PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła, jaka moc? jaką polecacie?



Lumena
16-12-2022, 13:37
Dzień dobry wszystkim :)
Zdecydowałam się napisać na forum bo jestem na jak dla mnie najtrudniejszym etapie budowy mojego domu czyli doborze odpowiedniej pompy ciepła.

Dostałam mnóstwo ofert które różnią się od siebie diametralnie proponowaną mocą pompy, od 6kw do 10kw, oraz buforem lub jego brakiem w instalacji.

Mój dom jest o prostej bryle, z porothermu, ocieplenie ścian 20cm styropian grafitowy, ocieplenie dachu 30cm wełna mineralna, na podłodze parteru 15cm styropianu, na piętrze 8cm styropianu 100% podłogówka, powierzchnia całego domu po podłogach to 191m2.
Okna siedmiokomorowe 3 szybowe najgorszy współczynnik mam 0,75 dla okien w ścianach dachowe okna 1,0, drzwi o współczynniku 0,75 i brama wiśniowski unitherm współczynnik 1,0.
W garażu i pomieszczeniu "kotłowni" wentylacja grawitacyjna, pozostała część domu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Czy mogłabym prosić o pomoc w zweryfikowaniu rozbieżności przy doborze pompy, poleceniu jakiejś pompy ze średniej półki cenowej :D oczywiście najlepiej bezawaryjnej :)
Zakładana temperatura w domu 23 stopnie.

marcinbbb
16-12-2022, 14:02
Zrób OZC za 500zł i nikt nie będzie zgadywał jaką moc pompy jest Ci niezbędna.

eMdzeJ
16-12-2022, 16:59
zrob OZC, a to ze masz proponowane pompy ciepla o roznych mocach to sa to moce znamionowe. Rozne modele daja rozna ilosc ciepla np przy -20 czy innej temperaturze dla jakiej byl liczony uklad.

Druga opcja, to jest taka, ze nie masz ozc, dostawca robi to co ty czyli wróży z poslinionego palca wystawionego na wiatr i tak dobiera pompe, dodaje sobie zapas żeby klient nie mial pretensji ze "Panie, tak pan dobral ze zimno jest" i masz taki skutek jw.

A jakie pompy? To co test do dostania na rynku chyba ze wybór na za rok.
Z tanszych to Panasonic, Samsung, LG. Z droższych daikin, zubadan

Nie daj sobie wmowic bufora jak masz tylko podlogowke i nie będziesz kombinować z termostatami pokojowymi.

firmer
16-12-2022, 19:05
Dla takiego domu, jeżeli nie ma błędów wykonastwa, dałbym 6-7kW... gruntową. Wentylację grawitacyjną, jeżeli nie planujesz kotłów pobierających powietrze z pomieszczenia, zaślepiłbym.
Przy powietrznej PC trzeba patrzeć na moc w temp -20*C, ktora jest diametralnie różna od tej "nominalnej", a i tak pewnie większość pomp wspomaga się wtedy grzałkami.

Kaizen
16-12-2022, 21:49
Dostałam mnóstwo ofert które różnią się od siebie diametralnie proponowaną mocą pompy, od 6kw do 10kw, oraz buforem lub jego brakiem w instalacji.


https://forum.muratordom.pl/entry.php?132709
https://forum.muratordom.pl/entry.php?132631

Lumena
17-12-2022, 17:00
Dziękuję za rady, gruntowa pompa ciepła odpada. Kaizen dziękuję za linki bardzo ciekawe informacje muszę to dokładnie przeczytać. Mam tylko jeszcze pytanie czy charakterystyka energetyczna budynku to jest to samo co ozc czy to coś innego? W charakterystyce mam podane kw jakie budynek potrzebuje na grzanie wentylację i ciepłą wodę.

gawel
17-12-2022, 17:26
szczerze powiem że zamiast PC obecnie to chyba lepiej docieplić dom

Kaizen
17-12-2022, 17:50
Mam tylko jeszcze pytanie czy charakterystyka energetyczna budynku to jest to samo co ozc czy to coś innego? W charakterystyce mam podane kw jakie budynek potrzebuje na grzanie wentylację i ciepłą wodę.

Różnią się formą i zakresem danych - ale powinny być zgodne. OZC powinno zawierać obciążenie w rozbiciu na poszczególne pomieszczenia - charakterystyka nie, więc nie pomoże dobrać mocy grzejników czy rostawu rur w podłodze. Ale z drugiej strony obciążenie bez uwzględnienia zysków nie jest dobrą podstawą doboru mocy - w kuchni znacznie większą część strat ciepła pokryją zyski bytowe, niż w sypialni.

Lumena
19-12-2022, 08:18
Różnią się formą i zakresem danych - ale powinny być zgodne. OZC powinno zawierać obciążenie w rozbiciu na poszczególne pomieszczenia - charakterystyka nie, więc nie pomoże dobrać mocy grzejników czy rostawu rur w podłodze. Ale z drugiej strony obciążenie bez uwzględnienia zysków nie jest dobrą podstawą doboru mocy - w kuchni znacznie większą część strat ciepła pokryją zyski bytowe, niż w sypialni.
Czyli u mnie zysków nie będzie żadnych, przynajmniej od słońca. Od użytkowania kuchni też raczej nie, chyba że w weekendy :)

asolt
19-12-2022, 11:17
.... Ale z drugiej strony obciążenie bez uwzględnienia zysków nie jest dobrą podstawą doboru mocy - w kuchni znacznie większą część strat ciepła pokryją zyski bytowe, niż w sypialni.

Generalizowanie czy usrednianie nie zawsze jest dobrą metodą doboru mocy. Są tacy którzy mało gotują i tych zysków jest stosunkowo mało, a grzac trzeba cały czas. Z drugiej strony prawie 1/3 zycia przesypiamy a kazdy dorosły człowiek to grzejnik o mocy ok 100W, moze sie okazac ze przy małym gotowaniu zyski w sypialni będą wieksze niz w kuchni. Aby nie dzielic włosa na czworo najlepiej jednak przyjąc do obliczen mocy strat w poszczegolnych pomieszczeniach wyniki obliczen OZC.

Lumena
19-12-2022, 11:25
Generalizowanie czy usrednianie nie zawsze jest dobrą metodą doboru mocy. Są tacy którzy mało gotują i tych zysków jest stosunkowo mało, a grzac trzeba cały czas. Z drugiej strony prawie 1/3 zycia przesypiamy a kazdy dorosły człowiek to grzejnik o mocy ok 100W, moze sie okazac ze przy małym gotowaniu zyski w sypialni będą wieksze niz w kuchni. Aby nie dzielic włosa na czworo najlepiej jednak przyjąc do obliczen mocy strat w poszczegolnych pomieszczeniach wyniki obliczen OZC.
Pewnie masz rację albo na pewno masz rację tylko decyzję o pompie muszę podjąć max do końca tygodnia jeżeli nie chcę mieć jakichś absurdalnych podwyżek cen na nowy rok :(.
Idąc tym tropem pozostaje mi charakterystyka energetyczna. Zyski ze słońca praktycznie żadne bo mam dom w lesie, zyski od ludzi 200W bo jest nas 2, zyski od gotowania mocno znikome :rolleyes:.

Kaizen
19-12-2022, 11:36
Są tacy którzy mało gotują i tych zysków jest stosunkowo mało, a grzac trzeba cały czas.

Nie trzeba grzać cały czas. Przez gros dni w roku zyski wystarczają.
Nawet gotując mało - codziennie grzeje lodówka, często zmywarka, CWU, czajnik i wiele innych urządzeń. Nawet, jak ktoś gotuje tylko wodę na herbatę, to w kuchni ma znacznie więcej zysków, niż w sypialni.


prawie 1/3 zycia przesypiamy a kazdy dorosły człowiek to grzejnik o mocy ok 100W,

Podasz źródło tej informacji, że śpiący człowiek wydziela aż 100W?

Lumena
19-12-2022, 11:43
Generalizowanie czy usrednianie nie zawsze jest dobrą metodą doboru mocy. Są tacy którzy mało gotują i tych zysków jest stosunkowo mało, a grzac trzeba cały czas. Z drugiej strony prawie 1/3 zycia przesypiamy a kazdy dorosły człowiek to grzejnik o mocy ok 100W, moze sie okazac ze przy małym gotowaniu zyski w sypialni będą wieksze niz w kuchni. Aby nie dzielic włosa na czworo najlepiej jednak przyjąc do obliczen mocy strat w poszczegolnych pomieszczeniach wyniki obliczen OZC.
Pewnie masz rację albo na pewno masz rację tylko decyzję o pompie muszę podjąć max do końca tygodnia jeżeli nie chcę mieć jakichś absurdalnych podwyżek cen na nowy rok :(.
Idąc tym tropem pozostaje mi charakterystyka energetyczna. Zyski ze słońca praktycznie żadne bo mam dom w lesie, zyski od ludzi 200W bo jest nas 2, zyski od gotowania mocno znikome :rolleyes:.

Apacer
19-12-2022, 12:43
Podasz źródło tej informacji, że śpiący człowiek wydziela aż 100W?

Ja słyszałem, że przez całe życie, człowiek przez sen zjada 12 kg pająków :yes:
To takie "z dupy badania" :D

vr5
19-12-2022, 12:44
Pewnie masz rację albo na pewno masz rację tylko decyzję o pompie muszę podjąć max do końca tygodnia jeżeli nie chcę mieć jakichś absurdalnych podwyżek cen na nowy rok :(.
Idąc tym tropem pozostaje mi charakterystyka energetyczna. Zyski ze słońca praktycznie żadne bo mam dom w lesie, zyski od ludzi 200W bo jest nas 2, zyski od gotowania mocno znikome :rolleyes:.

