PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła (PW) a beztroskie korzystanie z CWU



grzeniu666
26-12-2022, 20:00
Problem który mam polega na tym, że wężownica w górnej części zasobnika, gdzie jeszcze jest ciepła woda w przyjaznej temperaturze, schładza tę wodę na początku cyklu grzania CWU (od kiedy ruszy obiegówka, przez jakieś 1/3 cyklu, później kolejne 1/3 aby ta woda wróciła do sensownej temp.). Delta rośnie od około 3* (przy 30* na zasilaniu) do 7* (przy 54* tz). Jak w trakcie wypadnie defrost... to nie pomaga :( Przy kotle gazowym nie było tego problemu (a nie słyszałem/czytałem wcześniej aby pompiarze się skrażyli).

Jak to wygląda u Was, możecie beztrosko korzystać z wanny/prysznica również zaraz po starcie cyklu CWU? Ile czasu (przy grzaniu CWU) potrzeba u Was aby temperatura zasilania osiągnęła powiedzmy 48* (procentowo/czasowo)?

eMdzeJ
26-12-2022, 21:02
moge bez problemu uzywac wody przy grzaniu cwu, nie grzeje do takich temperatur, u mnie jest to 42 stopnie, nie widze potrzeby do grznia wody wyrzej chyba ze ktos sie lubi poparzyc albo ma sporo za maly zbiornik. Woda mi sie grzeje ok 30 min.

Gdzie masz czujnik temperatury? Jak wysoko to przełóż na 2/3 wysosci i obniz temperature do jakiej grzejesz wode. Pomoze.

grzeniu666
27-12-2022, 17:34
Ja mam nietypowy układ opisany w linku niżej, ale wydaje mi się że temat powinien dotyczyć również typowych układów z jednym zasobnikiem (które nie mają duuużej objętości ciepłej wody ponad wężownicą). Teraz zmieniłem układ, czujnik jest w tym większym zasobniku, 50cm od góry (zasobniki mają ca. 100 i 120cm wys. wew.), dodatkowo ustawiłem podmieszanie wody zasobników aby utrzymywać na mniejszym zasobniku ca. 20* (z kilku powodów), mam powsadzane termometry w obu zasobnikach 25 i 50 cm od góry, zobaczę jak to będzie działać. Problem może w tym, że u mnie zdarza się do wanny lać masę wody (muszę zweryfikować ile dokładnie), i zapas ca. 50L nad wężownicą zdecydowanie nie starcza :(

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?348216-Zbiornik-CWU-do-pompy-ciep%C5%82a&p=8166566&viewfull=1#post8166566

Kaizen
27-12-2022, 17:43
Ja mam nietypowy układ opisany w linku niżej, ale wydaje mi się że temat powinien dotyczyć również typowych układów z jednym zasobnikiem (które nie mają duuużej objętości ciepłej wody ponad wężownicą).

Przy PC Twój układ nie ma sensu (a startowanie grzania na podstawie temperatury zmierzonej w tym miejscu). PC pilnuje delty między temperaturą zasilania i powrotu. A to oznacza, że będzie Ci "pompował" ciepło z większego zasobnika do mniejszego (gdyby był jeden zasobnik to z jego góry do dołu z pomocą wężownicy), dopiero po zbliżeniu temperatur w obydwu zasobnikach i wzroście temperatury powrotu zacznie podnosić temperaturę zasilania.
Przy PC najwyższy COP osiągniesz gdy cała wężownica jest zanurzona w zimnej już wodzie (dlatego wężownice nie są na całej wysokości zasobnika). A jak u siebie zrobisz rysunek i bardziej obrazowo dasz jeden zasobnik nad drugim to wychodzi, że masz wężownicę na prawie całej wysokości zasobnika. Albo je rozepnij i zapomnij i mniejszym, albo odpal grzanie dopiero, gdy temperatura spadnie powyżej wężownicy w większym zasobniku.

grzeniu666
27-12-2022, 18:05
Przy PC Twój układ nie ma sensu (a startowanie grzania na podstawie temperatury zmierzonej w tym miejscu). PC pilnuje delty między temperaturą zasilania i powrotu. A to oznacza, że będzie Ci "pompował" ciepło z większego zasobnika do mniejszego, dopiero po zbliżeniu temperatur w obydwu zasobnikach i wzroście temperatury powrotu zacznie podnosić temperaturę zasilania..
Masz rację, tak (marnie) było jak czujnik był w mniejszym zasobniku (zał.)463047, teraz dałem do większego (plus podbicie temp wodociągowej do 20*, zobaczę jak to zadziała. EDIT: jak nadmieniłem, przeniosłem czujnik do większego zasobnika (50cm od góry).


