PDA

Zobacz pełną wersję : POŚ śmierdzi czy nie?



andmat1973
20-06-2005, 13:23
Witam.

Byłem praktycznie zdecydowany na instalację Przydomowej Oczyszczalni, sąsiad jednak bardzo mi to odradza ze względu na nieprzyjemne zapachy jakie mogą się pojawić w związku z jej eksploatacją. Chciałem więc zapytać czy faktycznie POŚ śmierdzi?

Pozdrawiam
Jędrek

mTom
20-06-2005, 13:41
A dlaczego ma śmierdzieć?
Rozumiem, że domniemujesz, że szambo jako alternatywa, nie śmierdzi?

greg5
20-06-2005, 13:52
Znajomy ma 10 lat . raz zasmrodził całą okolicę , przy remoncie łazienki wpadł kawał plastyku w rurę i czyścili studzienkę poza tym bez uwag . Oczywiście zależy kto" to" zrobi , z czego,

greg98
20-06-2005, 15:10
Witam,
Mam POŚ i powiem, ze śmierdzi.Najczęściej z kominków wywiewnych drenażu. Z tym, że smród można zlikwidować odpowiednimi bakteriami (BIOFosses, Biolatrin i inne), częstotliwością i ilością ich dawkowania.
Nie jest to jakiś straszny nie do opanowania dyskomfort, ale jednak jest.
U mnie zdaje egzamin Biolatrin. Po wsypaniu odpowiednie dawki smrodek znika, a jaks się znowu pojawia, to znak, że czas wsypać nową dawkę.

andmat1973
20-06-2005, 16:22
Dzieki za wszystkie informacje.
Do mTom. Nie wiem, czemu ma śmierdzieć, ale wolę się upewnić, niż potem wysłuchiwać od żony i sąsiadów, że śmierdzi na działce (głównie chodzi własnie o kominki odpowietrzające drenażu rozsączającego)... A zamknięte szambo chyba nie śmierdzi?

Pozdrawiam
Jędrek

ania
20-06-2005, 18:27
. Po wsypaniu odpowiednie dawki smrodek znika, a jaks się znowu pojawia, to znak, że czas wsypać nową dawkę.

Mam pytanie: czy przedmiotowy smrodek jest wyczuwalny tylko w ogrodzie, czy włazi też do domu? Krótko mówiąc jaki jest jego "zasięg rażenia"?

semp
20-06-2005, 19:43
Witam,
Mam POŚ i powiem, ze śmierdzi.Najczęściej z kominków wywiewnych drenażu.
Nie ma wentylacji wysokiej i śmierdzi. Kominki te nie mają byc wywiewne tylko nawiewne.

henzo
20-06-2005, 21:31
Przy prawidłowo wykananej instalacji nie ma prawa śmierdziec. Pion kan. zakończony wywiewką na dachu, a drenaż połączony "bajpasem" z ww pionem. Wtedy POŚ będzie napowietrzana kominkiem w ogrodie, a odpowietrzana wywiewką na dachu.

Leszek67
21-06-2005, 11:11
Potwierdzam, kominek ( kominki ) niski w ziemi napowietrza a kominek na dachu domu odpowietrza i przy prawidłowo wykonanej instalacji nie ma prawa zanieczyszczać powietrza, a i szambo chyba nie może być szczelne bo gazy kloaczne muszą gdzieś uchodzić


Leszek

pik33
22-06-2005, 08:16
Mam POŚ - drugi sezon eksploatacji i nic nie śmierdzi. Chyba że wsadzę nos do rury napowietrzającej :) (tej która wystaje z ziemi na końcu drenażu). Ale nawet w jej pobliżu nie daje się nic odczuć.

