobrze przelicz czy się będzie kalkulowało ze względu na 22% vatu na materiały?
Firma rozlicza się z 7-dmio procentowym vatem.

remx
19-06-2005, 23:34
Lepiej jest kupić styropian 2x cieńszy i układać go na zakład w dwóch warstwach.

thalex
19-06-2005, 23:42
Najlepiej jest raz położyć i przetrzeć całość tarką, miałem b dużą ochotę robic sam docieplenie styropianem ale zabrakłoby mi czasu, tylko oglądałem jak to mi robili i nie jest to jakaś filozofia.
Przyklejali i i dociskali długą (2,5metrową) łatą aby nie klawiszował potem przetarli całość tarką i ze ściany "możnaby strzelać" była b równa, nieszczelności wypełnili pianką (pistoletową , musi być pistoletowa!).
Jestem bardzo zadowolony z tej roboty.

Sp5es
20-06-2005, 00:30
Lepiej jest kupić styropian 2x cieńszy i układać go na zakład w dwóch warstwach.


Jest to zdecydowanie niekorzystne rozwiązanie.
Podwójny wydatek kleju i podwójna robocizna na klejeniu.
Zalet technologicznych brak, bo styropian klejony jednowarstwowo zgodnie z zasadami sztuki nie ma mostków.

Nie istnieje ANI JEDNA aprobata techniczna na ocieplenia dopuszczająca klejenie styropianu dwuarstwowo.

Sp5es
20-06-2005, 00:33
dziekuję za podpowiedzi. Czy ktos ocieplił dom takim styropianem. Ryflowany-frezowany. Nie chodzi mi o styropian tzw. feltzem.

Wymysł dla bogatych. Ryflowanie od spodu rzekomo ma na celu umożliwienie drenażu wody. Tyle , że w prawidłowo zaprojektowanym ociepleniu nie powinno być kondensacji wody w ilości aby ją drenować.

Przy niechlujstwie wykonawczym i tak nie ma szans na takie mocowanie płyty, aby spasowac rowki.

Drenaż - tak ale kieszeni. Nic więcej.

remx
20-06-2005, 12:40
Lepiej jest kupić styropian 2x cieńszy i układać go na zakład w dwóch warstwach.


Jest to zdecydowanie niekorzystne rozwiązanie.
Podwójny wydatek kleju i podwójna robocizna na klejeniu.
Zalet technologicznych brak, bo styropian klejony jednowarstwowo zgodnie z zasadami sztuki nie ma mostków.

Nie istnieje ANI JEDNA aprobata techniczna na ocieplenia dopuszczająca klejenie styropianu dwuarstwowo.

U mnie jest ściana 3W, tak że nie mam tych minusów o których piszesz.

rpilski
10-12-2010, 10:55
Odgrzeję nieco ten temat, bo nie znalazłem świeższego tematu dot. styropianu frezowanego. Zastanawiam się dlaczego styropian z tzw.. "frezem" ma być lepszy od tego bez frezu. Na załączonym obrazku narysowałem schematycznie przekroje kilku (nie wszystkich) możliwych przypadków spasowania boków płyt styropianowych (na górze - zwykłych, na dole - z frezem, w tym przypadku już nie bawiłem się w rysowanie niedopasowania gdy krawędź frezu jest skośna w przekroju). Założyłem, że zarówno w przypadku płyt zwykłych jak i z frezem jest stosowana ta sama technologia cięcia (gorący drut) i że możliwe są takie same odchyłki kształtu płyt, w tym odchyłki prostopadłości, powodujące powstawanie szczelin. Przy takim założeniu jakoś nie bardzo widzę te ogromne zalety frezu w kontekście zmniejszania mostków cieplnych.

Czy ktoś jest mi to w stanie podać jakąś konkretną argumentację dlaczego niby styro z frezem jest lepszy niż bez frezu ?

titanek
08-08-2013, 10:31
Odgrzeję nieco ten temat, bo nie znalazłem świeższego tematu dot. styropianu frezowanego. Zastanawiam się dlaczego styropian z tzw.. "frezem" ma być lepszy od tego bez frezu. Na załączonym obrazku narysowałem schematycznie przekroje kilku (nie wszystkich) możliwych przypadków spasowania boków płyt styropianowych (na górze - zwykłych, na dole - z frezem, w tym przypadku już nie bawiłem się w rysowanie niedopasowania gdy krawędź frezu jest skośna w przekroju). Założyłem, że zarówno w przypadku płyt zwykłych jak i z frezem jest stosowana ta sama technologia cięcia (gorący drut) i że możliwe są takie same odchyłki kształtu płyt, w tym odchyłki prostopadłości, powodujące powstawanie szczelin. Przy takim założeniu jakoś nie bardzo widzę te ogromne zalety frezu w kontekście zmniejszania mostków cieplnych.

Czy ktoś jest mi to w stanie podać jakąś konkretną argumentację dlaczego niby styro z frezem jest lepszy niż bez frezu ?

Odgrzewam jeszcze raz, warto jest kupowac steropian frezowany (15cm termoorganika terminium) czy lepiej zwykly i piankowac szczeliny ?

darkob
08-08-2013, 20:55
Frezowany a frezowany to też jest różnica .Ten frezowany grafitowy firmy S.......n którym ocieplalem miał tak nierówne frezy że po ulożeniu powstawały większe szczeliny niż gdybym ukladał bez frezu.(chyba w tamtym roku wstawiałem na forum zdjacia ).Każdą płyte trzeba było dookoła piankować.Teraz gdybym jeszcze raz miał coś ocieplać to przede wszystkim wybrałbym dobrą firme i mógłby być bez frezu.Po wysłaniu informcji i zdjęć do producenta nie raczyli nawet odpisać także napewno nigdy więcej styropianu tego producenta nie kupie.Na podłogi kupiłem już firmy knauf eps100(bez frezu) i był bardzo równy.

atsyrut
09-08-2013, 09:16
Jeśli dobry i równy frez to moim zdaniem warto.

aczkowliek jeśłi będziesz miał profesjonalną ekipe to i z normalnego styropianu dobrze zrobią...

titanek
14-08-2013, 09:12
Jeśli dobry i równy frez to moim zdaniem warto.

aczkowliek jeśłi będziesz miał profesjonalną ekipe to i z normalnego styropianu dobrze zrobią...
Dlatego biore termooganike bo wydaje mi sie ze nie robia kiczu.

Co rozumiesz pod pojeciem profesjonalna ekipa ? Chodzi o to ze bedzie równo ukladac ? czy moze piankowac ?