Ja mam PC tego typu, ale z wyjściami na podłogówkę oraz na grzejniki:

https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-daikin-altherma-3-rf-8kw-230l-12956497359?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_ogrzewanie_pla_pmax&ev_campaign_id=17303547827&network=x&placement=&test=pmax&category=heating&gclid=EAIaIQobChMIsqbrrdeF_AIV2keRBR0dWQBLEAQYASAB EgL-PvD_BwE

i sobie chwalę.

Ta pompa o mocy 8 kW potrafi dać z siebie (bez załączania grzałek) 6 kW (z "kawałkiem") przy temperaturze zewnętrznej -20 st.C.
Jednostka wewnętrzna ma w sobie zbiornik c.w.u. 230 litrów ze stali nierdzewnej i nie wymaga anody. Są też z mniejszym zbiornikiem - 180 litrów oraz o mocy 6 kW.

https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-daikin-altherma-3-rf-6kw-180l-12956238539?reco_id=18e11b04-7f9a-11ed-a40e-9e1669d91725&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14 ee7421a14291fbf951

asolt
19-12-2022, 15:04
...
Idąc tym tropem pozostaje mi charakterystyka energetyczna. Zyski ze słońca praktycznie żadne bo mam dom w lesie, zyski od ludzi 200W bo jest nas 2, zyski od gotowania mocno znikome :rolleyes:.

Trop zły zeby nie powiedziec bardzo zły. Charakterystyka energetyczna jest integralną czescią projektu budowlanego i jest tak "policzona" aby spełnianiała WT i umozliwiała uzyskanie PNB. Jezeli to nie był projekt indywidualny i do niego charakterystyka to ta która jest nie uwzglednia zastosowanych materiałow izolacyjnych, okien, usytuowania wzg. stron swiata, temperatury wewn. Jezeli tak bardzo mają byc minimalizowane koszty to tylko CW bezpłatne. Co do producenta PC to polecam pompy producentów majacych serwis fabryczny jak chociazby Daikin który w tym przypadku moze byc albo Altherma 3 8 kW albo 10 kW, który? to tylko po dokladnych obliczeniach OZC, ktore maja zasadniczą wadę, są płatne.

asolt
19-12-2022, 15:31
.....



Podasz źródło tej informacji, że śpiący człowiek wydziela aż 100W?
Niestety nie podam, bo znanej mi literaturze nie znalazłem zadnych wsp. korekcyjnych które by tę moc urealniały.
Tych wsp. było by całkiem sporo bo trzeba uwzglednic:
1) rodzaj przykrycia (kołdra, pierzyna, koc, itp)
2) rodzaj ubrania do spania lub jego brak
3) wagę spiących
4) czas ewentualnych przyjemnych czynnosci poza samym spaniem,
5) mozliwe choroby (gorączka itp.)
6) temperatura w sypialni.
Oczywiście same wsp. nie wystarczą bo potrzebne jest jeszcze teoria która wykorzysta te dane.
Mozna by jeszcze cos dołożyc, ale nie żartując można powiedziec kolokwialnie ze jest to szukanie przysłowiowego xxxx do yyyy.
Wracając do kuchni skoro mało gotujemy to i zmywarka będzie rzadziej pracowała, a tym samy zyski będa mniejsze, Ty chcesz abym podał moc spiącego człowieka dokladnie, ale zadnych badan statystycznych dotyczących zysków kuchennym tez nie posiadasz. Co by to było jakby nie było sie do czego przyczepic.

Lumena
19-12-2022, 16:56
Trop zły zeby nie powiedziec bardzo zły. Charakterystyka energetyczna jest integralną czescią projektu budowlanego i jest tak "policzona" aby spełnianiała WT i umozliwiała uzyskanie PNB. Jezeli to nie był projekt indywidualny i do niego charakterystyka to ta która jest nie uwzglednia zastosowanych materiałow izolacyjnych, okien, usytuowania wzg. stron swiata, temperatury wewn. Jezeli tak bardzo mają byc minimalizowane koszty to tylko CW bezpłatne. Co do producenta PC to polecam pompy producentów majacych serwis fabryczny jak chociazby Daikin który w tym przypadku moze byc albo Altherma 3 8 kW albo 10 kW, który? to tylko po dokladnych obliczeniach OZC, ktore maja zasadniczą wadę, są płatne.

No właśnie projekt indywidualny i parametry okien drzwi i bram były brane konkretne po wybraniu dostawcy do tej charakterystyki. Mam tam taki punkt jak PROJEKTOWE OBCIĄŻENIE CIEPLNE BUDYNKU [W] 7 768,8
przy temperaturze pomieszczeń 23 i 24 stopnie.

gawel
19-12-2022, 17:04
Ciekawe ile ciepła generuje kot bo mam 2. Może by zwiększyć liczbę kotów w celach grzewczych.

asolt
19-12-2022, 19:00
Ciekawe ile ciepła generuje kot bo mam 2. Może by zwiększyć liczbę kotów w celach grzewczych.

A to zalezy od rasy i wieku, ale ile by nie było opłacalne nie jest bo kota trzeba nakarmic, a to tak tanio nie jest.

chcialbympompe
19-12-2022, 19:03
Ciekawe ile ciepła generuje kot bo mam 2. Może by zwiększyć liczbę kotów w celach grzewczych.

Po doliczeniu kosztu karmy to wątpliwy biznes :D

asolt
19-12-2022, 19:07
No właśnie projekt indywidualny i parametry okien drzwi i bram były brane konkretne po wybraniu dostawcy do tej charakterystyki. Mam tam taki punkt jak PROJEKTOWE OBCIĄŻENIE CIEPLNE BUDYNKU [W] 7 768,8
przy temperaturze pomieszczeń 23 i 24 stopnie.

Dlaczego to nie było podane w pierwszym poscie nie wiadomo, moze po to aby sie wątek rozwinął. Taka dziwna przypadłość pytających na forum aby te najbardziej istotne informacje dozowac powoli, nie od razu. Tak jakby była to jakas wielka tajemnica. Niezaleznie od intencji pytającej optymalna by była Daikin Altherma 3 8 kW/ 9 kW- grzałki.

Lumena
19-12-2022, 19:27
Dlaczego to nie było podane w pierwszym poscie nie wiadomo, moze po to aby sie wątek rozwinął. Taka dziwna przypadłość pytających na forum aby te najbardziej istotne informacje dozowac powoli, nie od razu. Tak jakby była to jakas wielka tajemnica. Niezaleznie od intencji pytającej optymalna by była Daikin Altherma 3 8 kW/ 9 kW- grzałki.
Po prostu nie wiedziałam czy to ten parametr jest istotny skupiałam się na tym słynnym EP.
Charakterystyka była robiona 2 razy za pierwszym razem dla pieca peletowego i drastycznego zimna w domu czyli 20 stopni ☺️ a potem dla 23 stopni i pod pompę ciepła. Przy tych 23 stopniach wychodzi te 7.7 a przy 20 stopniach wychodziło w tym parametrze 6.8/6.9 tak zaokrąglając.

asolt
19-12-2022, 19:43
Po prostu nie wiedziałam czy to ten parametr jest istotny skupiałam się na tym słynnym EP.
Charakterystyka była robiona 2 razy za pierwszym razem dla pieca peletowego i drastycznego zimna w domu czyli 20 stopni ☺️ a potem dla 23 stopni i pod pompę ciepła. Przy tych 23 stopniach wychodzi te 7.7 a przy 20 stopniach wychodziło w tym parametrze 6.8/6.9 tak zaokrąglając.

Ep nie ma nic wspolnego z projektowym obciązeniem cieplnym budynku. Dla doboru mocy pompy wazne jest tylko to obciązenie cieplne.
Odnosnie drastycznego zimna przy 20 oC i odczuwalnej przy podłogówce ok 22 oC to te 23 oC i odczuwalne ok 25 to juz tropiki a przy okazji niezdrowe bo generujace niewielki szok termiczny przy wyjsciu z domu. Kazdy ma inny prog odczuwania, ale miałem przypadki gdy klienci na początku w nowym domu ustawiali sobie 23 a po pewnym czasie temperatura zadana wedrowała do 21 lub 20.5 oC, jedynym wytłumaczeniem był fakt przechodzili z grzejników na podłogówkę i doswiadczenia w materii nie mieli

Kaizen
19-12-2022, 20:26
Niestety nie podam, bo znanej mi literaturze nie znalazłem zadnych wsp. korekcyjnych które by tę moc urealniały.

