PDA

Zobacz pełną wersję : Termoizolacja nietypowego dachu



Tomek_W
14-02-2023, 23:14
Witam.
Będę chciał się zabrać za termoizolację dachu i stropu nad poddaszem.
Konstrukcja jest tam nietypowa i stąd moje wątpliwości.
Na zdjęciu (plik nr 3) czerwoną linią zaznaczony jest kształt stropu.
Między murłatą a środkową płatwią przekrój dachu jest taki, jak na rysunku "STROP.1", a więc zaczynając od wnętrza: tynk, cegły "dziurawki", nadbeton, krokwie, deskowanie, papa i blacha.
W części poziomej ("STROP.2") warstwy są następujące: tynk, cegły "dziurawki", nadbeton, płyty typu suprema, wylewka.
Na chwilę obecną przestrzenie między krokwiami są wypełnione granulatem styropianowym.
Chcę to zmienić, a poza tym, na tej powierzchni poziomej skuć wylewkę, wywalić te supremy i... no właśnie:-)
Planowałem położyć twardy styropian i na to jakieś najzwyklejsze panele na "klik". Z tego strychu korzysta się sporadycznie, więc wg mnie takie coś by wystarczyło.
Blokuje mnie tylko sprawa migrującej pary.
Co byście sugerowali?
Z góry dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam

Ratpaw
14-02-2023, 23:40
Te przestrzenie są jakoś wentylowane obecnie?

Tomek_W
15-02-2023, 14:11
Nie, w żaden sposób

Ratpaw
15-02-2023, 14:54
I jak panuje tam wilgotność?

Czemu chcesz skuwać wylewkę i usuwać ją wraz z supremą?

Tomek_W
15-02-2023, 15:16
Nie badałem nigdy wilgotności. Inna rzecz, że od czasu kiedy ten granulat tam wsypałem, to de facto nieszczególnie ten dom był zamieszkały. W każdym razie nie w trybie ciągłym.
W związku z tym pary pojawiało się niewiele.
Teraz będę chciał się tam przeprowadzić i stąd konieczność przeprowadzenie szerszej termoizolacji.
Wylewkę chcę skuć, żeby położyć EPS. Chodzi oczywiście o ocieplenie.
Wiem, że będzie z tym w cholerę roboty, ale cóż:-)

Ratpaw
15-02-2023, 15:18
Na wylewce nie można położy EPS?

Jeśli pod połacią nie ma wilgoci (sprawdź!), to po wsypaniu granulatu też nie będzie.