PDA

Zobacz pełną wersję : Pierwsza działka a oczyszczalnia, spadek terenu i CPK



macciek
16-02-2023, 00:23
Witam,
Zastanawiam się nad zakupem konkretnej działki. Bardzo proszę o pomoc w poniższych kwestiach.

1. Przydomowa oczyszczalnia (brak kanalizacji) - właściciel twierdzi, że nie będzie z tym problemu.
Większość działek ma oczyszczalnie, jedynie działka naprzeciwko ma studnię głębinową (robiona jeszcze przed puszczeniem instalacji wodnej).

Wydane są WZ - odprowadzanie ścieków do kanalizacji lokalnej + dopiski: zgłoszenia wymagają oczyszczalnie <5m3 w ramach zwykłego korzystania z wód, a >5m3 gromadzenie lub oczyszczenie wymaga pozwolenia.

Czy po wykonaniu badania geotechnicznego gleby i pozytywnej opinii mogę bez przeszkód robić oczyszczalnię? Czy może przed zakupem dobrze to potwierdzić jeszcze w inny sposób?


2. Czy spadek terenu jak na rysunku poniżej (działka zaznaczona na żółto) może powodować jakieś dodatkowe, wysokie koszty przy budowie?

463752


3. Budowa szybkich kolei pod CPK - niedaleko działki drążony będzie tunel średnicowy.
Wyznaczone zostały obszary zajęte na czas realizacji (żółta przerywana linia) - około 100-150m w liniii prostej od działki (poniżej mapka):

463753

Wiadomo, że przez jakiś czas niektóre ulice będa zamknięte, ale czy Waszym zdaniem takie prace nad budową tunelu mogą powodować jakieś inne niedogodności? Np. duży hałas?

I czy po budowie tunelu przejazd pociągu może być w jakiś sposób odczuwalny (drżenie, hałas, itp.)?



Z góry dziękuję za pomoc,
Pozdrawiam

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-02-2023, 08:44
ad.1 - ponieważ pomiędzy studnią ( istniejącą lub projektowaną ) ,a oczyszczalnią przydomową musi być zachowana odległość minimalna 30m ! należy dokładnie sprawdzić, czy jest możliwość jej lokalizowania na działce, czy też nie.

ad.2 - pokazany spadek 30 - 50cm na długości działki to mały spadek, który nie będzie podnosił kosztów budowy, natomiast będzie miał wpływ na proj. instalacje zewnętrzne.

ad.3 - jeżeli w jakikolwiek sposób obszar oddziaływania CPK ( jw ) wchodziłby na tą działkę budowlaną, właściciel nieruchomości byłby o tym poinformowany z Urzędu wydającego pozwolenie na budowę CPK, tuneli, itp inwestycji w pobliżu działki.

macciek
16-02-2023, 09:47
Panie Łukaszu,
Bardzo dziękuję za odpowiedź!

Ad.1
- Od zachodu jest oczyszczalnia
- Od wschodu nikt się jeszcze nie wybudował (chyba, że już mógł dostać pozwolenie do budowę?)
- Od południa są puste tereny
- Od północnej działki (tam gdzie jest studnia) do końca rozpatrywanej działki są ok. 53m (mapka poniżej)

463755

Czy z Pana doświadczenia wynika, że nie powinno być w tym przypadku problemu? Czy jest jakiś urząd, firma prywatna, itp. w której mógłbym to zweryfikować?


Ad.3
Dziękuję za wyjaśnienie, popytam jeszcze sąsiadów.
I też moje pytanie, czy takie prace przy budowie tunelu w odległości 100-150m mogą być mocno słyszalne? Jak robią takie prace, np. na osiedlu zaraz pod blokiem, to zapewne może to być problemem, ale tu jest jeszcze pas drzew, może nie będzie to bardzo uciążliwe?
Może ma Pan jakieś doświadczenia w tym temacie?

