PDA

Zobacz pełną wersję : Do studni głebinowej jaka rura osłonowa i wodociagowa???



Barti4
20-06-2005, 09:02
Witam!
Znalazłem 2 firmy wykonujące studnie. U mnie bedzie to około 25metrów. Jedna firma mówi ze robi tylko w stali (stalowa spawana rura osłonowa oraz rura wodociagowa tez stalowa tyle że skrecana) za 160zł/m a druga firma proponuje rury plastikowe (osłonowe i wodociagowe) za 140zł/m....
Obie firmy upieraja sie że ich sposób jest lepszy, trwalszy i wytrzymalszy...a ja...nie wiem który sposób wybrać....
Teoretycznie rura PCV jest słabsza niz stalowa i pewnie może ja coś uszkodzić (iły, lkamienie, gliny i mróz, tymczasem rura stalowa rdzewieje, osadza sie w niej kamień no i co tu wybrać?
Bardzo prosze o pilne sugestie i rady?
A może ktoś z Was zdradzi jak wykonana ma studnie i czy jest zadowolony czy nie?
Obie średnice rur osłonowych będą miały 160mm średnicy, bo wole większa i swobodniejsza srednicę niz niminum 114mm....
A może podacie mi ceny wiercenia takich studni z materiałem?
Zaznaczam że chodzi o studnie wierconą, głebinową z rura osłonową zostającą w wykopie a nie tradycyjna abisynke....
Na abistynce sie niestety u mnie nie pociągnie :)))) Prubowałem już raz i nie wyszło...

arek_s
20-06-2005, 10:15
czy lepiej w stali czy w plastiku tego Ci nie powiem nie znam się na tym.
Ja mam zrobione w plastiku i jak na razie jest ok, rura jest dośc twarda bo nie to taka sama rura jak do kanalizacji - ja bym si o wytrzymałość takiej rury nie obawiał bo co się z nią ma dziać - chyba ze jakieś trzęsienie ziemi :) :)
Zastanawiam się tylko po co chcesz wiercić taką wielką średnicą :o
czy planujesz mieć aż taki duży pobór wody?
U mnie zrobione jest średnicą fi110 i kosztowało to mnie 100pln za metr. ale cena zalezy od rodzaju podloża w jakim będzie to robione.

Barti4
20-06-2005, 18:42
A jaka masz do tego pompe? Słyszałem że srednica 114 to minimum zeby włożyć tańsza pompe niz Grundfosa za 2000zł... ą ponoć dość dobre pompy po ok 1000-1500zł...
Jeśli chodzi zaś o średnice to poprostu wolał bym mieć nieco szerszą studnie na wszelki wypadek. Obok mojej działki ma swoją działeczke kolega i pewnie w przyszłości chciałby odemnie wodę więc musi byc taka rura i taka pompa co w przyszłości obsłuży 2 domy. Poza tym ja dośc dużo wody zużywam (nie lubie na niej oszczędzać, dlatego wierce swojąs studnię)...
No to by było tyle...
A teraz jeszcze jedno pytanie...W jakim rejonie wierciłeś i czy mógłbys polecić mi swojego wykonawcę? Wiadomo im więcej osób sie wypowie tym lepiej...
Na jaką głębokość masz swoja studnie i jak długo Ci służy?
Barti4

tadzel
20-06-2005, 19:31
Stal rdzewieje tylko jak jest dostęp tlenu. W studni głebinowej rura stalowa pokrywa się kamieniem który odziela wode od stali. Nie ma dopływu tlenu i proces rdzewienia nie występuje tak jak w zabetonowanych prętach w ławie fundamentwej. Która lepsza trudno mi sądzić wiem od znajomych że tak wybudowane studnie ze spawanych rur stalowych pracują dziesiątki lat. Cena 160 zł/m typowa dla rejonu warszawy.

oscar25
27-01-2017, 12:46
Witam
Ja robiłem dwie studnie, jedna mam wbitą rurę stalową fi 159 a druga fi 110 plastik. Czy jest różnica ? nie ma żadnej ,tylko po 2 latach wiem że w studni zrobione z
rury stalowej do której mam włożoną rurę plastikową ofiltrowaną,mogę w razie jakiejkolwiek awarii wymienić rurę plastik z filtrem i włożyć nową :)
Za obie studnie zapłaciłem po 5 tyś. plus rura stalowa do tej jednej 1000- 1200zł chyba :)
Nie interesuje mnie za metr tylko od roboty, bo przyjechało paru Wacków na początku miąlo być 110zł ,a jak przyjechał to już mówi że 110 do 10 metrów póżniej już drożej.
Obydwie studnie jak na razie jest ok.
Jakby coś to polec:spam:

homecactus
27-01-2017, 14:01
lepsza studnia o większej srednicy, choćby jakby ktoś chciał zamonotwać podlewanie ogródka. Wtedy potrzeba dużej wydajności i dość dużego ciśnienia.
pzdr

szukamdewelopera
12-06-2019, 20:08
Witam
Ja robiłem dwie studnie, jedna mam wbitą rurę stalową fi 159 a druga fi 110 plastik. Czy jest różnica ? nie ma żadnej ,tylko po 2 latach wiem że w studni zrobione z
rury stalowej do której mam włożoną rurę plastikową ofiltrowaną,mogę w razie jakiejkolwiek awarii wymienić rurę plastik z filtrem i włożyć nową :)
Za obie studnie zapłaciłem po 5 tyś. plus rura stalowa do tej jednej 1000- 1200zł chyba :)
Nie interesuje mnie za metr tylko od roboty, bo przyjechało paru Wacków na początku miąlo być 110zł ,a jak przyjechał to już mówi że 110 do 10 metrów póżniej już drożej.
Obydwie studnie jak na razie jest ok.
Jakby coś to polec:spam:


Dzień dobry,
Chcę wybudować na działce studnię głębinową z rury stalowej, byłabym wdzięczna, gdyby zechciał Pan podać mi namiary do firmy, która zrobiła Panu taką studnię. Z góry dziękuję. Grażyna