PDA

Zobacz pełną wersję : Wykonanie DGP w istniejącym domu - pytania pratyczne



kemot_p
09-02-2023, 11:40
Cześć, przymierzam się do wykonania instalacji dystrybucji gorącego powietrza w domu. Jako że mieszkam w nim 2 lata nie chcę robić wielkiego remontu więc zależy mi na jak najmniej inwazyjnych pracach. Oczywiście całość mógłbym zlecić firmie i o nic nie pytać, ale z uwagi, że np. w stropie mam podłogówkę chciałbym cześć prac zlecić znajomemu "złotej rączce" który bez pośpiechu a dokładnie je wykona. W związku z tym chciałbym skonsultować kilka rzeczy.
1. Dokucie podłogówki. Wiadomo ręcznie, żeby nie uszkodzić rurek. Podpowiedzcie, co potem z tymi odkutymi ruraki zrobić? Jak je odizolować od rury z ciepłym powietrzem? Ile odstępu zachować? Lepiej odkuć więcej i je odgiąć, czy np. zawołać hydraulika żeby uciął nadmiar i założył złączkę?
2. Przebicie stropu monotitycznego. Czy tutaj trzeba na coś szczególnie uważać? Czy wycięcie zbrojenia i wykucie otworu 20x30 jest bezpieczne dla konstrukcji i można śmiało wykonać, czy lepiej skonsultować z majstem który budował dom (o ile będzie pamiętał?
3. Przebicie stropu między poddaszem, a strychem - mam akermana - tutaj problemów raczej nie przewiduję.
5. Z uwagi na jak najmniejszą inwazyjność kanały nawiewne będą rozłożone na strychu (a nie pod sufitem w poddaszu obudowane kartongipsem)
4. Punkty nawiewu zostaną wykonane wiertnicą przez firmę.
5. Czy instalacja z turbiną będzie bezproblemowo współpracować z wentylacją mechaniczną?
Każda inna porada, korekta moich pomysłów, szczególnie od osób które takie prace u siebie wykonywały będzie dla mnie bardzo cenna i z zgóry za nie dziękuję.
Pozdrawiam.

Mareks77
09-02-2023, 11:56
Owe DGP to co będzie źródłem. Komin i kominek są?

kemot_p
09-02-2023, 12:02
Tak, jest kominek z wkładem powietrznym (no i rzecz jasna komin również jest) :D.

kemot_p
20-02-2023, 11:27
Ktoś coś jest w stanie doradzić?

CityMatic
20-02-2023, 11:35
Ja nie będę pytał szczegółowo , ale w jaki sposób masz rozprowadzone powietrze z rekuperatora? Czy zamiast wykonywać dodatkową instalację połączyć ją - jeśli oczywiście istnieje.
Długo jesteś na forum więc powinieneś wiedzieć , że aby udzielić informacji trzeba by te dane podać. Bo fakt współpracy tych instalacji jest jak najbardziej możliwy i bezproblemowy.
U mnie działała tak instalacja przez lat 8 potem wiele się zmieniło i obecnie posiadam kominek z PW podłączony do podłogówki, a też wykonywałem instalację sam na "żywym organiźmie" tzn przy zamieszkiwaniu w nowym domu.(10 lat to jeszcze nie tak wiele)

kemot_p
20-02-2023, 12:03
Nie myślałem o połączeniu instalacji WM i DGP, bardziej chodziło mi o to, czy działając razem nie będą siebie "przeszkadzać". Mój rekuperator ma tryb kominkowy,
Potencjalny wykonawca DGP pytał, czy mój rekuperator ma tryb komnkowy więc chyba nie powinno być problemu.

CityMatic
20-02-2023, 12:24
Ogólnie te instalacje wzajemnie się nie zakłócają. Jedna, DGP pracuje przecież w układzie zamkniętym.

CityMatic
20-02-2023, 12:40
Cześć, przymierzam się do wykonania instalacji dystrybucji gorącego powietrza w domu. Jako że mieszkam w nim 2 lata nie chcę robić wielkiego remontu więc zależy mi na jak najmniej inwazyjnych pracach. Oczywiście całość mógłbym zlecić firmie i o nic nie pytać, ale z uwagi, że np. w stropie mam podłogówkę chciałbym cześć prac zlecić znajomemu "złotej rączce" który bez pośpiechu a dokładnie je wykona. W związku z tym chciałbym skonsultować kilka rzeczy.
1. Dokucie podłogówki. Wiadomo ręcznie, żeby nie uszkodzić rurek. Podpowiedzcie, co potem z tymi odkutymi rurami zrobić? Jak je odizolować od rury z ciepłym powietrzem? Ile odstępu zachować? Lepiej odkuć więcej i je odgiąć, czy np. zawołać hydraulika żeby uciął nadmiar i założył złączkę?
Żadnych cięć i złączek rura jakakolwiek by nie była nie nagrzeje się więcej niż może wytrzymać rura ogrzewania podłogowego - rozsuń zabezpiecz np pianką izolacyjną przed ruchami( piszczenie zgrzypienia podczas eksplaatacji i gotowe)


2. Przebicie stropu monotitycznego. Czy tutaj trzeba na coś szczególnie uważać? Czy wycięcie zbrojenia i wykucie otworu 20x30 jest bezpieczne dla konstrukcji i można śmiało wykonać, czy lepiej skonsultować z majstem który budował dom (o ile będzie pamiętał?

