PDA

Zobacz pełną wersję : problem z instalacją elektryczną



kriss73
20-06-2005, 10:42
Witam
Właśnie zrobili mi elektrykę, ale oczywiście nie taką jaka być powinna. Problem dotyczy tego, że na izolacji kabla 3*2,5 jest napisane 300/500 V a ponoć ma być 450/750 V. Ponoć w pierwszym przypadku może zdarzać się że wyłącznik różnicowy będzie rozłączał całe zaislanie w budynku. No i teraz sam nie wiem co robić? Wymieniać instalację, czy zostawić jak jest i liczyć na to że wszystko będzie ok. Macie jakieś doświadczenia w tej materii? Dziękuję za wypowiedzi

krzysztofh
20-06-2005, 10:48
Wyłącznik różnicowy na pewno nie będzie wyłączał jeżeli połączenia, puszki itp są ok. Z powodu tej klasy izolacji na pewno nie będziesz miał problemów z różnicówkami.
Kable o klasie izolacji 750V są po prostu trochę lepsze.

PRO
20-06-2005, 10:57
Wg zaleceń kable powinny być na to wyzsze napięcie, jezeli elektryk dostarczał kable dla Twojej budowy to zaoszczędził trochę.

thalex
20-06-2005, 12:27
Witam
Właśnie zrobili mi elektrykę, ale oczywiście nie taką jaka być powinna. Problem dotyczy tego, że na izolacji kabla 3*2,5 jest napisane 300/500 V a ponoć ma być 450/750 V. Ponoć w pierwszym przypadku może zdarzać się że wyłącznik różnicowy będzie rozłączał całe zaislanie w budynku. No i teraz sam nie wiem co robić? Wymieniać instalację, czy zostawić jak jest i liczyć na to że wszystko będzie ok. Macie jakieś doświadczenia w tej materii? Dziękuję za wypowiedzi
Najważniejsze aby instalacja była starannie wykonana a czy izolacja jest na 500 czy 700V to nie ma większego znaczenia w praktyce.
W tej sytuacji instalacji nie wymieniaj.

kriss73
20-06-2005, 13:19
co elektryk to inaczej gada. przyjechał jeden i mi tłumaczy że może będzie ok a może nie. Powiedział, że jak kable będą bardziej obciązone to się nagrzewają, wtedy mogą się pojawić upływy prądu, a jak izolacja jest do 500 V to wtedy różnicówka może rozłączać zasilanie domu. Inny elektryk mówi, że będzie ok i na tych przewodach do 500V. Dlatego pytam o wasze doświadczenia. Dzięki

krzysztofh
20-06-2005, 13:23
Prawidłowo dobrana instalacja (ilość obwodów) i jej zabezpieczenie nie powinno spowodować jej uszkodzenia, w szczególności nie powinna się grzać.

greg5
20-06-2005, 13:34
O tym problemie zapomnij , bo to żaden problem ., a gdyby kable miały się grzać [ fabrykę stawiasz? :D ] to izolacja topi się podobnie . Poważnie to uszkodzenia instalacji w 90% występują w miejscach styków a więc puszki i gniazdka , pozostałe to wiercenie i kucie .

Cypek
20-06-2005, 13:39
Śpij spokojnie. Bedzie działać.