PDA

Zobacz pełną wersję : Fugowanie, silikonowanie



bartolomeooo
18-12-2022, 11:37
Pytanie o wykończenie prysznica bez brodzika - mam z trzech stron ściany w płytkach i z jednej drzwi do prysznica

1. W którym miejscu fuga a gdzie silikon jeśli chodzi o ściany i podłogę?
2. Płytki przy samym odpływie liniowym fugą czy silikonem?
3. Jak przykleić płytkę w środek odpływu liniowego? Czyli do tej stali? Dookoła fuga czy silikon?
4. Pierwszy raz to robie, z fugą jest w miarę prosto, silikonu jeszcze nie używałem. Ale róg ściany ma różne szerokości (jedna ściana idzie trochę krzywo, a potem w drugą stronę :D dobrym pomysłem jest naklejenie w ten róg taśmę do płytki i silikonem trochę "wyrównać"? W ogóle w niektórych miejscach będzie bardzo dużo silikonu, dziura ma nawet 1 szer x1.5 głębokość cm - to nie problem?

Nie znalazłem odpowiedzi w internecie a nie chcę popełnić błędu. (Hydroizolacje stref mokrych zrobiłem raczej prawidłowo).

Proszę o pomoc.

Saskian
20-12-2022, 11:36
Według mnie:
1. Silikon wyłącznie w narożnikach pomiędzy płytkami podłogowymi i ścianami.
2. Silikonem, w razie czego prościej usunąć i położyć nowy.
3. Jest do tego klej, w każdym markecie budowlanym Ci doradzą odpowiedni.
4. Sprawdź pistolety do mas/silikonów firmy Draumet, tam kilka modeli ma takie ciekawe końcówki, które właśnie w takich sytuacjach są przydatne.

maaszak
21-12-2022, 09:27
Co do zasady, fugi i dylatacje wypełnia się materiałem elastycznym w dwóch wypadkach: na styku dwóch różnych materiałów (a precyzyjniej materiały, które mają różny współczynnik rozszerzalności termicznej, bo np. stal i beton w elemencie żelbetowym pracują jednakowo) lub powierzchnie konstrukcyjnie inaczej mogą pracować. Czyli ściana i wylewka podłogowa to dwa różne elementy, które w takcie eksploatacji budynki względem siebie pracują. Sposób montażu odpływu pokazano np. tutaj: https://youtu.be/fJnPAO3VMnk

W przypadku głębokich fug wypełnia się je najpierw tzw. sznurem dylatacyjnym, pozostawiając 3-5mm od górnej powierzchni miejsca np. na silikon. Sznury nie są drogie, dostępne w różnych średnicach, dobiera się je zawsze o 1-3mm szersze niż szpara, muszą ciasno wchodzić. Chodzi o to, że im grubsza warstwa silikonu tym dłużej trwa wysychanie i łatwiej go uszkodzić.

Sativum
21-12-2022, 11:39
Pytanie o wykończenie prysznica bez brodzika - mam z trzech stron ściany w płytkach i z jednej drzwi do prysznica

1. W którym miejscu fuga a gdzie silikon jeśli chodzi o ściany i podłogę?
2. Płytki przy samym odpływie liniowym fugą czy silikonem?
3. Jak przykleić płytkę w środek odpływu liniowego? Czyli do tej stali? Dookoła fuga czy silikon?
4. Pierwszy raz to robie, z fugą jest w miarę prosto, silikonu jeszcze nie używałem. Ale róg ściany ma różne szerokości (jedna ściana idzie trochę krzywo, a potem w drugą stronę :D dobrym pomysłem jest naklejenie w ten róg taśmę do płytki i silikonem trochę "wyrównać"? W ogóle w niektórych miejscach będzie bardzo dużo silikonu, dziura ma nawet 1 szer x1.5 głębokość cm - to nie problem?

Nie znalazłem odpowiedzi w internecie a nie chcę popełnić błędu. (Hydroizolacje stref mokrych zrobiłem raczej prawidłowo).

Proszę o pomoc.

Polecam fugi żywiczne (epoksydowe). Należy być jednak starannym przy ich przygotowywaniu oraz usuwaniu resztek (strasznie trudno je się usuwa po utwardzeniu).
Fugowaliśmy 1&2&3 (odpływ ścienny). Silikon daliśmy tylko na łączeniu szyby ze ścianą.

Silikon nakładaj wyciskaczem, powoli wyciskając tubę, końcówkę trzymaj 2 cm nad powierzchnią. Potem wygładź palcem zamoczonym w płynie do naczyń. Nadmiar ściągnij papierem. Odczekaj min. 24h przed wykorzystaniem.

bartolomeooo
21-12-2022, 14:28
Dziękuję za rady!

toucantruly
23-10-2023, 04:34
Doświadczenie nauczyło mnie, że opinie są różne, a te negatywne wynikają z niedoświadczonych wykonawców lub materiałów imitujących mikrocement.
mario games (https://mariogames.io)

Procinct
23-10-2023, 14:16
Oto kilka wskazówek, jak wykończyć prysznic bez brodzika: geometry dash (https://geometrydash-free.com)

1. Użyj fugi pomiędzy płytkami ściennymi prysznica. W miejscach styku ścian z podłogą użyj masy silikonowej. Uszczelnienie zapewnia większą elastyczność ruchu.

2. Użyj masy silikonowej wokół krawędzi odpływu liniowego w miejscu styku z płytkami podłogowymi. To uszczelnia je i umożliwia ruch.

3. Do przyklejenia płytki osłony odpływu można użyć kleju budowlanego, np. gwoździ w płynie. Nałóż listwę wokół krawędzi ramki odpływu, a następnie mocno dociśnij płytkę. Fuga wokół krawędzi płytek.

4. W przypadku nierównych ścian zastosowanie systemu poziomowania płytek może pomóc w wyrównaniu płytek. Szczeliny do 1-1,5cm można w razie potrzeby wypełnić silikonem - jest to w porządku. W przypadku głębokich szczelin należy najpierw zastosować pręt podkładowy.

fuga między płytkami, masa uszczelniająca między płytkami i innymi powierzchniami. Nie spiesz się i nie spiesz się z aplikacją silikonu. Wygładź za pomocą narzędzia do uszczelniania, aby uzyskać schludne wykończenie. Uszczelniacze mogą również pomóc w ograniczeniu plam i przebarwień.

dbx
26-10-2023, 09:47
Zabawne jest czytanie rad dotyczących elastyczności połączenia odpływu liniowego z płytkami podłogi.