PDA

Zobacz pełną wersję : Sprzeciw starostwa do budynku na zgłoszenie



Arek19789
26-03-2023, 11:12
Witam. Dostałem sprzeciw starostwa na postawienie budynku 35m2 na zgłoszenie,gdyż mzmp dopuszcza tylko zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Mam podpisaną umowę z firmą na budowę budynku mieszkalnego całorocznego drewnianego z parametrami budynku mieszkalnego WT2021 . Jak to ugryźć żeby wydali pozytywna decyzję??

Elfir
26-03-2023, 11:55
a zgłaszałeś budowę domu jednorodzinnego?

Arek19789
26-03-2023, 12:07
Wysłałem druk PB2 zgłoszenie robót budowlanych, jako budynku bri,na budowę domu jednorodzinnego to pozwolenie trzeba już mieć, czy też na zgłoszenie?

Elfir
26-03-2023, 12:16
czyli rekreacyjny. A więc sprzeczny z planem.

Dom jednorodzinny możesz budować na zgłoszenie:
https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-zgode-na-budowe-domu

Arek19789
26-03-2023, 12:30
Czyli potrzebuję tylko projektu budowlanego?

Elfir
26-03-2023, 12:39
W uproszczeniu - tak, w czterech egzemplarzach

Arek19789
26-03-2023, 14:50
Czy może lepiej składać pozwolenie na budowę? Ale tam dodatkowo jest potrzebny projekt zagospodarowania terenu i geodeta?

Elfir
26-03-2023, 14:55
i kierownik budowy

Arek19789
26-03-2023, 15:05
Czy będzie możliwość zameldowania się i nadania mu nr? Ole może kosztować zaadaptowanie projektu?

Kaizen
26-03-2023, 16:51
Czy może lepiej składać pozwolenie na budowę? Ale tam dodatkowo jest potrzebny projekt zagospodarowania terenu i geodeta?

Nie ważne, którym trybem pójdziesz - do budowy domu jednorodzinnego potrzebujesz projektu budowlanego. A ten:
3. Projekt budowlany zawiera:
1) projekt zagospodarowania działki lub terenu sporządzony na aktualnej mapie do celów projektowych lub jej kopii, obejmujący:

Geodety też potrzebujesz. Za to inwestor może przejąć obowiązki kierownika budowy.


Art. 30.
[...]
2a. Do zgłoszenia należy dołączyć:
[...]
7) oświadczenie inwestora, że:
a) przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy,
b) dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna
– w przypadku budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a.>

mikomir
26-03-2023, 18:11
Według mojej oceny lepiej składać na zgłoszenie budowy domu do 70 m2 z tego powodu, że możesz rozpocząć budowę na drugi dzień po dokonaniu zgłoszenia. W tym przypadku nie musisz czekać na żadne decyzje czy zgody ze strony urzędu - nie będzie ich. W druku zgłoszenia PB2a są wyszczególnione załączniki jakie należy złożyć oraz w jakiej ilości + odpowiednie oświadczenia inwestora przynależne do wzięcia odpowiedzialności za budowę tego domu.

Elfir
26-03-2023, 19:03
możesz rozpocząć budowę na drugi dzień po dokonaniu zgłoszenia. .

po 30 dniach, jeśli Starostwo nie wniesie sprzeciwu.

Kaizen
26-03-2023, 19:20
po 30 dniach, jeśli Starostwo nie wniesie sprzeciwu.


PB

Art. 29. 1. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa:
[...]
1a) wolno stojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora;
[...]
Art. 30
[...]
5. Zgłoszenia należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Organ administracji architektoniczno-budowlanej, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia, może, w drodze decyzji, wnieść sprzeciw. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli organ administracji
architektoniczno-budowlanej nie wniósł sprzeciwu w tym terminie.
[...]
5j. Do zgłoszenia budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a, przepisów ust. 4b zdanie drugie, ust. 5 zdanie drugie i trzecie, ust. 5aa, 5c, 5d i 6–7 nie stosuje się.
5k. Do budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a, można przystąpić po doręczeniu zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej.

Jak widać można zaczynać od razu po doręczeniu zgłoszenia do starostwa.

