PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła Vaillant- moje wrażenia



nowyjesttu
10-03-2023, 06:14
Mam ponad rok powietrzną pompę ciepła split Vaillant (z jednym wentylatorem) i jestem nią zachwycony.
Miałem wybór między podobno dobrym Panasoniciem/Mitsubishi, a Vaillantem. Zwykle wolę niemieckie produkty niż japońskie więc wybrałem niemieckiego Vaillanta z zabawym logo- zająca wychodzącego z jajka. Pompa chyba jest produkowana na Słowacji.
Mam All in One, więc jednostka wewnętrzna zajmuje mało miejsca, zbiornik na wodę w obudowie. Jednostka zewnętrzna jest dość cicha, ale duża przez to. Jakość wykonania jest bardzo dobra, w środku pompa duńskiej firmy Grundfos. Do tego mam pompkę cyrkulacyjną Wilo- nie wiem czemu firma oferująca to oferowała jako opcję. Naprawdę to jest obowiązkowe, bo inaczej czekamy prawie minutę na ciepłą wodę, nawet przy dość małych odległościach, a z tym jest niemal natychmiast.
W Vaillancie jest mnóstwo opcji ustawień w grzaniu. Pompa utrzymuje te 22 stopnie w domu przy największych nawet mrozach, jednak do rzeczy. Dlaczego szczególnie jest taka super?
Nie wiem, to pewnie też jakość ocieplenia (ja styropianiu prawie nie mam, tylko wełnę drzewą Steico), ale rachunki mam za prąd (cały), bez żadnego specjalnego oszczędzania i pompa grzeje oczywiście też ciepłą wodę, a pompa cyrkulacyjna Wilo chodzi cały czas- 600-700 zł za dwa miesiące, w tym wszystko na prąd, włącznie z kuchenką (ceramiczną!, a nie indukcyjną). Inni znajomi, w tym sąsiad, a pytałem 3 osoby są zawiedzione bo mają po 2 tys. rachunki, mają Panasonic i Mistubishi. Nie wiem na ile to zasługa pompy, ale podoba mi się to :) Grzeję czasem też kominkiem- raz na tydzień czy dwa razy, ale tylko by zrobić sobie np. 27 stopni bez ruszania ustawień pompy, ale to nie ma wpływu na grzanie pompy, bo funkcja termostat jest wyłączona. Mam też tu pytanie czy włączyć tą funkcję? Pompa wyłączy się wtedy gdy będzie osiągnięte 2 stopnie więcej niż temperatura zadana i włączy, gdy temperatura spadnie o 1 stopień poniżej zadanej. Czy to się opłaca przy nieregularnym grzaniu kominkiem kozą bez płaszcza czy nie ma sensu, bo pompa będzie co jakiś czas na nowo ogrzewać wodę w podłogowym ogrzewaniu?
464169

exetterenak
10-03-2023, 06:40
Ale wiesz że to nie zasługa PC tylko budynek ma takie zużycie? Bo to że sąsiad obok ma większe rachunki nie oznacza że ma gorsze źródło ciepła, tylko budynek lub mieszkańcy potrzebują więcej energii.
PC innego producenta pewnie dostarczyłaby tyle samo ciepła w tej samej cenie

nowyjesttu
10-03-2023, 06:48
Ale wiesz że to nie zasługa PC tylko budynek ma takie zużycie? Bo to że sąsiad obok ma większe rachunki nie oznacza że ma gorsze źródło ciepła, tylko budynek lub mieszkańcy potrzebują więcej energii.
PC innego producenta pewnie dostarczyłaby tyle samo ciepła w tej samej cenie

Może i tak, ciężko ocenić, ale oni też mają nowe domy, aczkolwiek ocieplone styropianem. Ja mam dach dobrze ocieplony Steico, ściany też mam Steico, ale niezbyt grubo i nie taką dobrą lambdą.

jambos
10-03-2023, 07:20
Mi to wygląda na spam....

a.gwozdz
10-03-2023, 07:45
Nie no co ty jaki spam :)

Przecież tylko przechodził z tragarzami i Vaillantem i wpadł.

Pytajnick
10-03-2023, 08:39
Hmm... zachwycony?
Nie chcę Cię dobijać ale..mam PC styropianem ocieplony dom, wszystko na prąd, na ciepła wodę bez "obowiązkowej" cyrkulacji czekam KILKA sekund a za prąd płacę tylko opłaty stałe :lol2:

nowyjesttu
10-03-2023, 08:59
Hmm... zachwycony?
Nie chcę Cię dobijać ale..mam PC styropianem ocieplony dom, wszystko na prąd, na ciepła wodę bez "obowiązkowej" cyrkulacji czekam KILKA sekund a za prąd płacę tylko opłaty stałe :lol2:

Aha, czyli albo nie używasz prądu albo masz fotowoltaikę. Ja mówię o sytuacji bez fotowoltaiki, bo tego nie chcę montować. Uważam to za bezsens/grę niwartą świeczki- koszt montażu/ późniejsze psucie się itd.