Ale się nie przyznasz, że 100W to wydziela osoba lekko pracująca?
Osoba odpoczywająca w pozycji siedzącej w pomieszczeniu o temperaturze 21* to 82W.
Śpiąca na pewno mniej. Walnąłeś babola z tymi 100W. W sumie nie byłoby to nic niezwykłego gdyby nie to, że z tego żyjesz więc powinieneś wiedzieć, ze 100W jest dalekie od rzeczywistości

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=462911

Nie odnosiłem się do tego, co przez pozostałe 2/3 życia i w którym pomieszczeniu robi człowiek - odnosilem się do Twojego stwierdzenia:

prawie 1/3 zycia przesypiamy a kazdy dorosły człowiek to grzejnik o mocy ok 100W,

Lumena
19-12-2022, 21:11
Ep nie ma nic wspolnego z projektowym obciązeniem cieplnym budynku. Dla doboru mocy pompy wazne jest tylko to obciązenie cieplne.
Odnosnie drastycznego zimna przy 20 oC i odczuwalnej przy podłogówce ok 22 oC to te 23 oC i odczuwalne ok 25 to juz tropiki a przy okazji niezdrowe bo generujace niewielki szok termiczny przy wyjsciu z domu. Kazdy ma inny prog odczuwania, ale miałem przypadki gdy klienci na początku w nowym domu ustawiali sobie 23 a po pewnym czasie temperatura zadana wedrowała do 21 lub 20.5 oC, jedynym wytłumaczeniem był fakt przechodzili z grzejników na podłogówkę i doswiadczenia w materii nie mieli

Czujnik temperatury będzie na wysokości 1.2m nad podłogą, i w takim miejscu ma wykryć czy jest 23 stopnie jak będzie 25 to też nie pogardzę. Przy 20 stopniach w spoczynku jest mi zimno

asolt
19-12-2022, 21:26
Ale się nie przyznasz, że 100W to wydziela osoba lekko pracująca?
Osoba odpoczywająca w pozycji siedzącej w pomieszczeniu o temperaturze 21* to 82W.
Śpiąca na pewno mniej. Walnąłeś babola z tymi 100W. W sumie nie byłoby to nic niezwykłego gdyby nie to, że z tego żyjesz więc powinieneś wiedzieć, ze 100W jest dalekie od rzeczywistości

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=462911

Nie odnosiłem się do tego, co przez pozostałe 2/3 życia i w którym pomieszczeniu robi człowiek - odnosilem się do Twojego stwierdzenia:

Ten bład niech bedzie po 25 W na osobę co wnosi do doboru mocy pompy? Od kiedy moc pompy dobieramy z dokladnoscią do dziesiątek watów.

asolt
19-12-2022, 21:28
Czujnik temperatury będzie na wysokości 1.2m nad podłogą, i w takim miejscu ma wykryć czy jest 23 stopnie jak będzie 25 to też nie pogardzę. Przy 20 stopniach w spoczynku jest mi zimno

Chodzi o podłogówkę czy grzejniki z tym zimnem?

Lumena
20-12-2022, 08:26
Chodzi o podłogówkę czy grzejniki z tym zimnem?

Obecnie mam kaloryfery. W domu będzie 100 procent podłogowka. Dostałam ciekawa ofertę na pompę ricom

asolt
20-12-2022, 08:30
Obecnie mam kaloryfery. W domu będzie 100 procent podłogowka. Dostałam ciekawa ofertę na pompę ricom

Tak myślałem ze grzejniki, nie ma to jak praktycznie przekonac sie o róznicy.
PC Ricom?, czemu nie jak ktos lubi egzotykę i nie boi sie wyzwań.

eMdzeJ
20-12-2022, 09:45
Obecnie mam kaloryfery. W domu będzie 100 procent podłogowka. Dostałam ciekawa ofertę na pompę ricom

biedni ludzie kupuja rzeczy po kilka razy.

Następna firma na zasadzie gwarancja do bramy i się nie znamy. Zaraz po "gwarancji" kupisz sobie drugą pompę

masz podane tańsze pompy które warto założyć, ale jak ktoś lubi życie na krawędzi to śmiało :) Można basenową wstawić to już by był większy hardcore. ta na pewno będzie tania.

Andrzej5101
20-12-2022, 10:17
Dostałam mnóstwo ofert które różnią się od siebie diametralnie proponowaną mocą pompy, od 6kw do 10kw, oraz buforem lub jego brakiem w instalacji.
Przedstaw propozycje na dziś - montaż

vr5
20-12-2022, 12:03
Obecnie mam kaloryfery. W domu będzie 100 procent podłogowka. Dostałam ciekawa ofertę na pompę ricom

Podaj więcej danych o zaproponowanej Ci pompie.
Tak na marginesie - ostrożnie z firmami o których mało wiadomo...

gawel
20-12-2022, 14:06
Przecież to spam reklamowy :spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam:a wy się jaracie :lol2:

Lumena
20-12-2022, 14:19
ok to napiszę jakie mam opcje i poproszę o poradę .
POMPA CIEPŁA KAISAI 6 kW SPLIT LUB MONOBLOK - Cena 39855 zł brutto
POMPA CIEPŁA KAISAI 8 kW SPLIT LUB MONOBLOK - Cena 40824 zł brutto
w cenie :
Pompa ciepła
Bufor C.O. 50L
Zasobnik C.W.U. 200L
Grupa bezpieczeństwa C.O.
Grupa bezpieczeństwa C.W.U.
Zawór trójdrogowy przełączeniowy
Filtr magnetyczny wraz z separatorem zanieczyszczeń
Montaż
Uruchomienie i odbiór
Gwarancja 5 lat


Atlantic EXTENSA AI DUO 8 kw za 43tyś w tym montaż gwarancja 5 lat, cała kotłownia i bufor 80/100litrów

Nibe AMS 10- 8 za 39 tyś ale tej nie chcę bo ma czynnik r410 i nie będę się bawić w dozory

Fujitsu, comfort R32 7,5kW cała kotłownia gwarancje bufor 100litrów za 44 tyś

AIWA JAPAN. 9 kw za 42800

Panasonic Aquarea High Performance
SPLIT nr kat. KIT-WC09J3E5-1-SM o mocy nominalnej 9 kW
Hisense HI-THERMA 8 41 tyś

SPLIT nr kat. AHW-080HCDS1 / AHM-080HCDSAA mocy nominalnej 8 kW
Panasonic Aquarea High Performance 35tyś

ALL IN ONE ECOFLEX nr kat. WH-ADF0309J3E5CM mocy nominalnej 8 kW - 48 tyś



To tyle tak na początek :rolleyes:


Wstawiłam to co jest najbliżej zapotrzebowania domu nie wstawiałam 10,12 itp mocy.

Lumena
20-12-2022, 14:21
ok to napiszę jakie mam opcje i poproszę o poradę .
POMPA CIEPŁA KAISAI 6 kW SPLIT LUB MONOBLOK - Cena 39855 zł brutto
POMPA CIEPŁA KAISAI 8 kW SPLIT LUB MONOBLOK - Cena 40824 zł brutto
w cenie :
Pompa ciepła
Bufor C.O. 50L
Zasobnik C.W.U. 200L
Grupa bezpieczeństwa C.O.
Grupa bezpieczeństwa C.W.U.
Zawór trójdrogowy przełączeniowy
Filtr magnetyczny wraz z separatorem zanieczyszczeń
Montaż
Uruchomienie i odbiór
Gwarancja 5 lat


Atlantic EXTENSA AI DUO 8 kw za 43tyś w tym montaż gwarancja 5 lat, cała kotłownia i bufor 80/100litrów

Nibe AMS 10- 8 za 39 tyś ale tej nie chcę bo ma czynnik r410 i nie będę się bawić w dozory

Fujitsu, comfort R32 7,5kW cała kotłownia gwarancje bufor 100litrów za 44 tyś

AIWA JAPAN. 9 kw za 42800

Panasonic Aquarea High Performance
SPLIT nr kat. KIT-WC09J3E5-1-SM o mocy nominalnej 9 kW
Hisense HI-THERMA 8 41 tyś

SPLIT nr kat. AHW-080HCDS1 / AHM-080HCDSAA mocy nominalnej 8 kW
Panasonic Aquarea High Performance 35tyś

ALL IN ONE ECOFLEX nr kat. WH-ADF0309J3E5CM mocy nominalnej 8 kW - 48 tyś



To tyle tak na początek :rolleyes:

Chętnie się dowiem czy jest ktoś polecany z województwa mazowieckiego kto sprzedaje i montuje pompy.

asolt
20-12-2022, 14:31
Chętnie się dowiem czy jest ktoś polecany z województwa mazowieckiego kto sprzedaje i montuje pompy.

Modeli i producentów sporo, ale zaden z nich nie ma serwisu fabrycznego, a ceny bynajmniej nie są takie małe.

Andrzej5101
20-12-2022, 15:53
Panasonic Aquarea High Performance
SPLIT nr kat. KIT-WC09J3E5-1-SM o mocy nominalnej 9 kW
Panasonic Aquarea High Performance 35tyś
Nawijają Ci makaron na uszy;
- oprócz Panasa 9 kW,
- pozostałe są słabiutkie dla Twojego OZC = 7,8 kW
Pokaż te mocniejsze

Lumena
20-12-2022, 16:08
Nawijają Ci makaron na uszy;
- oprócz Panasa 9 kW,
- pozostałe są słabiutkie dla Twojego OZC = 7,8 kW
Pokaż te mocniejsze
Mocniejsze skoro 8 by wystarczyła? Dalej są 10,11 lub 12 tych samych producentów tylko ceny wyższe.
O tym Panasonicu to się nasłuchałam samych złych rzeczy i on z miejsca był przeze mnie skreślony.

marcinbbb
20-12-2022, 16:20
ok to napiszę jakie mam opcje i poproszę o poradę .
POMPA CIEPŁA KAISAI 8 kW SPLIT LUB MONOBLOK - Cena 40824 zł brutto


Nieźle za Galmeta 8 gt jota w jote co Kasai 8kW zapłaciłem 25000zł ale teraz to zdzierają z ludzi
Sprawdźcie sobie ceny Kasai na allegro okolice 20k zł.

