PDA

Zobacz pełną wersję : Rozwiazanie umowy jaki czas do stanu SSZ



tomot79
26-04-2023, 07:09
Witam, nietypowe pytanie, w związku z faktem że ekipa budowlana zrobiła mi tylko płytę fundamentową i od 6 miesięcy nic nie robi, to chcę rozwiązać umowę.
Rozwiązanie nastąpiłoby na podstawie art. 635 w zw. z art. 656 kc," inwestor może odstąpić od umowy o roboty budowlane w sytuacji, gdy wykonawca opóźnia się z rozpoczęciem bądź ukończeniem robót tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w umówionym czasie[/U][/B].
Prawnik prosił aby ustalić czy aktualnie na dzien 1 maja 2023 zachodzi prawdopodobieństwo nie ukończenia budowy której termin to koniec sierpnia 2023 czyli za 4 miesiące.
Dom z użytkowym poddaszem ok 150 m z garażem w bryle, dach dwuspadowy+ daszek na taras. Do zrobienia: ściany nośne parter, strop betonowy monolityczny, ściany kolankowe, dach (dachówka ceram), okna, brama garażowa, drzwi, ścianki działowe góra i dół, instalacja elektryczna, instalacja wod.-kan., ogrzewanie podłogowe, piec gazowy, 1 x komin na piec gazowy, brak innych kominów bo będzie rekuperacja, tynki cementowo-wapienne, wylewki, sufity podwieszane G+K, ocieplenie dachu wełna, ocieplenie zewnętrzne styropian 20 c. + tynk, betonowe obejście.
Jaki jest orientacyjny czas do ukończenia tych prac w wariancie optymistycznym, biorąc pod uwagę przerwy technologiczne (strop), wylewki, tynki i ich wpływ na płyty GK.

Mareks77
26-04-2023, 07:48
Jeśli wszystkie opisane rzeczy wchodzą do stanu który ma być na koniec sierpnia to nie ma realnej możliwości wykonania.
Taką opinię aby miała jakąkolwiek moc prawną powinieneś uzyskać raczej u rzeczoznawcy a nie na forum.

W innym wypadku wykonawca podważy zerwanie umowy.
Poza tym wysłać wykonawcy wezwanie do zakończenia prac zgodnie z umową za potwierdzeniem odbioru i odczekać ustawowy czas.
Prawnik powinien takie rzeczy wiedzieć i wyjaśnić.

tomot79
26-04-2023, 11:36
Dzięki za info. Tak jestem już po 2 wezwaniach ode mnie i od prawnika. Co do opinii to wystąpię jeśli wykonawca będzie podważał ten okres, ale biorąc pod uwagę, że dodatkowo "przewymiarowali mi" płytę, źle zrobili drenaż i nie naprawili tego będąc także wzywani o to, to mam podstawy skutecznie to zrobić. Dziękuję.