PDA

Zobacz pełną wersję : Rdza na rurze gazowej



Dejwi861
21-02-2023, 11:20
Witam, mieszkam w domu jednorodzinnym, wybudowanym w latach 90. Zauważyłem, że na rurze od gazu, która znajduje się przed licznikiem pojawiły się ogniska rdzy. Wystarczy to czymś przemalowac? Jest się czego bać?

CityMatic
21-02-2023, 12:48
Oczyścić , odtłuścić np rozpuszczalnikiem i pomalować. Chociaż tak naprawdę to możesz zgłosić do gazowni - bo ta rura jest ich. U mnie np ta rura tylko w pionie jest metalowa , jest zabezpieczona farbą żółtą i okręcona taśmą kauczukową również żółtą. Nie robiłem tego - zrobili to instalatorzy podczas podpinania licznika do instalacji.

Dejwi861
21-02-2023, 14:05
I wtedy to gazownia by się zajela odnowieniem tej rury?
A czy w ogóle taka pojawiająca się rdza moze te rure uszkodzić i nastąpi wyciek? Czy raczej zbierze się tylko na powierzchni i poza esetyka nie ma co się martwić?

CityMatic
21-02-2023, 15:14
To rura czarna bez szwu dlatego rdzewieje. Ma grubą ściankę i przeżyje niejedno i wiele lat. Nie przekoroduje by pojawiła się z tej przyczyny nieszczelność. Możesz zgłosić ale raczej gazownia nie podejmie działań chyba, że przy okazji pomalują rurę olejem.
Tak jak napisałem powyżej jeśli chcesz estetyki pomaluj sam tym bardziej, że koszt żaden.
Mnie jak robiłem ogrodzenie zostawili żółtą taśmę i jak było ciepło sam sobie owinąłem. Ostatecznie i tak znikła w osłonie i została zamurowana.

pandzik
21-02-2023, 17:12
Nie tykać rury przed licznikiem. Jak coś się dzieje to zgłosić.

Dejwi861
21-02-2023, 19:18
No właśnie dzieje się tak, że pojawią się rdza, ale z tego co napisał CityMatic nie ma co się przejmować. To jest dość gruba rura, więc chyba faktycznie nic się nie powinno stac. Jest też w pomieszczeniu, które robi za spiżarkę, więc estetyka tej rury mi nie przeszkadza, wiec nawet te malowanie nie jest w sumie konieczne, aczkolwiek może się skuszę tylko czym dokładnie to zrobić?

CityMatic
21-02-2023, 19:50
Hammerite kolor żółty młotkowy;)

Dejwi861
21-02-2023, 20:23
Dzięki, wiosną się za to zabiorę, bo hammerite ma intensywny zapach, więc dobrze będzie otworzyć okno na dłużej.