PDA

Zobacz pełną wersję : Brama Hormann szczelina



galileo87
28-12-2022, 20:14
witam forumowiczów,
Mam zamontowana bramę Hormann od 3 lat (2,4 x 2,2), niestety od samego prawie początku jest problem z małymi szczelinami po zamknięciu, poniżej przesyłam zdjęcia.

Najprawdopodobniej pojawiły się one po zamontowaniu płytek w garażu, czyli podniesienie poziomu o kilka milimetrów, co moge z tym zrobić, jak to uszczelnić?


463062

463063

463064

Ratpaw
28-12-2022, 20:42
Nie mam pojęcia jak to jest w Twojej bramie, ale w mojej napęd się dostosował do wysokości bramy poprzez "wyczucie" momentu zamknięcia przy pierwszym uruchomieniu, Być może trzeba napęd wprowadzić w tryb takiej kalibracji i nauczyć nowej wysokości bramy?

Mareks77
28-12-2022, 21:02
Położenie płytek w garażu to nie jest kilka milimetrów ale centymetr.
Owy centymetr spowodował centymetrowe podniesienie całości bramy która nie schodzi już niżej. Trochę to dziwne bo prowadnica raczej idzie po dość dużym łuku więc jeśli ostatni górny element bramy odstaje od pionu i tworzy szczelinę wydaje się że brama a raczej prowadnice została trochę za nisko zamontowana a instalator nie wziął pod uwagę okładziny.
Możesz spróbować wykonać ponownie kalibrację obu poziomów dolnego a następnie górnego.
Jeśli uszczelka dolna nie podda się o ten 1 cm powodując że ostatni górny element wskoczy kółkiem na pionowy odcinek prowadnicy to zgłoś problem firmie która instalowała.

Najlepiej zamieść pierwszą fotkę górnego odcinka prowadnicy tam gdzie jest górne kółko i łuku prowadnicy,
Druga fotka to uszczelka dolna bramy,
Fotki oczywiście przy dobrym oświetleniu bo lampa aparatu nie odda jak faktycznie wygląda całość.

finlandia
29-12-2022, 09:46
Wszystko tak, ale.. nie wiemy czy brama jest automatyczna?
Tak czy inaczej na zdjeciach widać nieszczelności w środkowej części wysokości, na pionach, na środku, a to nic innego jak regulacja docisku na zawiasach.
Należy poluzować jedną nakrętkę umieszczoną prostopadle do zawiasu, przesunąć elementy by lepiej dolegało (z wyczuciem, nie za mocno) i dokręcić.
Wyprostowanie "pofalowanej" bramy faktycznie może podnieść jej wysokość o kilka mm i może odstać od uszczelki na górze, a wtedy trzeba sięgnąć do kolejnych regulacji.
Dlatego uważam że powinien to zrobić ktoś, kto się zna na tych bramach.
A przy okazji zawsze warto nasmarować zawiasy i uszczelki.

galileo87
29-12-2022, 18:23
Dziękuję za sugestie.
Brama jest automatyczna, napęd somfy.
Ponowne uczenie bramy wykonałem ale niestety nie przyniosło ono dużego efektu, kilka ustawień próbowałem ale za każdym razem, gdzies pojawiała się szczelina.

Jeżeli dobrze rozumiem, to najlepiej wyregulować docisk poprzez regulację zawiasów/kółek, które znajdują się w prowadnicach.


Poniżej załaczam zdjęcia:

463088

463089

463090

463091

galileo87
29-12-2022, 21:36
A przy okazji zawsze warto nasmarować zawiasy i uszczelki.


Co polecasz do smarowania?