Przy PC najwyższy COP osiągniesz gdy cała wężownica jest zanurzona w zimnej już wodzie (dlatego wężownice nie są na całej wysokości zasobnika)
Na właśnie patrzę za rysunkami zasobników 250-300L i tam też widzę wężownice od (prawi) góry, masz pod ręką innego linka (w tych objętościach)?


A jak u siebie zrobisz rysunek i bardziej obrazowo dasz jeden zasobnik nad drugim to wychodzi, że masz wężownicę na prawie całej wysokości zasobnika. Albo je rozepnij i zapomnij i mniejszym, albo odpal grzanie dopiero, gdy temperatura spadnie powyżej wężownicy w większym zasobniku.
Mam (tylko) ca. 45L nad węzownicą (w większym), na teraz chcę znaleźć najmniejsze zło (nie chcę wyrzucać tych zasobników).
Sugerujesz mały odłączyć całkiem, czy tylko weżownicę (i magazynować w nim zagrzaną wode)?

Kaizen
27-12-2022, 18:26
Na właśnie patrzę za rysunkami zasobników 250-300L i tam też widzę wężownice od (prawi) góry, masz pod ręką innego linka (w tych objętościach)?

https://www.zebra-instalacje.pl/inox/67655-joule-zasobnik-do-pompy-ciepla-300l-inox-heat-pump.html




Sugerujesz mały odłączyć całkiem, czy tylko weżownicę (i magazynować w nim zagrzaną wode)?

Jak tylko odłączysz wężownicę, to będzie problem z nagrzaniem tego po przerwie w czasie której wystygnie (np. po wyjeździe wakacyjnym czy po dłuższej awarii zasilania).

Oczywiście zależy jak i ile CWU zużywasz oraz jak wystudza cyrkulacja. Więc przetestuj, ile ile wystarczy Ci nagrzany taki zestaw zanim zostanie tylko te 45l ciepłej wody (>40*). Jeden zasobnik to mniejsze straty postojowe, mniej zajętego miejsca w pomieszczeniu technicznym, mniejsze ryzyko rozszczelnienia, uproszczony układ - generalnie same zalety. Więc jeżeli by ten 150l wystarczył grzany 1-3x na dobę.
Jeżeli chcesz grzać z maksymalnym COP, to cel jest taki, żeby grzać dopiero, jak (prawie) cała wężownica jest zanurzona w zimnej wodzie (oczywiście nie rezygnując z komfortu).

grzeniu666
27-12-2022, 18:38
@Kaizen,
no ten Joule z linka wygląda spoko (tylko kosztuje, a układ/sprzęt który mam... już mam), dzieki.
Wiele (większość które przeglądałem) wygląda jak ten Kospel (a więc powinny cierpieć jak u mnie)
463048

Tak, mały jako magazyn musiałby mieć to jakoś rozwiązane.

BTW, zastanawiałem się, co w przypadku jak cała wężownica jest w wodzie temp. ca. 10* (zima), i na początku cyklu CWU wypadnie defrost - z tego co wiem pompa (LG) będzie mieliła na grzałce, aż osiągnie (chyba) 16*. Trochę lipa (też dlatego dałem to podmieszanie aby podbić do 20*, może za dużo, może niepotrzebnie, będę sprawdzał).

EDIT:
Cyrkulacji nie używamy (dokładniej, uruchamia się tylko na koniec cyklu grzania CWU aby "przy okazji" nagrzać rurociąg).

Użytkowanie CWU niestety "trudne" duże wanny, długie prysznice :( (kocioł gazowy rozpieścił, a działał tylko z tym większym zasobnikiem).

