PDA

Zobacz pełną wersję : CWU z fotowoltaiki. Prośba o poradę.



Adam1983
04-04-2023, 08:15
Cześć.

Mam w planach montaż zestawu fotowoltaiki do grzania wody.
W internecie znalazłem kilka gotowych zestawów składających się z 4 lub 6 paneli, okablowania i przetwornika prądu.
Czy możecie mi polecić jakiś konkretny i sprawdzony zestaw ? I jaki mam dobrać do mojej instalacji ?

Bojler CWU 120 litrów i grzałka z termostatem EJK mini2000. W zimę bojler jedzie na kotle.

Chcę także skorzystać z programu Mój prąd, bo ponoć 15 kwietnia jest nabór (tylko nie wiem czy się wyrobię w czasie).
Czy mogę taką instalację samodzielnie zamontować, żeby potem otrzymać refundację bo to przecież nic skomplikowanego ?
I jeszcze jedna rzecz. Na stronie mójprąd.gov jest info, że minimalny zbiornik to 200 litrów. Domniemam, że będę musiał wymienić, więc chętnie odkupiłbym jakiś z płaszczem wodnym i pasującym do mojej grzałki (przyłącze 1 1/2 cala). Okolice Będzina, Katowic.

Dzięki za wszelkie informacje.

Rupicapra
04-04-2023, 08:36
Cześć.
Chcę także skorzystać z programu Mój prąd, bo ponoć 15 kwietnia jest nabór (tylko nie wiem czy się wyrobię w czasie).
Czy mogę taką instalację samodzielnie zamontować, żeby potem otrzymać refundację bo to przecież nic skomplikowanego ?
Dzięki za wszelkie informacje.

Hmm... ale ten zestaw chcesz off grid montować?
Bo wtedy musiałbyś zamiast przetwornicy kupić chwilowo inwerter, poinformować Taurona i zgłosić nowy PPE, dostać nowy licznik, poczekać na papiery, które skłądasz we wniosku na "Mój prąd" i dopiero wtedy wypiąć instalację z sieci.
A skoroś z Rogoźnika, to lepiej zbuduj elektrownię wodną między tymi kałużami, gdzie jest śluza ;)

Adam1983
04-04-2023, 10:36
A to mnie teraz zaskoczyłeś. W regulaminie nie znalazłem (albo nie doczytałem) że to nie może być off grid. Jest tylko mowa o instalacji do grzania cwu.

P.S. Tam są dwie zapory, jedna pomiędzy kałużami, a druga przy dolnym zbiorniku. Aczkolwiek nie mam tyle kabla :)

Rupicapra
04-04-2023, 10:53
Nie wiem jak w MP 5, ale wedle regulaminu MP 4 było:

https://i.postimg.cc/tg1g8ctm/mp.jpg

Więc musiałbyś coś pokombinować z chwilowym wpięciem do sieci :stirthepot: