PDA

Zobacz pełną wersję : Przebudowa łazienki dla osoby starszej.



MARTINOS
25-01-2023, 07:41
Witam,
będę zmieniał łazienkę aby była przystosowana dla osoby starszej (pełnosprawna).
Głównie chodzi mi o wymianę wanny na taką ze stopniem aby można było usiąść + system uchwytów do utrzymania równowagi, wstania itp.

Ktoś ma jakieś doświadczenie i może podzielić się? Np. jakimś sprawdzonym modemem wanny.

Mareks77
25-01-2023, 08:48
Niski brodzik z siedziskiem lub bez brodzika ale wtedy przeróbka większa.
To najwygodniejsze rozwiązanie i co najważniejsze przyszłościowe.
Zawsze osoba może stać trzymając się uchwytów a druga wykonać toaletę.
Na składanym siedzisku z uchwytami na ścianach na razie zrobi to sama.
Poza tym uchwyty koło WC na odpowiedniej wysokości a w przyszłości sprawdzają się mocowane do muszli podwyższenia aby wygodniej było wstawać.

Kaizen
25-01-2023, 09:12
Prysznic. Bez brodzika bez kabiny. Do tego uchwyt(y) i składane krzesełko na ścianę albo i jakiś taboret który nie boi się wody.

Tompas
25-01-2023, 19:18
witaj.
sam mam podobny dylemat z racji stanu zdrowia wanna czy brodzik.?
Znalazlem co prawda wanny dla niepelnosprawnych, jak cos co prosze o usuniecie linka.
Tylko te ceny sa wg mnie z kosmosu. Co prawda istnieje mozliwosc dofinansowania z PFRON ale dotyczy to glownie osob z orzeczonym stopniem niesprawnosci.

Tak czy inaczej jak bedziesz montowal uchwyty to nie zapomnij równiez o klozecie i odpowiednio wolnej przestrzeni na wozek, chodzik etc.
https://tiny.pl/wlm7j

Elfir
25-01-2023, 21:41
wanna jest bez sensu, jesli zmiesci się brodzik.

Bertha
25-01-2023, 21:47
Tylko walk in!! Żadne wanny & brodziki. Uchwyty na ścianie, składane siedzisko (jeśli mocna ściana) lub taborecik ze sklepu medycznego pod prysznicem. Muszla górna krawędź 45 cm nad posadzką, aby łatwiej wstawać + uchwyty tera lub perspektywicznie. Wiem o czym piszę.

Tompas
25-01-2023, 22:08
Witam,
będę zmieniał łazienkę aby była przystosowana dla osoby starszej (pełnosprawna).
Głównie chodzi mi o wymianę wanny na taką ze stopniem aby można było usiąść + system uchwytów do utrzymania równowagi, wstania itp.

Ktoś ma jakieś doświadczenie i może podzielić się? Np. jakimś sprawdzonym modemem wanny.

Czlowiek pytal o wannę.

Bertha
26-01-2023, 01:16
Wanna to jest bajer na dziś, jutro pacjent nie podniesie nogi a pojutrze trzeba będzie wjechac na wózku. Przerabiałem temat. Ale jak ktoś się uprze, to ciągle będzie do tyłu.

Tompas
26-01-2023, 16:57
Bertha , tylko po co ten sarkazm na koncu?.
Autor pytal o wannę, popraw mnie jesli się mylę i gdzies tam bylo pytanie o alternatywy.

To tak ad vocem. Niech to zakonczy ten aspekt.:popcorn:

Rzecz oczywista, ze w miarę pogarszajacego sie stanu zdrowia wanna przestanie byc rozwiazaniem.
W skrajnym przypadku nie bedzie nim nawet walk inn.
W linku ktory zamiescilem sa wanny z otwieranymi drzwiami. Nie wnikam w aspekty techniczne i cenę. Choc rozwiazanie za kilka tysiecy zlotych niewiele osob przelknie. Sa rowiez wanny stojace z siedziskiem w cenie ca 10000zl.
W podobnych rozwiazaniach widzianych w necie - takie wanny są w demontowalnych obudowach wiec mozna to szybko zdemontowac na rzecz kabiny prysznicowej.
I tak, ja tez wiem co pisze z autopsji. Wanna wsrod częsci ludzi starszych nawet z dysfunkcjami ruchu tez ma admiratorów. i sadze ze tak moze byc w sytuacji pytajacego.

pozdrawiam

https://www.liftplus.pl/wanna-oaza-wanna-dla-niepelnosprawnych

https://www.budoplast.com/wanny-z-drzwiami/elegance-wanna-z-drzwiami-dla-starszych-niepelnosprawnych-szczegoly