Pewną protezą (do czasu nowego zasobnika) mógłbybyć przycisk/wyzwolenie grzania CWU na żądanie po np. długie kąpieli (aby nie było zaskoczenia przy kolejnej), ale LG nie ma takiej funkcji (protezą przy protezie mogłoby być czasowe przełączenie linii czujnika NTC 5K na alternatywną z dodanym szeregowo odpowiednim rezystorem, np. 1K?, ale serwis raczej tego nie zaakceptuje).

michancia
27-12-2022, 20:11
Z chłodną wodą na CWU można sobie poradzić na parę sposobów. Problem chłodnej wody występuje najczęściej jak woda jest na granicy załączenia grzania CWU, a ty puścisz wodę ciepłą. Wtedy pompa załącza grzanie CWU, a że wężownica w baniaku jest duża to woda z obiegu jeszcze na początku wychłodzi wodę.
Można sobie z tym poradzić ustawiając wyższą temperaturę grzania np. do 48-50 st i z deltą załóżmy 4st/c, ale wtedy pompa załącza się dosyć często, ale komfort jest.
Można ustawić niższą na zasilaniu z większą deltą i ustawić harmonogram załączenia grzania CWU na przykład wieczorem wyższa temperatura, a z rana niższa.

agb
27-12-2022, 20:34
U mnie w zasobniku jest podobnie. Koniec wężownicy jest na tyle nisko, że nad nią jest spory zapas wody. Widać to na stronach 11 i 12 https://joule-pl.pl/files/userfiles/files/Zasobniki%20Joule%20-%20ogo%CC%81lna%20instrukcja%20i%20gwarancja(1).pd f

grzeniu666
29-12-2022, 16:23
U mnie w zasobniku jest podobnie. Koniec wężownicy jest na tyle nisko, że nad nią jest spory zapas wody. Widać to na stronach 11 i 12 https://joule-pl.pl/files/userfiles/files/Zasobniki%20Joule%20-%20ogo%CC%81lna%20instrukcja%20i%20gwarancja(1).pd f
O jakim modelu mówisz (str 11 to TwinSolar 2-wężownicowy, str 12-13 to HeatPump 1-wężownicowy), HeatPump? W którym miejscu masz umieszczony czujnik temp dla PC?

grzeniu666
29-12-2022, 16:30
Z chłodną wodą na CWU można sobie poradzić na parę sposobów. Problem chłodnej wody występuje najczęściej jak woda jest na granicy załączenia grzania CWU, a ty puścisz wodę ciepłą. Wtedy pompa załącza grzanie CWU, a że wężownica w baniaku jest duża to woda z obiegu jeszcze na początku wychłodzi wodę.
Można sobie z tym poradzić ustawiając wyższą temperaturę grzania np. do 48-50 st i z deltą załóżmy 4st/c, ale wtedy pompa załącza się dosyć często, ale komfort jest.
Można ustawić niższą na zasilaniu z większą deltą i ustawić harmonogram załączenia grzania CWU na przykład wieczorem wyższa temperatura, a z rana niższa.
Jest tak jak piszesz, problem to załączenie grzania podczas kąpieli. Temp i histerezę sobie jeszcze trochę dźwignę.

Tymczasem zastanawiam się jak skonfigurować w sterowniku PC kontrolę przepływu wody, aby najszybcie zagrzać wodę, mam opcje (LG Therma V split 9kW): optymalny (enigmatyczne), stała delta, stały wydatek pompy (np. 100%). Możliwe że przeprowadzę test w takich samych scenariuszach (pełne nagrzanie, otwarcie kranu i zrzut do np. 38* na czujniku, w międzyczasie ruszy grzanie) i sprawdzę odczyty z DS18B20 powtykanych w kilku miejscach w zas.

gogush
29-12-2022, 21:24
Ile czasu (przy grzaniu CWU) potrzeba u Was aby temperatura zasilania osiągnęła powiedzmy 48* (procentowo/czasowo)?

Zbiornik Multi ( 150CWU) , poranne załączenie ( temp. zew. ok 3 stopnie)

Temperatura CWU :
463102

A tutaj pobór prądu (lepiej widać) :
463103

Jak widać pompa startuje od ok 5:30 a temp. rusza od 5:50 (niedoskonałość punktu pomiarowego + bezwładność),

agb
29-12-2022, 21:33
O jakim modelu mówisz (str 11 to TwinSolar 2-wężownicowy, str 12-13 to HeatPump 1-wężownicowy), HeatPump? W którym miejscu masz umieszczony czujnik temp dla PC?

Przepraszam chodziło mi o strony 12-13. HeatPump z 1 wężownicą. Czujnik mam w najwyższym miejscu (J na rysunku). Niestety, niepotrzebnie wg mnie, niewiele niżej jest powrót cyrkulacji.

