PDA

Zobacz pełną wersję : Remont mieszkania w starej kamienicy



obivan
04-04-2023, 07:52
Witam. Mam klienta który chce zlecić mi remont mieszkania w starej kamienicy. Budynek jest w rejestrze zabytków. Zleceniodawca ustnie poinformował mnie, ze posiada wszelkie zgody prawne na remont między innymi konserwatora zabytków. Czy powinien mieć to na piśmie? Czy wszelka odpowiedzialność spoczywa tylko na zleceniodawcu? Czy jako wykonawca powinien posiadać dokumenty ze taki remont może się odbyć?

Mareks77
04-04-2023, 08:09
Inwestor zobowiązany jest uzyskać zgodę od konserwatora zabytków na piśmie oraz wytyczne czyli zakres prowadzenia prac.
Takie informacje powinieneś uzyskać na piśmie. Jeśli remont nie dotyczy zewnętrznej strony budynku a tylko mieszkania to ochronie podlegają instalacje, stolarka okienna itp. więc ich ewentualna wymiana jest obarczona pewnymi wytycznymi dotyczącymi np. kształtu stolarki okiennej.
Takie informacje znając zakres prac powinien uzyskać inwestor.

obivan
04-04-2023, 10:25
Narazie mam na piśmie, ze „inwestor posiada wszelkie niezbędne formalności dotyczące remontu”. Coś w tym stylu. Największy problem w tym mieszkaniu 40m2 ze właściciel chce jedna ściankę działowa rozebrać ze starej cegły. I tak się obawiam przed ewentualna „kontrola”….

Mareks77
04-04-2023, 11:15
Zakres prac powinien być uzgodniony z wojewódzkim konserwatorem zabytków.
Taki dokument a w zasadzie kopię radzę posiadać.
W starych kamienicach nawet cienkie ściany z cegieł mogą nie okazać się typowo działowe a co za tym idzie istotnie wpłynąć na konstrukcję budynku.