PDA

Zobacz pełną wersję : tyczenie przez geodetę - pytania o nietypowe przypadki



rosenkrantz
27-12-2022, 10:38
Witam wszystkich.

W ramach rozbudowy domu jednorodzinnego - na którą mam wszystkie konieczne projekty i pozwolenia - będę dobudowywał balkony/tarasy.
Z jednej strony będą one połączone z istniejącym budynkiem, a z drugiej będą się opierały na projektowanych podporach w postaci słupów metalowych..

Mam pytanie odnośnie konieczności tyczenia tych konstrukcji przez geodetę.

1. Czy obrys balkonu/tarasu musi być wytyczony przez geodetę?
2. Czy umiejscowienie podpór powinno być wytyczone przez geodetę?

Dodatkowo będę zmieniał istniejące schody wejściowe na trochę dłuższe.
3. Czy nowe schody powinny być wytyczone przez geodetę?

rosenkrantz
27-12-2022, 15:29
Dodam jeszcze, że podpory będą trwale związane z gruntem (każda posadowiona na własnej stopie fundamentowej)

Mareks77
27-12-2022, 16:34
W drugim wpisie chyba sam sobie odpowiedziałeś. Słup jako budowla trwale związana z gruntem przynależąca do budynku jest wytyczany przez geodetę.
Sam obrys balkonu schodów lub tarasu nie są to prace dla geodety no chyba że ktoś nie posiada umiejętności władania miarką.
Urzędowo tyczenie i nanoszenie na mapę takich budowli nie jest wymagane no chyba że są to schody zewnętrzne na piętro i taras ujmowane podczas inwentaryzacji powykonawczej oraz ogrodzenia i trasy przyłączy mediów.

Bertha
27-12-2022, 18:44
Sądzę, że taras (jak kazdy element budynku) oparty na filarach a te na fundamencie, należy wytyczyć geodezyjnie. Jest na to PnB, czyli należy wytyczyć bo w DB na pierwszej stronie jest miejsce na taki wpis (Wytyczenia .... dokonał ... ). Oczywistem jest, że poprawnie wytyczenie wykona każdy średnio rozgarniety majster, lecz odpowiedzialności nie weźmie, ani wpisu w DB nie zrobi. Geodeta kontrolnie zmierzy narozniki budynku a to niekiedy przydaje się . Ale to jest pitolenie starego mierniczego, choć młode pistolety maja inne zdanie w tym temacie. Pomijam staranne rzucenie okiem na mapę -większą niż A4 załaczona w projekcie ,a przypadkowa kreska pod inwestycją okazuje się przyłączem eN, g40/32, w80 - do wyboru :P. Aczkolwiek zdarzaja się również sytuacje odwrotne - według mapy miało coś być ale w wykopie głębokim na 1,5 metra nie było nic. Uff!

P.S.
Jest to przypadek jak najbardziej typowy.

rosenkrantz
27-12-2022, 22:50
No właśnie nie wiem, bo z tego co się orientuję to przy normalnej budowie domu geodeta tyczy osie lub narożniki budynku, a tarasy, schody czy wykusze raczej wytyczane nie są. Moje dobudowywane tarasy byłyby pod tym względem wyjątkowe.

PnB mam na budowę nowego budynku i rozbudowę istniejącego. Nowy budynek będzie oczywiście wytyczony przez geodetę wiec w Dzienniku odpowiedni zapis będzie widniał.

Mam tylko dylemat czy konieczne jest fatygowanie geodety do konstrukcji tarasów.

Czy waszym zdaniem w przypadku tarasu takiego jak opisywany w wątku https://forum.muratordom.pl/showthread.php?362818-Wysoki-taras-fotorelacja geodeta powinien wyznaczyć pozycję każdego słupa razem ze schodami zejściowymi z tarasu?
https://i.imgur.com/fV280k9.jpg


Nadmienię, że moje tarasy będą znacznie prostsze i nie będą miały aż tylu podpór.


P.S.

Jest na to PnB, czyli należy wytyczyć bo w DB na pierwszej stronie jest miejsce na taki wpis (Wytyczenia .... dokonał ... )..

Tak sobie myślę, np w przypadku nadbudowy prace też są prowadzone na podstawie PnB, ale obrys budynku się nie zmienia, wiec na zdrowy rozsądek obowiązku tyczenia nie ma i ten wpis może zostać nie wypełniony.