PDA

Zobacz pełną wersję : Okno fix - czy można zamontować na odwrót



matcza
01-04-2023, 12:39
Cześć,
Mam mogłoby się wydawać głupie pytanie. Pozostało mi okno niepasujące do koncepcji - rozmiar 850x2300 kupione jako pionowe. Czy można je zamontować poziomo jako taką panoramę/witrynę? Okno oczywiście fix :) Nie wiem, czy profile są identyczne dookoła czy ten od spodu jest jakiś inny pod listwę montażowa czy inny parapet?

Pytajnick
01-04-2023, 13:02
W moich fixach odprowadzenie wody jest w dolnej ramie, więc choćby z tego powodu raczej niewskazana zmiana.

bwojtek
01-04-2023, 13:59
Cześć,
Mam mogłoby się wydawać głupie pytanie. Pozostało mi okno niepasujące do koncepcji - rozmiar 850x2300 kupione jako pionowe. Czy można je zamontować poziomo jako taką panoramę/witrynę? Okno oczywiście fix :) Nie wiem, czy profile są identyczne dookoła czy ten od spodu jest jakiś inny pod listwę montażowa czy inny parapet?

A z czego ten FIX jest wykonany?

matcza
01-04-2023, 18:13
A z czego ten FIX jest wykonany?

Profile to jakiś Salamander - niestety nie pamiętam dokładnie jaki - były kupowane trochę temu.


W moich fixach odprowadzenie wody jest w dolnej ramie, więc choćby z tego powodu raczej niewskazana zmiana.

Rozumiem - czyli raczej bez szans. Dzięki za odpowiedź.

finlandia
01-04-2023, 18:55
Profile to jakiś Salamander - niestety nie pamiętam dokładnie jaki - były kupowane trochę temu.



Rozumiem - czyli raczej bez szans. Dzięki za odpowiedź.
Ależ czemu nie? Na boku (prawidłowym dole) będziesz miał otwory odwadniające (słabo wygląda).
Należałoby tylko zrobić nowe otwory odwadniające na dolnej ramie.

matcza
01-04-2023, 19:11
Ależ czemu nie? Na boku (prawidłowym dole) będziesz miał otwory odwadniające (słabo wygląda).
Należałoby tylko zrobić nowe otwory odwadniające na dolnej ramie.

Nie przeszkadzają mi otwory wewnątrz okna - dla mnie to prawie niewidoczne. Czyli wystarczy zdjąć listwy, wyjąc wkład szybowy i nawiercić jakieś otwory od wewnątrz profila na docelowym "dole"? Czy ewentualna woda będzie tam już miała jak spłynąć? Nie znam niestety technicznego przekroju takiego okna i nie wiem kędy ona dokładnie spływa.

finlandia
01-04-2023, 19:33
Są otwory na zewnątrz. By woda spływająca po szybie (i pod szybę przez luz na uszczelce) miała jak wypłynąć na zewnątrz. Oraz para wodna tworząca się w wyniku różnicy temperatur powinna odparować.

Musiałbyś ocenić jak są wykonane obecne otwory.. np.: mierząc dokładnie ich odległość od krawędzi ramy.

matcza
01-04-2023, 19:35
Są otwory na zewnątrz. By woda spływająca po szybie (i pod szybę przez luz na uszczelce) miała jak wypłynąć na zewnątrz. Oraz para wodna tworząca się w wyniku różnicy temperatur powinna odparować.

Musiałbyś ocenić jak są wykonane obecne otwory.. np.: mierząc dokładnie ich odległość od krawędzi ramy.

Rozumiem - a otworów wewnątrz okna nie trzeba dorabiać? Nie wiem jak to jest w fixach bo normalnie po otworzeniu skrzydła są w profilu otwory jakby wewnętrzne, które są blisko otworów zewnętrznych (przynajmniej tak było w moich oknach).

finlandia
01-04-2023, 21:27
źle Cię na początku zrozumiałem - tj - otwory widoczne z pomieszczenia...

Otwór odwadniający musi być spod szyby na zewnątrz.