PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór pompy ciepła na parter 160mw, ale w przyszłości dojdzie poddasze 90 m2.



Raja44
23-12-2022, 12:11
Witam speców od madrego doboru pomp.
Buduje chałupę, zwykłą stodołę w prostokącie z dachem dwuspadowym. Potem będzie to rzecz jasna piekny domek :)
Ale do rzeczy. Źródłem grzania ma być PC powietrzna. Bedziemy mieszkali na parterze 120 m3 i garaż 40m2. Wszędzie OP.
W przyszłości mozliwe że z poddasza do adaptacji, zrobi sie część mieszkalna o pow. użytkowej 90 m2 ( po podłodze to kolejne 120m2).
Jak ugryźć temat doboru popmy ? Są takie przewymiarowane z opcją sensownego odciecia na jakis czas (lub na zawsze) mocy, która może być wykorzystana na poddaszu ?

marcinbbb
23-12-2022, 23:35
Zrobić profesjonalne OZC za jakieś 500zł, a później przejdziemy do tematu pomp ciepła. Bo tak to można wróżyć z fusów, albo losować pompę ciepła która będzie dla Ciebie idealna. A później okaże gównem za które już wydałeś pieniądze i musisz z nią żyć jeśli nie chcesz wydawać kasy raz jeszcze.

Ale może abyś zrozumiał... Podpowiedz mi proszę potrzebuje kupić samochód, zwykły do jazdy, 100-180 kucy, nie wiem ile mam dzieci i jak użytkuje samochód i ile dzieci będę miał w przyszłości. Ale doradź specu od doboru samochodów może mieć jakoś ograniczać ilość koni mechanicznych, w sensie jak się okażę że mam 6 dzieciaków to chciałbym aby nadal jechało jak teraz mój Ford Mondeo tylko tam mieści się 5 dzieci a gdzie rodzice i jeszcze jedno dziecko?
Podpowiedź coś będę bardzo wdzięczny aha najważniejsze nie wiem ile pieniędzy mam na ten samochód - zapomniałem czy mam w sejfie 15 mln. zł czy żyje z dnia na dzień.

Andrzej5101
24-12-2022, 07:40
Bedziemy mieszkali na parterze 120 m3 i garaż 40m2. Wszędzie OP.
W przyszłości mozliwe że z poddasza do adaptacji, zrobi sie część
mieszkalna o pow. użytkowej 90 m2 ( po podłodze to kolejne 120m2).
Sciany garażu sąsiadujące z częścią mieszkalną ;
- odizolować styropianem 5 do 10 cm grubości,
- temperatura w garażu to ok; 5 C
Pompa ciepła - liczona na ok; 20 lat eksploatacji;
- więc jak odległa jest ta przyszłość ?

Raja44
30-12-2022, 19:08
Zrobić profesjonalne OZC za jakieś 500zł, a później przejdziemy do tematu pomp ciepła. Bo tak to można wróżyć z fusów, albo losować pompę ciepła która będzie dla Ciebie idealna. A później okaże gównem za które już wydałeś pieniądze i musisz z nią żyć jeśli nie chcesz wydawać kasy raz jeszcze.

Ale może abyś zrozumiał... Podpowiedz mi proszę potrzebuje kupić samochód, zwykły do jazdy, 100-180 kucy, nie wiem ile mam dzieci i jak użytkuje samochód i ile dzieci będę miał w przyszłości. Ale doradź specu od doboru samochodów może mieć jakoś ograniczać ilość koni mechanicznych, w sensie jak się okażę że mam 6 dzieciaków to chciałbym aby nadal jechało jak teraz mój Ford Mondeo tylko tam mieści się 5 dzieci a gdzie rodzice i jeszcze jedno dziecko?
Podpowiedź coś będę bardzo wdzięczny aha najważniejsze nie wiem ile pieniędzy mam na ten samochód - zapomniałem czy mam w sejfie 15 mln. zł czy żyje z dnia na dzień.

