PDA

Zobacz pełną wersję : Tanges fi



gb987t
20-03-2023, 20:29
Na liczniku mogę odczytać :
1- zakup prądu czynnego
2- sprzedaż prądu czynnego
3- pobranie prądu biernego indukcyjnego
4- oddanie prądu biernego indukcyjnego
5- pobranie prądu biernego pojemnosciowego
6- oddanie prądu biernego pojemnościowego

Co przez co mam podzielić, aby otrzymać tg fi, który ma być nie większy niż 0,4?

Jancia
21-03-2023, 09:46
tg fi to Q/P
więc w tym przypadku to poz.3 / poz.1

boconek03
21-03-2023, 21:35
iloraz energii biernej do czynnej pobranej

gb987t
21-03-2023, 22:26
Wszystkie 4 bierne mam zsumować? Czy wziąć tylko poz. 3?

Mareks77
22-03-2023, 08:48
Nie wszystkie 4 tylko najpierw oblicz wypadkową moc bierną odejmując od indukcyjnej pojemnościową czyli pozycja 3 Ql - pozycja 5 Oc.
Wypadkową moc dzielisz przez pozycję 1

Tak naprawdę te moce się dodaje bowiem mają one przeciwne kierunki czyli pojemnościowa powinna być z minusem.

gb987t
22-03-2023, 09:28
No to mi wychodzi tg ujemny, bo np:
pobrana indukcyjna = 69
pobrana pojemnościowa = 1073

To dobrze?

Czy raczej powinienem odjąć większą liczbę od mniejszej?

Mareks77
22-03-2023, 13:11
Ujemny Tg fi świadczy o mocy biernej oddawanej do sieci.
Teraz to samo zrób dla mocy sprzedawanej, zwracanej do sieci.

gb987t
22-03-2023, 13:44
mam tak:

1- zakup prądu czynnego = 2556,2
2- sprzedaż prądu czynnego = 299,4
3- pobranie prądu biernego indukcyjnego = 69,0
4- oddanie prądu biernego indukcyjnego = 162,5
5- pobranie prądu biernego pojemnościowego = 1073,0
6- oddanie prądu biernego pojemnościowego = 38,2

więc tg fi = (69-1073)/2556,2 = -0,392

dla sprzedaży: (162,5-38,2)/299,4 = 0,415

Jancia
22-03-2023, 18:31
Koledzy to nie tak jak tu przedstawiacie, jak napisałam w #2 tg fi to Q/P
więc to poz.3 / poz.1,niema tu żadnego dodawania czy też odejmowania indukcyjnej i pojemnościowej, do wyliczeń tg fi bierzemy pod uwagę tylko indukcyjną w danym okresie rozliczeniowym, jak nie przekroczymy zadanego 0,4 nie będzie opłat, na razie dla indywidualnych odbiorców i tak nie ma ale wcześniej czy później będą na pewno, chociaż indukcyjna i współczynnik nie będzie problemem.
Co do biernej pojemnościowej bo to będzie problemem o ile wprowadzą takie opłaty, to płaci się za każdą ilość niezależną od jakichkolwiek współczynników i tu trzeba będzie kompensować bo w gospodarstwach domowych tej pojemnościowej jest sporo, co widać po podanym przykładzie @gbbsoft

Mareks77
22-03-2023, 19:10
Koledzy to nie tak jak tu przedstawiacie, jak napisałam w #2 tg fi to Q/P
więc to poz.3 / poz.1,niema tu żadnego dodawania czy też odejmowania indukcyjnej i pojemnościowej, do wyliczeń tg fi bierzemy pod uwagę tylko indukcyjną w danym okresie rozliczeniowym, jak nie przekroczymy zadanego 0,4 nie będzie opłat, @gbbsoft

Moc bierna całkowita bierze się z sumy algebraicznej mocy biernej indukcyjnej i pojemnościowej.
Faktu nie oszukasz bo nie dobieramy sobie danych po to aby nam Tg fi wyszedł na 0,4 tylko albo on jest albo go nie ma.
Wprowadzanie mocy biernej pojemnościowej jest szkodliwe ale dość powszechne przy instalacji fotowoltaicznej.
Energia bierna przy fotowoltaice pojawia się najczęściej wskutek pracy inwertera, czyli falownika do fotowoltaiki. Jego kluczowym zadaniem jest wszak zamiana energii stałej w energię zmienną - generuje on więc energię bierną indukcyjną

więc tg fi = (69-1073)/2556,2 = 0,392

dla sprzedaży: (162,5-38,2)/299,4 = 0,415

W wyliczeniach nie ma nic dziwnego tg fi ma być nie większy niż 0,4 natomiast tu niewiele przekracza

Moc bierna krąży cały czas w sieci mamy odbiorniki indukcyjne w postaci odkurzaczy, lodówek, natomiast gro pozostałych takich jak komputery, telewizory i inne których zasilacze posiadają na wejściu prostownik i filtr pojemnościowy oraz tak powszechne żarówki LED oszczędzające energięsą tymi drugimi.

https://www.tauron-dystrybucja.pl/kody-obis

Jancia
23-03-2023, 08:03
Moc bierna całkowita bierze się z sumy algebraicznej mocy biernej indukcyjnej i pojemnościowej.
Faktu nie oszukasz bo nie dobieramy sobie danych po to aby nam Tg fi wyszedł na 0,4 tylko albo on jest albo go nie ma.
Wprowadzanie mocy biernej pojemnościowej jest szkodliwe ale dość powszechne przy instalacji fotowoltaicznej.
Energia bierna przy fotowoltaice pojawia się najczęściej wskutek pracy inwertera, czyli falownika do fotowoltaiki. Jego kluczowym zadaniem jest wszak zamiana energii stałej w energię zmienną - generuje on więc energię bierną indukcyjną

więc tg fi = (69-1073)/2556,2 = 0,392

dla sprzedaży: (162,5-38,2)/299,4 = 0,415

W wyliczeniach nie ma nic dziwnego tg fi ma być nie większy niż 0,4 natomiast tu niewiele przekracza

Moc bierna krąży cały czas w sieci mamy odbiorniki indukcyjne w postaci odkurzaczy, lodówek, natomiast gro pozostałych takich jak komputery, telewizory i inne których zasilacze posiadają na wejściu prostownik i filtr pojemnościowy oraz tak powszechne żarówki LED oszczędzające energięsą tymi drugimi.

https://www.tauron-dystrybucja.pl/kody-obis

Jeśli rozpatrujemy współczynnik tg fi w nawiązaniu do opłat, kar za przekroczenie narzuconego współczynnika w tym przypadku 0,4 to wyliczenie jest jak napisałam wcześniej: energia bierna pobrana czyli indukcyjna do energii czynnej pobranej i na razie takie liczenie nie obejmuje energii wprowadzonej do sieci.
Tg fi jest jeden, niema oddzielnie dla pobranej i wprowadzonej. Niema co się rozpisywać że masło jest maślane i podawać przykłady wyliczenia które nie obowiązują, a przykłady z konkretnych rachunków są w sieci dostępne