Lumena
20-12-2022, 17:20
Nieźle za Galmeta 8 gt jota w jote co Kasai 8kW zapłaciłem 25000zł ale teraz to zdzierają z ludzi
Sprawdźcie sobie ceny Kasai na allegro okolice 20k zł.

Cena robocizny u większości wykonawców jest taka sama różnice w końcowej cenie są wynikiem różnych cen za różne pompy. Wszystko fajnie że na allegro są tylko ja to sobie kupię i co dalej? Mnie interesuje zakup zainstalowanie i późniejszym serwis przeglądy itp. Jeżeli coś nie będzie działać to ja się nie chcę zastanawiać dlaczego, jest gwarancja ma zostać naprawione.

vr5
20-12-2022, 17:30
Może warto dowiedzieć się jakie są ceny z montażem w okolicy Warszawy Daikina zwłaszcza konstrukcji "All in One - wszystko w jednym". Przy montażu dla osoby fizycznej - 8 % VAT.
Taki przykład: pompa 36000 zł netto, to 44280 zł brutto (VAT 23 %) i 38880 zł brutto (VAT 8 %). Pozostaje 5400 zł.
Nie wiem ile wynosi "godziwe" wynagrodzenie przy sprzedaży pompy z montażem, ale końcowa cena chyba nie powinna być "kosmicznie" wyższa od ceny z VAT 23 %.
Na pewno łatwiejszy jest montaż PC All in One od PC gdzie c.w.u. jest osobno.
Osobny zbiornik ze stali nierdzewnej z dodatkiem tytanu i optymalnie dobraną wężownicą pewnie coś kosztuje...

eMdzeJ
20-12-2022, 17:30
Mocniejsze skoro 8 by wystarczyła? Dalej są 10,11 lub 12 tych samych producentów tylko ceny wyższe.
O tym Panasonicu to się nasłuchałam samych złych rzeczy i on z miejsca był przeze mnie skreślony.

super, bo watek o panasie na tym forum ma kilkaset stron i w zasadzie sami zadowoleni userzy :)

na dobry poczatek wypad z kazda oferta z buforem. Po co to przy podlogowce?

co do uwagi o zapotrzebowaniu to juz pisalem co jest wazne, nie moc znamionowa tylko realna przy temperaturze obliczeniowej np przy -20 czy -15 albo -10. To wszystko wynika z obliczen

Dostalas oferte na to co teraz cudem da sie dostac na rynku, nie to co jest dobre i optymalne. Takie czasy.

Zrob ozc, dobierz pompe, zamow ja za pol roku a do tego czasu podlacz jakis piec elektryczny. Realnie wyjdzie pewnie taniej jak sie to policzy na czas zycia urzadzenia. Szybki wybor to najcześciej zly wybor.

Gdzie jest na liscie lg? Ostatecznie Samsung? Jak juz Panas jest taki be.
Chcesz tanio to ostatecznie Haier nawet by byl lepszy niz te z listy. No moze poza Panasem i Atlantikem. Na nibe wszyscy narzekaja a reszta to klony tych samych pomp.

marcinbbb
20-12-2022, 17:30
To monoblok możesz samemu to zamontować a serwis odpala, sekcja gazowa jest już w fabryce uruchomiona.

eMdzeJ
20-12-2022, 17:35
Może warto dowiedzieć się jakie są ceny z montażem w okolicy Warszawy Daikina zwłaszcza konstrukcji "All in One - wszystko w jednym". Przy montażu dla osoby fizycznej - 8 % VAT.
Taki przykład: pompa 36000 zł netto, to 44280 zł brutto (VAT 23 %) i 38880 zł brutto (VAT 8 %). Pozostaje 5400 zł.
Nie wiem ile wynosi "godziwe" wynagrodzenie przy sprzedaży pompy z montażem, ale końcowa cena chyba nie powinna być "kosmicznie" wyższa od ceny z VAT 23 %.
Na pewno łatwiejszy jest montaż PC All in One od PC gdzie c.w.u. jest osobno.
Osobny zbiornik ze stali nierdzewnej z dodatkiem tytanu i optymalnie dobraną wężownicą pewnie coś kosztuje...


na moim podwarszawiu bralem w zeszle wakacje panasa 7kw spilia ze zbiornikiem 300l emalia z cala wymiana orurowania az do rozdzielacza, plus wystawienie na zewnatrz starej pompy i zbiornika 500l. Calosc 28 tys brutto, Tylko ze wtedy pompy jeszcze byly na rynku.

Tu w zasadzie nie ma wyboru bo pojawialo sie to na rynku co jest dostepne

galmety, kasai itd. wszysto to samo z roznymi naklejkami. Czemu sie pojawia w ofertach? Bo nic innego nie ma dostepnego. Znalezc teraz pompe u kogos na stanie to cud i cena to odzwierciedla.

Z podanych ofert bralbym panasa i cieszyl sie jak dojedzie i stanie w domu. Bo moze juz byc sprzedany. Tylko taki Panas bedzie mial przy -20 z grzalkiami moze z 6 -6,5 kw? Jak to zwykla HP. Moja ma 5,5kw przy -20 z tego co pamietam.

vr5
20-12-2022, 17:51
@eMdzeJ

Ja swojego ostatniego Daikina złożyłem z części. Mam "zaprzyjaźnionego" f-gazowca, ale on jak na razie ma autoryzację na Haiera i inne klony z tej samej rodziny.
Nie wiem jak długo się czeka na zrealizowanie zamówienia na "markową" PC. Może jednak warto trochę poczekać, a nie kupować byle czego.
Po ostatnich podwyżkach cen "C" nie dziwi mnie że wielu rodaków rzuciło się na pompy ciepła.
Do tego skoro sąsiad ma PC, to "mnie też na coś takiego" stać, zwłaszcza jeśli widać z ulicy...

vr5
20-12-2022, 18:05
Cena robocizny u większości wykonawców jest taka sama różnice w końcowej cenie są wynikiem różnych cen za różne pompy. Wszystko fajnie że na allegro są tylko ja to sobie kupię i co dalej? Mnie interesuje zakup zainstalowanie i późniejszym serwis przeglądy itp. Jeżeli coś nie będzie działać to ja się nie chcę zastanawiać dlaczego, jest gwarancja ma zostać naprawione.

To chyba nie do końca tak jest. Montaż zarówno poprzedniej na R410A i tej na R32 wykonałem sobie sam.
Dużo więcej pracy wymaga zmontowanie hydroboxa na ścianie i podłączenie do niego osobnego zbiornika wody (u mnie zbiornik trzeba było wstawić do piwnicy).
Obecna jednostka wewnętrzna stoi sobie "grzecznie" na korytarzu, a przy niej Junkers - te same rury, tylko doszło kilka zaworów i trójników. Odpada zawór trójdrożny, bo wszystko jest w środku.

Lumena
20-12-2022, 18:19
Ja mogę spokojnie poczekać 6 miesięcy na pompę, chciałam ją po prostu kupić przed kolejnymi podwyżkami od nowego roku. R410 trzeba zgłaszać do dt. Vr5 bardzo proszę o kontakt do kogoś kto w takiej cenie da tą pompę. Samsung nie przyjmuje już zamówień, jeżeli pompy nie ma na stanie u monterów to nikt nie daje gwarancji że ona dojedzie nawet za 6 miesięcy. I bądźmy realistami ja Was Panowie bardzo podziwiam że umiecie sami to złożyć podłączyc i działa ale ja tego nie zrobię. I realnie moja pompa powinna mi przy temp. -20 stopni dać 7.7 kw energii?

chcialbympompe
20-12-2022, 18:23
Ja mogę spokojnie poczekać 6 miesięcy na pompę, chciałam ją po prostu kupić przed kolejnymi podwyżkami od nowego roku. R410 trzeba zgłaszać do dt. Vr5 bardzo proszę o kontakt do kogoś kto w takiej cenie da tą pompę. Samsung nie przyjmuje już zamówień, jeżeli pompy nie ma na stanie u monterów to nikt nie daje gwarancji że ona dojedzie nawet za 6 miesięcy. I bądźmy realistami ja Was Panowie bardzo podziwiam że umiecie sami to złożyć podłączyc i działa ale ja tego nie zrobię. I realnie moja pompa powinna mi przy temp. -20 stopni dać 7.7 kw energii?

Lepsza sprawdzona/markowa na R410 niż te chińskie g...a na R32.
Ale ja jednak stawiam na to, że te posty to spam reklamowy.
Gdzie te "skreślające Panasonica" opinie?

Lumena
20-12-2022, 18:37
Lepsza sprawdzona/markowa na R410 niż te chińskie g...a na R32.
Ale ja jednak stawiam na to, że te posty to spam reklamowy.
Gdzie te "skreślające Panasonica" opinie?

Nie powiedziałam że tu były takie posty. Mój kolega z pracy ma tą pompę i od samego początku miał z nią problemy. Jakie nie wnikam bo się nie znam. I proszę mnie tu o spam nie posądzać nie chcesz to się nie wypowiadaj.

eMdzeJ
20-12-2022, 18:47
R410 trzeba zgłaszać do dt.

to jest kompletnie nieprawdziwe stwierdzenie. Należy zgłaszać kazda pompe która przekracza ilość (ekwiwalent) czynnika przewidziany ustawa.

Weźmiesz np jakiegos malego T-capa i mimo ze bedzie na r410 nie musisz go zgłaszać.