Mareks77
30-12-2022, 08:36
Brama posiada dwie prowadnice. Jedną do kółka górnego panelu a drugą dolną do pozostałych.
Regulacja górnego kółka poprzez jego obniżenie o grubość płytek powinna przynieść efekt.
Jeśli po docisku brama fałduje się to radzę zwrócić się do instalatora który to montował .

galileo87
31-12-2022, 13:25
wstępnie obejrzałem jak to wyglada i faktycznie powinno być możliwe obniżenie tego ostatniego kółka, sprawdzę to w poniedziałek.

galileo87
07-01-2023, 23:04
Wreszcie pogoda oraz czas pozwolił na przekręcenie tego górnego kółka, niestety efektu za dużego nie ma, wręcz powiedziałbym, że żadnego.
Pytanie mam: czy kółko kolejne, gdzie jest największa szpara po zamknięciu bramy powinno być "luźne", czy raczej powinno się zapierać o prowadnicę by panele nie miały miejsca się odsunąc i tym samym robić tą szparę

463204

finlandia
08-01-2023, 07:11
Przypomnę pierwszy mój komentarz:

Wszystko tak, ale.. nie wiemy czy brama jest automatyczna?
Tak czy inaczej na zdjeciach widać nieszczelności w środkowej części wysokości, na pionach, na środku, a to nic innego jak regulacja docisku na zawiasach.
Należy poluzować jedną nakrętkę umieszczoną prostopadle do zawiasu, przesunąć elementy by lepiej dolegało (z wyczuciem, nie za mocno) i dokręcić.
Wyprostowanie "pofalowanej" bramy faktycznie może podnieść jej wysokość o kilka mm i może odstać od uszczelki na górze, a wtedy trzeba sięgnąć do kolejnych regulacji.
Dlatego uważam że powinien to zrobić ktoś, kto się zna na tych bramach.
A przy okazji zawsze warto nasmarować zawiasy i uszczelki.

To można zrobić przy każdej pogodzie. Nie ma być dociśnięte na maksa a z wyczuciem.

Mareks77
08-01-2023, 10:37
Wreszcie pogoda oraz czas pozwolił na przekręcenie tego górnego kółka, niestety efektu za dużego nie ma, wręcz powiedziałbym, że żadnego.
Pytanie mam: czy kółko kolejne, gdzie jest największa szpara po zamknięciu bramy powinno być "luźne", czy raczej powinno się zapierać o prowadnicę by panele nie miały miejsca się odsunąc i tym samym robić tą szparę

463204

Regulacja może dotyczyć nie tylko jednego elementu ale kilku .
Jeśli wyregulujesz że będzie się zapierać o prowadnicę to spowoduje likwidację luzu na łączniach paneli górnego i drugiego o którym piszesz ale z kolei może pojawić się luz gdzieś indziej dlatego ze z jednej strony górę ogranicza siłownik a z drugiej posadzka co powoduje falowanie bramy na luzach prowadnicy.
Brama powinna zamykać się z takim naciskiem na posadzkę tak aby nie powodowało to jej falowania. Z drugiej strony wszystkie kółka na panelach muszą trafić na pionową część prowadnicy.
Jeśli z jakiegoś powodu tak nie jest to wezwij instalatora aby ponowił regulację gdyż podczas instalacji nie uwzględnił jej grubości.

Odbezpiecz bramę tak aby zamykać ją ręcznie bez napędu. Jeśli po zamknięciu przy ościeżach nie pojawią się jakiekolwiek szpary na panelach i ich łączeniu to oznacza ze prowadnice i kółka są dobrze ustawione a sprawa dotyczy ustawienia krańcowych położeń w napędzie
Jeśli po ręcznym zamknięciu pojawią się szpary to wołaj instalatora.

finlandia
08-01-2023, 11:25
Jeśli z jakiegoś powodu tak nie jest to wezwij instalatora aby ponowił regulację gdyż podczas instalacji nie uwzględnił jej grubości.


To brzmi roszczeniowo. Nie widzę podstaw do reklamacji, a co najwyżej usługi regulacyjnej.
Poza tym od początku twierdzę, że "problem" jest błahy i pomoże proste ustawienie docisku a dopiero później przechodzenie do bardziej zaawansowanych czynności.

Mareks77
08-01-2023, 12:43
To brzmi roszczeniowo. Nie widzę podstaw do reklamacji, a co najwyżej usługi regulacyjnej.
Poza tym od początku twierdzę, że "problem" jest błahy i pomoże proste ustawienie docisku a dopiero później przechodzenie do bardziej zaawansowanych czynności.

Możliwe albo czytając dopatrujesz się złych intencji.

Jedyne co to zamiast słowa wezwać należało by użyć poprosić.

Według mnie instalator regulując bramę podczas montażu powinien zapytać klienta o ewentualną późniejszą okładzinę i lub uwzględnić ją podczas regulacji tak by poddała się uszczelka nie powodując falowania paneli.

Zgadzam się że powód powstawania szczeliny może być błahy ale wymaga uwzględnienia wszystkich elementów regulacyjnych danego systemu prowadnic itp.

finlandia
08-01-2023, 16:46
W swojej pracy zajmuję się montażem bram i absolutnie zawsze pytamy o poziom. Mało kiedy Inwestorzy się w tym temacie orientują, a jak już to mgliście.
Kolejna sprawa - w garażu niemal zawsze są korekty, bo dochodzi spadek itp..

Owszem - intuicyjnie staję po stronie słabszej, a za taką - w świetle wypowiedzi - uznałem Wykonawcę.


...
Zgadzam się że powód powstawania szczeliny może być błahy ale wymaga uwzględnienia wszystkich elementów regulacyjnych danego systemu prowadnic itp.
Tak, na szczęście korekta ustawienia górnego kółka nie zaszkodzi i z założenia nie zepsuje nic, ale czynności naprawcze można zaczynać od najprostszych, zwłaszcza gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że w tym właśnie tkwi sedno.. :)

Mareks77
08-01-2023, 22:47
W swojej pracy zajmuję się montażem bram i absolutnie zawsze pytamy o poziom. Mało kiedy Inwestorzy się w tym temacie orientują, a jak już to mgliście.
)

Nie wiem na jakich trafiałeś, Inwestor na tym etapie wybudował dom więc jeśli nie był to generalny wykonawca który zrobił to za niego to przy metodzie gospodarczej przez wszystkie ekipy budowlane został już na tyle przeszkolony że dobrze wie czego chce, a już na pewno czy będą płytki czy żywica.




Owszem - intuicyjnie staję po stronie słabszej, a za taką - w świetle wypowiedzi - uznałem Wykonawcę.


I słabszą stroną jest wykonawca.......A podobno to inwestor jest tym mało zorientowanym
Przecież wykonawca nigdy nie stanie po stronie inwestora.




Tak, na szczęście korekta ustawienia górnego kółka nie zaszkodzi i z założenia nie zepsuje nic, ale czynności naprawcze można zaczynać od najprostszych, zwłaszcza gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że w tym właśnie tkwi sedno.. :)

Czyż bym wyczuwał tu jakąś ironię.

Regulacja krańcówek została wykonana.
Za każdym razem szczelina się gdzieś pojawiała .

Sam także doradzałeś regulację kółek.

Jeśli taką metodą zlikwiduje odstawanie i fałd na jednym zawiasie to powstanie drugi.

Jeśli fałd występuje uszczelka raczej już się więcej nie podda.

.

finlandia
09-01-2023, 10:10
Bardzo często staję po stronie Inwestrów. W przypadku poziomu zero - podtrzymuję. Zmiany się rodzą nawet u zorientowanych Inwestorów na etapie wylewania, a co dopiero stanu surowego. To rzecz, która powinna być wyraźnie określona przez uprawnione osoby, w tym wykonawcę stanu surowego.

Co do regulacji: podałem inną /wg mnie właściwą/ kolejność regulacji. Póki co do niczego nie zmierzamy. Czekam na info zwrotne od autora postu.

galileo87
10-01-2023, 20:33
wyregulowałem resztą rolek zostawiając oczywiście delikatny luz.
Zrobiłem ponowną kalibrację bramy.
Na chwile obecną brak prześwitów.

Dziękuję wszystkim za pomoc :)