Ewentualny smród, jeśli w ogóle, może wydobywać się z komina odpowietrzającego kanalizację, ale ten jest umieszczony na dachu, a tam nie włażę :)

Przekorek
22-06-2005, 10:37
Smierdzi po zazyciu antybiotykow przez kogokolwiek z rodziny (bakterie giną i trzeba je na nowo wsypywac). Ponadto lepiej nie wlewac tluszczu z patelni do zlewu (jesli sie nie ma zamontowanego separatora), nie uzywac Domestosa, dezynfekujących kostek do WC, etc, bo tez pozabijasz bakterie.

hk17
22-06-2005, 11:41
Instalacja poprawnie wykonana nie ma prawa śmierdzieć, układ jest taki ,że kominki powinny znajdować się najwyżej 20 cm nad powierzchnię ziemi, gazy fermentacyjne unoszą się ku górze i wylatuje nad komin odpowietrzeniem pionowym. Wielu się teraz narobiło oczyszczalników, tylko większośc z nich nie ma pojęcia o podstaowych procesach zachodzących w osadniku i drenażu a co za tym idzie o sposobie prawidłowego montażu.

alienka
22-06-2005, 11:53
Mam szczęście bo mój teść jest fachowcem w tej dziedzinie i on mi też instalował POŚ. Kiedyś go pytałam o problem przykrego zapachu (na prośbę mojej koleżanki) Powiedział, że jeżeli jest prawidłowo wykonana i odpowiednio użytkowana (nie wlewać do kibelka substancji chemicznych, stosować preparaty, w odpowiednim czasie serwisować) to nie ma prawa śmierdzieć. Ach i na co mi jeszce zwrócił szczególną uwagę - odpowiednia wentylacja. Wiem, że bardzo dużą wagę do tego przykładał. Jeszcze nie mieszkam więc nie korzystam ale jestem pewna że będzie ok.
Pozdrawiam

andmat1973
22-06-2005, 12:01
Dzięki uspokoiliście mnie. Instaluję POŚ:-)

Pozdrawiam
Jędrek

alienka
22-06-2005, 12:06
Instaluj, nie będziesz musiał płacić wysokich rachunków za ścieki. :D
U nas za rok będzie kanalizacja. Podłączymy się ale chyba nie będziemy korzystać. Z resztą nie wymądrzam się już. Muszę zrobic dokładną kalkulację co się opłaca a co nie :oops:
Pozdrawiam

Grzegorz63
22-06-2005, 13:06
...jeżeli jest prawidłowo wykonana i odpowiednio użytkowana (nie wlewać do kibelka substancji chemicznych, stosować preparaty, w odpowiednim czasie serwisować) to nie ma prawa śmierdzieć...
Tzn., można czy nie można używać "Domestosa" do dezynfekcji kibelka? :o

greg98
22-06-2005, 15:26
Witam,
Mam POŚ i powiem, ze śmierdzi.Najczęściej z kominków wywiewnych drenażu.
Nie ma wentylacji wysokiej i śmierdzi. Kominki te nie mają byc wywiewne tylko nawiewne.

A skąd taki wniosek ?
Instalacja wykonana poprawnie. Jest wentylacja wysoka ponad kalenicę i śmierdzi. Od czasu do czasu, ale jednak.
Akurat dzisiaj nie, bo kilka dni temu wsypałem dawkę biolatrinu.
Może i niektórym nie śmierdzi, ale podejrzewam, że w większości przypadków, to takie nasze "chcenie, żeby było dobrze". No bo przecież wydaliśmy pieniądze i jest "git".
Jeśli chodzi o mnie, to jakbym miał wybierać między szambem, a poś zrobiłbym poś i naprawdę nie zwracałbym uwagi na chwilowy smrodek łatwy do zlikwidowania. Właściwie to tak naprawdę nic nie pobije poś jeśli chodzi o koszta użytkowania. I to jest prawdziwa zaleta tego urządzenia.

greg98
22-06-2005, 15:30
...jeżeli jest prawidłowo wykonana i odpowiednio użytkowana (nie wlewać do kibelka substancji chemicznych, stosować preparaty, w odpowiednim czasie serwisować) to nie ma prawa śmierdzieć...
Tzn., można czy nie można używać "Domestosa" do dezynfekcji kibelka? :o

Nie powinno się...
Tak jak nie powinno się stosować stałych płynów zapachowo- odkarzających. No,np. takich jak te podwieszane pod deską.
Ale kto to tak naprawdę przestrzega.
W zasadzie wystarczy wtedy zwiększyć częstotliwość dawek bakterii i po sprawie. Nie ma zapachu i nie ma problemu.

