PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie poddasza domu jednorodzinnego- problem z wilgotnością



Michal K
16-12-2022, 09:30
WItam,

Zacząłem w tamtym tygodniu ocieplać poddasze w domu.
Założenie było takie by dać 10 cm wełny między krokwie, 10cm wełny na krokwie. Na krokwiach wełna trzymała by się poprzez stelaż do płyt gk. NA to wszystko folia paroizolacyjna.
Konstrukcja dachu to pełne deskowanie, na nim papa, potem membrana, kontrłata, łata oraz blachodachówka. Dach wymieniałem w sierpniu, tzn, konstrukcja została wraz z deskowaniem i papa, a nowa jest membrana, kontrłaty i łaty wraz z nową blachą na dachu.
W obrębie kalenicy są 2 kominki wentylacyjne.
Wełnę układałem między krokwie z szczeliną dylatacyjną ok 3cm- sznurek dla pewności by wełna nie oparła się o deskę.
Ułożyłem tak gdzieś z 40 % dachu.
Kontrolnie, sprawdziłem jak wygląda sprawa w szczelinie wentylacyjnej i niestety wełna jest tam mokra/wilgotna. Przy kalenicy jest całkowicie sucho, ale im niżej to czuć wilgoć, mokro. Wełna jest mokra, natomiast na desce tego nie czuć, prócz tego że jest zimna.
Dlaczego tak się stało? Może ma to związek z tym iż łaty i kontrłąty są jeszcze swieze i oddają wilgoć? Albo z tego względu ze to jest dopiero cześć dachu ocieplona a nie całość i powietrze się miesza? Na poddaszu mam ok 16 stopni, natomiast na dworze teraz nawet i -10 st. C.
Martwić się tym czy robić to dalej i sprawdzić np. za jakiś rok jak wygląda sytuacja?
Nie chce by coś się stało z więźbą na dachu czy samym deskowaniem. Nadmienię że jak włoże rekę to czuje delikatny ruch powietrza w szczelinie wentylacyjnej miedzy deskowaniem a wełną, a mimo to ona i tak jest mokra.

Prosze o rady, oponie na temat mojego problemu, czy nie problemu, bo tego nie wiem.

Ratpaw
16-12-2022, 10:31
Albo z tego względu ze to jest dopiero cześć dachu ocieplona a nie całość i powietrze się miesza? Na poddaszu mam ok 16 stopni, natomiast na dworze teraz nawet i -10 st. C.

Masz 16 stopni i jaką wilgotność względną? Jak najbardziej woda się może wykroplić z tego ciepłego powietrza. Po to się daje paroizolację, żeby ono do wełny nie doszlo.

Michal K
16-12-2022, 10:50
Masz 16 stopni i jaką wilgotność względną? Jak najbardziej woda się może wykroplić z tego ciepłego powietrza. Po to się daje paroizolację, żeby ono do wełny nie doszlo.

Wilgotność okolo 60% jest u gory.
Ale chodzi o paraizolacje na samym koncu, czyli na welnie? Bo na jednym odcinku juz mam zrobione na gotowo i tam tez jest mokro czy wilglo, ale to.moze dojsc jeszcze z innej strony co nie.
Moge to tak zostawic i np w wiosnę/lato to sobie wyschnie, czy cos z tym zrobic teraz?

Mareks77
16-12-2022, 12:34
Dojście powietrza do szczeliny którą utworzyłeś jest gdzie? Powinno być w okolicach okapu przy rynnie i podbitce lub jeśli jej nie ma w okolicach murłaty.

Michal K
16-12-2022, 13:39
Dojście powietrza do szczeliny którą utworzyłeś jest gdzie? Powinno być w okolicach okapu przy rynnie i podbitce lub jeśli jej nie ma w okolicach murłaty.

Szcelina jest na kalenicy i w kalenicy tez sa otwory wentylacyjne

Mareks77
16-12-2022, 13:51
W kalenicy jest i powinna być bo to jest ujście cieplejszego powietrza i wilgoci. Żeby to ujście było a powietrze omiatało wełnę potrzebne jest dojście chłodnego powietrza u dołu dachu.
Tam powietrze powinno wchodzić dochodzić pomiędzy deskowanie a wełnę i poruszając się ku górze omiatać wełnę co będzie zapobiegało gromadzeniu się wilgoci a następnie ulatniać się otworem w kalenicy.

Membrana by była sensownym wyjściem jeżeli nie było by tam papy. Wtedy gromadzona wilgoć uchodziła by przez membranę.

Michal K
16-12-2022, 19:34
W kalenicy jest i powinna być bo to jest ujście cieplejszego powietrza i wilgoci. Żeby to ujście było a powietrze omiatało wełnę potrzebne jest dojście chłodnego powietrza u dołu dachu.
Tam powietrze powinno wchodzić dochodzić pomiędzy deskowanie a wełnę i poruszając się ku górze omiatać wełnę co będzie zapobiegało gromadzeniu się wilgoci a następnie ulatniać się otworem w kalenicy.

Membrana by była sensownym wyjściem jeżeli nie było by tam papy. Wtedy gromadzona wilgoć uchodziła by przez membranę.

To co moge teraz na to poradzic? Jakies dodatkowe otwory robic w dachu czy w murze?

Kaizen
16-12-2022, 21:54
Założenie było takie by dać 10 cm wełny między krokwie, 10cm wełny na krokwie. Na krokwiach wełna trzymała by się poprzez stelaż do płyt gk. NA to wszystko folia paroizolacyjna.


Powinno być odwrotnie - wełna między krokwie, wełna pod krokwie, pod to paroizolacja i na samym dole GK.



Prosze o rady, oponie na temat mojego problemu, czy nie problemu, bo tego nie wiem.

Dziwisz się, ze wilgoć jest przed zamontowaniem paroizolacji? Czy chcesz wszystkim powiedzieć, jak jest istotna?

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132738

Mareks77
17-12-2022, 07:49
Zacząłem w tamtym tygodniu ocieplać poddasze w domu.
Założenie było takie by dać 10 cm wełny między krokwie, 10cm wełny na krokwie. Na krokwiach wełna trzymała by się poprzez stelaż do płyt gk. NA to wszystko folia paroizolacyjna.



Powinno być odwrotnie - wełna między krokwie, wełna pod krokwie, pod to paroizolacja i na samym dole GK.


@ Kaizen...... przeczytaj jeszcze raz wypowiedź @Michała i swoją.
Przecież napisał że ma tak jak Ty mu polecasz. Nic odwrotnego w tym nie widzę poza tym że on pisząc ( wełna na krokwie ) patrzy od strony poddasza a Ty po prostu podajesz przekrój z boku.
Przecież nie dał wełny i stelaża na krokwie bo na nich jest deskowanie :)


To co moge teraz na to poradzic? Jakies dodatkowe otwory robic w dachu czy w murze?

Naszkicuj jak wygląda sprawa przy okapie dachu. Murłata, ocieplenie zewnętrzne, wełna pomiędzy krokwiami, podbitka i deska czołowa, rynna