PDA

Zobacz pełną wersję : Papa na chudziak



Mateo03
25-03-2023, 19:44
Cześć
Jestem przed wylewkami, chce dać papę na chudziaka i mam kilka pytań:
- czy chudziaka smarować jakiś gruntem czy czymś podobnym przed papą?
- pod murami jest papa, czy teraz papę z podłogi zgrzeje do tej spod muru? Jest trochę zabrudzona tynkami, wyczyściłem ile się da ale nie jest idealnie.
- zakład papy spod muru powinien być na wierzchu tej podłogowej czy pod?
- czy przewody elektryczne i pex z wodą mogę leżeć luźno na papie i na to dać styropian? Wydaje mi się trochę bez sensu dziurawić papę hakami żeby przymocować przewody i pex.
- czy jest w ogóle sens dawać papę czy lepiej 2x folia budowlana?

Z góry dziękuje za odpowiedzi

CityMatic
25-03-2023, 21:41
Nie smarować chudziaka, pozamiatać aby nie było betonowych odpadów które mogłyby uszkodzić papę..
Tak zgrzewa się papę z chudziaka z papą ścian.
z podłogi na tą z muru.
Jeśli nie będziesz mógł skleić daj ją w środek - ale to ostateczność i może zbędna!!!! stosowana tylko w przypadku naprawdę wysokiego poziomu wód gruntowych .
Czyli papa z chudziaka pod spód na to ta ze ściany i na to pas papy dodatkowy 20-30cm.
Przewody elektryczne mogą natomiast rurki PEX? z wodą tylko w otulinach a najlepiej w warstwie ocieplenia - po pierwsze aby się nie "rosiły", po drugie, aby zabezpieczyć przed stratą ciepła i wychładzaniem np CWU czy cyrkulacji.
Jest sens i ten sens jest bardzo wskazany i uzasadniony.

Kaizen
25-03-2023, 22:21
- czy chudziaka smarować jakiś gruntem czy czymś podobnym przed papą?

Raczej nie ma potrzeby, chyba, że chudziak delikatny to dla związania go można dysperbitem w roli gruntu wysmarować.



- zakład papy spod muru powinien być na wierzchu tej podłogowej czy pod?

Jak wystaje jej tak dużo, że podniesiesz żeby podgrzać, to lepiej czystą papę dać pod spód.


- czy przewody elektryczne i pex z wodą mogę leżeć luźno na papie i na to dać styropian? Wydaje mi się trochę bez sensu dziurawić papę hakami żeby przymocować przewody i pex.

Masz rację. Nie ma sensu dziurawić (co lubią robić elektrycy i hydraulicy). Nie odlecą.
Ale wodę daj w środku warstwy termoizolacji (przynajmniej ciepłą). Otulina zbędna (styropian za nią zrobi a rosić się nie ma co, jak nie ma dostępu powietrza).

Mateo03
26-03-2023, 11:30
Dziękuje za odpowiedzi.
Jeśli papa jest termozgrzewalna i będzie zgrzana to czy jest sens dawać jeszcze na nią folię żeby nie utleniać styropianu?
Elektrykę zostawię na betonie, na to pójdzie styropian 5 cm, na nim chce dać wodę i kolejne 10 cm styropianu. Wodę planowałem umocować zaczepami jakie pójdą później do podłogówki, czy tak będzie Ok?

U mnie jest niestety wysoki poziom wód gruntowych i w dodatku glina.

maaszak
27-03-2023, 08:51
Dziękuje za odpowiedzi.
Jeśli papa jest termozgrzewalna i będzie zgrzana to czy jest sens dawać jeszcze na nią folię żeby nie utleniać styropianu?

Nie ma sensu, bo folia budowlana nie jest gazoszczelna, więc gdyby coś ulatniało się z papy to folia nie jest barierą. Trzeba u producenta papy upewnić się, że ta konkretna papa nie zawiera rozpuszczalników (słownie ZERO takich związków a nie, że śladowe ilości poniżej normy).
Dlatego ja u siebie będę używał na beton podkładowy izolacji bitumicznej bezrozpuszczalnikowej (masa typu KMB) albo szlamu cementowego. Tu mam pewność, że tego rodzaju produkty nie zawierają związków lotnych.

arks20192
27-03-2023, 20:17
Nie widziałem jeszcze papy która może być stosowana wewnątrz pomieszczeń. Jaka to papa?

Kaizen
28-03-2023, 01:04
Nie widziałem jeszcze papy która może być stosowana wewnątrz pomieszczeń. Jaka to papa?

Co nazywasz wnętrzem pomieszczenia?

Wysokość pomieszczenia od którego poziomu mierzysz?

Antyradon Icopala ma w dokumentacji technicznej:
5. Przeznaczenie i zakres stosowania: do wykonywania bariery anty radonowej oraz izolacji przeciwwodnych w konstrukcjach ścian lub na lub pod podłogami lub płytami posadowionym w gruncie, w celu zabezpieczenia przed wodą wywierającą ciśnienie hydrostatyczne, przechodzącą z gruntu do wnętrza lub jednej części konstrukcji do innej.


Podobny zapis ma zwykła papa fundamentowa SBS Icopala - informacja techniczna tutaj (http://www.icopal.pl/index.php?page=dokumentacja-produktowa).