Bez przesady to mały otwór nie będzie miał wpływu na Twoje prace. Trudność może wynikać z zastosowanego drutu, jego gęstości ułożenia i dostępności do przecięcia np szlifierką.

3. Przebicie stropu między poddaszem, a strychem - mam akermana - tutaj problemów raczej nie przewiduję.
Też tak myślę:rolleyes:


5. Z uwagi na jak najmniejszą inwazyjność kanały nawiewne będą rozłożone na strychu (a nie pod sufitem w poddaszu obudowane kartongipsem)
Dobra izolacja z każdej strony - może spowodować znaczne rozmiary instalacji.


4. Punkty nawiewu zostaną wykonane wiertnicą przez firmę.
Muszą być dobrze przemyślane aby zmieściła się rura/izolacja i aby estetycznie wmontować anemostat.


5. Czy instalacja z turbiną będzie bezproblemowo współpracować z wentylacją mechaniczną?
Odpowiedziałem - nie mam problemu


Każda inna porada, korekta moich pomysłów, szczególnie od osób które takie prace u siebie wykonywały będzie dla mnie bardzo cenna i z zgóry za nie dziękuję.
Pozdrawiam.
Ja robiąc takie instalacje połączyłem je ze sobą, sprawowały się dobrze ale nie rewelacyjnie szczególnie w pomieszczeniach jak łazienka i WC gdzie musiał pojawić się nadmuch z kominka i wyciąg z rekuperacji.

kemot_p
20-02-2023, 13:51
Dziękuję za odpowiedź.

kemot_p
21-02-2023, 14:53
Udało mi się odkuć i odgiąć rurkę ogrzewania podłogowego na około 18 cm.
463798
Czym odseparować rurkę od rury z gorącym powietrzem? Czy sama izolacja rury wystarczy?

CityMatic
21-02-2023, 15:05
Wystarczy izolacja rury z DGP

kemot_p
21-02-2023, 15:15
Ok, spoko. To jeszcze tylko wyciąć zbrojenie i jeden otwór gotowy :)
Masz doświadczenie z wiercenie wiertnicą na morko? Bardzo, w znaczeniu szeroko ubrudzą mi sufit dookoła otworu?

CityMatic
21-02-2023, 16:11
Będą przynajmniej 4 otwory Q16 do prowadnic. Będzie chlapać na początku potem już nie. Da się zabezpieczyć lepiej starym prześcieradłem niż folią.

kemot_p
22-02-2023, 10:31
Sugerujesz nawiewy o średnicy 16 cm?

CityMatic
22-02-2023, 11:00
Sugerujesz nawiewy o średnicy 16 cm?

Gdybym pisał o nawiewach napisałbym Q160 te wymiary podaję w mm i dotyczą otworów prowadnic urządzenia wycinającego otwory o dużej średnicy. W rękach takiej otwornicy nie utrzyma.

kemot_p
22-02-2023, 12:27
Aaa, ok.
Musiałem się trochę pogimnastykować z brzeszczotem, ale zbrojenie w końcu udało mi się wyciąć. Wykułem też dziurę w stropie nad poddaszem, tam na szczęście trafiłem między zbrojenie.
463810

463811
Pozostałe otwory nawiewne pójdą otwornicą.

kemot_p
23-02-2023, 09:33
CityMatic, czy dobrze rozumiem, że masz też nawiew w pomieszczeniu "mokrym"?
Bo mi wykonawca odradza nawiew w łazience, szczególnie, że technicznie nawiew ciepłego powietrza miałbym maksymalnie metry w linii prostej od wywiewu WM.
To chyba nie ma sensu?

kemot_p
25-02-2023, 07:29
Gdybym pisał o nawiewach napisałbym Q160 te wymiary podaję w mm i dotyczą otworów prowadnic urządzenia wycinającego otwory o dużej średnicy. W rękach takiej otwornicy nie utrzyma.

Wczoraj była u mnie ekipa od przewiertów. Otwory wiercili na sucho, dodatkowo nie kotwili wiertnicy do stropu, wiertnica miała z boku rączkę, która drugi z pracowników przytrzymywał. Otwory poszły elegancko, nic się nie zarwało po bokach. Wszystkie brudne roboty za mną :)

CityMatic
25-02-2023, 09:08
Zarąbiście-teraz możesz planować dalsze części instalacji .

kemot_p
16-03-2023, 14:46
Rurka od ogrzewania podłogowego dotyka otuliny rury od DGP, trochę nawet dociska tą otulinę. Czy myślisz, że tak może zostać? Zalewać to betonem?
464269

CityMatic
16-03-2023, 14:52
Tak, możesz dodać do zaprawy włókna polipropylenowe by jak najbardziej uplastycznić mieszankę.

kemot_p
16-03-2023, 14:56
Cały ten jastrych który wykułem mam uzupełnić pianą? Czy się nie rozumiemy?

CityMatic
16-03-2023, 15:01
Cały ten jastrych który wykułem mam uzupełnić pianą? Czy się nie rozumiemy?

:rotfl: już się poprawiłem. To forum nie działa tak szybko jak Facebook

kemot_p
16-03-2023, 18:15
Spoko, dzięki za zainteresowanie i odpowiedzi.
Jutro będę testował jak grzeje :)
Pozdrawiam.