PDA

Zobacz pełną wersję : Daikin Altherma 3 6kW - jakie ustawienia na początek?



kuben269
09-12-2022, 07:57
Witam wszystkich bardzo serdecznie :)

Jestem szczęśliwym posiadaczem nowej pompy ciepła Split - Daikin Altherma 3 o mocy 6kW. Moja instalacja wygląda następująco:
- 155m2 dom w całości ogrzewany przez podłogę, rurki keller 17x2
- 2 rozdzielacze
- instalacja rekuperacji rozciągnięta, brak centrali wentylacyjnej tylko
- w rozdzielaczach mnóstwo kabli, w przyszłości planowane sterowanie strefowe
- układ z buforem 80L wpiętym szeregowo, na zasilaniu pompka obiegowa LFP Sprinta2
- pompką LFP steruje termostat Volt HT-02 z salonu. Na nim mam zadaną temp (aktualnie) 18 st., po spadku załącza się pompka LFP i grzanie PC
- aktualne ustawienia PC: rodzaj emitera to grzejniki (by zachować deltę 10), zasilanie 30 st., grzałki załączane będą od -10 st.

Pytanie jest następujące: przez rok jeszcze nie będę miał sterowania strefowego. Czym to wszystko najlepiej i najekonomicznie wysterować (PC i pompkę LFP)? Jakie ustawienia zmienić by móc wydłużyć żywotność sprężarki i obniżyć zużycie prądu (to czego każdy szuka)?

Tomasz197710
09-12-2022, 08:27
Na początek ja włącz :lol2:

kuben269
09-12-2022, 10:03
Pompa działa już, zużycia z początku wahały się między 30-35 kwh w październiku/listopadzie. Aktualnie około 20 kwh na dzień bez C.W.U.

kuben269
13-12-2022, 07:10
Instalator podczas wizyty mającej na celu uruchomienie aplikacji Onecta przestawił mi tryb emitera z ogrzewania podłogowego na grzejniki by "zachować deltę 10k". Od razu zauważyłem wzrost zużycia kwh, 05.12-11.12. pompa zużywała 17-21 kwh. Od wczoraj mamy niższe temp. zewnętyrzne, zmieniłem w niedzielę w nocy tryb emitera samodzielnie na ogrzewanie podłogowe i deltę 5k. W poniedziałek wzięła zaledwie 12 kwh. Czyli co, sam musiałem dojść do tego by ustawić pompę prawidłowo?

Tomasz197710
13-12-2022, 09:19
Ja mam deltę 3 ale na grzejnikach

Marco36
13-12-2022, 14:19
Ja mam deltę 3 ale na grzejnikach

Pisząc takie rzeczy doprecyzuj, czy na dużym , czy na małym obiegu i przy jakiej PC (producent).

Daikin przy ustawieniu na grzejniki konwencjonalne ma sztywną deltę 10*C.
Przy podłodze lub klimakonwektorze delta jest ruchoma od +3*C do +10*C.
Przy niskich temp. wody ta druga opcja jest lepsza bo wraz z mniejszą deltą pozwala obniżyć temp. wody zasilającej. A temp. wody zasilającej ma bezpośredni wpływ na uzyskiwany COP.


...
- aktualne ustawienia PC: rodzaj emitera to grzejniki (by zachować deltę 10), zasilanie 30 st., grzałki załączane będą od -10 st.

Pytanie jest następujące: przez rok jeszcze nie będę miał sterowania strefowego. Czym to wszystko najlepiej i najekonomicznie wysterować (PC i pompkę LFP)? Jakie ustawienia zmienić by móc wydłużyć żywotność sprężarki i obniżyć zużycie prądu (to czego każdy szuka)?

-10*C to nie jest takie automatyczne uruchomienie grzałki.
To jest temp. zezwolenia na uruchomienie grzałki, ale gdy kompresor będzie wyrabiał z mocą to grzałka może uruchomić się dopiero przy -15*C, czy innej temp. poniżej lub równej -10*C.

