Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Nowe Taryfy na 2023 rok



gb987t
17-12-2022, 12:25
https://bip.ure.gov.pl/bip/taryfy-i-inne-decyzje-b/energia-elektryczna/4194,Taryfy-opublikowane-w-2022-r.html

jambos
17-12-2022, 13:40
Czyli ceny w poszczególnych taryfach będą się różnić tylko opłatą dystrybucyjną, ze względu na maksymalną cenę energii elektrycznej wynoszącą ustawowo 0,693zł/kWh.

Bez tej dopłaty w G13 najdroższa strefa (cena energii elektrycznej, dystrybucja i inne opłaty) byłaby po ponad 2,80zł/kWh z VAT23, gdzie teraz przy VAT23 wynosiło ok. 1,17zł/kWh.

Jancia
17-12-2022, 17:52
https://bip.ure.gov.pl/bip/taryfy-i-inne-decyzje-b/energia-elektryczna/4194,Taryfy-opublikowane-w-2022-r.html

Dystrybucja w G11 została podwyższona o 50% !!!!!!
Bandyterki ciąg dalszy, zapewne w wiadrach będą rozwozić, brak jakiegokolwiek uzasadnienia a i przesłanek na tak drastyczną podwyżkę, prezes na to pozwolił? Gawin do dymisji.!!

humidorek
18-12-2022, 14:23
Tak, konkretnie o 48%. Poniżej moje szacunki łącznych kosztów dla różnych taryf w PGE.
462855

jambos
18-12-2022, 19:28
Trzeba fotowoltaikę zakładać. Ceny w net-billing pewnie będą wysokie, raczej muszą być za co najmniej 1zł/kWh, dodatkowo spowoduje to obniżenie zużycia energii względem poprzedniego roku i jeszcze bonus 10% obniżenia kwoty wpadnie.

marcinbbb
18-12-2022, 22:25
Trzeba fotowoltaikę zakładać. Ceny w net-billing pewnie będą wysokie, raczej muszą być za co najmniej 1zł/kWh, dodatkowo spowoduje to obniżenie zużycia energii względem poprzedniego roku i jeszcze bonus 10% obniżenia kwoty wpadnie.

Jak zakładałem w 2015r to się ze mnie śmiali, a teraz zakładać na kiepskich warunkach - trzeba przemyśleć zużycie prądu w chałupie, i starać się zrobić coś ala Smart dom.

Kaizen
19-12-2022, 00:33
Porównanie dla PGE - taryfa G12 przy założeniu 30% drogiej strefy i 10MWh zużycia bez uwzględnienia 2MWh tańszych. Uwzględniony limit ceny.

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=462894

Kilka uwag:
1. W PGE w lutym 2022r. nastąpiła obniżka - ale wehikuł czasu cofa nas do 1 stycznia, więc i za te pierwsze 2MWh zapłacimy więcej netto niż w 2022r oraz
2. Brutto w 2022 r. to cena z 5% VAT, w 2023 z 23% VAT.
3. Pierwsze 2MWh będą taniej... Ale ile na tym ktoś zaoszczędzi zależy od taryfy i indywidualnej sytuacji.
4. Może nie ten dział, bo ci, co maja PV nie dostaną - ale reszta grzejących prądem ma 1-1,5K dopłaty (o ile nie dostali dodatku węglowego lub na inne ogrzewanie).
5. Znacznie zmniejsza się różnica w cenie miedzy tanią a drogą strefą oraz między taryfami - sam prąd kosztuje tyle samo, bo wszędzie "wskazówka" oparła się o limit - różnica to tylko składnik zmienny stawki sieciowej dystrybucji i opłaty abonamentowe.

kulibob
19-12-2022, 06:42
Jeśli ne strzeliłem babola to zużywając 4250kWh (jednak w tym roku będzie mniejsze zużycie)
płaciłem1670
zapłacę 3470
Zapłaciłbym bez wszelakich mrożeń 4699

Bez mrożeń
Tania 0,97zł
Droga 2,49zł

Kwh z taniego klimatyzator w taniej 0,39gr
Z drewna 16gr
Czas na solidną drewutnie i poszukać taniej sosny