Elfir
26-03-2023, 20:47
Ministerstwo twierdzi inaczej :D

Kaizen
26-03-2023, 20:50
Ministerstwo twierdzi inaczej :D

Daj linka.

Elfir
26-03-2023, 20:54
jest powyżej:
https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-zgode-na-budowe-domu (zakładka zgłoszenie - co możesz uzyskać)

"Urząd powiatowy albo urząd miasta może:

dać ci tak zwaną „milczącą zgodę” – to znaczy, że nie dostaniesz żadnej odpowiedzi od urzędu. Brak odpowiedzi przez 30 dni kalendarzowych oznacza zgodę. Jeśli po upływie 30 dni od zgłoszenia nie dostaniesz żadnej odpowiedzi, możesz rozpocząć budowę,"

Kaizen
26-03-2023, 21:13
jest powyżej:
https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-zgode-na-budowe-domu (zakładka zgłoszenie - co możesz uzyskać)

"Urząd powiatowy albo urząd miasta może:

dać ci tak zwaną „milczącą zgodę” – to znaczy, że nie dostaniesz żadnej odpowiedzi od urzędu. Brak odpowiedzi przez 30 dni kalendarzowych oznacza zgodę. Jeśli po upływie 30 dni od zgłoszenia nie dostaniesz żadnej odpowiedzi, możesz rozpocząć budowę,"


U, Pani... Czytaj aktualne ustawy, a nie archiwalne artykuły. Sami nie nadążaja za zmianami. To oparte na przepisach z 2015 r. Wtedy podstawa tego twierdzenia brzmiała:
5. Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Właściwy organ, w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia, może, w drodze decyzji, wnieść sprzeciw.

Ale już w 2018 nie było 30 dni, a 21:
5. Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Organ administracji architektoniczno-budowlanej, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia, może, w drodze decyzji, wnieść sprzeciw.

Jak cytowałem PB (przepis wszedł w życie 3 stycznia 2022 r.) dla małych domków jest wyjątek (dla innych zgłoszeń trzeba czekać 21 dni).

Edyta.
Tu aktualna informacja na stronie gov.pl (https://samorzad.gov.pl/web/powiat-jasielski/zgloszenie-budowy-wolno-stojacych-nie-wiecej-niz-dwukondygnacyjnych-budynkow-mieszkalnych-jednorodzinnych-o-powierzchni-zabudowy-do-70-m2)
Termin załatwienia sprawy:

Do budowy można przystąpić po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej zgłoszenia z w/w załącznikami.

Tryb odwoławczy:

Nie dotyczy.

Podstawa prawna:

Art. 29 ust. 1 pkt 1a), art. 30 ust. 2, 2a pkt 6,7, ust. 4b,4d, 5j, 5k, art. 33 ust. 2 pkt 1 – 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2351, ze zm.).

Arek19789
26-03-2023, 21:21
Kuzwa już zgłupiałem z tymi przepisami, na zgłoszenie mam mieć tylko projekt budowlany? Dom będzie miał w podstawie 35m2 docieplony zgodnie z WT 2021 okna 3 szybowe drzwi stalowe parametry budynku mieszkalnego. Dom Cezar całoroczny od firmy LOGBAR

Kaizen
26-03-2023, 21:29
Kuzwa już zgłupiałem z tymi przepisami, na zgłoszenie mam mieć tylko projekt budowlany?

Twierdząc "tylko" chyba nie wiesz, jaki zakres ma projekt budowlany. Kawałek PB cytowałem wcześniej. Litania jest długa i są wyjątki i wyjątki od wyjątków i do tego Rozporządzenie w sprawie zawartości projektu budowlanego.
Projekt budowlany jest taki sam niezależnie od tego, czy budujesz na pozwolenie, czy zgłoszenie.
Ale oprócz tego masz sporo załączników - w poprzednim poście masz link, gdzie są wymienione. Ale z projektantem (wybierz lokalnego, co ma przetarte szlaki w Twoim starostwie) umów się tak, że dajesz mu pełnomocnictwo i on wszystko ogarnia.

Edyta. Ten domek nie spełnia wymogów dla budynków mieszkalnych. Nie ma wentylacji, nie ma systemu grzewczego, na pewno na poddaszu nie ma wymaganej powierzchni okien w stosunku do podłogi. Pewnie inne rzeczy też się znajdą.