Jak mowilem placem nie kiwnalem przy zamowieniu. Natomiast dokladnie wiedzialem co chcialem, policzylem to sobie wczesniej, zasiegnalem opnii i zrobilem casting na ofercie konkretnego jednego modelu pompy. To ma wiekszy sens, niz zbieranie z rynku ofert na wszystko co na drzewo nie ucieka.

Nie pamietam tabel doboru z glowy ale zagooglalem, zwykla (nie 3 fazowa 9ka od panasa) ma laczna wydajnosc (z grzalkami) przy -20 na poziomie 8,4kw wiec da rade

99% problemow z pompami to kwestia zlej instalacji np za male przekroje rurek do rozdzielaczy, albo pomodzone na sztuke inne rzeczy. Pompa to klimatyzator tylko dziala odwrotnie. To sa sprawdzone wypracowane latami konstrukcje. Liczy sie dostepnosc serwisu i dostepnosc czesci zeby nie czekac 3 miesiace zima na plytke z elektronika. Psuje sie wszystko, pytanie za ile mozna to naprawic i w jakim czasie

chcialbympompe
20-12-2022, 18:50
Nie powiedziałam że tu były takie posty. Mój kolega z pracy ma tą pompę i od samego początku miał z nią problemy. Jakie nie wnikam bo się nie znam. I proszę mnie tu o spam nie posądzać nie chcesz to się nie wypowiadaj.

Nie mam Panasonica. Osobiście uważam, że ich PC mają lepszy marketing niż jakość/parametry. Ale porównywanie ich do jakiegoś RIC** wskazuje ewidentnie na spam bo chyba żaden rozsądny człowiek nie wybierze "producenta z komosu" mając zbliżoną ofertę na produkt firmy o ugruntowanej od dziesiątków lat historii.

asolt
20-12-2022, 19:27
.... Mnie interesuje zakup zainstalowanie i późniejszym serwis przeglądy itp. Jeżeli coś nie będzie działać to ja się nie chcę zastanawiać dlaczego, jest gwarancja ma zostać naprawione.

To dlaczego nie szukasz pomopy z serwisem fabrycznym? Serwis instalatorski nie daje zadnej gwarancji szybkiego usuniecia awarii. Ostatnio miałem do czynienia z dwiema drobnymi awariami o ile to tak mozna nazwac pomp Daikina. W jednym przypadku po zgloszeniu awarii o 8 rano w niedziele, serwis po niemoznosci zdalnego usuniecia awarii pojawia sie u klienta po 8 godz. (niedziela!!!) i po kilkunastu minutach pompa zaczyna pracowac. W drugim przypadku po zgłoszeniu serwis chciał sie pojawic po 6 godz. od chwili zgłoszenia ale klienta nie było w domu. Naprzeciw inny przypadek dotyczący Panasonica który akurat serwisu fabrycznego nie ma, ale jak pompy schodzą na pniu po co zmniejszac zyski, niech martwi sie klient w przypadku awarii. Do rzeczy otóz zadzwonił do mnie klient który ma niedawno zainstalowaną pompe z prosbą o odpłatne powtórne skonfigurowanie ustawien oraz sprawdzenie dlaczego jest mało nagrzanej wody. Autoryzowany instalator zle umiescił czujnik temperatury (w gornej czesci zasobnika) przełozenie pomogło, co do ustawień to klient chciał je poprawic ale tak sie zapętlił ze pojawiły sie błedy i pompa stanęła. Instalator nie odpowiada, a klient pozostał bez działajacej pompy. Reasumując gdyby instalator poprawnie ustawił parametry, nie wspominajac o cwu to by i klient grzebac nie musiał. Rozumiem ze zabawa z pompą moze kosztowac ale podejscie instalatora tez niewłasciwe notabene znajomego owego klienta. Kiedyś tu na forum była mowa o awarii Panasonica ale pech chciał ze instalator zmarł, nieszczęsny klient musiał szukac pomocy w centrali Panasonic Polska, dostał namiar na innego instalatora i po kilku tygodniach (a była to zima) awarię usunieto. Oczywiscie takie przygody mogą sie zdarzyc w przypadku kazdego producenta ktory serwis zrzuca na instalatora.

maciek984
20-12-2022, 19:32
polecam strone cieplowlasciwe.Prosze zwrocic uwage na sposób obliczenia przeszklen

MiroMirek
20-12-2022, 19:41
To dlaczego nie szukasz pomopy z serwisem fabrycznym? Serwis instalatorski nie daje zadnej gwarancji szybkiego usuniecia awarii. Ostatnio miałem do czynienia z dwiema drobnymi awariami o ile to tak mozna nazwac pomp Daikina. W jednym przypadku po zgloszeniu awarii o 8 rano w niedziele, serwis po niemoznosci zdalnego usuniecia awarii pojawia sie u klienta po 8 godz. (niedziela!!!) i po kilkunastu minutach pompa zaczyna pracowac. W drugim przypadku po zgłoszeniu serwis chciał sie pojawic po 6 godz. od chwili zgłoszenia ale klienta nie było w domu. Naprzeciw inny przypadek dotyczący Panasonica który akurat serwisu fabrycznego nie ma, ale jak pompy schodzą na pniu po co zmniejszac zyski, niech martwi sie klient w przypadku awarii. Do rzeczy otóz zadzwonił do mnie klient który ma niedawno zainstalowaną pompe z prosbą o odpłatne powtórne skonfigurowanie ustawien oraz sprawdzenie dlaczego jest mało nagrzanej wody. Autoryzowany instalator zle umiescił czujnik temperatury (w gornej czesci zasobnika) przełozenie pomogło, co do ustawień to klient chciał je poprawic ale tak sie zapętlił ze pojawiły sie błedy i pompa stanęła. Instalator nie odpowiada, a klient pozostał bez działajacej pompy. Reasumując gdyby instalator poprawnie ustawił parametry, nie wspominajac o cwu to by i klient grzebac nie musiał. Rozumiem ze zabawa z pompą moze kosztowac ale podejscie instalatora tez niewłasciwe notabene znajomego owego klienta. Kiedyś tu na forum była mowa o awarii Panasonica ale pech chciał ze instalator zmarł, nieszczęsny klient musiał szukac pomocy w centrali Panasonic Polska, dostał namiar na innego instalatora i po kilku tygodniach (a była to zima) awarię usunieto. Oczywiscie takie przygody mogą sie zdarzyc w przypadku kazdego producenta ktory serwis zrzuca na instalatora.

a takie pytanie przy okazji - zakładając, że PC jest poprawnie zamontowana i ustawiona to ile lat powinna podziałać ? - mam na myśli marke daikin, mitsubishi, panasonic

chcialbympompe
20-12-2022, 19:45
To dlaczego nie szukasz pomopy z serwisem fabrycznym? Serwis instalatorski nie daje zadnej gwarancji szybkiego usuniecia awarii. Ostatnio miałem do czynienia z dwiema drobnymi awariami o ile to tak mozna nazwac pomp Daikina. W jednym przypadku po zgloszeniu awarii o 8 rano w niedziele, serwis po niemoznosci zdalnego usuniecia awarii pojawia sie u klienta po 8 godz. (niedziela!!!) i po kilkunastu minutach pompa zaczyna pracowac. W drugim przypadku po zgłoszeniu serwis chciał sie pojawic po 6 godz. od chwili zgłoszenia ale klienta nie było w domu. Naprzeciw inny przypadek dotyczący Panasonica który akurat serwisu fabrycznego nie ma, ale jak pompy schodzą na pniu po co zmniejszac zyski, niech martwi sie klient w przypadku awarii. Do rzeczy otóz zadzwonił do mnie klient który ma niedawno zainstalowaną pompe z prosbą o odpłatne powtórne skonfigurowanie ustawien oraz sprawdzenie dlaczego jest mało nagrzanej wody. Autoryzowany instalator zle umiescił czujnik temperatury (w gornej czesci zasobnika) przełozenie pomogło, co do ustawień to klient chciał je poprawic ale tak sie zapętlił ze pojawiły sie błedy i pompa stanęła. Instalator nie odpowiada, a klient pozostał bez działajacej pompy. Reasumując gdyby instalator poprawnie ustawił parametry, nie wspominajac o cwu to by i klient grzebac nie musiał. Rozumiem ze zabawa z pompą moze kosztowac ale podejscie instalatora tez niewłasciwe notabene znajomego owego klienta. Kiedyś tu na forum była mowa o awarii Panasonica ale pech chciał ze instalator zmarł, nieszczęsny klient musiał szukac pomocy w centrali Panasonic Polska, dostał namiar na innego instalatora i po kilku tygodniach (a była to zima) awarię usunieto. Oczywiscie takie przygody mogą sie zdarzyc w przypadku kazdego producenta ktory serwis zrzuca na instalatora.