A czytać ze zrozumieniesz potrafisz czy jesteś tu nadwornym pajacem i tak sobie nabiłeś Elite Forum ...GDZIE w moim poście prosiłem, aby ktos mi dobrał pompę do mojego domu.
Ale może żebyś zrozumiał - pytałem czym sie kierować w doborze pompy w sytacji, gdy będe przez najbliższe lata uzytkował 160m2 domu i po jakims czasie dojdzie kolejne 90 m2.

Co do silnika, to jakbyś mniej pajacował a więcej przyswajał wiedzy, to znał byś silniki HEMI, i tu w zależności od potrzeb korzystasz np z 8 cylindrów lub tylko z 4. Widzisz, da się.

Bardzo proszę kogoś o merytoryczną poradę.

Raja44
30-12-2022, 19:11
Sciany garażu sąsiadujące z częścią mieszkalną ;
- odizolować styropianem 5 do 10 cm grubości,
- temperatura w garażu to ok; 5 C
Pompa ciepła - liczona na ok; 20 lat eksploatacji;
- więc jak odległa jest ta przyszłość ?

Tak, ściany będą odizolowane min. 10 cm stropinam lub wełny.
Peprspektywa tego czasu to 5 max 10 lal. Więc powiedzmy połowa życia pompy.

Andrzej5101
30-12-2022, 20:06
Możesz dobrać;
1/ pompę, która będzie pokrywała zapotrzebowanie na moc cieplną parteru + poddasze ;
a/ wylewka betonowa parteru powinna być > 12 cm,
b/ PC - będzie pracowała w większości w II taryfie,
c/ po uruchomieniu poddasza;
...- PC będzie pracować w szerszym zakresie czasowym,
2/ pompę, która będzie pokrywała zapotrzebowanie na moc cieplną tylko parteru;
Po uruchomieniu poddasza;
a/ PC będzie pracować w niskich temperaturach z udziałem grzałki ,
b/ lub zastosujesz klimatyzator dla brakującej mocy cieplnej,
3/ konieczne profesjonalne OZC budynku;
..- dla całości jak i samego parteru

humidorek
30-12-2022, 20:23
Dobierając pompę ciepła bazuje się m.in. na jej czasie pracy rocznie - 800-1200h. Można więc dobrać ją tak, aby dla samego parteru pracowała np. 800h, wtedy po dodaniu poddasza dojdzie do 1200h i też będzie ok.

Navy1
30-12-2022, 23:26
@Raja44: moim zdaniem na postawione przez Ciebie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Zrobienie OZC częściowo pomoże ale jeżeli poddasze chcesz w przyszłości przekształcić na mieszkalne do powinieneś dobierać pompę tak, jakbyś już tam mieszkał (oczywiście znając docelowe parametry tego pomieszczenia: izolację, wentylację, rodzaj ogrzewania/chłodzenia).
Poddasze mieszkalne może być poważnym wyzwaniem dla systemu grzewczego a na pewno będzie wyzwaniem dla ewentualnego systemu chłodzenia.
Dostępne kalkulatory internetowe dadzą Ci przybliżony obraz ale to instalator powinien odpowiedzieć na Twoje pytanie.
Szukaj instalatora a nie pompy, jeżeli mogę coś doradzić. I niech ten instalator będzie w miarę blisko miejsca, w którym mieszkasz.

ham3r
31-12-2022, 00:13
Dobierając pompę ciepła bazuje się m.in. na jej czasie pracy rocznie - 800-1200h. Można więc dobrać ją tak, aby dla samego parteru pracowała np. 800h, wtedy po dodaniu poddasza dojdzie do 1200h i też będzie ok.