Arek19789
27-03-2023, 08:04
Czyli nie ma możliwości zaadoptowania go na mieszkalny? Ogrzewanie będzie elektryczne, wentylacja mechaniczna

Kaizen
27-03-2023, 08:12
Czyli nie ma możliwości zaadoptowania go na mieszkalny? Ogrzewanie będzie elektryczne, wentylacja mechaniczna

To, co kupujesz jako "gotowiec" w przypadku projektu nie jest projektem budowlanym. To tylko "szkic" na którym projektant bazuje. I nawet, jeżeli go tylko uzupełni o brakujące elementy nie zmieniając w nim nic, to dopiero jak się pod tym podpisze i weźmie odpowiedzialność to staje się projektem. A co można zmienić to nie tylko kwestie techniczne, ale też zgody autora "szkicu" (na co pozwala). Na etapie adaptacji nie ma rzeczy niemożliwych - można projekt garażu dostosować do wymogów budynku mieszkalnego. Może to być jednak nieopłacalne. Tak czy inaczej musisz znaleźć projektanta (najlepiej lokalnego) i to jego pytaj za ile zaadoptuje do potrzeb budynku mieszkalnego.

Arek19789
27-03-2023, 15:39
Firma ma 2 projektantów, jeden chcę za adaptację do budynku mieszkalnego 5,tys zł a 2 2.5 tyś zł. Dostałem od nich specyfikację wykonania rzuty parteru i antresoli czy według ni h projektant da radę zrobić projekt architektoniczne budowlany??

Elfir
27-03-2023, 19:31
Zadajesz dziwne pytania :D
Projekty robi osoba posiadająca takie uprawnienia zawodowe.
Jeśli ci projektanci takowe mają to mogą robić.

Arek19789
27-03-2023, 19:45
Do projektu budowlanego, muszę mieć mapkę do celów projektowych? Jeden projektant chcę 2 nie! Mam już niezły mętlik w głowie co projektant to inne wymagania! A więc do budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego do 70m2 na zgłoszenie potrzebny jest tylko projekt budynku w 3 egzemplarzach, oraz oświadczenia i druk Pb2??

Elfir
27-03-2023, 20:16
moze sam występuje o mapę, dlatego jej od ciebie nie potrzebuje?

Najlepiej ustalić w umowie, że płacisz za projekt, jak przejdzie w urzędzie.

Arek19789
27-03-2023, 20:48
Raczej na to nikt się nie zgodzi, pisałeś wcześniej że składam projekt budowlany dziś a jutro mogę już stawiać budynek na zgłoszenie.

Elfir
27-03-2023, 21:56
to nie ja. To Kaizen

Kaizen
28-03-2023, 00:40
Raczej na to nikt się nie zgodzi

To raczej standard. Przynajmniej przy pozwoleniu na budowę. Przy zgłoszeniu budowy domu o powierzchni zabudowy do 70m2 trochę traci to sens, bo starostwo nie ma prawa sprzeciwu. Więc czy projekt był zgodny z prawem i MPZP/WZ dowiesz się, jak zawiadomisz o zakończeniu budowy (czyli za długi czas zazwyczaj).
To jest właśnie problem, ze zgłoszeniem takiej budowy - dopiero po zbudowaniu urzędnik pochyli się nad tym, czy wszystko jest OK. Przy PnB pochyla się udzielając pozwolenia. Dlatego to trochę mina może być.

https://www.prawo.pl/biznes/budowa-domow-do-70-mkw-nie-taka-prosta,511556.html

Elfir
28-03-2023, 10:48
bo starostwo nie ma prawa sprzeciwu.

Skąd ci to przyszło na myśl, że nie ma prawa sprzeciwu? Jeśli projekt nie będzie spełniał MPZP jak najbardziej sprzeciwi się budowie, dokładnie tak, jak właśnie to zrobił w tym przypadku (autor chciał postawić letniaka a MPZP pozwalało tylko na domy jednorodzinne całoroczne)

Kaizen
28-03-2023, 10:58
Skąd ci to przyszło na myśl, że nie ma prawa sprzeciwu?

Kliknęłaś w link?