Ja z cyrkulacją Wilo mam natychmiast wodę ciepłą, po 1 sekundzie gdzieś, gdy wyłączę pompę czekam zdecydowanie za długo. Nie wiem jak to jest u Ciebie zrobione.

jambos
10-03-2023, 09:10
A czym różni się cyrkulacja Wilo (zapewne chodzi o pompkę cyrkulacyjną :D) od cyrkulacji Grundfos albo LFP Leszno? Cóż to Wilo ma, a czego nie mają inne pompki cyrkulacyjne?

nowyjesttu
10-03-2023, 09:16
Nie wiem, akurat mam Wilo, ale to dobra niemiecka firma. Grunfos to też duńska dobra firma.

Magik Cz-wa
10-03-2023, 10:26
Trzeba by znać parametry domu i pompy ciepła kolegi by wiedzieć czy mamy zachwycać się nad jego domem/izolacją/sposobem dystrybucji ciepła czy może to faktycznie tylko zasługa fantastycznego Vaillanta

nowyjesttu
10-03-2023, 10:49
Też bym chciał to wiedzieć. Ścian nie mam specjalnie mocno ocieplonych, tylko mocno dach- dach 30 cm z lamdbą 0,38. Dom 110 m2.

exetterenak
10-03-2023, 11:06
Też bym chciał to wiedzieć. Ścian nie mam specjalnie mocno ocieplonych, tylko mocno dach- dach 30 cm z lamdbą 0,38. Dom 110 m2.

Powiedziałbym że to standard dla WT2021. Mam dom z prefabrykatów drewnianych gdzie na elewacji jest Steico Protect a Steico Zell jest w zasypie na stropie. Normalny energooszczędny budynek. Spójrz w moją stopkę.

nowyjesttu
10-03-2023, 11:20
Powiedziałbym że to standard dla WT2021. Mam dom z prefabrykatów drewnianych gdzie na elewacji jest Steico Protect a Steico Zell jest w zasypie na stropie. Normalny energooszczędny budynek. Spójrz w moją stopkę.

Ja mam płytę fundamentową stryopian tylko po obwodzie i pod posadzką, dach to Steico Flex 30 cm, ściany Steico Special 12 cm tylko, a Steico Special nie ma dużej lambdy aż tak. Deski drewniane w środku niekiedy.

Pytajnick
10-03-2023, 11:32
Aha, czyli albo nie używasz prądu albo masz fotowoltaikę. Ja mówię o sytuacji bez fotowoltaiki, bo tego nie chcę montować. Uważam to za bezsens/grę niwartą świeczki- koszt montażu/ późniejsze psucie się itd.

Ja z cyrkulacją Wilo mam natychmiast wodę ciepłą, po 1 sekundzie gdzieś, gdy wyłączę pompę czekam zdecydowanie za długo. Nie wiem jak to jest u Ciebie zrobione.

No ale ja dalej nie wiem, na jakiej podstawie jesteś zachwycony swoją pompą, krytykując przy okazji inne?
Zamontuj sobie podlicznik na PC, przestań dogrzewać kominkiem, to wtedy będziesz miał podstawę do oceny PC i porównywań.

Magik Cz-wa
10-03-2023, 12:11
Też bym chciał to wiedzieć. Ścian nie mam specjalnie mocno ocieplonych, tylko mocno dach- dach 30 cm z lamdbą 0,38. Dom 110 m2.
Jaka dokładnie pompa ile kW?

nowyjesttu
10-03-2023, 12:24
Jaka dokładnie pompa ile kW?

6 kW w polskim klimacie.

nowyjesttu
10-03-2023, 12:26
No ale ja dalej nie wiem, na jakiej podstawie jesteś zachwycony swoją pompą, krytykując przy okazji inne?
Zamontuj sobie podlicznik na PC, przestań dogrzewać kominkiem, to wtedy będziesz miał podstawę do oceny PC i porównywań.

Na takiej, że sąsiedzi mają rachunki za cały prąd za 2 tygodnie 2 tys. zł z pompami ciepła innych producentów, a dom jeden w tym roku oddany, drugi 10 letni, a ja mam 600-700 zł .
Ogrzewanie kominkiem nie ma znaczenia, grzeję 1-2 razy w tygodniu, a pompa działa w trybie z wyłączoną funkcją termostatu, a więc temperatura pokojowa nie jest brana pod uwagę, tylko zewnętrzna.

