PDA

Zobacz pełną wersję : Galmet Maxima Compact 10 zbyt wysoka temperatura gazów



pst25
18-12-2022, 11:35
Witam. W piątek po długim oczekiwaniu miałem uruchomienie pompy ciepła gruntowej jak w tytule. Uruchamiał serwis, więc byłem spokojny, ale tylko dopóki nie pojechali...
Pompa działa, grzeje ale często się wyłącza. Co jakiś czas wyrzuca komunikat: "Zbyt wysoka temperatura górnego źródła".
Nie wiem do końca jak to interpretować, ale zauważyłem:
Sprężarka się uruchamia przy parametrach:
Zasilanie dolnego źródła - 9 stopni
Powrót dolnego źródła - 4 stopnie
Temperatura gorącego gazu - 38 stopni.

Następnie 2 pierwsze parametry zazwyczaj się nie zmieniają, ale zdecydowanie rośnie temperatura gorącego gazu. Po jakiś 20 minutach jest 109 stopni.
pokazuje się komunikat: "Zbyt wysoka temperatura górnego źródła".
Sprężarka się wyłącza i zmieniają się dwa ostatnie parametry:
Zasilanie dolnego źródła - 9 stopni
Powrót dolnego źródła - 11,5 stopnia
Temperatura gorącego gazu - 109 stopni, ale po tym jak zwiększa się temperatura powrotu, to temperatura gazów maleje do bazowych 40 %.

Gdy parametry są bazowe jak na początku, wszystko się powtarza.
Podłogówka 30 stopni nie przekracza (35 nastawione).

Dodatkowo dwa razy po włączeniu pompy do napięcia, wyskoczył komunikat: "Wykryto brak przepływu".
Serwis ma oczywiście weekend, a ja mam podłogówkę zalaną, którą muszę ogrzewać.
Dolne źródło, jak i podłogówka były odpowietrzane i czynnik uzupełniany.

Jakieś pomysły ?

Zigobar
18-12-2022, 12:14
(...) Następnie 2 pierwsze parametry zazwyczaj się nie zmieniają, ale zdecydowanie rośnie temperatura gorącego gazu. Po jakiś 20 minutach jest 109 stopni.
pokazuje się komunikat: "Zbyt wysoka temperatura górnego źródła".
Sprężarka się wyłącza i zmieniają się dwa ostatnie parametry:
Zasilanie dolnego źródła - 9 stopni
Powrót dolnego źródła - 11,5 stopnia
Temperatura gorącego gazu - 109 stopni, ale po tym jak zwiększa się temperatura powrotu, to temperatura gazów maleje do bazowych 40 %.

Gdy parametry są bazowe jak na początku, wszystko się powtarza.
Podłogówka 30 stopni nie przekracza (35 nastawione).

Szukaj przyczyn zbyt małego przepływu po stronie GZ. Sprawdź dłonią (podczas pracy sprężarki) wyjście i powrót przy PC. Tak wysoka temperatura na tłoczeniu wskazuje na bardzo wysoką temperaturę wody na wyjściu z PC.
Może serwis coś przegapił lub spieprzył.
W którym miejscu układu jest 30*C na zasilaniu podłogówki?
Podłogówka połączona bezpośrednio z PC?

pst25
18-12-2022, 12:19
Proszę wytłumacz dla laika pierwszą część wypowiedzi :)
PC - Pompa ciepła, GZ - górne źródło zasilania co idzie na układ grzejniki ?
Jak na schemacie niżej. Jest pompa, za nią bufor i dopiero rozejście na podłogówkę.
Może pompa obiegowa jest zbyt mała ?
PS. Grzejniki nie są jeszcze podłączone i pompa obiegowa jest odłączona
462846

pst25
18-12-2022, 12:59
Gdy przyłożę rękę do wyjścia z pompy jak i wejścia do zbiornika buforowego, to temperatura znacznie rośnie wraz z temperaturą gazów. Początkowo mogę spokojnie trzymać, a pod koniec to dość gorące. Za zbiornikiem buforowym już nie ma takiej różnicy...
Pompa obiegowa to Yonos Pico 1.0 25/1-4 (4248082).
Zastanawia mnie te, czy zbiornik buforowy jest dobrze podłączony (numery są białe na wejściach i wyjściach ze zbiornika).
1. Wejście z Pompy ciepła
2. Powrót do Pompy ciepła
3. Wyjście na zasilanie podłogi i ewentualnych grzejników
4. Powrót z podłogi i ewentualnych grzejników

Czy jest to dobrze, czy nie powinna być zamawiana ?
1 z 2 by ciepło szło od dołu do góry ?
3 z 4 by ciepło z góry odbierało a do dołu dawał chłodniejsze ?

