PDA

Zobacz pełną wersję : Drzwi się same przymykają



Zwolay
02-01-2023, 08:05
Witam-niedawno wymieniono mi drzwi łazienkowe- zamontowano je na starą ościeżnicę (z lat 70-krzywą) na zawiasach bez śrubek (czyli nie można ich regulować).Samo skrzydło musiało być na miejscu strugane bo nie dało się go prawidłowo zamontować. Niestety drzwi się same przymykają-nieważne czy są otwarte na oścież czy w połowie drogi-położenie jest nieistotne- zawsze same się przymkną Nie robią przy tym hałasu itd-pomalutku się przymykają oczywiście bez trzaskania ,zamek też się nie blokuje. Czy da się coś z tym zrobić? Powiedziano mi że ze względu na krzywą ościeżnicę nie. Ale może Wy macie jakiś patent? Dzięki.

Bertha
02-01-2023, 12:02
Czyli prosta łacząca osie obu zawiasów nie jest pionowo, bo framuga vel ościeznica nie była pionowa. Pytanie po co drzwi maja byc otwarte? Jesli chodzi o wentylację to wytnij otwór na kratkę lub otwory fi 25-30 na dole drzwi i po problemie. Chyba gorzej gdyby się same otwierały?

Zwolay
02-01-2023, 12:52
Chyba gorzej gdyby się same otwierały?

Haha-tak samo powiedziałem żonie :) Drzwi mają podcięcie-nie chodzi o wentylację tylko by się nie przymykały same z siebie. Nie jest to co prawda jakaś bardzo ważna sprawa no ale skoro są nowe i mamy kaprys by były otwarte-to niech będą. Czyli nic się nie da z tym zrobić?

Bertha
04-01-2023, 10:45
Do górnej części ościeznicy (prostopadłe, lepiej łukiem), poziomo montujesz sprężystą blaszkę (w kształcie poziomego L leżącego na plecach ) ślizgającą się po górnej poziomej krawędzi drzwi. Niewielkie tarcie powinno przyhamować ruch skrzydła. Spreżyna powinna stykac się z drzwiami za posrednictwem kulki stalowej (od dużego łozyska) umieszczonej w niewielkim oczku z blachy umocowanej dwoma wkrętami, zapobiegnie to wycieraniu krawedzi skrzydła. Taki wynalazek kiedys widziałem w starym budynku wybudowanym w zaborze pruskim. Rozwiazanie było oczywiste a czasy były przedkomórkowe czyli fotek brak.

Zwolay
10-01-2023, 09:09
Dzięki- ode mnie dostajesz medal im. Adama Słodowego :)
Biorąc pod uwagę komplikację całej operacji chyba jednak zostanę przy samodomyku ;)

Bertha
10-01-2023, 23:30
Może też być sprężyna z dźwgienką opartą o drzwi, otwarcie/zamknecie skrzydła skręca sprężynę. Wszystko zalezy od której strony drzwi to zamontujesz. Albo bloczek (kółko), linka i ciężarek , tak miałem kiedyś przy drzwiach do piwnicy. Czysta fizyka.