PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka podłoga?



dagmara887
16-05-2023, 16:04
Będę wykańczać dom w stanie deweloperskim, mamy ogrzewanie podłogowe w całym domu. Myślałam o płytkach na parterze, jednak na piętrze wolałabym coś innego (płytki są nieprzyjemne poza sezonem grzewczym, szczególnie jeśli w domu biegają bose dzieci). Z uwagi na mały budżet myślałam początkowo o panelach, jednak czytałam o tym, że panele uwalniają podczas ogrzewania szkodliwe substancje. Tym samym, pozostały mi panele winylowe lub trójwarstwowe - co jest lepsze, tańsze itd? A może jest coś jeszcze, co by się sprawdziło? Wykładziny nie biorę pod uwagę, bo jej żywot byłoby bardzo krótki w moim domu. Czytałam, że pod winyle będę musiała zrobić wylewkę, a wtedy zastanawiam się czy to jeszcze się opłaca. Oczekuję trwałości na ok 10 lat. Pomóżcie proszę Zupełnie nie wiem ile powinny kosztować panele - czy takie za 100 zł/M2 są w ogóle warte uwagi? Będę wdzięczna za wszystkie rady i uwagi!

Elfir
16-05-2023, 17:15
kup panele z atestem ograniczonego wydzielania formaldehydu.

dagmara887
18-05-2023, 14:42
kup panele z atestem ograniczonego wydzielania formaldehydu.

Hej, dziękuję - nie wiedziałam, że takie są. Rzeczywiście, kilka marek pisze o tym na swoich stronach! A polecisz jakieś marki, oferujące panele z "w miarę" przystępną cenę? Z tego co widzę marketowe panele mają oznaczenie E1, więc taka ogólna norma, w ogóle nikt nic nie pisze o tym francuskim certyfikacie (tu z kolei firmy typu quick step mają ceny już bliżej 180 zł/m2).

Elfir
18-05-2023, 16:32
nie zajmuję się zawodowo panelami, więc nie mam jakiegoś rozeznania na rynku.

Na swoją podłogówkę położyłam takie jakie mi się spodobały.

jarekkur
20-05-2023, 21:11
Hej, dziękuję - nie wiedziałam, że takie są. Rzeczywiście, kilka marek pisze o tym na swoich stronach! A polecisz jakieś marki, oferujące panele z "w miarę" przystępną cenę? Z tego co widzę marketowe panele mają oznaczenie E1, więc taka ogólna norma, w ogóle nikt nic nie pisze o tym francuskim certyfikacie (tu z kolei firmy typu quick step mają ceny już bliżej 180 zł/m2).

Jeżeli jakiś panel nie ma znaku E-1, bo go mieć nie musi o ile ilość wydzielanego formaldehydu jest poniżej dopuszczalnej granicy tzn. 0,05mg/m3. Średnie dobowe stężenie formaldehydu w powietrzu dla obszarów chronionych wynosi 0,02 mg/m3. Jednorazowy (nieprzekraczający 20 minut), dopuszczalny poziom formaldehydu wynosi 0,05 mg/m3. W przypadku obszarów specjalnie chronionych dobowa norma formaldehydu w powietrzu to 0,01 mg/m3. Dla 20-minutowych, jednorazowych epizodów, dopuszczalne stężenie formaldehydu to 0,02 mg/m3. Weź pod uwagę, że wszystko co cię otacza wydziela formaldehyd, meble, tkaniny, wykładziny, powietrze, dym z rożna, dym papierosów, wędzona kiełbasa, ryba etc. a żyć trzeba.

Podłogi Poznań
24-05-2023, 14:24
Dziwne że zastanawiasz się nad szkodliwościami paneli laminowanych które maja 90-95% drewna a chcesz położyć winyle które są w 100% sztuczne ;-)
Jak dziś nie ma badań że coś jest szkodliwe to za rok będą a za rok znów że nie - sceptycznie podchodził bym do tematu.
Polecał bym laminat z dużą gęstością płyty na podkładzie kwarcowym i będzie dobrze. Najlepiej 7-8mm + 1,8mm :)

migotka8686
29-05-2023, 14:08
Ja jednak polecam winylowe . Te od renomowanych producentów nie mogą wydzielać formaldehydu. Mają na to papiery.. A śladowe ilości - wszędzie jest coś niezrowego.

szymonmajster
20-06-2023, 15:40
Dziwne że zastanawiasz się nad szkodliwościami paneli laminowanych które maja 90-95% drewna a chcesz położyć winyle które są w 100% sztuczne ;-)
Jak dziś nie ma badań że coś jest szkodliwe to za rok będą a za rok znów że nie - sceptycznie podchodził bym do tematu.
Polecał bym laminat z dużą gęstością płyty na podkładzie kwarcowym i będzie dobrze. Najlepiej 7-8mm + 1,8mm :)

Winyle uznanych producentów jak Gerflor, Pergo, Moduleo itd. mają więcej papierów na swoją nieszkodliwość niż leży w całym IPNie, więc wrzucałbym wszystkich winyli do jednego worka