Dlaczego pompę powinno się dobierać dla rocznego czasu pracy? Co się dzieje gdy przekroczymy te wartości?

k1krzysztof
31-12-2022, 06:38
A mój pomysł jest taki ;

dobrać PC na -8 a grzałki lub "COś" co poktyje reszte zapotrzebowania na ciepło to na obecny stan i żyć

zrobić oddzielny obieg na górę tak aby można było podłączć drugie źródło zasilania gdy będzie potrzebne , a jakie .... 5-10 lat to diabli wiedzą ...
/pamiętaj o izolacji cieplnej-chłodniczej rur /


dlaczego diabli wiedzą bo tak naprawdę to u "NAS" to każdy dzień niesie problemy .
Zasada naszego państwa a raczej rządzących jest taka aby obywatel miała zawsze pod górkę / to moja wizja relacji państwo "głupi" obywatel /

przykład z w/w problemów
na początku był
1 węgiel
2 węgiel na gaz lub olej opałowy
3 gaz lub olej opałowy na miał
4 miał na ekogroszek lub bufory + grzałki
5 ekogroszek na PC + panele, bufory+ grzałki na bufory i śmieciuchy 5 gen.
6 PC na diabli wiedzą

a można było na początek
dopracować proces spalania w piecach i grzać naszym węglem / ale UNIA /
pożniej dać po 20 styro na całość
spać spokojnie

a to diabli wiedzą co np;
https://www.termet.com.pl/porady-i-wiedza/ogrzewanie/kogeneracja-w-domu/
z ostatniej "chwili"

chcialbympompe
31-12-2022, 07:37
Witam speców od madrego doboru pomp.
Buduje chałupę, zwykłą stodołę w prostokącie z dachem dwuspadowym. Potem będzie to rzecz jasna piekny domek :)
Ale do rzeczy. Źródłem grzania ma być PC powietrzna. Bedziemy mieszkali na parterze 120 m3 i garaż 40m2. Wszędzie OP.
W przyszłości mozliwe że z poddasza do adaptacji, zrobi sie część mieszkalna o pow. użytkowej 90 m2 ( po podłodze to kolejne 120m2).
Jak ugryźć temat doboru popmy ? Są takie przewymiarowane z opcją sensownego odciecia na jakis czas (lub na zawsze) mocy, która może być wykorzystana na poddaszu ?

Pytanie w jakiej perspektywie czasu planujesz "uruchomić" to poddasze?
Tak "bardzo na oko" to pewnie na sam dół + CWU należy przyjąć jakieś 7kW. Różnice w cenie PC 7kW a 9kW jest bardzo mała. Jak dom będzie dobrze ocieplony to te 9kW powinno podołać także z poddaszem. Oczywiście to zależy od wielu czynników więc tak jak pisali poprzednicy należ wykonać OZC.
W każdym razie tak jeżeli zastosujesz np. pompę o 2kW mocniejszą to poprzez inwerter nie będziesz miał większych niedogodności a zapas mocy przyda się przy grzaniu CWU.

humidorek
31-12-2022, 17:11
Dlaczego pompę powinno się dobierać dla rocznego czasu pracy? Co się dzieje gdy przekroczymy te wartości?

Żywotność pompy (głównie sprężarki) jest liczona na ok 15lat, jak znacznie przekroczymy te zalecane 1200h/rok to szybciej będzie trzeba ją wymienić. Ale z drugiej strony może być taniej wymienić sprężarkę szybciej, za to mieć mniejszą (tańszą). U mnie pracuje w sezonie po ok 20h dziennie co da rocznie ok 5000h :-)

ham3r
31-12-2022, 22:34
Żywotność pompy (głównie sprężarki) jest liczona na ok 15lat, jak znacznie przekroczymy te zalecane 1200h/rok to szybciej będzie trzeba ją wymienić. Ale z drugiej strony może być taniej wymienić sprężarkę szybciej, za to mieć mniejszą (tańszą). U mnie pracuje w sezonie po ok 20h dziennie co da rocznie ok 5000h :-)