Magik Cz-wa
10-03-2023, 13:21
Na takiej, że sąsiedzi mają rachunki za cały prąd za 2 tygodnie 2 tys. zł z pompami ciepła innych producentów, a dom jeden w tym roku oddany, drugi 10 letni, a ja mam 600-700 zł .
Ogrzewanie kominkiem nie ma znaczenia, grzeję 1-2 razy w tygodniu, a pompa działa w trybie z wyłączoną funkcją termostatu, a więc temperatura pokojowa nie jest brana pod uwagę, tylko zewnętrzna.

Myślę, że jeżeli sąsiedzi mają też domy 110m2 w takim standardzie jak ty i tak jak ty ogrzewanie podłogowe i płacą rachunki za prąd 2tyś za 2 tyg. to nie tyle ty masz tak zajebiście tylko oni cos mają spartolone :-)

exetterenak
10-03-2023, 13:25
Na takiej, że sąsiedzi mają rachunki za cały prąd za 2 tygodnie 2 tys. zł z pompami ciepła innych producentów, a dom jeden w tym roku oddany, drugi 10 letni, a ja mam 600-700 zł .
Ogrzewanie kominkiem nie ma znaczenia, grzeję 1-2 razy w tygodniu, a pompa działa w trybie z wyłączoną funkcją termostatu, a więc temperatura pokojowa nie jest brana pod uwagę, tylko zewnętrzna.

Dalej nie rozumiesz że tak nie można porównywać wyników.

Powiedz zatem jak Twój dom vs tamte:
- różnią się powierzchnia ogrzewana?
- jaka jest temperatura CWU?
- czy jest cyrkulacja CWU?
- ile osób i ile litrów CWU zużywa?
- jak jest zrobiona dystrybucja CO tzn podłogówka czy grzejniki?
- jaka jest temperatura zasilana CO?
- jaka jest ekspozycja na strony świata i zyski bytowe mają domy?
- jakie i ile mostków termicznych mają budynki?
- ...i wiele innych zmiennych których tu nie wymienię.

Fajnie że jesteś zadowolony i masz dobry humor z powodu zużycia. Tylko to nic nie oznacza, poza tym że masz satysfakcję

exetterenak
10-03-2023, 13:28
Ogrzewanie kominkiem nie ma znaczenia, grzeję 1-2 razy w tygodniu, a pompa działa w trybie z wyłączoną funkcją termostatu, a więc temperatura pokojowa nie jest brana pod uwagę, tylko zewnętrzna.
oczywiście że to ma znaczenie. Nawet jeżeli grzejesz wg zewnętrznego pomiaru to PC i tak sprawdza temperaturę wody wracającej do niej. Skoro w domu jest ciepło, a zatem nie ma odbioru z instalacji CO, to PC nie pracuje i zużycie energii elektrycznej finalnie jest mniejsze

Krzysztof_x
10-03-2023, 14:00
Przecież to śmierdzi reklamą z daleka, nie wiem po co z nim dyskutujecie.

Pytajnick
10-03-2023, 19:06
Na takiej, że sąsiedzi mają rachunki za cały prąd za 2 tygodnie 2 tys. zł z pompami ciepła innych producentów, a dom jeden w tym roku oddany, drugi 10 letni, a ja mam 600-700 zł .
Ogrzewanie kominkiem nie ma znaczenia, grzeję 1-2 razy w tygodniu, a pompa działa w trybie z wyłączoną funkcją termostatu, a więc temperatura pokojowa nie jest brana pod uwagę, tylko zewnętrzna.

Musisz bardziej uważać, bo premii nie będzie!
Najpierw napisałeś, że masz rachunki 600-700 zł za dwa miesiące a teraz, że dwa tygodnie :D
2000zł za 2tyg czyli 4000zł za miesiąc przy PC u sąsiadów? :lol2: Mają warsztat spawalniczy?

Magik Cz-wa
12-03-2023, 08:33
Ale jak na handlowca promowanej przez siebie marki to słabo z wiedzą. Więc z reklamy wyszła anty reklama ;)

nowyjesttu
13-03-2023, 14:06
Ok, to może kominek też się przyczynia.

nowyjesttu
13-03-2023, 14:07
Musisz bardziej uważać, bo premii nie będzie!
Najpierw napisałeś, że masz rachunki 600-700 zł za dwa miesiące a teraz, że dwa tygodnie :D
2000zł za 2tyg czyli 4000zł za miesiąc przy PC u sąsiadów? :lol2: Mają warsztat spawalniczy?

Wiadomo, że chodzi o miesiące... Sąsiedzi mają 2000 zł za 2 miesiące, a ja mam 600 zł za ten sam okres. Mają większe domy i pompy z dwoma wiatrakami.