Elfir
16-02-2023, 12:56
pomyśl, gdzie mógłbyś zlokalizować mniej wiecej tę oczyszczalnię na tej działce i poprowadz na geoportalu linie do studni - będziesz wiedział czy to jest 30 m czy mniej.

CityMatic
16-02-2023, 18:10
A ja napiszę tak - bo jakoś mi się nie chce wierzyć, że nie ma innych działek w okolicy, albo jesteście tak zdeterminowani , że nic już wam w życiu nie przeszkadza.
Tunel CPK - może być b. uciążliwy skoro w niektórych budynkach metro jest to co dopiero tunel szybkich kolei (mam wrażenie, że nikt nie słyszał "Pendolino" jak wjeżdża do tunelu? warto jest poszukać takiego miejsca i podjechać oraz posłuchać) Skoro nie przeszkadza wam również cmentarz chociaż akurat to jest najmniejszą uciążliwością to jeszcze ta komplikacja z sąsiadem i POŚ - mam wrażenie , że inwestycja jaką jest budowa domu niekiedy pierwszego i na kredyt musi być przemyślana - a może się mylę.

macciek
16-02-2023, 21:21
Dziękuję za wszystkie podpowiedzi.


Tunel CPK - może być b. uciążliwy skoro w niektórych budynkach metro jest to co dopiero tunel szybkich kolei (mam wrażenie, że nikt nie słyszał "Pendolino" jak wjeżdża do tunelu? warto jest poszukać takiego miejsca i podjechać oraz posłuchać)
Czy piszesz o pracach nad budową tunelu czy może o późniejszych przejazdach? Wg planu tunel ma być 200m od działki. Czy może to nic nie zmienia i nadal może to być odczuwalne?


Skoro nie przeszkadza wam również cmentarz chociaż akurat to jest najmniejszą uciążliwością to jeszcze ta komplikacja z sąsiadem i POŚ
No tak, myśleliśmy o cmentarzu, ale jest mały i pogrzeby są sporadyczne, a z ulicy się go nie dostrzega.
Jeśli piszesz o sąsiedzie w kwestii oczyszczalni, to wydaje mi się, że odległość jest wystarczająca.
Co masz dokładnie na myśli pisząc "POŚ"?

I masz rację, muszę się zastanowić czy te wszystkie niedogodności/ryzyka(?) są w ogóle warte zachodu.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
17-02-2023, 09:30
- dot. cmentarza w sąsiedztwie działki - Warunki Zabudowy lub zapisy Planu Miejscowego dla danej działki / terenu określają strefę ochronną cmentarza ( m ) dla zabudowy i innych elementów zagospodarowania działki - warto sprawdzić.

Czy jest jakiś urząd, firma prywatna, itp. w której mógłbym to zweryfikować?
- każdy uprawniony architekt ( ze mną włącznie ) jest w stanie określić plusy i minusy danej działki budowlanej w tym możliwości jej zabudowy.Taka ANALIZA jest częścią / poprzedza opracowanie Projektu Koncepcyjnego budynku i zagospodarowania działki, ale też ( sporadycznie ) można ją opracować przed jej zakupem.
Ważne są Warunki Zabudowy lub zapisy Planu Miejscowego ( jeśli działka jest położona w jego obrębie ), które wskazują również szereg ograniczeń w zabudowie określając jej podstawowe nieprzekraczalne parametry. Z doświadczenia bardzo ważnym elementem takiej analizy ( poza tym co widzimy i co jesteśmy w stanie zweryfikować ) są badania gruntu ( Opinia geotechniczna ) która podaje dane dot. rodzaju / nośności gruntu dla planowanej zabudowy oraz szereg innych danych. Wielokrotnie spotykam się z działkami, które o ile są fajne pod zabudowę to wykryty rodzaj gruntu może stanowić dla Inwestora niekiedy niemiłą niespodziankę, ale nie jest tak zawsze.