Pytajnick
29-12-2022, 22:53
Można sobie z tym poradzić ustawiając wyższą temperaturę grzania np. do 48-50 st i z deltą załóżmy 4st/c, ale wtedy pompa załącza się dosyć często, ale komfort jest.


Ja mam podobnie. Zimą 46stC max a 42stC min a latem 44 - 40. Nawet jak córa przyjedzie i w domu są 4 osoby, nigdy ciepłej wody nie zabrakło a z wanny często korzystamy. Baniak Mileo 200L

grzeniu666
30-12-2022, 20:39
Sprawdziłem dokładniej, dla mnie, nawet w niekorzystnych okolicznościach (zaraz przed startem grzania, w trakcie ruszyło), aż nadto wystarczający prysznic (ca. 80L) jest zupełnie OK, CWU na wyjściu spadło z 42 do 38* jak skończyłem. Niestety na kąpiele (ca.120L) dostaje już od domowników reklamacje. Tak więc spróbujemy zrobić okienta na grzanie CWU (3x dziennie) i w tych godzinach nie korzystać z kąpieli.

Jak będę miał pustą chatę, to zmarnuję trochę wody i energii i porównam podgrzew na 2 ustawieniach kontroli przepływu - optymalny oraz stała delta:8 (teraz mam optymalny, i bardzo długo widzę obiegówka leci na maxa, a delta w okolicy 3-4, dopiero pod koniec cyklu rośnie, oczywiście stała delta nie będzie od początku/zawsze 8, ale może szybciej dźwignie).

goguś
31-12-2022, 09:32
Jak wy to robicie ze wam 38 wystarcza ? ja grzeję baniak do 48 stopni a już po drugiej wannie jest kaplica .

Pytajnick
31-12-2022, 09:45
Jak wy to robicie ze wam 38 wystarcza ? ja grzeję baniak do 48 stopni a już po drugiej wannie jest kaplica .

Co prawda nie testowałem takiej temperatury ale nie każdy baniak jest taki sam (np deflektor zimnej wody) i nie każda PC włącza się w tym samym czasie (min temp wody) itd itp. Ja zanim wyjdę z wanny po godzinie, to woda już zagrzana w baniaku :D
Fakt- dużej wanny to nie mam, Z tego co pamiętam chyba 160-180L.

goguś
31-12-2022, 10:32
Co prawda nie testowałem takiej temperatury ale nie każdy baniak jest taki sam (np deflektor zimnej wody) i nie każda PC włącza się w tym samym czasie (min temp wody) itd itp. Ja zanim wyjdę z wanny po godzinie, to woda już zagrzana w baniaku :D
Fakt- dużej wanny to nie mam, Z tego co pamiętam chyba 160-180L.

Ja mam ten problem że mam dwie wanny jedna na dole druga na górze i tu pies pogrzebany . trzeba by myśleć o prysznicach tylko że poza mną nikt o nich nawet nie chce słyszeć i to stanowczo .

rrrrrrr
31-12-2022, 11:16
Może jestem w błędzie koledzy ale może macie za mało policzone ilość litrów na osobę a wiadomo np- ktoś ma policzone na prysznice a potem gdy używa wanny to wody brakuje . Ja na trzy osoby tylko prysznice mam 200L z dwiema wężownicami i jest tak podłączone że jest łącznik między nimi by grzały całe. Dodatkowo oszukałem system PC w ten sposób że wysunąłem lekko czujnik z gniazda o tyle by była różnica ok 5 st. Obniżyłem na PC temp grzania cwu na 41 st i deltę 4 st. ale temp rzeczywista na górze zbiornika jest ponad 5 st. wyższa ale PC tego nie widzi a na kranach w łazience mam termostaty i na długo starcza .Testuję od dwóch dni , zobaczę jak to się sprawdzi na dłuższą metę.

grzeniu666
01-01-2023, 15:34
Jak wy to robicie ze wam 38 wystarcza ? ja grzeję baniak do 48 stopni a już po drugiej wannie jest kaplica .
Ja mam ustawione grzanie do 47*, po zakończonym cyklu różnica między dołem a górą zbiornika chyba powina być zbliżona do delty (?, zasilanie/powrót, przy zasialniu od góry).