Pie*** opłatę CO2

vr5
19-12-2022, 12:19
Jeśli ne strzeliłem babola to zużywając 4250kWh (jednak w tym roku będzie mniejsze zużycie)
płaciłem1670
zapłacę 3470
Zapłaciłbym bez wszelakich mrożeń 4699

Bez mrożeń
Tania 0,97zł
Droga 2,49zł

Kwh z taniego klimatyzator w taniej 0,39gr
Z drewna 16gr
Czas na solidną drewutnie i poszukać taniej sosny

Pie*** opłatę CO2

Policz jeszcze czy nie warto rozbudować PV (u Ciebie rozliczenie z ZE chyba na starych zasadach).
Na elektryce się znasz, więc nie powinno to być "zabójcze" finansowo...
Zmontujesz sobie sam i jak dobrze dopasujesz moc PV to będziesz płacił tylko opłaty stałe.

kulibob
20-12-2022, 07:36
Policz jeszcze czy nie warto rozbudować PV (u Ciebie rozliczenie z ZE chyba na starych zasadach).
Na elektryce się znasz, więc nie powinno to być "zabójcze" finansowo...
Zmontujesz sobie sam i jak dobrze dopasujesz moc PV to będziesz płacił tylko opłaty stałe.

Problemów jet kilka.
-Falownik jest dobrany optymalnie do produkcji i stopy zwrotu. Falownika 3,5kW podłączone jest 4,5kWp dorzucenie 1kWp nie będzie optymalne duże odcięcie ale do rozważenia
-sam nie założę 1kWp robota na dachu

Co planuje:
-Zostaje wycenić dołożenie 1kWp podejrzewam ze będzie problem ze znalezieniem takach paneli.
-Rozważenie G12 zamiast G12W
-poszukania nowych możliwości optymalizacji zużycia prądu

Jedyne co pociesza a zarazem smuci to że PV zwróci się dużo szybciej. A po zwrocie roczna stopa zwrotu wyniesie ok 40%

vr5
20-12-2022, 11:44
@kulibob

Przy falowniku 3,5 kW to faktycznie danie 5,5 kW w panelach będzie więcej "obcinać" przy pełnym słońcu zwłaszcza jeśli kąt nachylenia jest optymalny oraz panele są wycelowane dokładnie na południe. Ale ceny energii będą rosły - przeliczysz sobie kiedy to się może zwrócić.

Z tego co pamiętam miałeś off-grid. Teraz popularne są akumulatory litowe.
Mam li-ion kokło 10 kWh i będę sobie je testował z czystej ciekawości, bo własnego prądu mi nie brakuje.
Pozdrawiam!

Kaizen
20-12-2022, 12:36
Przy falowniku 3,5 kW to faktycznie danie 5,5 kW w panelach będzie więcej "obcinać" przy pełnym słońcu

Nie koniecznie, bo "pełne słońce" oznacza też wysoką temperaturę i spadek sprawności.
Trzeba pamiętać, że moc paneli jest podawana przy promieniowaniu 1000W/m2 i t=25*C. Czyli warunki w naturze w Polsce nie występujące nawet, jak ktoś ma trackera ustawiającego w obydwu płaszczyznach panel prostopadle do promieni słonecznych. Więc obetnie niewiele - za to wyprodukuje więcej przez lwią część czasu i persaldo wyjdzie na duży plus (również dlatego, że napięcie przekroczy minimum w sytaacjach, gdy bez dodatkowych paneli produkcja była 0).

vr5
20-12-2022, 16:58
Nie koniecznie, bo "pełne słońce" oznacza też wysoką temperaturę i spadek sprawności.
Trzeba pamiętać, że moc paneli jest podawana przy promieniowaniu 1000W/m2 i t=25*C. Czyli warunki w naturze w Polsce nie występujące nawet, jak ktoś ma trackera ustawiającego w obydwu płaszczyznach panel prostopadle do promieni słonecznych. Więc obetnie niewiele - za to wyprodukuje więcej przez lwią część czasu i persaldo wyjdzie na duży plus (również dlatego, że napięcie przekroczy minimum w sytaacjach, gdy bez dodatkowych paneli produkcja była 0).

Masz rację