PDA

Zobacz pełną wersję : XPS nad oknem



Krzychu2114
15-01-2023, 20:57
Witam,

Potrzebuje pilnej porady. Otwory okienne miałem przygotowane pod okna z roletami nadstawnymi jednak koncepcja się zmieniła i rolety będą zewnętrzne na murze. Tym sposobem mam o ok. 13-17cm za duże otwory okienne które muszę od góry obniżyć. Firma od okien powiedziała że mam wkleić XPS i będzie dobrze. Obawiam się trochę tego pomysłu, czy okna wtedy będą stabilne? Czy do tak grubego XPS da się zakotwić okna i czy można dobrze zamontować rolety od zewnątrz?

Jakieś inne pomysły ? Okna mają montować na początku marca...

Dzięki z góry za pomoc.

Ratpaw
15-01-2023, 21:11
Powiększyć okna?

Krzychu2114
15-01-2023, 23:13
Powiększyć okna?
Niestety nie mogę powiększyć, okna już zamówione i opłacone, poza sufit podwieszany bym miał zbyt nisko względem okna. Zaufałem firmie od okien że rolety zewnętrzne są korzystniejsze pod względem ciepła niż rolety nadstawne i teraz mam problem...

bwojtek
16-01-2023, 06:35
Jeżeli okna wymagają mocowania górą (czyli mniej więcej od 90cm szerokości) to XPS nie jest dobrym rozwiązaniem.
Można zastosować systemowe poszerzenia co tanie nie będzie.
Albo np. purenit. Też nie będzie tanio.

finlandia
16-01-2023, 10:19
Niestety nie mogę powiększyć, okna już zamówione i opłacone, poza sufit podwieszany bym miał zbyt nisko względem okna. Zaufałem firmie od okien że rolety zewnętrzne są korzystniejsze pod względem ciepła niż rolety nadstawne i teraz mam problem...

I dobrze firma powiedziała, bo rolety nadstawne to "zło". Tylko do rolet podtynkowych (bo pewnie takie Ci zaproponowano) warto zastosować "coś" stabilnego nad oknem (kolega wyżej napisał co). Bo jeśli firma chce przykręcać okna do styroduru to dobrze nie wróży... :(

Krzychu2114
16-01-2023, 10:21
Jeżeli okna wymagają mocowania górą (czyli mniej więcej od 90cm szerokości) to XPS nie jest dobrym rozwiązaniem.
Można zastosować systemowe poszerzenia co tanie nie będzie.
Albo np. purenit. Też nie będzie tanio.

Okna w większości mają 150cm szerokości, tarasowe 300cm. Firma od okien twierdzi że spokojnie mogę podkleic XPS i będzie wszystko dobrze, ale jakoś nie jestem przekonany, tym bardziej że okna będą osadzone w ścianie z porothermu

finlandia
16-01-2023, 10:37
Okna w większości mają 150cm szerokości, tarasowe 300cm. Firma od okien twierdzi że spokojnie mogę podkleic XPS i będzie wszystko dobrze, ale jakoś nie jestem przekonany, tym bardziej że okna będą osadzone w ścianie z porothermu

Tak czy inaczej - każda instrukcja mówi o mocowaniu okien górą. Szczególnie środek musi być stabilnie przykręcony, by okno "nie chodziło" przy byle wietrze. Znasz producenta okien które masz zamówione? Poszukaj/ poproś o instrukcję montażu. Zwykle w pierwszych punktach karty gwarancyjnej znajdziesz takie sformułowanie: " gwarancją są objęte produkty zamontowane zgodnie z instrukcją... "

Krzychu2114
16-01-2023, 12:25
Tak czy inaczej - każda instrukcja mówi o mocowaniu okien górą. Szczególnie środek musi być stabilnie przykręcony, by okno "nie chodziło" przy byle wietrze. Znasz producenta okien które masz zamówione? Poszukaj/ poproś o instrukcję montażu. Zwykle w pierwszych punktach karty gwarancyjnej znajdziesz takie sformułowanie: " gwarancją są objęte produkty zamontowane zgodnie z instrukcją... "

A gdybym podkleił nadproże np suporeksem albo czymś podobnym, byłoby lepiej ??

T12345T
16-01-2023, 13:06
A gdybym podkleił nadproże np suporeksem albo czymś podobnym, byłoby lepiej ??

Beton komórkowy 500 lub 600 + klej o szybkim wiązaniu początkowym oraz dużej wytrzymałości i będzie spoko.

Krzychu2114
16-01-2023, 20:24
Jakaś propozycja jaki to klej?