Ciepło naturalnie idzie do góry i nie wiem czy tutaj też tak działa ?
462848

Zigobar
18-12-2022, 14:40
Gdy przyłożę rękę do wyjścia z pompy jak i wejścia do zbiornika buforowego, to temperatura znacznie rośnie wraz z temperaturą gazów. Początkowo mogę spokojnie trzymać, a pod koniec to dość gorące. Za zbiornikiem buforowym już nie ma takiej różnicy...
Pompa obiegowa to Yonos Pico 1.0 25/1-4 (4248082). (...)
Wygląda na to, że masz problem z przepływem na odcinku bufor - podłogówka.
Ustaw obiegówkę i zawór mieszający tak by uzyskać jak największy przepływ ciepłej wody przez podłogówkę (sprawdź dłonią temperaturę przed zaworem i za zaworem).
Z przepływem przy tej obiegówce to szału raczej nie będzie.

Zasilanie podłogówki powinno być z górnego króćca, a powrót z podłogówki do króćca dolnego. Sprawdź jeszcze raz.

rrrrrrr
18-12-2022, 15:41
Myślę że żle opisałeś przyłącza . Jeśli nr 1 to wejście ciepła od PC to po drugiej stronie czyli 4 to powinno być wyjście na duży obieg a na dole nr 3 to powrót z tego obiegu. Chyba że tak masz zrobione to by znaczyło że chłodniejsza z dołu idzie w obieg =bez sensu .Sprawdż jeszcze raz

pst25
18-12-2022, 16:28
Pano, tak niestety jest. 3 (dół) idzie na dom, a 4 powrót
Opisałem jak mi podłączył pod bufor. Czyli zamienił wyjście z podłogówki. Wyjście na podłogówkę powinno być od góry nie od dołu ? Może to utrudnia?
Wyjście z bufora nie daje już takich temperatur jak wejście do bufora
Zigobar sugerujesz, że pompa obiegowa jest za małej mocy ?

rrrrrrr
18-12-2022, 16:43
Kolego no na logikę sam sobie odpowiedziałeś w poprzednim poście - ciepło idzie do góry . Z prawej wpada z PC to u góry jest najcieplejsza i powinna z góry iść w obieg a wraca na dole i ogrzewa się idąc w górę. Po prawej stronie PC jest dobrze . A pompka obiegowa na duży obieg jest na górnej czy dolnej rurze - tak z ciekawości.

pst25
18-12-2022, 16:45
Zdjęcie podglądowe coś pomoże, czy coś dopisać ? Zawór mieszający lub bardziej siłownik womix nr230-561
462877

rrrrrrr
18-12-2022, 17:12
Wygląda że z dolnej rury idzie na dwa obiegi z którego pierwszy do pompki a drugi rozdzielany zaworem do drugiej pompki i obok . Ale ogólnie jestem w szoku i myślę że to skopany układ . Pompki zaciągają chłodniejszą na dole która ma pewnie zbliżoną temp do tej co powrót do PC a ta najcieplejsza u góry jest schłodzona przez napływający powrót z dużego obiegu. :no:

pst25
18-12-2022, 17:44
Tak, nr 3 wychodzi na dwa obiegi: podłogówka i grzejniki (grzejniki pompka odłączona, bo jeszcze nie są podłączone).
Zawór mieszkający w dobrym miejscu itp?
Czyli pompa ciągle grzeje górę a odbioru nie ma ? Króćce 3 i 4 są ciepłe, ale nie aż tak jak nr 1. bardziej jak numer 2.
Dodatkowo może jeszcze spróbować z mocniejszą pompką do podłogi ?
Wszystkie rury mają średnicę zewnętrzną 45mm. Od pompy ciepła, aż do mieszalnika podłogówki.

rrrrrrr
18-12-2022, 18:06
Nic nie kombinuj z pompką tylko ściągaj innego majstra żeby potwierdził nasze przypuszczenia a wtedy bym ściągnął tego właściwego i prosiło wyjaśnienie i ewentualnie poprawę . Ja też piszę do Ciebie jako uczeń amator ale kurcze logika..... Temperatury w takim niedużym buforze= tak naprawdę sprzęgle na gniazdach 1 i 4 powinny być prawie identyczne.

pst25
18-12-2022, 18:10
Dopóki pompy obiegowej się nie włączy, to 4 wydaje się bardzo ciepły, stąd też moje podejrzenia.

Zigobar
18-12-2022, 20:34
(...) Zigobar sugerujesz, że pompa obiegowa jest za małej mocy ?

Sugeruję, by spróbować uruchomić istniejący układ (skoro musisz grzać podłogówkę). Na przeróbki przyjdzie czas później.
Spróbuj ustawić obiegówkę w trybie stałej prędkości obrotowej i wybierz 3 bieg, a zawór mieszający ustaw tak by zmniejszyć różnicę temperatury przed nim i za nim. Na razie grzejników nie ma, zatem jego wpływ na układ warto zminimalizować.
Nie masz pomiaru temperatury na wyjściu PC?

pst25
18-12-2022, 21:26
Podłogówka jest ustawiona cały czas na max.
Staram się grzać, ale często też "daje odpocząć" pompie by ją nic nie trafiło...
Zawór mieszający nie wiem zbytnio jak ogarnąć, ale o tym pomyślę jutro.
Taki zrzut tuż przed wyłączeniem wystarczy ?
462893

pst25
19-12-2022, 07:07
Podobno jest tak, że sam Galmet każe podłączyć bufor krzyżowo, by było mieszanie się wody w nim. Chodzi o jednakową temperaturę w całym zbiorniku. Więc już nie wiem....