Pisałem o tym też wcześniej tutaj (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?381953-Sprzeciw-starostwa-do-budynku-na-zg%C5%82oszenie&p=8183324&viewfull=1#post8183324) - wytłuściłem, że zdania o możliwości wniesienia sprzeciwu przez starostwo nie stosuje się.

Nasz gospodarz też ma na ten temat artykuł:

Ważne! Zgłoszenie budowy domu 70 m2 nie będzie kontrolowane przez organy administracji m.in. pod kątem zgodności projektu wymogami mpzp. Organy nie będą tez mogły wnieść sprzeciwu do zgłoszenia.

Ponadto, organ nie będzie mógł także wnieść sprzeciwu do zgłoszenia budowy dom 70 m2, wystąpić o uzupełnienie braków w dokumentach, ani zobowiązać w drodze decyzji do uzyskania pozwolenia na wykonanie określonego obiektu lub robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia, tak jak ma to miejsce w sytuacji „zwykłego” zgłoszenia. (https://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/dom-70-m2-na-zgloszenie-dom-bez-formalnosci-jak-zbudowac-dom-70-m2-wg-nowych-przepisow-aa-p9Xx-g69U-C93c.html)

Elfir
28-03-2023, 11:30
To w jaki sposób starostwo odrzuciło wniosek autora?

Kaizen
28-03-2023, 11:40
To w jaki sposób starostwo odrzuciło wniosek autora?

Pamiętasz, dlaczego odrzuciło? Bo chciał postawić domek rekreacyjny (BRI) a MPZP na to nie zezwala. A ciągle piszemy o tym, że jest nowa, wyjątkowa procedura specjalnie dla:
Art. 29. 1. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa:
[...]
1a) wolno stojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora;

To tylko dla nich są wyjątkowe przepisy. Masz to co istotne zacytowane i wytłuszczone w #13. Innych obiektów to nie dotyczy. Do budowy BRI, piwniczki, garażu i wszystkich innych obiektów budowanych na zgłoszenie może wnieść sprzeciw i trzeba czekać 21 dni ze startem robót - dla małego domku jednorodzinnego nie trzeba czekać i nie może wnieść sprzeciwu.

Elfir
28-03-2023, 11:46
ale autor pisze o budynku na zgłoszenie a nie domu

Kaizen
28-03-2023, 11:52
ale autor pisze o budynku na zgłoszenie a nie domu

Sama mu przecież doradziłaś:


Dom jednorodzinny możesz budować na zgłoszenie:
https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-zgode-na-budowe-domu

A skoro:

mzmp dopuszcza tylko zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.

to co ma budować? Oczywiście, że dom bo na co innego dostanie sprzeciw. A że można go na zgłoszenie - też prawdę napisałaś. I jeżeli spełnia wymogi z Art. 29. 1. 1a) - to jak w #13 - nie może dostać sprzeciwu do zgłoszenia i nie musi nic czekać.

Arek19789
08-05-2023, 19:15
Witam. Po zgłoszeniu budowy potrzebny jest geodeta do wytyczenia budynku czy można zrobić to samemu zgodnie z projektem budowlanym?

Bertha
08-05-2023, 23:50
Zawsze możesz sam wytyczyć, ktoś ci za "piwo" poświadczy nieprawdę w DB (że wytyczył), a chwila prawdy będzie dopiero przy oddaniu budynku do użytkowania. Urząd zażyczy sobie (a wolno mu, booo urzędnik ma watpliwości i potrzebuje dokumnet z danymi liczbowymi ) zbadanie zgodności z PZT itp...... , geodeta wykonujący inwentaryzację wykona obliczenia np. rzuty na granice, uwentualnie na linię zabudowy (czy nie przekroczono). Nastąpi nerwowe obgryzanie paznokci. Efekt - nie znany. Dyskretnie pragnę zauważyć, że geodeta nie tyczy od graniczników & płotów; przynajmniej ja nigdy tak nie robię. Może to objaw starości? Z uwagi na tzw. trwałe i teoretycznie nieodwracalne następstwa - wytyczenie to jeden z ważniejszych elementów na starcie budowy. Celowo napisałem "teoretycznie nieodwracalne nastepstwa" - jak nie uda się, to zawsze można obiekt rozebrać. Oczywiście na koszt tego kto wytyczył.:lol2: