PDA

Zobacz pełną wersję : Opinie o prefabrykowanej więźbie [nieużytkowe]



KowalM
10-01-2023, 13:16
Witam. Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem, a nie znam się. Dlatego chciałem zapytać. Na razie nie mam jeszcze wycen.

Dach dość prosty 4-spadowy bez lukarn, bez załamań, bez okien - jedno tylko wyjściowe. Poddasze nieużytkowe.

Chciałbym poznać Wasz opinie, szczególnie jeśli chodzi o koszty w obecnych powalonych czasach.

Andrzej Wilhelmi
18-01-2023, 11:32
Prefabrykowane wiązary dachowe (kratownice) nie dają sił rozporowych na ściany. Zbyteczny jest strop. Dolny pas jest nośnikiem dla izolacji cieplnej i sufitu. Montaż możliwy bezpośrednio na wieńcach (bez murłaty). Stabilna praca więźby. Drewno suszone, strugane. Możliwość wygospodarowania w środkowej części stryszku. Należy zadbać aby rozstaw wiązarów nie przekraczał 90 cm. Grubość elementów powinna mieć minimum 45 mm. Pozdrawiam.

KowalM
20-01-2023, 14:04
Dzięki.

W sumie strop mam zaplanowany drewniany - belki + osb. Czyli teoretycznie wiązary to lepsze rozwiązanie. Robocizna chyba tańsza? Ale sama więźba już chyba droższa?


__________________________________________________
Pozdrawiam z Lubaczowa
opinia (https://www.zlubaczowa.pl/news/porady/10041-czy-diamenty-inwestycyjne-to-dobra-lokata-gotowki)