Wiesz co Asolt? Bezinteresownie polecałem cię wielokrotnie do wykonania OZC. Ale teraz widzę, że teraz sprzedajesz PC Daikin'a i twoja wiarygodność spadła do zera :(

Kaizen
20-12-2022, 19:47
a takie pytanie przy okazji - zakładając, że PC jest poprawnie zamontowana i ustawiona to ile lat powinna podziałać ? - mam na myśli marke daikin, mitsubishi, panasonic

with a professionally maintained Ecodan heat pump unit offering an average lifespan of 15 - 20 years (https://issuu.com/nutechrenewables/docs/mitsubishi_ecodan_heat_pump_domesti)

MiroMirek
20-12-2022, 19:59
with a professionally maintained Ecodan heat pump unit offering an average lifespan of 15 - 20 years (https://issuu.com/nutechrenewables/docs/mitsubishi_ecodan_heat_pump_domesti)

no tak, to się zgadza :) bo też widziałem ten zapis ale tu bardziej interesuje mnie zdanie praktyków

asolt
20-12-2022, 20:00
Wiesz co Asolt? Bezinteresownie polecałem cię wielokrotnie do wykonania OZC. Ale teraz widzę, że teraz sprzedajesz PC Daikin'a i twoja wiarygodność spadła do zera :(

Co ma piernik do wiatraka? OZC jest calkiem niezalezne od pomp które montuję, montujemy tez rekuperatory i wykonujemy inne instalacje. Co wykonawstwo ma do obliczeń OZC? Kazdy ma prawo do własnego osądu, ale sugerowanie ze dokladnosc moich obliczen sie zmniejszyła z powodu montazu PC czy innych instalacji jest nie na miejscu. Zawsze mozesz podac przyklady takich własnie błedów wynikłych z montazu PC, będziesz wiarygodny, krytykowac kazdy moze bo to forum, ale trzeba miec podstawę do tej krytyki.
Swego czasu Arturo72 nazwał mnie dzi...ką dlatego ze wykonałem kilka obliczen ozc dla inwestorów którzy zainstalowali kotły na ekogroszek. Prosze, nie idz tą drogą.

MiroMirek
20-12-2022, 20:04
Wiesz co Asolt? Bezinteresownie polecałem cię wielokrotnie do wykonania OZC. Ale teraz widzę, że teraz sprzedajesz PC Daikin'a i twoja wiarygodność spadła do zera :(

no niekoniecznie, już o tym pisałem - mam niezbyt dobre doświadczenia jeżeli chodzi o kompetencje serwisu instalatorskiego , teraz wybrał bym PC z serwisem fabrycznym. Trzeba popierać rozwiązania korzystne dla obu stron.

asolt
20-12-2022, 20:04
no tak, to się zgadza :) bo też widziałem ten zapis ale tu bardziej interesuje mnie zdanie praktyków

Niestety zaden z producentów nie upublicznia danych na temat rzeczywistej długowiecznosci swoich pomp. Słyszałem od jednego z dystrybutorów Daikina o działającej 21 letniej Althermie. Oczywiscie nie te osiągi, ale działała i byc moze dalej działa. Z drugiej strony pompy PC PW nie mają u nas zbyt długiej historii i tych danych jest zwyczajnie za mało, a o producentach którzy sie przebranzowili z kotłow stałopalnych na PC w ogole brak takich danych.

asolt
20-12-2022, 20:09
no niekoniecznie, już o tym pisałem - mam niezbyt dobre doświadczenia jeżeli chodzi o kompetencje serwisu instalatorskiego , teraz wybrał bym PC z serwisem fabrycznym. Trzeba popierać rozwiązania korzystne dla obu stron.

Ten słaby głos rozsądku ginie w hałasie zwolenników serwisu instalatorskiego. Czy to sa sami masochisci czy niedoinformowani nie wiadomo.

MiroMirek
20-12-2022, 20:19
Ten słaby głos rozsądku ginie w hałasie zwolenników serwisu instalatorskiego. Czy to sa sami masochisci czy niedoinformowani nie wiadomo.

porażające jest to, że praktycznie jestem teraz jak niewolnik przywiązany na 5 lat do firmy, która mi ta PC zamontowała. Niby można zmienić na inną firmę autoryzowaną przez mitsubishi ale jak dzwoniłem po paru firmach nie chcą/ lub bardzo niechętnie chcą w to wchodzić, w sumie całkiem słusznie bo przejmując serwis biorą na swoje plecy błędy zrobione przez poprzednią firmę...

vr5
20-12-2022, 21:02
@Lumena

Na prawdę nie wiem w jakich terminach i za jaką cenę można obecnie kupić Daikina (inne pompy też).

Pierwszego Daikina wyprodukowanego w 2008 roku kupiłem za bardzo małe pieniądze od osoby która sprowadza "złom" z Niemiec i zamontowałem w lipcu 2019 roku..

Później znalazłem PC też z 2008 roku dla znajomego (1900 zł). Musiał dołożyć kilka tysięcy zł., ale pompa działa jak należy.
Może to nie jest regułą, ale czasami posiadacze pomp 10-cio letnich tego producenta wymieniają je na nowsze jak niektórzy samochody.
Zmiany, zmiany, ulepszenia i jeszcze raz ulepszenia tak to jest w firmach z "górnej półki".

Dodam jeszcze że "o mały włos" nie rozpocząłem przygody z PC marki Mitsubishi zamiast firmy na "D".

Trochę znam się na elektryce więc nie tracąc zbyt dużych pieniędzy (jestem emerytem) doszedłem do całkiem nowoczesnej pompy.

p.s.
Jak pisałem ta - PC na R32 8 kW przy temperaturze zewnętrznej -20 st..C. jest w stanie dać z kompresora ponad 6 kW. - czyli grzałki będą załączane raczej "od święta". Nie wiem jakie charakterystyki mają pompy innych producentów.
Decydując się na PC warto poznać jej charakterystykę bo prąd raczej nie będzie taniał i wybrać o lepszych parametrach.

Pytajnick
20-12-2022, 21:04
no tak, to się zgadza :) bo też widziałem ten zapis ale tu bardziej interesuje mnie zdanie praktyków

Ciężko porównywać, bo np przykład kolegi z tego forum Atlantic padł po 10ciu latach a inny, którego właściciela odwiedzałem przed zakupem, chodzi 15ty lub 16ty sezon.

Lumena
21-12-2022, 07:44
to jest kompletnie nieprawdziwe stwierdzenie. Należy zgłaszać kazda pompe która przekracza ilość (ekwiwalent) czynnika przewidziany ustawa.

Weźmiesz np jakiegos malego T-capa i mimo ze bedzie na r410 nie musisz go zgłaszać.

Jak mowilem placem nie kiwnalem przy zamowieniu. Natomiast dokladnie wiedzialem co chcialem, policzylem to sobie wczesniej, zasiegnalem opnii i zrobilem casting na ofercie konkretnego jednego modelu pompy. To ma wiekszy sens, niz zbieranie z rynku ofert na wszystko co na drzewo nie ucieka.

Nie pamietam tabel doboru z glowy ale zagooglalem, zwykla (nie 3 fazowa 9ka od panasa) ma laczna wydajnosc (z grzalkami) przy -20 na poziomie 8,4kw wiec da rade

99% problemow z pompami to kwestia zlej instalacji np za male przekroje rurek do rozdzielaczy, albo pomodzone na sztuke inne rzeczy. Pompa to klimatyzator tylko dziala odwrotnie. To sa sprawdzone wypracowane latami konstrukcje. Liczy sie dostepnosc serwisu i dostepnosc czesci zeby nie czekac 3 miesiace zima na plytke z elektronika. Psuje sie wszystko, pytanie za ile mozna to naprawic i w jakim czasie

Zobacz proszę:
obowiązek rejestracji pompy ciepła

Ustawa F-gazowa wprowadziła obowiązek rejestracji pomp ciepła zawierających fluorowane gazy cieplarniane, np. R410A, R407C – czynniki chłodnicze stosowane w pompach ciepła.

Rejestracja polega na założeniu pompie ciepła, tzw. Karty urządzenia w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO).

Swoją pompę ciepła musi zarejestrować właściciel urządzenia, które zawiera:
– co najmniej 5 ton ekwiwalentu CO2, dla urządzeń niehermetycznie zamkniętych (≥ 5 ton ekw. CO2),
– co najmniej 10 ton ekwiwalentu CO2, dla urządzeń hermetycznie zamkniętych (≥ 10 ton ekw. CO2),

Tona ekwiwalentu CO2 – jest to sposób na określenie ile czynnika chłodniczego znajduje się w pompie ciepła. Ilość czynnika podawana jest zwykle w kilogramach i musi zostać przeliczona na ekwiwalent CO2.

≥ 5 ton ekw. CO2:
dla czynnika R410A odpowiada ilości: ≥ 2,4 kg czynnika w układzie pompy ciepła;
dla R407C: ≥ 2,8 kg czynnika w układzie pompy ciepła.

czyli jak jest tego czynnika tyle ile podają powyżej a im większa pompa tym jest go więcej trzeba to zgłaszać, rej4estrować itp.


Czy w takim razie ktoś ma wiedzę jakie firmy zapewniają serwis producenta? Już wiem że Daikin czy jeszcze jakieś firmy to robią?
Mam też rozumieć że z częściami do panasonica może być problem w sensie z ich dostępnością i czasem dostarczenia ?

eMdzeJ
21-12-2022, 08:02
Zobacz proszę:
obowiązek rejestracji pompy ciepła

Ustawa F-gazowa wprowadziła obowiązek rejestracji pomp ciepła zawierających fluorowane gazy cieplarniane, np. R410A, R407C – czynniki chłodnicze stosowane w pompach ciepła.

Rejestracja polega na założeniu pompie ciepła, tzw. Karty urządzenia w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO).

Swoją pompę ciepła musi zarejestrować właściciel urządzenia, które zawiera:
– co najmniej 5 ton ekwiwalentu CO2, dla urządzeń niehermetycznie zamkniętych (≥ 5 ton ekw. CO2),
– co najmniej 10 ton ekwiwalentu CO2, dla urządzeń hermetycznie zamkniętych (≥ 10 ton ekw. CO2),

Tona ekwiwalentu CO2 – jest to sposób na określenie ile czynnika chłodniczego znajduje się w pompie ciepła. Ilość czynnika podawana jest zwykle w kilogramach i musi zostać przeliczona na ekwiwalent CO2.