Do niższego poboru prądu lepiej ustawić krzywą grzewczą (krzywą pogodową).
Wstępnie można zacząć przy podłogówce od +25*C/+15*C do +38*C/-20*C, a potem korygować krzywą w zależności czy w domu będzie utrzymana temp. komfortowa dla domowników.

kuben269
14-12-2022, 08:27
Czy krzywa grzewcza sprawdzi się w przypadku bufora?
W listopadzie na 3 dni uruchomiłem na krzywej +25/+15 +38/-15 i zużycie było wyższe aniżeli temp bezwzględna 27 stopni. Aktualnie przy -2 na zewnątrz i bezwzględnej temp. 29 st pompa pobiera 21 kWh.
Ciągle zastanawiam się nad tym, czemu pompa uruchamia się jeśli wszystkie 3 temp tuż przed startem sprężarki mają tą samą wartość 29 st (temp zasilania, temp za grzałką, temp na powrocie)... instalator nie umie mi na to odpowiedzieć

Marco36
14-12-2022, 10:02
Bufor masz wpięty szeregowo, więc jest bez znaczenia jeśli chodzi o zakres sterowania.
Dopiero bufor wpięty jako sprzęgło robi różnicę, bo wtedy PC nie widzi jaka realnie temp. wody wraca z instalacji CO.

Krzywa pogodowa zazwyczaj wychodzi taniej z tego względu, że gdy wzrasta temp. zewnętrzna to PC obniża temp. grzanej wody.
trzy dni to krótki okres by wyciągać wnioski. U mnie jednego dnia jest pobór prądu 17 kWh, następnego dnia przychodzi przymrozek przy wilgotnym powietrzu, że PC robi defrosty co 45 minut i pobór leci na 25-30 kWh/doba, by kolejnego dnia spaść do 20 kWh lub wręcz 14 kWh.
To zależy nie tylko od temp. powietrza, ale też od wilgotności tego powietrza. Poniżej +3*C to wilgotność decyduje o tym jak często będą wykonywane defrosty.


...
Ciągle zastanawiam się nad tym, czemu pompa uruchamia się jeśli wszystkie 3 temp tuż przed startem sprężarki mają tą samą wartość 29 st (temp zasilania, temp za grzałką, temp na powrocie)... instalator nie umie mi na to odpowiedzieć

Przed startem sprężarki pompka obiegowa leci z pełną mocą by przegonić wodę w instalacji - to dlatego temp. na powrocie jest równa, a nawet może przewyższać o +1*C temp. na zasilaniu.
Widocznie temp. na zasilaniu i za grzałką są niższe niż temp. wynikająca z krzywej pogodowej (u mnie ta za grzałką, w starszym modelu opisana jako "Woda zasilająca PHE" - przypuszczam, że to jest to samo). Przypuszczam, że temp. wynikająca z krzywej jest widoczna na głównym oknie menu z domkiem. U siebie już widziałem, że pod domkiem była wyższa temp. niż ta na czujnikach.

kuben269
14-12-2022, 20:10
Jestem totalnym laikiem w kwestii hydrauliki. Jeśli z bufora odchodzą 4 króćce, 2 zasilania i 2 powrotu, przy czym na zasilaniu jest pompka LFP, to połączenie jest szeregowe czy równolegle? Może ja mylę pojęcia…

asolt
15-12-2022, 08:06
Jestem totalnym laikiem w kwestii hydrauliki. Jeśli z bufora odchodzą 4 króćce, 2 zasilania i 2 powrotu, przy czym na zasilaniu jest pompka LFP, to połączenie jest szeregowe czy równolegle? Może ja mylę pojęcia…
Równoległe

kuben269
15-12-2022, 08:18
Dokładnie tak, mam równoległe połączenie co w końcu zostało potwierdzone przez hydraulika. Zatem czy takie połączenie daje jakieś specjalne możliwości sterowania? Lub czy są wytyczne dla pompy ciepła (jak delta, opcje grzania itd.)? Pompka LFP została tak dobrana, by automatycznie zmniejszała przepływy gdy będą siłowniki na rozdzielaczu jakieś przykręcone w danej chwili. Ale to kiedyś, teraz trzeba się skupić na tym co mam, czyli same rotometry i zwykły termostat pokojowy... tak ma zostać? Krzywa czy bezwzględna? Ten termostat czy madoka?