hk17
22-06-2005, 15:59
Nie powinno się używać środków zawierających chlor, gdyż ten niszczy bakterie odpowiedzialne za procesy bez i tlenowe. Tak samo jak antybiotyk w ludzkim ciele niszczy florę bakteryjną.
A pro po. ceny oczyszczalni idą w dół, ostatnio facet z mojej mieściny montował POS dla 4 osób za 5000 zł a dla 6 za 6000 z montażem. 1,5 roku temu dałem za 4 osoby 6500 bez faktury 1,5 klocka w tył - konkurencja robi swoje

BK
22-06-2005, 16:02
a czy jest możliwe zainstalowanie oczyszczalni rozsączającej przy powiomie wód około 40 cm pod poziomem gruntu, przy zastosowaniu nasypu 30 cm? Czy grozi to rozlaniem ścieków po działce i sąsiednich terenach?

alienka
22-06-2005, 16:05
Grzegorz 63,
Nie wolno używać Domestosa. :( To juz wiem na pewno

Didi
22-06-2005, 16:52
jak systematycznie zasilasz oczyszczalnię bakteriami to nie, koszt takich bakterii to 40zł/6 miesięcy

ewak39
22-06-2005, 17:57
A czy ktos wie cos z doswiadczenia o tych oczyszczalniach trzykomorowych, w ktorych caly proces zachodzi wewnatrz osadnika? Kiedys bardzo entuzjastycznie wypowiadal sie o tym Robert Oczyszczalnia, ale chcialabym uslyszec opinie ewentualnych uzytkownikow albo ludzi niezwiazanych ze sprzedaza/montazem tychze. :)

alienka
22-06-2005, 19:36
Właśnie zasięgnęłam informacji na temat wysokości wód gruntowych i możliwości zainstalowania POŚ.
Rura kanalizacyjna wychodząca z budynku - 30 cm pod trawnikiem. Zbiornik ma wysokość 1,5 metra. Można go zamontować pod warunkiem, że licząc od wysokosci, na której jest rura do wody pozostaje jeszcze 1 m. Ten jeden metr jest konieczny aby ewentualne nieczystości wydobywające się z drenu zostały przesączone do gruntu a nie dostały się do wód gruntowych. Jezeli tego metra zabraknie szambo ekologiczne zamienia się w ekologiczną katastrofę :o . Wynika więc, że woda nie moze być płycej nż na głębokości 130 cm.
Jeżeli wody są płycej można wybudować oczyszczalnię z nasypem i przepompownią (pompuje ścieki do góry). Niestety to podwyższa koszt inwestycji nawet o 50%
Inne zasady: dreny nie mogą byc w odległości mniejszej niż 2 metry od ogrodzenia (sąsiad!),30m od studni wody pitnej i 3 m od drzewa. (korzenie!) Wentylacja ponad kalenicę, jeśli niżej to należy zachować metr odległości od krawędzi komina do powierzchni dachu. (sorry nie potrafię fachowo się wypowiedzieć ale wiecie o co chodzi :oops: )
Pozdrawiam.
PS. Tę wiedzę nabyłam przed chwilą więc proszę o wyrozumiałość. :wink:

greg98
22-06-2005, 20:17
jak systematycznie zasilasz oczyszczalnię bakteriami to nie, koszt takich bakterii to 40zł/6 miesięcy
Ooo...A skąd takie koszta ?
Ja mam taniej:
http://www.icnet.pl/cgi-bin/hantpol/0-11#opis?kR265tQ8;;5

23-06-2005, 12:09
A jak mozna sprawdzić poprawność by-pasu?
Jakąś świece dymną puścić, czy co?