≥ 5 ton ekw. CO2:
dla czynnika R410A odpowiada ilości: ≥ 2,4 kg czynnika w układzie pompy ciepła;
dla R407C: ≥ 2,8 kg czynnika w układzie pompy ciepła.

czyli jak jest tego czynnika tyle ile podają powyżej a im większa pompa tym jest go więcej trzeba to zgłaszać, rej4estrować itp.


Czy w takim razie ktoś ma wiedzę jakie firmy zapewniają serwis producenta? Już wiem że Daikin czy jeszcze jakieś firmy to robią?
Mam też rozumieć że z częściami do panasonica może być problem w sensie z ich dostępnością i czasem dostarczenia ?

czyli dokladnie to co napisalem. Kazda pompa musi byc zgloszona jesli przekracza ekwiwalent. Raczej przy pompach 1 wentylatorowych sie to nie zdarzy a najpewniej w taka celujesz. Informacje o koniecznosci zgloszenia (lub jego braku) ma Ci przekazac instalator

Ja bym nie demonizowal tego serwisu producenta. Rotenso niby ma ale ceduje to na niektore serwisy lokalne, efekt w sumie taki sam jak serwis instalatora.

Pompa ma byc markowa, popularna a instalator ma byc dobry i blisko a nie z 2 strony Polski. a nie najtanszy. Rozne firmy roznie oznaczaja "dobrych" serwisantow, czesc ma programy partnerskie, cu czesci po prostu mozna sobie taki status kupic.

Jak pompa jest popularna np jak Panasonic to szanse ze czesci nie ma w magazynie w PL albo europie sa dosc male.

Jak to jakis klon Midea to zanim ktos to sciagnie albo zdiagnozuje to moze troche potrwac

Ja zakladalem pompe w lokalnej firmie z wawy, mialem problem z cieknaca rurka - niedogrzanie, przyjechali następnego dnia. Czy tak bedzie w zimie jak padnie calosc? Nie mam pojecia. Ale jak zakladalem to roznica tej samej pompy u roznych firm z takim samym zakresem prac siegala 20 tys zl. Panasa wyliczyli mi kompletnego z instalacja na 28 tys a kontroferte od diakina mialem na 40ci. No to chyba oczywiste co wybralem. Jak sie teraz ceny ksztaltuja to nie wiem.

Ja szukalem na allegro i olx ofert pomp z okolicy i pytałem o cene kompleksowej uslugi, każdorazowo z wizja lokalna zeby pozniej magicznie cena nie wzrosla ale wiedzialem dokladnie to co chce i czy mi ktos nawija makaron na uszy. Dlatego wazne jest poczytanie sporej ilosci watkow. Zeby np nie wydawac kasy na zebedne bufory albo inne cuda co wymyslaja instalatorzy.

asolt
21-12-2022, 19:45
....
Pompa ma byc markowa, popularna a instalator ma byc dobry i blisko a nie z 2 strony Polski.....
Moze to i prawda ale nie dotyczy Daikina. Instalator moze byc i 2 strony Polski, bo to nie on serwisuje. Instalator tylko montuje, a uruchamia i serwisuje regionalny serwis producenta. W kazdym województwie jest co najmniej 1 taki serwis, zwykle jest wiecej. Klienta w ogole nie interesuje skad jest i gdzie ma swoją siedzibe. Serwis otrzymuje zgloszenie od infolinii o awarii i ma podjąc działania w celu jej likwidacji w ciagu 24 godz. Oczywiscie nie zawsze sie udaje naprawic w ciagu tych 24 godz. ale działania naprawcze musi podjąc.
Co do róznic cenowych to z wycen ktore otrzymała Lumena nie wynika ze Daikin jest droższą opcją, niektóre modele są od niego drozsze i serwisu fabrycznego nie mają.

eMdzeJ
22-12-2022, 06:44
Moze to i prawda ale nie dotyczy Daikina. Instalator moze byc i 2 strony Polski, bo to nie on serwisuje. Instalator tylko montuje, a uruchamia i serwisuje regionalny serwis producenta. W kazdym województwie jest co najmniej 1 taki serwis, zwykle jest wiecej. Klienta w ogole nie interesuje skad jest i gdzie ma swoją siedzibe. Serwis otrzymuje zgloszenie od infolinii o awarii i ma podjąc działania w celu jej likwidacji w ciagu 24 godz. Oczywiscie nie zawsze sie udaje naprawic w ciagu tych 24 godz. ale działania naprawcze musi podjąc.
Co do róznic cenowych to z wycen ktore otrzymała Lumena nie wynika ze Daikin jest droższą opcją, niektóre modele są od niego drozsze i serwisu fabrycznego nie mają.

rowniez dostalem wyceny na panasonica zarowno na 28 tys jak i ponad 40. Jak sie szuka wszystkich pomp to sie dostaje takie oferty.

Mozna odpytac konkretny model daikina w kliku firmach, to samo zrobic z panasem i porownac wyniki. U mnie najtanszy daikin vs panasonic to bylo ponad 20 tys roznicy. Na to mnie stac nie bylo, niezaleznie jaki by dobry ten serwis nie byl.

rrrrrrr
24-12-2022, 11:35
Może dość bajek pt serwis . To nie jest jak w salonie gdzie stoją auta a obok serwis je naprawia i robi przeglądy gwarancyjne. Najczęściej serwis to inny instalator który wyrobi sobie uprawnienia danej firmy na bycie serwisem . Gość który instalował u mnie jest na str. producenta jako instalator a ten który jest jako serwis to inna konkurencyjna firma instalatorska. Rozmawiałem z moim i mówi że robi uprawnienia na bycie serwisem .

goguś
24-12-2022, 13:10
Zobacz proszę:
obowiązek rejestracji pompy ciepła

Ustawa F-gazowa wprowadziła obowiązek rejestracji pomp ciepła zawierających fluorowane gazy cieplarniane, np. R410A, R407C – czynniki chłodnicze stosowane w pompach ciepła.

Rejestracja polega na założeniu pompie ciepła, tzw. Karty urządzenia w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO).

Swoją pompę ciepła musi zarejestrować właściciel urządzenia, które zawiera:
– co najmniej 5 ton ekwiwalentu CO2, dla urządzeń niehermetycznie zamkniętych (≥ 5 ton ekw. CO2),
– co najmniej 10 ton ekwiwalentu CO2, dla urządzeń hermetycznie zamkniętych (≥ 10 ton ekw. CO2),

Tona ekwiwalentu CO2 – jest to sposób na określenie ile czynnika chłodniczego znajduje się w pompie ciepła. Ilość czynnika podawana jest zwykle w kilogramach i musi zostać przeliczona na ekwiwalent CO2.

≥ 5 ton ekw. CO2:
dla czynnika R410A odpowiada ilości: ≥ 2,4 kg czynnika w układzie pompy ciepła;
dla R407C: ≥ 2,8 kg czynnika w układzie pompy ciepła.

czyli jak jest tego czynnika tyle ile podają powyżej a im większa pompa tym jest go więcej trzeba to zgłaszać, rej4estrować itp.


Czy w takim razie ktoś ma wiedzę jakie firmy zapewniają serwis producenta? Już wiem że Daikin czy jeszcze jakieś firmy to robią?
Mam też rozumieć że z częściami do panasonica może być problem w sensie z ich dostępnością i czasem dostarczenia ?

zwykłe pierdoły potrzebne niektórym instalatorom aby windować ceny tym nikt się nie interesuje.

trapper
29-12-2022, 17:24
Sprawdziłem dane katalogowe mojej pompy 12 kW, R410A, układ hermetycznie zamknięty 4,18 ton ekw. CO2 - obowiązek powyżej 10 ton

model o mocy 6kW - 2,82 ton ekw. CO2
model o mocy 16kW - 4,8 ton ekw. CO2

Ciekawe jaką moc miałaby pompa, która przekroczyłaby 10 ton ekw CO2 - 50 kW?

Pabloq
02-01-2023, 08:50
No właśnie z mocą pompy trzeba uważać, żeby później nie było za zimno, właśnie znajomi się teraz z tym problemem borykają...

Pytajnick
02-01-2023, 09:02
No właśnie z mocą pompy trzeba uważać, żeby później nie było za zimno, właśnie znajomi się teraz z tym problemem borykają...

Właśnie teraz mamy wiosenne temperatury a znajomi mają zimno w domu?

budowlany_laik
02-01-2023, 11:27
Hello po latach :-)

Chcę policzyć czy inwestycja w pompę ciepła powietrzną może mieć u mnie sens. I chcę zapytać oblatanych w temacie o przybliżony koszt takiej instalacji.

Dom energooszczędny 110 m2. Tylko prąd (bez pomp ciepła, bez PV).
Projektowe obciążenie cieplne wg OZC: 2,5 kW

Zużycie energii całkowite w roku: 8000 kWh
Zużycie na CO+CWU (tylko tania taryfa): 4700 kWh
Podłogówka, kocioł elektryczny + bojler do CWU.

Na mój chłopski rozum, te 4700 kWh na CO+CWU mogę zbić przez COP pompy, czyli 4700/2,5=1880 kWh - zaoszczędzone 2820 kWh.

Zaokrąglając, cena brutto w taniej taryfie G12r (Ekonomiczna Dolina z Energi) po podwyżkach to ok. 1 zł/kWh. Więc montując PCi, mogę zaoszczędzić ~2820 zł.

