PDA

Zobacz pełną wersję : Remont stropu drewnianego 100 letniego domu - ślepy pułap



hervi
18-02-2023, 17:56
Witam.

Chciałbym zasięgnąć opinii dotyczącej przeróbki starego stropu drewnianego zbudowanego metodą ślepego pułapu, z do tej pory nie zamieszkałym, nie ogrzewanym strychem. Dom zamieszkały, natomiast piętro mam zamiar właśnie zaadoptować i porobić pomieszczenia, oczywiście też będzie ogrzewane, najważniejsza jest teraz podłoga.

Ogólnie wizję mam taką, aby wyrzucić polepę oraz deski pośrednie, wzmocnić strop nowymi belkami, tylko jak szerokimi? Chciałbym zachować wysokość starych czyli 19 cm, aby łatwiej wypoziomować później legary (czy 5x4 wystarczą? jaki rozstaw 60cm?), a na legary położyć płytę OSB (i tu znowu dwie wersje, jedna płyta z pióro wpustem 22-25mm? czy dwie po 12-15mm?).

Jeszcze pozostaje szerokość desek wzmacniających i poziomujących starą belkę...

Czym najlepiej uzupełnić puste miejsce po ślepym pułapie? Wełna? czy np. keramzyt? co będzie lepsze aby wygłuszyć strop?

Co do wzmocnienia belek wymyśliłem takie warianty:

463778

Rozstaw belek wynosi średnio ok 1m.

Belki opierają się na 2 ścianach zewnętrznych i na środkowej wewnętrznej. Poniżej rysunek poglądowy:

463779

W najbliższym czasie mam zamiar spotkać się z konstruktorem, ale chciałbym być już "troszkę" mądrzejszy przed kontaktem.

Poniżej zdjęcie jak to teraz wygląda:

463780

Mareks77
18-02-2023, 18:52
Co tam było......polepa z gliny ?
Deski od dołu i siatka ze słomą i tynkiem czy gips?

Myślę że najpierw należy sprawdzić stan belek (likwidacja ewentualnych grzybów i pleśni poprzez natrysk ) .
Sprawdzić także końcówki belek osadzone w murze.
Następnie wełna lub styropian, legary i osb.
Odnośnie wzmocnienia starych belek to sposób A będzie lepszy.
W metodzie B dobre efekty dają ceowniki przykręcane z obu stron do belki.

Na takim stropie o ile drewno jest w dobrym stanie dobre efekty daje 5 cm wylewka zbrojona siatką zszywana gwoździami nabijanymi w belki. Ze względu na to że belki w stropie pracują na rozciąganie natomiast wylana 5cm płyta na ściskanie nośność takiego stropu wzrasta prawie dwukrotnie.
Warunkiem są jednak zdrowe belki i ich końce

hervi
19-02-2023, 07:40
Tak, tak polepa z gliny i różnych śmieci.

I tak, deski od dołu, siatka ze słomą i gips.

Właśnie chciałbym stare belki czymś zabezpieczyć i uzdrowić, żeby dalej mogły sobie kilkadziesiąt lat wytrzymać, tylko czym najlepiej? Poprostu impregnat do drewna konstrukcyjnego wystarczy?

Ta siatka z gwoździami ma jakąś profesjonalną nazwę?

Mareks77
19-02-2023, 09:19
Zwykła siatka do zbrojenia w panelach 1 x 2m 10x10mm.
Odnośnie zabezpieczeń to chemia do konstrukcji ale pierw po zdjęciu tego bajzlu zorientuj się czy stan drewna nie wymaga czegoś specjalnego na konkretne uszkodzenia.
Uzdrawiać można sinienie, grzybki i korniki, natomiast próchno wymaga wymiany
Wylewka betonowa to sugestia i sprawa dla projektanta konstruktora.

hervi
19-02-2023, 09:41
Dobrze, dziękuję za pomoc :)