PDA

Zobacz pełną wersję : Ściana trójwarstwowa i ocieplenie



radek majsterek
16-05-2023, 09:59
Witam

Mam ścianę trójwarstwową w stanie surowym otwartym po przejętej budowie. Jeden fachowiec mówi, że trzeba docieplić. Drugi mówi, że koszt docieplenia nie zwróci mi się nigdy i lepiej wziąć mocniejszą pompę ciepła i solary.

Pustak max 30cm
Styropian 6cm
Cegłą pełna 12cm na fasadzie
Foto:
464997


Nie wiem w co iść, co mniej zaboli dla kieszeni. Czy przy takiej ścianie jest jakiś komfort cieplny (rok budowy 2000)

maaszak
16-05-2023, 10:34
Czy budowa jest zgodna z projektem a pozwolenie na budowę nadal ważne?

Fachowcy mówią, jeśli nie jest to podparte analizą i wyliczeniami to... tylko mówią.
Można dokładnie to wszystko wyliczyć i wskazać najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. My nie mamy dostępu do projektu, lokalizacji budynku czy jakie będzie planowane źródło ogrzewania. A to wszystko ma wpływ na analizę ekonomiczną.

radek majsterek
16-05-2023, 11:01
Pozwolenie wydane w 1999 ale dziennik prowadzony do 2023 więc wszystko aktualne. Pozwolenie przepisane w Urzędzie Miasta na mnie 3 miesiące temu. Wszyswtko legal, wszystko z projektem. Tylko 25 lat temu tak sie po prostu budowalo. :)
Chcę tam pompę ciepła+panele. Z wyliczeń wielu firm wyszło, że pompa ma być 30kW + panele 10-20kW
Roczne zurzycie prądu na obiekt (400m2 + piwnica) to 10000-14000 kWh rocznie (bez paneli). Z panelami ma być mniej, ile tego jeszcze nie przeliczyliśmy.
Chciałem to docieplić ale rożnie mi to mówią. Jedni, że trzeba, drudzy, że się nie opłaca. Powierzchnia elewacji do ocieplenia to ok 220m2 z oknami.
Pytanie, czy olać docieplanie ścian i zapodać lepszy sprzęt do grzania ew jakiś bank energii jeszcze czy docieplić

Mareks77
16-05-2023, 15:21
Zrób wstępną analizę zapotrzebowania na energię cieplną zarówno przed dociepleniem jak i po.
Nawet pobieżna analiza na stronie ciepłowłaściwe powie Ci czy to będzie opłacalne.
Pompa 30kW + panele 20kW gdy docieplisz może okazać się iż wystarczająca będzie 20kW i 10kW panele.
Taką różnicą już zarobisz na sam koszt styropianu.