I wracam tu do 1. pytania - ile może kosztować instalacja PCi powietrznej biorąc pod uwagę to, że dom jest energooszczędny?

Ratpaw
02-01-2023, 12:37
20 tys. zł minus dopłaty.

a.gwozdz
02-01-2023, 14:11
Sądzę że przy podłogówce całoroczny COP będzie lepszy niż te 2,5 o których piszesz, bardziej 3,5 jak nie więcej.
Jak zacząłem monitorować pobór prądu przez bojler elektryczny - to wyszło że sam bojler żarł rocznie ~ 3000 kwh,.teraz PC od maja na CWU wzięła ~400 kwh

Więc teoretycznie do ~10 lat inwestycja się spłaci, a jak prąd dalej będzie drożał to szybciej.

budowlany_laik
02-01-2023, 14:35
Dopłaty z „Czyste Powietrze" - chyba tylko na wymianę źródła ciepła z kopcącego.
No, jakby był zwrot <10 lat (większy COP niż założyłem), to mógłbym zacząć myśleć...

Jakie są pompy o najmniejszej mocy? Bo aktualnie grzeję kotłem o mocy 4 kW, obciążenie cieplne u mnie 2,5 kW.
Na jakie marki patrzeć?

goguś
02-01-2023, 16:56
Dopłaty z „Czyste Powietrze" - chyba tylko na wymianę źródła ciepła z kopcącego.
No, jakby był zwrot <10 lat (większy COP niż założyłem), to mógłbym zacząć myśleć...

Jakie są pompy o najmniejszej mocy? Bo aktualnie grzeję kotłem o mocy 4 kW, obciążenie cieplne u mnie 2,5 kW.
Na jakie marki patrzeć?

Z takim zapotrzebowaniem to sam sobie zrób pompę ciepła z klimatyzatora np innova czy gree amber gold prestige 3,5 kw i to wystarczy bo niby 3,5 kw ale one dociągają do 7kw i grzeją przy minus 30 stopni bez najmniejszego problemu wydasz tylko ok 8 tys a nie 48 tys chyba że lubisz kredyty itp to ok , ja sobie zrobiłem i jestem zadowolony że nie przepłaciłem a ciepło i ciepłą wodę mam .

chcialbympompe
02-01-2023, 17:17
Przy tak małym zapotrzebowaniu na ciepło pompę da się kupić poniżej 12kzł. Wystarczy wpisać w google "pompa ciepła 4kw". Marka Haier jest co prawda skośnooka ale znana na rynku (może nie z PC).

trapper
03-01-2023, 08:17
Pompa ciepła to nie tylko koszt samego urządzenia. Dodatkowo potrzebny jest:
- kwestie formalne: projekt, zgłoszenie (kwestie odległości od granicy działki, hałasu na granicy działki) - kara nawet 5 tys zł
https://gadzetomania.pl/wiezienie-za-pompe-ciepla-lub-klimatyzator-prawo-mowi-wprost,6801214278613984a
- koszt instalacji
- koszt przeróbki kotłowni

Ogólnie przy tak niskim zapotrzebowaniu nie wiem czy chciałbym się z tym wszystkim wozić.. - proponuję poczekać, aż obecna instalacja będzie do wymiany

goguś
03-01-2023, 17:55
Pompa ciepła to nie tylko koszt samego urządzenia. Dodatkowo potrzebny jest:
- kwestie formalne: projekt, zgłoszenie (kwestie odległości od granicy działki, hałasu na granicy działki) - kara nawet 5 tys zł
https://gadzetomania.pl/wiezienie-za-pompe-ciepla-lub-klimatyzator-prawo-mowi-wprost,6801214278613984a
- koszt instalacji
- koszt przeróbki kotłowni

Ogólnie przy tak niskim zapotrzebowaniu nie wiem czy chciałbym się z tym wszystkim wozić.. - proponuję poczekać, aż obecna instalacja będzie do wymiany

Tera toś poleciał po bandzie , pozwolenia ?projekt ? więzienie ? masakra ktoś jakiś durny artykuł w gazecie wyczyta i straszy.

trapper
03-01-2023, 19:37
@goguś: Nie straszę nie pisałem nic o więzieniu ani o pozwoleniu - nie zmyślaj (artykuł może trochę przesadza, ale problemy można mieć)

W zeszłym roku montowałem pompę ciepła
a) nie ma pozwolenia, wystarczy zgłoszenie z załączonym projektem - mój projekt ma ok 50 stron, pierwsza wersja była chudsza -Urząd Miasta kazał mi ją poprawiać
b) przy pompie powietrznej fundament pod jednostkę zewnętrzną musi być co najmniej 3m od granicy działki, przy projektowaniu trzeba uwzględnić maksymalny poziom głośności jednostki zewnętrznej tak by poziom hałasu na granicy nie przekraczał 40dB
c) przewody należy położyć na głębokości min 70 cm, przebić się do budynku etc...

Tak więc nie jest to tylko koszt samej pompy ciepłą (urządzenia). Oczywiście można robić bez projektu, nie informować urzędu, przewody puścić jakkolwiek etc...

J&D
04-01-2023, 21:18
@goguś: Nie straszę nie pisałem nic o więzieniu ani o pozwoleniu - nie zmyślaj (artykuł może trochę przesadza, ale problemy można mieć)

W zeszłym roku montowałem pompę ciepła
a) nie ma pozwolenia, wystarczy zgłoszenie z załączonym projektem - mój projekt ma ok 50 stron, pierwsza wersja była chudsza -Urząd Miasta kazał mi ją poprawiać
b) przy pompie powietrznej fundament pod jednostkę zewnętrzną musi być co najmniej 3m od granicy działki, przy projektowaniu trzeba uwzględnić maksymalny poziom głośności jednostki zewnętrznej tak by poziom hałasu na granicy nie przekraczał 40dB
c) przewody należy położyć na głębokości min 70 cm, przebić się do budynku etc...

Tak więc nie jest to tylko koszt samej pompy ciepłą (urządzenia). Oczywiście można robić bez projektu, nie informować urzędu, przewody puścić jakkolwiek etc...

Możesz wskazać podstawę i skąd te warunki pochodzą.

trapper
04-01-2023, 22:30
Możesz wskazać podstawę i skąd te warunki pochodzą.

Informacje pochodzą od instalatorów.
- Z tego co pamiętam to 3 m wynika z ogólnych przepisów budowlanych i dotyczy obowiązku uzyskania zgody sąsiada jak się coś stawia przy granicy
- Głębokość położenia przewodów wynika z dobrej praktyki
- głośność na granicy działki z przepisów prawa
https://www.muratorplus.pl/technika/oze/czy-pompa-ciepla-jest-glosna-czy-moze-przeszkadzac-sasiadom-jak-zmniejszyc-halas-pompy-ciepla-aa-3wrX-EpZP-FfYe.html
- wymiana / remont instalacji grzewczej prawnie wymagają zgłoszenia, a w przypadku gazu nawet pozwolenia na budowę !!!
https://www.krn.pl/akt_prawny/wymiana-instalacji-moze-byc-uznana-za-przebudowe,617
(poprzednio miałem gaz, instalator mnie przestrzegł, żebym zostawił rury gazowe tak jak są do momentu zakończenia inwestycji, bo mogą mi to uznać za modyfikację istniejącej instalacji gazowej co wymaga pozwolenia na budowę, po odłączeniu gazu i zakończeniu inwestycji, są to zwykłe rury nie będące już częścią instalacji gazowej i teraz mogę je spokojnie usunąć)

Sativum
05-01-2023, 18:52
Hello po latach :-)

Chcę policzyć czy inwestycja w pompę ciepła powietrzną może mieć u mnie sens. I chcę zapytać oblatanych w temacie o przybliżony koszt takiej instalacji.

Dom energooszczędny 110 m2. Tylko prąd (bez pomp ciepła, bez PV).
Projektowe obciążenie cieplne wg OZC: 2,5 kW

Zużycie energii całkowite w roku: 8000 kWh
Zużycie na CO+CWU (tylko tania taryfa): 4700 kWh
Podłogówka, kocioł elektryczny + bojler do CWU.

Na mój chłopski rozum, te 4700 kWh na CO+CWU mogę zbić przez COP pompy, czyli 4700/2,5=1880 kWh - zaoszczędzone 2820 kWh.

Zaokrąglając, cena brutto w taniej taryfie G12r (Ekonomiczna Dolina z Energi) po podwyżkach to ok. 1 zł/kWh. Więc montując PCi, mogę zaoszczędzić ~2820 zł.

I wracam tu do 1. pytania - ile może kosztować instalacja PCi powietrznej biorąc pod uwagę to, że dom jest energooszczędny?

Cześć,

Oszacuj zapotrzebowanie i koszt dla różnych źródeł ciepła:
https://cieplo.app

Zbierz kilka ofert.
Będziesz wiedział czy i ew. kiedy się zwróci.

Na dziś gaz jest najtańszy, ale przez ostatnie kilka lat trudno coś zaplanować...

Konsultant Viessmann
09-01-2023, 12:20
Zachęcam do złożenia u nas zapytania ofertowego:
https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html
Nasi specjaliści przygotowują indywidualną wycenę dostosowując ją do potrzeb budynku oraz inwestora. To nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje! Zapraszam

marcinbbb
11-01-2023, 12:53
Specjaliście od Vieśśmana mają nową technologię OZC robione zdalnie i na odległość bez potrzeby wychodzenia z biura. Zaproponujcie mi jakąś pompę ciepła do namiotu Quechua 4+2 ;)