A to nie jest tak, że żywotność sprężarki zwykle jest określona na 100 000 godzin i 50 000 załączeń?
Przy pracy 5000h rocznie, pompa powinna się wykończyć w Twoim wypadku po 3,5 roku, a przy pracy ciągłej w 2 lata, co byłoby kpiną.

humidorek
01-01-2023, 15:38
20lat, nie 2 :-)

Raja44
10-08-2023, 16:58
Hej. Wracam z trmatem :) Jeden gość z branży, powiedziął mi taką rzecz. Na potrzeby ogrzeawnia parteru montuje np. pompę 7KW. Jezeli dojdzie poddasze i będzie potrzeba zwiekszenia mocy, to dokładam tylko jednostke zewnetrzną. Tak to zadziała ?

d7d
10-08-2023, 18:40
Ile będzie kosztować dołożenie jednostki zewnętrznej?
Fachowiec mówił o dołożeniu drugiej jednostki czy o wymianie słabszej na mocniejszą?

Raja44
10-08-2023, 21:24
Ile będzie kosztować dołożenie jednostki zewnętrznej?
Fachowiec mówił o dołożeniu drugiej jednostki czy o wymianie słabszej na mocniejszą?

Mówił o dołożeniu drugiej jednostki jeżeli to bedzie np max do 5 lat. Taka jednostka to kilka tysięcy, max 10 z montażem teraz.

d7d
10-08-2023, 22:04
Mówił o dołożeniu drugiej jednostki jeżeli to bedzie np max do 5 lat. Taka jednostka to kilka tysięcy, max 10 z montażem teraz.
Jednostka wewnętrzna zaprojektowana do mocy X a następnie będzie podłączona druga zewnętrzna jednostka o zbliżonej mocy.
Jak to ma być połączone ze sobą i czy będzie sterowalne?

Czy gość z branży już coś takiego wykonywał i daje gwarancję na urządzenia i gwarancję na poprawną i ekonomiczną pracę?
Ciekawe ile by kosztowała sama wymiana jednostki zewnętrznej na nową o większej mocy.

asolt
11-08-2023, 07:14
Hej. Wracam z trmatem :) Jeden gość z branży, powiedziął mi taką rzecz. Na potrzeby ogrzeawnia parteru montuje np. pompę 7KW. Jezeli dojdzie poddasze i będzie potrzeba zwiekszenia mocy, to dokładam tylko jednostke zewnetrzną. Tak to zadziała ?

Zaden ze znanych mi producentów nie ma opcji pracy kilku jednostek zewnetrznych i jednej jednostki wewnetrznej i vice versa. Pomijam przypadki przemysłowych instalacji VRF, gdzie mozemy miec kilka jednostek wewnetrznych. Albo ten gosc z branzy zle wytlumaczył jaka zmiana miała by byc albo szuka frajera na kolejną instalacje

siinski
11-08-2023, 15:56
Kiedy w ub. roku zamontowano mi w nowym domu PC Stiebla 8 kW montażysta mówił mi że jest w stanie programowo podkręcić pompę 8 kW do 10 kW jeżeli okazała by się niewystarczająca. Także pc Stiebla 10 kW Premium można elektroniką przestroić na 13 kW. Niemniej nie miałem takiej potrzeby , pc okazała się zimą wystarczająca nawet przy częściowo tylko ocieplonym stropie ( będzie rozłożona na nim rekuperacja )

Kaizen
11-08-2023, 16:33
Są takie przewymiarowane z opcją sensownego odciecia na jakis czas (lub na zawsze) mocy, która może być wykorzystana na poddaszu ?

Markowe pompy PW już takie są - czyli mają ograniczoną moc żeby się chwalić, że mają moc znamionową do -15* czy nawet mniej. Dlatego dobierając PC zawsze patrz na moc maksymalną w większe mrozy (a nie na moc nominalną czy przy +2*).
Ale to ograniczenie nie oznacza, że w całym zakresie ma np. 20% niższą moc, niż możliwości sprzętu. To oznacza, że przy tych -15 daje wszystko, co fabryka dała - a obcięcie jest przy wyższych temperaturach i ograniczenie jest coraz większe wraz ze wzrostem temperatury. Jednak nie wpływa to na moc minimalną (tej nie da się obniżyć programowo i tak samo taktuje niezależnie od tego, czy moc maksymalną ma ograniczoną, czy nie). Ładnie to widać w tabelach mocy dla pomp, dla których producent podaje moc maksymalną i minimalną w danej temperaturze.

Jak poczytasz FM to dosyć często pojawia się temat taktowania w temperaturach nawet lekko poniżej zera - a nie przypominam sobie takiego, żeby komuś mocy zabrakło (chyba, że jeszcze nie ocieplił domu do końca). A dlaczego? Bo sprzedawcy opłaca się sprzedać większego misia i nawet, jak ma solidne OZC to woli sprzedać droższą, "bo niewiele droższy, a zapas nie zaszkodzi". Otóż zaszkodzi bo więcej będzie taktowała, co zwiększa koszty ogrzewania i skraca żywotność. Do tego opierają się na obciążeniu cieplnym. A to teoretyczny parametr który mówi, ile ciepła dom traci w największe mrozy w danej strefie klimatyczne - a zupełnie pomija zyski słoneczne i bytowe. Do tego te największe mrozy trwają po kilka kwadransów i nie co roku - a brak nawet 1kW mocy przez całą noc jest niezauważalny na termometrze.

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132709
https://forum.muratordom.pl/entry.php?132785
https://forum.muratordom.pl/entry.php?132567
https://forum.muratordom.pl/entry.php?132632

d7d
11-08-2023, 16:46
Kiedy w ub. roku zamontowano mi w nowym domu PC Stiebla 8 kW montażysta mówił mi że jest w stanie programowo podkręcić pompę 8 kW do 10 kW jeżeli okazała by się niewystarczająca. Także pc Stiebla 10 kW Premium można elektroniką przestroić na 13 kW. Niemniej nie miałem takiej potrzeby , pc okazała się zimą wystarczająca nawet przy częściowo tylko ocieplonym stropie ( będzie rozłożona na nim rekuperacja )

Chyba jest trochę inaczej.
Pompa ma 13 kW a jest elektronicznie ograniczona do 10 kW i odpowiednio ma 10 kW jest elektronicznie ograniczona do 8 kW.

siinski
11-08-2023, 16:49
Włąśnie dlatego w przedbiegach odpadły u mnie firmy które namolnie wciskały w mój 170 m dom ocieplony powyżej WT 2021 pompy 12-14 kW twierdząc że zapas musi być. W efekcie mam pc 8 kW która przez rok przepracowała ponad 5 tyś godzin i miała wg menu niespełna 900 załączeń sprężarki. Jako że 350 załączeń to CWU grzana raz dziennie to dla potrzeb CO było tych załączeń niespełna 550 . Przez 9 miesięcy sezonu grzewczego. Wychodzi 2 x na dzień. Raczej nie taktuje :D

Andrzej5101
12-08-2023, 06:36
W efekcie mam pc 8 kW która przez rok przepracowała ponad 5 tyś
godzin i miała wg menu niespełna 900 załączeń sprężarki.
Srednio powinna przepracować ok;2500 h ;
- masz nieprawidłowo ustawioną krzywą grzewczą,
- lub za słabą PC

siinski
20-08-2023, 22:14
Nie Andrzeju , była to pierwsza zima w nowym domu z nieocieplonym jeszcze stropem. Miała być na nim rozkładana rekuperacja ,ale ze względów finansowych się przesunęło na ten rok. I zamiast 30 cm grafitu 0,31 na całości stropu ( 200 m 2 )miałem tylko 20 cm na niespełna jego 1/4. Stąd dużo większe zapotrzebowanie na ciepło ,