Zigobar
19-12-2022, 10:40
Podobno jest tak, że sam Galmet każe podłączyć bufor krzyżowo, by było mieszanie się wody w nim. Chodzi o jednakową temperaturę w całym zbiorniku. Więc już nie wiem....

Jak im kazali - tak zrobili.
Nie zmienia to faktu, że jesteś teraz posiadaczem gruntówki obciążonej podłogówką, która zapieprza w cyklach 20 minutowych, osiągając na wyjściu 59*C po to, by do podłogówki dotarło marne 30*C.
Przecież to jest chore.
Energia dostarczana do bufora przez PC musi być szybciej odbierana, by obniżyć temperaturę na wyjściu PC i wydłużyć jej cykle pracy.

Skoro zaworu mieszającego nie ogarniasz, to dodaj tutaj jego zdjęcie. Są tu tacy, którzy takowe ogarniają i może któryś pomoże w jego przestawieniu.
Później przyjdzie czas na pomiar temperatur zasilania i powrotu podłogówki, oraz na ocenę faktycznego przepływu jaki wspomniana wcześniej obiegówka zapewnia.

pst25
19-12-2022, 13:06
Skopuję teksty od serwisu i proszę o propozycje co mogę im napisać, bo to już szczyty są...
1. Sprężarka on/off bufor mniejszy niż zalecamy. Będzie to skutkować załączeniami
2. Pompa wg wskazań działa prawidłowo, R410a temp gazu jest do 125C
3. Pompa może się włączać co godzinę jeżeli wymaga tego instalacja c.o.
4. Pompa działa prawidłowo, przegrzanie, temp, dochłodzenie ma w odpowiednich wartościach

462901

pst25
20-12-2022, 13:39
Do rozdzielacza jest 45 wszędzie, przepływy 2-3 l/ pętle. Mam 5 pętli na 60 m2.
Ale inne pytanie. Może połączenie krzyżowe ma sens, ale:
Teraz mam tak:
1. Wejście z Pompy ciepła
2. Powrót do Pompy ciepła
3. Wyjście na zasilanie podłogi i ewentualnych grzejników
4. Powrót z podłogi i ewentualnych grzejników

A może powinno być:
1. Powrót do Pompy ciepła
2. Wejście z Pompy ciepła
3. Powrót z podłogi i ewentualnych grzejników
4. Wyjście na zasilanie podłogi i ewentualnych grzejników

462922

rrrrrrr
20-12-2022, 15:17
Kol ja wiem że uczysz się tak jak część z nas ale kurcze pomyśl , ciepło idzie do góry a Ty chcesz u góry zrobić powrót do PC Z dołu ma napływać a górą wracać. ::o:bash::

pst25
21-12-2022, 07:24
Wstyd ! Przepraszam, tak się tym pomysłem ucieszyłem, że o podstawach zapomniałem.

Pompa wygrzewała budynek, który stał od 5 lat. Było -15 na dworze, to znacznie większe potrzeby niż +10 na całym domu. Uważam że: pobór ciepła był aż nadto wystarczający.
Bufor ma 100 l, więc wystarczający.
Problem jest w tym, moim zdaniem, że pompa nie może oddać ciepła. Zrzut poniżej pokazuje, że ani bufor ani zbiornik wbudowany CWU nie zdążył się nagrzać, a pompa się wyłączyła - wyłączenie potwierdza duża temperatura na powrocie dolnego źródła.
Uważam jednak, że zasilanie podłogówki powinno być na górze, ale serwis ma inne zdanie, więc nic nie robię.
Pompa ma czujniki na podłogę i grzejniki, a jak to ona rozpatruje to nie wiem.

462937

rrrrrrr
21-12-2022, 10:09
Jeśli tam na tym rysunku to co ma 43.2 to bufor to też ma zasilanie górą a powrót dołem . W jaki sposób dodajesz zdjęcia na forum.

pst25
21-12-2022, 11:51
Tak, to zasilanie to wtopka moja.
Ale według rysunku ciepło powinno brać od góry..
Szkoda sił, muszę wymagać by serwis mnie odwiedził...
462951

Awinion
24-12-2022, 12:27
Do rozdzielacza jest 45 wszędzie, przepływy 2-3 l/ pętle. Mam 5 pętli na 60 m2.
Ale inne pytanie. Może połączenie krzyżowe ma sens, ale:
Teraz mam tak:
1. Wejście z Pompy ciepła
2. Powrót do Pompy ciepła
3. Wyjście na zasilanie podłogi i ewentualnych grzejników
4. Powrót z podłogi i ewentualnych grzejników

A może powinno być:
1. Powrót do Pompy ciepła
2. Wejście z Pompy ciepła
3. Powrót z podłogi i ewentualnych grzejników
4. Wyjście na zasilanie podłogi i ewentualnych grzejników

462922

Sprawdź na korpusie pomp obiegowych Wilo, w która stronę masz strzałkę (będzie z boku lub z tyłu). Jeśli w górę to masz odwrotnie podłączony bufor po stronie domu.