Didi
23-06-2005, 13:28
jak systematycznie zasilasz oczyszczalnię bakteriami to nie, koszt takich bakterii to 40zł/6 miesięcy
Ooo...A skąd takie koszta ?
Ja mam taniej:
http://www.icnet.pl/cgi-bin/hantpol/0-11#opis?kR265tQ8;;5
duużo taniej too Ty nie masz!U Ciebie wychodzi 34zł/6miesięy i ja d tego otwieeram saszetke i wrzucam bezpośredniooooo do sedesu

Arko
24-06-2005, 12:39
ja uzywam dobrego środka o nazwie biosanit firmy
www.aquafor.com.pl

BK
24-06-2005, 13:58
Zbiornik ma wysokość 1,5 metra. Można go zamontować pod warunkiem, że licząc od wysokosci, na której jest rura do wody pozostaje jeszcze 1 m. Ten jeden metr jest konieczny aby ewentualne nieczystości wydobywające się z drenu zostały przesączone do gruntu a nie dostały się do wód gruntowych. Jezeli tego metra zabraknie szambo ekologiczne zamienia się w ekologiczną katastrofę :o . Wynika więc, że woda nie moze być płycej nż na głębokości 130 cm.
Jeżeli wody są płycej można wybudować oczyszczalnię z nasypem i przepompownią (pompuje ścieki do góry). Niestety to podwyższa koszt inwestycji nawet o 50%


No właśnie - dlatego uważam że powinny tu być wymagane pozwolenia, bo inaczej nie ma możliwości narzucenia respektowania tych przepisów - jeśli nie musi nikt przyjść zatwierdzić / podpisać etc. to nie ma możliwości wyegzekwowania tych przepisów, niestety

24-06-2005, 14:47
Rozmawiałem z inną firmą, niż ta co mi zakładała POś i uzyskałem taką informację:
podobno warunki pogodowe typu różnica cisnień, wiatry mogą powodować odrotny kierunek przepływu tych brzydko pachnących gazów.
A więc nie muszą zawsze wychodzić kominkiem na dachu.
Ciekawe, bo właśnie jesienią i zimą pojawiały się u mnie takie zapachy wydostające się z pokrywy zbiornika.
Generalnie z tego co się dowiedziałem trzeba wtedy zwieszyć dawki bakterii i powinno pomóc.

Paweł.001
24-06-2005, 15:06
Zdecydowanie nie śmierdzi.

greg98
26-06-2005, 08:42
Zdecydowanie nie śmierdzi.

Zdecydowanie u CIEBIE nie śmierdzi.
U mnie zdecydowanie śmierdzi.
Od czasu do czasu. :)

greg98
26-06-2005, 08:45
ja uzywam dobrego środka o nazwie biosanit firmy
www.aquafor.com.pl

Fajnie- wychodzi jeszcze taniej...
Chyba sobie kupię :-)

alienka
27-06-2005, 08:28
Hans 68,
Rzeczywiście może być odczuwalny przykry zapach w okresie jesiennych słot. Jeszcze raz zaznaczam nie jestem kompetentna w tej dziedzinie ale osoba, z którą się konsultuję (też mam POŚ) twierdzi, że siarkowodór z powodu niskiego ciśnienia atmosferycznego zamiast do góry opada na dół. To sprawia, że pojawia się kłopot. Dobrze jeśli wentylacja jest nad kalenicą i uwaga: z daleka od okien połaciowych. Niektórzy też instalują POŚ np. na 5 osób podczas gdy aktualnie korzystają z niej 3 osoby. To błąd niestety, który też może być powodem problemów z nieprzyjemnym zapachem.
Pozdrawiam

28-06-2005, 15:43
alienka.
Na czym miałby polegać błąd instalacji POŚ na większą ilośc osób, a uzytkowana przez mniejsza ilość domowników?
Założeniem jest przecież, że ścieki będą co najmniej przez 3 dni w głównym zbiorniku zanim zostaną odprowadzone do drenażu.
W sytuacji odwrotnej, no to rozumiem - jest więcej ścieków.

od_biry
12-07-2005, 22:12
Grzegorz 63,
Nie wolno używać Domestosa. :( To juz wiem na pewno
A w takim razie co ze zmywarką? Toż to czysta chemia codziennie.. (rodzinka 4 sztuki). I jak sobie POŚ z tym poradzi?